Kayıt Ol

Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi

Çevrimdışı MrTed

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi
« Yanıtla #150 : 10 Ekim 2014, 13:57:52 »
Ardı ardına mesaj atmanıza gerek yok :). İlk mesajınızda DEĞİŞTİR tuşuna tıklayarak aklınıza sonradan gelen şeyleri ekleyebilirsiniz.

Mesajlarınız birleştirilmiştir.
Doğru,telefondan yazdığım için göremedim onu.

Çevrimdışı MrTed

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 14 Ekim 2014, 11:23:21 »
Kardeşim dediğin gibi araya ilerki kitapları sokmasam ne kaybederim? yani karışır bence önce diğer kitabı okursam.Ben şimdi 3.kitaba başladımda merak ettim direk sırasıyla okursam bişey kaybedermiyimki?

Birde ruhban serisinin drizzle ne alakası var?
Buna biri cevap verirse sevinirim.

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 14 Ekim 2014, 21:15:05 »
Sırasıyla okumanı tavsiye ederim, bir şey kaybetmiyorsun öbürleri ekstra oluyor istersen okuyabilirsin.
''think about it''

Çevrimdışı deimar

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : 05 Ocak 2015, 01:02:54 »
Aşağıdaki kitaplar tek başlarına birer seridir ve öbür serilere bağlı değildir:

Ruhban Serisi (Yazar: R.A. Salvatore)*
1- İlahi
2- Ormanın Gölgelerinde
3- Gece Maskeleri
4- Düşen Kale
5- The Chaos Curse (Türkçeye çevrilmedi.)

Yıldızışığı ve Gölgeler Serisi (Yazar: Elaine Cunnigham)
1- Drow Kızı
2- Karmaşık Ağlar
3- Rüzgaryolcusu

Şarkılar ve Kılıçlar Serisi (Yazar: Elaine Cunnigham)
1- Elf Gölgesi
2- Elf Şarkısı
3- Gümüş Gölgeler
4- Dikenhisar

Danışmanlar ve Krallar Serisi (Yazar: Elaine Cunnigham)
1- Büyücüavcısı
2- Selgeçidi
3- Büyücüsavaşı

Elminster Serisi (Yazar: Ed Greenwood)
1- Elminster: Bir Büyücü Yaratmak
2- Elminster Myth Drannor’da
3- Elminster’ın Cezbedilişi
4- Elminster in Hell (Türkçeye çevrilmedi.)
5- Elminster's Daughter (Türkçeye çevrilmedi.)

1- Karanlık Vadi (Yazar: Richard Awlinson)
2- Tantras (Yazar: Richard Awlinson)
3- Derinsu (Yazar: Troy Denning)
4- Yalanlar Prensi (Yazar: James Lowder)

Örümcek Kraliçe'nin Savaşı Serisi
1- Dağılma (Yazar: Richard Lee Byers)
2- Ayaklanma (Yazar: Thomas M. Reid)
3- Hüküm (Yazar: Richard Baker)
4- Tükeniş (Yazar: Lisa Smedman)
5- İmha (Yazar: Philip Athans)
6- Diriliş (Yazar: Paul S. Kemp)

bu serileri okuyan arkadaşlar, bu serilerin içinde özellikle tavsiye ettiğiniz, yada şu seride iş yoktu dedikleriniz varmı?

tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 05 Ocak 2015, 01:31:37 »
Elminster serisini  internette araştırdığımda hem çeviri hem roman olarak pek beğenilmediğini okumuştum . Onun yanında avatar serisi unutulmuş diyarlar için önemli bir seri kesin okunmalı . Yalnız yukarıda Unutulmuş Diyarlarda geçmesine rağmen Drizzt serisi yok . O yüzden unutulmuş diyarlara başlayacaksanız drizzten başlamanızı öneririm . Daha sonra drizzt serisini okurken  olayların kronolojik sırasına (Keşke bilen birisi türkçeye çevrilmiş kitapları kronolojik olarak sıralayıp bir liste yapsa ne güzel olur ) göre araya bu serileri yerleştirerek okursanız Türkçe olarak Unutulmuş Diyarlar'a doyarsınız. Tabii çok eksik seri . çok çevrilmemiş kitap var .

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : 05 Ocak 2015, 12:33:17 »
Merhaba,

Bu kitapların hepsini okudum :)

Öncelikle, burada yer almasa bile Dritz'in doğumundan itibaren maceralarını anlatan;

Kara Elf Üçlemesi
Anayurt
Sürgün
Göç
Buzyeli Vadisi Üçlemesi
Kristal Parçası
Gümüş Damarları
Buçukluğun Mücevheri
Drizzt Do'Urden'in Maceraları
Miras
Yıldızsız Gece
Karanlığın Kuşatmas
Şafağa Geçit
Karanlığın Yolları
Sessiz Kılıç
Dünyanın Omurgası
Kristalin Hizmetkarı
Kılıçlar Denizi
Avcı'nın Kılıçları
1000 Ork
Yalnız Drow
İki Kılıç
Değişimler
Ork Kral
Korsan Kral
Hayalet Kral
Kışgörmez
Gauntlgrym
Kışgörmez
Charon'un Pençesi

serilerini okumanı öneririm.
bu serilerde zaten aşağıdaki seriler ile kesişen noktaları göreceksin.

