Kayıt Ol

H.P. Lovecraft Ve Cthulhu

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
H.P. Lovecraft Ve Cthulhu
« : 24 Aralık 2012, 20:06:12 »
Lovecraft hakkında tam olarak anlayamadığım bir kaç soruyu sormak istiyorum. Bu sorularımı hep erteledim ama İthaki yayınları Lovecraftın kitaplarına el atmaya başladığı için konunun netleşmesini istedim. Özellikle Lovecraft'ın Cthulhu'sunu merak ediyorum. Kimdir bu Cthulhu Lovecraft'ın hangi eserlerinde rastlarız? İlk Cthulhu ile karşılaşdığımız kitap ya da metin nedir?Hazal Ablanın yayınlarının vazgeçilmez espirisinde ( ''Bunların hepsi kutulu mu? '' ) ve bir sürü fotoğrafta rastlıyoruz bu karaktere.

Ayrıca Lovecraft konusunda tavsiye edebileceğiniz bir okuma sırası var mı bunuda merak ediyorum. Şimdiden ilginiz için teşekkürler. :)

Not: İthakinin yeni çıkardığı Lovecraft kitabı: Deliliğin Dağlarında. Başlığa Fotoğraf eklemeyi bilmediğim için kitabın tanıtım başlığını açamıyorum. Eğer gönüllü varsa bu kitap ismi üzerinden açabilir. (Tabi eğer forumda kitap başlığı zaten yoksa)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: H.P. Lovecraft Ve Cthulhu
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2012, 21:27:59 »
İthaki aslında Lovecraft kitaplarına el atmaya başlamadı, uzun zaman önce zaten el atmıştı. Şu sıralar dediğin gibi Deliliğin Dağlarında yeniden basıldı.

Cthulhu, Lovecraft'ın Cthulhu Mitosu'ndaki Yüce Eskilerden biridir. Bir tür eski tanrı olarak görebilirsin. Adının Cthulhu Mitosu olmasının sebebi de en çok bahsedilenin ve sevilenin o olması. Zaten mitosun adını da Lovecraft koymuyordu hatırladığım kadarıyla, ondan sonraki yazarlardan biri koyuyordu. Kim olduğunu hatırlayamadım şimdi.

Cthulhu şekil olarak ahtapot-ejderha-insan karışımı bir şey. Google'dan bile ulaşılabiliyor aslında. Boyut olarak da bir dağ kadar büyük, hatta dağdan bile büyük. Görenlerin içine çok büyük bir korku salar tahmin edebileceğin gibi. Zaten görenler de fazla yaşayamıyor o ayrı.

İlk görüldüğü yer Cthulhu'nun Çağrısı kitabındaki Cthulhu'nun Çağrısı adlı öyküde geçiyor bildiğim kadarıyla. Aynı kitapta zaten sadece iki açık Cthulhu öyküsü var, o ve Innsmouth Üzerindeki Gölge. Ama diğer öykülerde de açık olarak bahsedilmese de Yüce Eskiler'in varlığını hissediliyor.

Daha sadece Cthulhu'nun Çağrısı'nı okuduğum için bir okuma sırası veremiyorum ama Cthulhu mitosundaki öyküler başka zamanlarda başka yazarlar tarafından da yazıldığı için "okuma sırası" diye bir şey olduğundan şüpheliyim.

Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2012, 21:49:54 »
Çok teşekkürler, çok bilgilendirici oldu :) .
Peki sizce İthaki bu yeni basımlara başlamışken cthulhu mitosu öyküleri kitaplarına ve diğer kitaplarada el atar mı? (Çünkü dediğiniz kitaplara her yerde bakmama rağmen bulamıyorum. Bulan birinide duymadım :D )
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2012, 22:12:03 »
Cthuhu'nun Çağrısı adlı kitap zaten çok yakın zamanda gözden geçirilerek yeniden basılmıştı. Geri kalana da el atacaklar. Bu bence değil, kendilerinden aldığım bilgi.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2012, 23:11:13 »
Lovecraft Cthuhu efsanesine paralel olarak "Necronomicon" ve "Abdul Alhazred" (yerine göre Abd'alhazrad) anahtar sözcükleri ile aradığınızda bulabileceğiniz güzel efsaneler de yaratmıştır ( iki üye benden hızlı davranıp sorunuzu cevapladığı için "Cthuhu"ya pek değinmiyorum) Bu paralel efsaneler de oldukça eylencelidir hatta "Necronomicon" kitabı bir dönem altıkırkbeş yayınları tarafından basılmıştı ve DM'lik yaparken büyücü karakter canlandıran oyuncuların eline büyü kitabı olarak verirdim, o derece zengin ve eylenceli :)

(bkz: "alelacele cevap yazayım" derken çok karışık yazmak :) )
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2012, 23:50:34 »
Ben derim ki Cthulhu'ya odaklanıp yalnızca onunla ilgili hikayeleri değil, Lovecraft'in diğer eserlerini de oku. Parçaları birleştirip yap-bozu kendin tamamlamaya çalış. ;)

İthaki ve 6.45'ten ayrı olarak Dost Kitabevi Yayınları'ndan H.P. Lovecraft'in toplu eserlerine de ulaşabilirsin, bulabilirsen.
He Who Dwells Beneath The Waves