Kayıt Ol

Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi

Çevrimdışı FaRaH

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi
« Yanıtla #180 : 28 Şubat 2015, 23:13:58 »
Ilk ucunden sonraki liste hep birbirinimi takip ediyor?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #181 : 28 Şubat 2015, 23:17:07 »
Ilk ucunden sonraki liste hep birbirinimi takip ediyor?

En azından Drizzt Do'Urden'in serileri birbirlerini net bir şekilde takip ediyor diyebiliriz.

Çevrimdışı FaRaH

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #182 : 28 Şubat 2015, 23:22:53 »
Tamam tesekkur ederim.

Çevrimdışı Kibitzer

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #183 : 07 Mayıs 2015, 16:26:30 »
Merhabalar.

Uzun zamandır fantastik edebiyat okumama, hatta Drizzt Efsanesinin ilk serilerini ilk basımlarından okumama rağmen devamını getirememiştim. Şimdi fırsat buldum ve serinin geri kalanını da edindim ve okuyorum. Fakat 17. kitap olan Avcının Kılıçları Serisi - İki Kılıç'ı okuduktan sonra Değişimler serisine geçiş yaptım ve Ork Kral kitabının ilk satırlarını okuyunca bir yanlışlık farkettim.

Spoiler vermeden nasıl yazabilirim bilmiyorum ama Drizzt'te HENÜZ olmaması gereken bir NESNE'yi kullandığından bahsediyor ilk sayfada. Vikipedia gibi sitelerden zaten olacağını bildiğim, sonraki kitaplarda gerçekleşecek bir olay gerçekleşmiş gibi bir başlangıç vardı. Arada kitap mı atladım acaba?

Mümkün olan spoilersız şekilde yazmaya çalıştım. Zaten okumuş olan arkadaşlara özelden de sorabilirim detaylı olarak.

Yardımcı olabilecek var mıdır?

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #184 : 07 Mayıs 2015, 16:55:39 »
Ork Kral kitabı 1372 DR'de geçiyor ama başlangıç ve son bölümleri 1472 DR'de geçiyor. Sanırım ilk başta bu yılı belirtmişler fakat sonradan bahsedilen yılda aslında Drizzt'in orada olmadığı, başka bir yerde ve başka bir şekilde olduğunu farketmişler, o yüzden de basımdan çıkartmışlar bu detayı.

Kafa karışıklığı yaratması normal yani ama kitap atlamamışsınız, her şey yolunda.

İyi okumalar.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Kibitzer

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #185 : 07 Mayıs 2015, 16:57:35 »
Ork Kral kitabı 1372 DR'de geçiyor ama başlangıç ve son bölümleri 1472 DR'de geçiyor. Sanırım ilk başta bu yılı belirtmişler fakat sonradan bahsedilen yılda aslında Drizzt'in orada olmadığı, başka bir yerde ve başka bir şekilde olduğunu farketmişler, o yüzden de basımdan çıkartmışlar bu detayı.

Kafa karışıklığı yaratması normal yani ama kitap atlamamışsınız, her şey yolunda.

İyi okumalar.

Çok teşekkür ederim. Hemen devam ediyorum seriye :D

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #186 : 08 Mayıs 2015, 18:29:01 »
 2008 DnD'nin 4. nesile geçiş senesi olup, frp oyunlarının ve Unuutlmuş Diyarların bu yeni nesile uyabilmesi için oyun tarihi 3. nesilde 1372 DR'yken 1479 DR'ye geçiliyor. Ork Kral'da 2007'inin sonunda yazılıyor ve yurtdışında-maalesef yurt içinde değil- ilgi gören bu yeni nesil ve yeni yıl geçişi yapılırken RA Salvatore kendi hikayesine kaldığı yıldan devam etmek istiyor. Bunu da; 'Drizzt 1472 DR'de Hralien adlı elf arkadaşına o yeni çağa [Era of Upheaval (Büyük karışıklık çağı)] [aynı zamanda 4. nesil(edition)] nasıl geçtiklerini ve yaşanan "Değişimler"i, tarihi yad eder bir şekilde anlatıyor' şeklinde yapıyor.