Bunun dışında benim şahsi sıralamam şöyle olurdu(kitaplardan aldığım keyfe göre :))

Yıldızışığı ve Gölgeler Serisi

Örümcek Kraliçe'nin Savaşı Serisi

Ruhban Serisi

Şarkılar ve Kılıçlar Serisi

Danışmanlar ve Krallar Serisi

Elminster Serisi

NOT : O liste kronolojik değildir, benim oluşturduğum listede kronolojik değil, eğer kronoloji istiyorsan Elminister serisi ile başlaman gerekli, ama o seride aralarında en vasat olanı, elminister diğer serilerde daha iyi anlatıldığından okuyucuda merak uyandırıyor, ama Elminister'in hayatını okuduğunda biraz vasat kalıyor :)

İyi okumalar...
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 05 Ocak 2015, 14:38:33 »
Drizzt serisinde ilk üç kitap gayet güzel gidiyor da 4'ü zor bitirip 5'te tıkandım. Yok yani olmamış. Gerek yok. İlk üçlemede hikayenin bitmediğinin farkındayım ama maalesef daha Buzyeli Vadisi'nde bile sıkmaya başlıyor. Ondan sonraki tonla kitabı niye yazmış onu da bilemiyorum artık. Benim bıraktığım yerde en azından hikaye nispeten düzgün bir şekilde ilerliyordu, ama bir noktadan sonra uzatmak için zorlandığından emin gibiyim. Zira sürekli aynı şeyler zaten. Bir yere kadar tamam ama, Drizzt'in palalarını fırtına gibi savurarak rakiplerini yenmesini 20 kitap boyunca okumanın mantığını pek çözemedim açıkçası.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 05 Ocak 2015, 18:46:29 »
RA Salvatore'un yazdığı ilk kitaplar senin beğenmediğin Buzyeli Vadisi üçlemesi kitapları halbuki. Hele 4. kitap olan Kristal Parçası'nı bu forumdaki hiç kimse sevdiğini iddia etmez. Çünkü o kitap Salvatore'un toyluk eseri ve JRR Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ninin bir naziresi. Salvatore'un bir bar badigardı ve beden öğretmeni olduğunu düşünürsek iyi bildiği şeylere daha çok emek ve sayfa ayırması normal. JRR Tolkien nasıl bir dil bilimci olup da eserlerinde kapsamlı dillere yer veriyorsa, Salvatore da aynı şekilde kapsamlı dövüşlere yer veriyor. JRR'nin dilciliğinden sıkılanlar çıkabildiği gibi Salvatore'un savaş sahnelerinden de sıkılabilirsin. Drizzt kitaplarını okumak istemiyorsan, Elaine Cunningham kitaplarını öneriririm, orada tam istediğin gibi savaş sahneleri atlanıyor. Ya da büyü çatışmalarına merakın varsa ED Greenwood'un Elminster kitapları veya Karanlıkaltı'na merakın varsa Örümcek Kraliçe'nin savaşları serisini okuyabilirsin.   
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı burak5000

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #158 : 06 Ocak 2015, 14:11:57 »
Merhabalar,

Örümcek kraliçe savaşı serisinde, Drizzt bir bölümde var mı? Veya adı sanı geçiyor mu?
Eğer varsa o 6 kitabı hiç sıkılmadan okuyacağım.

Veya Ruhban Serisinde? Bu seri için de aynı soruyu soruyorum okumuş olanlara.

Teşekkürler :)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : 07 Ocak 2015, 12:00:16 »
 İkisinde de içinde Drizzt geçen bir cümle dahi yok. Fakat bu, bu kitapların Drizzt'le ve efsanesiyle ilgisiz olduğu anlamına gelmez. Örümcek Kraliçe'nin Savaşı Serisi Drizzt Do'Urden'in Maceraları Serisinden sonraki Menzoberranzan'ında geçiyor. Triel Baenre Baenre'lerin matron anası, Bregan D'aerthe Baenre evinin maşası, ve Menzoberranzan akademileri var olmaya devam ediyor. Ayırca bu kitaptaki İhtiyar Matron Yüce Yvonnel Baenre'nin ikinci kızı Quenthel Baenre, Drizzt'in Kışgörmez Serisi kitaplarında da karşımıza çıkacak. Örümcek Kraliçe'nin Savaşı serisinde; Yıldızışığı ve Karanlığı serisindeki Liriel Baenre'nin babası Gromph Baenre'yi ve çıkar çatışmalarının yaşandığı akademiyi daha yakından tanıyacağız.

