Kayıt Ol

Tarihe Yön Veren 10 İcat

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
Tarihe Yön Veren 10 İcat
« : 07 Şubat 2008, 19:38:42 »
Arşimed’in su vidası (Milattan Önce 700): Yunanlı bilgin Arşimed burgusu olarak da bilinen ve yüzlerce yıl kullanılan su yükseltme düzeneği. O dönemlerde yaşamsal önemi olan suya ulaşılmasını sağlıyordu.

Abaküs: Milattan Sonra 190’da Hun İmparatorluğu’nda bulunan, o devirde Babiller’in de kullandığı abaküsler tarihin ilk hesap makinesi olarak kabul ediliyor.

Aspirin (Yıl 1899): Ateş düşürücü ve ağrı kesici Aspirin’in temellerini Hipokrat atmıştı. Alman kimyager Felix Hoffman ise mükemmel hale getirip piyasaya çıkardı.

Atari (Yıl 1977): Bugünkü değeri 30 milyar dolar olan oyun endüstrisinin atası sayılıyor.

Dikenli tel (Yıl 1873):
Çiftçilikte devrim yaratan dikenli telleri icat eden Amerikan çiftçisi zengin oldu. Ekinlerin büyükbaş hayvanlar tarafından telef edilmesini önleyen çitler hâlâ baştacı.

Barkod (Yıl 1973):
Bir üniversite öğrencisi tarafından evrensel ürün kodu olarak geliştirilen barkodlar, ürün güvenliği alanında devrim yarattı.

Pil (Yıl 1800): Galvani tarafından bir kurbağanın vücudu kullanılarak geliştirilen ilk elektrik devresi olan piller, sürekli yenileniyor ama önemini kaybetmiyor.

Bisiklet (Yıl 1861): Ulaşım alışkanlıklarını değiştiren ve insanları özgürleştiren bisiklet, Fransız Pierre Marchaux tarafından icat edildi.

Tükenmez kalem (Yıl 1938):
Macar gazeteci Laszlo Jose Biro tarafından icat edilen tükenmez kalem, kısa sürede günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Yay ve ok: Avcılığın temellerini atan bu icat, ilk çağlarda insanların yaşamını sürdürmesini sağlayarak önemli işlev gördü.

ALıntı..

-----------------

Atari çok iLgimi çekti :P

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarihe Yön Veren 10 İcat
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2008, 20:17:36 »
 :zuha atari ahh ahh küçükken oynardık kardeşim hala da oynuyor... paylaşım için sağol...

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2008, 21:10:20 »
vayy be saol bilgiler için ;)

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2008, 00:11:04 »
:zuha atari ahh ahh küçükken oynardık kardeşim hala da oynuyor... paylaşım için sağol...

Katılıyorum :P Ah atari ah bir maryom vardı benım kucuklugumun erkegı :zuha az debelemedık atariyi ahı gıttı bahı kaldı.Nostaljık bı ortam oldu sımdı. :P

Paylasım ıcın sagol,ama arsımed sınavlarda cok kufrumu yedı su" konusunda :hemk

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2008, 01:29:28 »
Katılıyorum :P Ah atari ah bir maryom vardı benım kucuklugumun erkegı :zuha az debelemedık atariyi ahı gıttı bahı kaldı.Nostaljık bı ortam oldu sımdı. :P

Paylasım ıcın sagol,ama arsımed sınavlarda cok kufrumu yedı su" konusunda :hemk

ahaha :P tabı ya prensesı kurtarcam dıye az mı cabalardık :P guzel gunlerdı beeh :P
kmbLır daha kac ınsandan kufur yıo cnm (ben dahıııııll!) :P

Çevrimdışı fake*

• **
  • 354
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2008, 11:46:12 »
atari en az 20 tane kırmışımdır :D
(küçükken)

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2008, 12:44:57 »
Hepimizin atariyle anıları var sanırım ;D :D Aahh nostalciye bak ya ;D

Çevrimdışı fake*

• **
  • 354
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2008, 18:03:56 »
Hepimizin atariyle anıları var sanırım ;D :D Aahh nostalciye bak ya ;D
bizim zamanımız aterilerin çıkmaya başladıı dönem o yüzden babalarımız oyunlardan pek anlamaz ama ben torunumla oyun oynamayı düşünüyorm :D