Fakat aradan 7 sene geçip, Sundering Serisi 1. kitap olan " The Companions" yazılıp(2014), Drizzt yaşaya yaşaya (ve bazen de başka şekilde) 1472 yılına geldiğinde, ne elf dostu Hralien ile "Ork Kral"ın başındaki olayları yaşıyor(Hralien'den haber yok) ne de ona "Değişimler"i anlatıyor, Hralien'le Glimmerwood'da (Eski Moonwood) karşılaşamıyor. Burayı bağlayamamaları, RA Salvatore'un gelecek ve geçmiş kurgu parçacıklarını bağlama kabiliyetinden yoksunluğunu; ve piyasa için kitap yazmanın zararlarını bize göstermiş oldu.

Buradan sonrası Ork Kral için spoiler içermekte:
Spoiler: Göster
Halbuki ben iyi orkları avlayan kötü elf cüce ve insanların kurduğu, Amerika'daki zencileri avlayan Ku Klux Klan'a ismen ve icraat bakımından benzeyen Casin Cu Calas (Gece Süvarisi) terör örgütü fikrini beğenmiştim.

Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı TargaryenU

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #187 : 30 Mayıs 2015, 00:35:22 »
ilk üç seri çizgi roman olduğu için pek okuyasım yok onları okumasam bir şey kaybeder miyim?

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #188 : 30 Mayıs 2015, 08:46:06 »
ilk üç seri çizgi roman olduğu için pek okuyasım yok onları okumasam bir şey kaybeder miyim?
Çizgiromanlar sonradan uyarlandı kitapları var ve okumazsan çok şey değil herşeyi kaybedersin

Çevrimdışı cptANGRIST

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #189 : 24 Ağustos 2015, 16:11:16 »

arkadaşlar, birkaç sene önce serinin hemen hemen tüm kitaplarını ( ingilizce ) elde ettim ( yaklaşık 42-43 kitap )
bu süre zarfında gemide çalıştığım için kitapları yanımda götüremediğim için ebook olarak temin ettim.. fakat ingilizcesini okurken türkçe çevirisinde yakaladığım o büyüleyici havayı birtürlü elde edemiyorum. sanırsam bizim çevirmenler gerçekten iyi iş çıkartıyorlar...

özellikle drizzt serisinin türkçe ekitaplarına ulaşmak istiyorum. (gerçi seride epey ilerledim servant of the shard okudum en son) baktığım online satış mağazaların birinde ebook olarak istiyorsanız istek bırakın gibi bir diyalog vardı okadar.. türkçelerini temin edebileceğim bir site varmıdır, satış sitelerinde bir ayrıntı mı kaçırdığım için mi ulaşamıyorum..

( Bu arada bu serideki drizzt karakteri kurgusuna hayranım.. birde komlple ölüm kapısı serisinin kurgusuna hayranım.. ikisi ışığında bir seri varmı önerebileceğiniz )

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Rom: 1
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #190 : 24 Ağustos 2015, 18:50:21 »

arkadaşlar, birkaç sene önce serinin hemen hemen tüm kitaplarını ( ingilizce ) elde ettim ( yaklaşık 42-43 kitap )
bu süre zarfında gemide çalıştığım için kitapları yanımda götüremediğim için ebook olarak temin ettim.. fakat ingilizcesini okurken türkçe çevirisinde yakaladığım o büyüleyici havayı birtürlü elde edemiyorum. sanırsam bizim çevirmenler gerçekten iyi iş çıkartıyorlar...

özellikle drizzt serisinin türkçe ekitaplarına ulaşmak istiyorum. (gerçi seride epey ilerledim servant of the shard okudum en son) baktığım online satış mağazaların birinde ebook olarak istiyorsanız istek bırakın gibi bir diyalog vardı okadar.. türkçelerini temin edebileceğim bir site varmıdır, satış sitelerinde bir ayrıntı mı kaçırdığım için mi ulaşamıyorum..