Ruhban Serisine gelecek olursak, o RA Salvatore'un 1991'de yazmaya başladığı ve Buzyeli Vadisi üçlemesinden sonra yazdığı bir seri. Bu seride Drizzt Şafağa Geçit kitabından sonra sıkça karşımıza çıkacak unutulmaz karakterlerin geçmişini öğreniyoruz. Seriyi Caradoonlu Cadderly'i merkezli anlatıp, Cadderly'nin gelişimini, Deneir Rahibi olmasını, Ulu Kütüphane'nin ve Trinity Kalesi'nin sonlarını, Shilmista Ormanı'nın ve Caradoon'un, Drizzt kitaplarında geçen Yükselen Ruh katedrali ile bağlantısını öğreneceğiz. Cadderly'den başka, Danica Maupassant, Ork savaşlarının vazgeçilmezi İvan ve Pikel Bouldershoulder kardeşler ve imp  Druzil Ruhban serisinde karşımıza çıkıyor. Faerun'un Western Heartlands coğrafi bölgesinde geçen Türkçe'ye çevrilmiş tek seri olması ve Baldurs Gate bilgisayar oynunda alınabilir Cadderly Bonaduce karakteri ile Ruhban Serisi ayrıca önem kazanmaktadır.

Ayrıca Ruhban Serisi için RA Salvatore'un bir itirafı da vardır:
"Cadderly ve Danica arasındaki ilişki yüzünden bu seriyi yazmak gerçekten hoşuma gitti; Drizzt ve etkileyici kötülerde denediğim her şeyden çok daha olgun..."

Ejderfelaketinden not: Forumumuzda da olduğu gibi bir çok yerde bana avatar resmi görevi gören elinde kitapla yürüyen şahıs İlahi kitabının 2000 yılında tekrar basılırken kullanılan Cadderly Bonaduce'u gösteren kapak resmidir. Ruhban serisini okumanızı tavsiye ederim, pişman olmazsınız. Hem Drizzt'in kitaplarında Caddderly ve tanıdıkları çıktıkça daha da zevk alırsınız.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı burak5000

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #160 : 07 Ocak 2015, 15:34:20 »
Yazdıklarınız için çok teşekkürler. :)

Açıkçası ben Ruhban ve Örümcek Kraliçe'nin Savaşı serileri hariç diğer bütün serileri okudum.

Drizzt'te ise Kışgörmez'e kadar geldim. Yakında ona da başlayacağım.

Ruhban'ı keşke önceden okuyabilseydim ama onunda son kitabı henüz çevrilmemiş, onu beklemeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #161 : 07 Ocak 2015, 20:02:19 »
Yazdıklarınız için çok teşekkürler. :)

Açıkçası ben Ruhban ve Örümcek Kraliçe'nin Savaşı serileri hariç diğer bütün serileri okudum.

Drizzt'te ise Kışgörmez'e kadar geldim. Yakında ona da başlayacağım.

Ruhban'ı keşke önceden okuyabilseydim ama onunda son kitabı henüz çevrilmemiş, onu beklemeyi düşünüyorum.

O bekleme süresi sonsuza kadar uzayabilir yalnız  :D Bence hiç beklemeden al oku ilk 4 kitap kendi içinde hikayeyi sonlandırıyor diye biliyorum. Son kitap ise bir dönüş hikayesi tarzında gibisinden yazıyordu bu forumun bir yerlerinde.Yani sonuç olarak çok gerek kalırsa artık orjinalinden okuyabilirsin ama türkçesini bekleme bence .Kışgörmez serisi içinde geçerli bu durum onunda son kitabı çevrilmedi diye biliyorum.

Çevrimdışı deimar

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #162 : 11 Ocak 2015, 14:06:18 »
Elminster serisini  internette araştırdığımda hem çeviri hem roman olarak pek beğenilmediğini okumuştum . Onun yanında avatar serisi unutulmuş diyarlar için önemli bir seri kesin okunmalı . Yalnız yukarıda Unutulmuş Diyarlarda geçmesine rağmen Drizzt serisi yok . O yüzden unutulmuş diyarlara başlayacaksanız drizzten başlamanızı öneririm . Daha sonra drizzt serisini okurken  olayların kronolojik sırasına (Keşke bilen birisi türkçeye çevrilmiş kitapları kronolojik olarak sıralayıp bir liste yapsa ne güzel olur ) göre araya bu serileri yerleştirerek okursanız Türkçe olarak Unutulmuş Diyarlar'a doyarsınız. Tabii çok eksik seri . çok çevrilmemiş kitap var .

diğer bütün kitapları seneler önce ve defalarca okudum :D (sadece kışgörmez sersine yeni başladım). buda demektirki elminster hariç gerisini alacağız.

ama belirtmeden geçemeyeceğim, kışgörmez serisinin ilk kitabını yarıladım ve şimdiye kadar okuduklarım arasında ''dünyanın omurgası'' ndan sonraki en vasat kitap gibi gidiyor, ,inşallah bütün seri böyle değildir.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #163 : 11 Ocak 2015, 14:12:47 »
Elminster okumadan diyarı bildiğinizi sanırsınız yalnızca ;)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #164 : 11 Ocak 2015, 15:39:09 »
Elminster okumadan diyarı bildiğinizi sanırsınız yalnızca ;)

Tamam sağol ;)