( Bu arada bu serideki drizzt karakteri kurgusuna hayranım.. birde komlple ölüm kapısı serisinin kurgusuna hayranım.. ikisi ışığında bir seri varmı önerebileceğiniz )
O dediğiniz site sanırım Babil çünkü onda öyle bir şey var. Ancak oraya belirli bir miktarda talep gittiğinde onlar da yayınevine talepte bulunurlar. Laika'nın kapanmış olmasından ötürü böyle birşey de malesef gerçekleşemez. Unutulmuş Diyarların telifini bir başka yayınevi almadığı sürece ne yeni kitap gelir ne de orijinal ekitap... Ancak meritokrasi diye sizin benim gibi kitapseverlerin gönüllü olarak tarayıp düzenleyerek oluşturduğu bir platform var. Burada yüzlerce binlerce ekitap mevcut. Şuan unutulmuş diyarlar yok malesef ama kısa bir süre sonra onun da tamamının geleceğinin müjdesini verebilirim ;) (Kiralık kılıçlar 2 3 gelemeyebilir)

Çevrimdışı Heeshedz

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #191 : 15 Eylül 2015, 23:29:04 »
Şu an Ork Kral'dayım. Listeye göre gitmeye çalışıyorum. Kristalin hizmetkarını uzun zaman önce okumama rağmen seri gidişi için okumak istiyorum ama bulamadım. Elinde olan varsa pm. Esas sorum ork kral ile 2 kılıç arasında bayağı zaman farkı mı var bana mı öyle geliyor?

Uyarı: Noktalama işareti kullanmak mesajlarınızı daha anlaşılır kılacağı gibi diğer üyeler tarafından da dikkate alınmanızı sağlar. Ayrıca lütfen Türkçe yazım kurallarına da dikkat edelim.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #192 : 15 Kasım 2015, 01:50:44 »
Seriyi tamamladıktan sonra başladım ve kısa sürede ağına düşürdü beni. Bu vesile ile 9.kitap olan Karanlığın Kuşatması'nı bitirmek üzereyim. Listede Ruhban Serisi okunursa daha iyi olunur denmiş ama Drizzt ve hikayesinden de kopmak istemiyorum bir bakıma :) Bahsi geçen büyücü çok büyük rol oynuyor mu Drizzt'in macerasında ? :) Ben hala kararsız vaziyetteyim. Bir elimde Şafağa Geçit diğerinde Ruhban'ın ilk kitabı İlahi var. Kitabı bitirince oradaki heyecana göre mi seçsem karar veremedim :)

Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı cptANGRIST

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #193 : 16 Kasım 2015, 19:46:15 »
ruhban serisi (cleric cuintet değilmi) aynı evren ve kurallar çerçevesinde gelişen güzel bir hikaye. vaktiniz varsa, okuyarak hiçbirşey kaybetmeyeceğiniz gibi başka yazarların kitaplarını ileride okumak isterseniz başka yaratıklara (zombidir falan) aşina olursunuz. serinin baş kahramanı olan rahip , seri boyunca irade kazanıyor fakat gerçek gücüne son kitabın son sayfalarında ulaşıyor. Vakti az olan veya drizzt serisini okuyup başka serilere geçmek isteyen birisi için zaman kaybı sayılır.
( bu serinin özetine ulaşabilirseniz, drizzt hikayesinde geçen kısma ön bilgi olarak yeterli olacaktır )

( Ben ingilizce birkaç sayfa forum okuduktan sonra ,  cadderly nin hikayesini komple okudum, vaktim boldu , fakat forumda yakaladığım kelimelerden çıkarttığım özetinin ötesinde bir bilgi veya heyecan yaşamadım . bir nevi para kazanmak için yazılmış filler gibi )

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #194 : 23 Kasım 2015, 23:33:50 »
Teşekkür ederim yanıtınız için :) Şafağa Geçit'i biraz okuduktan sonra onu yarıda bırakmanın doğru olmayacağını düşündüm ve Şafağa Geçit'ten sonra okumaya karar verdim :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien