Kayıt Ol

Vikings

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Vikings
« : 07 Mart 2013, 02:20:36 »

Yönetmen: Micheal Hirst
Oyuncular: Travis Fimmel, Clive Standen, Katheryn Winnick, Gabriel Bryne, Jessalyn Gilsig.
İMDB Puanı: 8.6

Bugün rutinim olan dizilere bakmak için internetin başına geçtiğimde fark ettiğim bir dizi, Vikings. Sosyal medya ve yenilikleri yakından takip etmediğim için biraz şans eseri oluyor bu tarz karşılaşmalar ne yazık ki.
 Dizi 8. yüzyıl ile 11.yüz yıl arasındaki tarihi olaylara götürüyor bizi. İlham kaynağı ise dizinin başkarakteri ve gerçekte de ünlü bir İskandinav kahramanı olan Ragnar Lothbrok.

Sosyal medyadaki tanıtım yazısı şöyle:
Vikings, bizleri yılın büyük kısmını denizlerde geçirmiş olan İskandinavya'lı savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler'in bulunduğu çağa, 8. yüzyıl ile 11. yüzyıl arasında yaşanan Viking Devri'ne götürecek. Dizinin hikayesi ise gerçek yaşama ve karakterlere dayanıyor. Gerçek bir tarihsel figür olan, dönemin en büyük ve en popüler Viking kahramanlarından biri olarak nitelenen, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin başına adeta bela olan Ragnar Lothbrok'un maceraları ve yaşadıkları ekranlara yansıyacak. Savaşlardaki başarılar, dönemin önemli isimleri ve bırakılan bazı sanat eserleri gibi konuları anlatan saga adı verilen kahramanlık destanlarında sıkça ismi geçen ve savaş Tanrısı Odin'in soyundan geldiğine inanılan Ragnar Lothbrok'un Viking kabilelerinin liderliğine doğru yükseliş sürecine odaklanılacak.

The Usual Suspects tanıdığımız Gabriel Byrne kabile şefi rolünde; ki bence cuk oturmuş. Ragnar'ı oynayan Travis Fimmel'in de merhum Andy Withfield'a olan benzerliği daha baştan hanesine bir puan ekliyor.

Henüz ilk bölümünü izledim ama Game of Thrones dizisinde başarıyla yansıtılan atmosfer bu dizide de en az o kadar başarılı bir şekilde yansıtılmış; neden bir başka Taht Oyunları olmasın, diye soruyor insan kendine. Eski çağlardan babam çıksa yerim diyenler için biçilmiş kaftan.

Michael Hirst tarafından yönetilen dizinin ilk bölümü 4 Mart Pazartesi günü yayınlandı(gerçi ikinci bölüm de illegal yollardan vaktinden erken internete düştü.). Dizi gelecek ve uykusuz geceler vaat ediyor.

İyi seyirler.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Vikings
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2013, 05:33:38 »
Başlamak için ilk sezonunun bitmesini beklediğim dizidir. Vikings'den 7 bölüm yayınlandı şu ana dek, kendimi izlememek için zor tutuyorum. 2 hafta daha bekleyip 9 bölümü peş peşe izlemek çok daha keyifli olacak benim için. Zaten bu günlerde Prison Break'le epey bir haşır neşirim.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2013, 09:39:02 »
Sahne geçişleri Spartacus'ten daha kötü fakat yine de izleniyor. Bazen konular bile havada kalıyor sahne değişirken ama konu oldukça ilgi çekici. Bir de bu sezon ilgi artarsa gelecek sezona daha sağlam bir bütçe ile gireceklerini düşünüyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2013, 12:45:00 »
Bir-iki bölüm izledim. Teknik anlamda (sahne geçişleri, efektler) biraz yoksul olsa da konusu gayet güzel. Kardeşimin omzunun üzerinden şöyle bir göz atmamla (bizim odadaki bilgisayara ancak o kadar yaklaşabiliyorum) bölüm sona erene kadar orada ayakta dikilmem bir oldu.

Bir de bu filmin savaş sahnelerini Spartacus ile karşılaştıran, 'tırnağı bile olamaz!!!111!!' diye ortalığı yıkan fanlar var internette. Onlara da tez zamanda Allah'tan akıl-fikir niyaz ediyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2013, 15:53:51 »
Bir de bu sezon ilgi artarsa gelecek sezona daha sağlam bir bütçe ile gireceklerini düşünüyorum.

Evet, gelecek sene ikinci sezonu izleyebileceğiz.

http://www.tv.com/news/history-renews-vikings-for-season-2-136518569155/

Son birkaç bölümdür heyecan tavan yaptı bende, umarım bunu sürdürmeyi başarabilirler.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2013, 17:53:32 »
Ya arkadaş, anlamıyorum, neden benim favori karakterlerim hep ölüyor? Önce en tanıdık Vikingimiz olan, Erik rolündeki Vladimir Kulich'i öldürdüler (13th Warrior ve Ironclad filmlerinde başarılı bir şekilde İskandinav karakterleri canlandırmıştı.) şimdi de Tostig gitti (yaşlı Viking, bir ölüp de Odin'e kavuşamadım Valhalla'da kadeh tokuşturamadık diye hayıflanan.) bu ne arkadaş?

Bir de savaş-dövüş sahneleri gayet gerçekçiydi, teatral-hollywoodvari alışıldık kılıç oyunları yok, Viking gibi dövüşüyorlar gerçekten.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2013, 17:55:27 »
Her zaman Vikinglere, genelleştirirsek İskandinavlara ilgi duyduğum için diziyi ilk çıktığından beri takip ediyorum, çok da beğeniyorum. Çok zengin efektler yok ama konu güzel işleniyor, ikinci sezonda efektlerin de devreye gireceğini tahmin ediyorum, o zaman daha da güzel olacaktır dizi. Dövüş sahneleri efektsizken bile çok gerçekçi.

Tek sıkıntım dil konusu. Aralarında kendi dillerini konuşsa daha gerçekçi olurdu sanırım.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2013, 19:50:34 »
Birkaç arkadaşımla beraber ben de en başından beri izliyorum. Onlar gittikçe bozduğunu düşünse de ben kendini katlayarak ilerlediğini düşünüyorum. Travis fimmel role güzel adapte olmuş.

Ayrıca jenerik efsane.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2013, 19:24:07 »
Diziye başlamak için ilk sezonun bitmesini bekliyorum demiştim ve öyle de yaptım. 9 bölümü de peş peşe izledim, böylesi çok daha iyi oldu.

Vikings kısaca; karakter seçimleri, mekanlar ve kostümler olağanüstü başarılı fakat senaryosu zayıf bir dizi. Bunu gözlemlemek çok da zor değil. Bir sonraki bölümü merak etmemiz açısından bölümlerin sonunca ilginç şeyler görmüyoruz bu dizide. Bu yönden kaliteli diyebilirim. Senaristlerin böyle bir derdinin olmaması çok hoşuma gitti benim fakat yine de senaryo biraz zayıf, evet.

Senaryoyu zayıf kılan etkenler arasında senaristlerin yetersizliği de öne sürülebilir, dizinin yayınlandığı kanalın içerdiği programların %90'ının belgesel olması da. Bildiğiniz üzere History bir belgesel kanalı. Vikings ilk ciddi dizi deneyimleri bildiğim kadarıyla. Eh, bu yönden bakarsak kendileri açısından oldukça başarılı gidiyor dizi.

IMDb puanında da bir artış söz konusu, 8.7 şu anda. Diziyi izlenebilir kılan en önemli unsur tabii ki çok başarılı karakter seçimleri. Ragnar, Rollo, Floki, Lagertha ve diğer karakterleri oynayan kişilerin hiçbiri sırıtmıyor.

Buradan gerisini diziyi izlememiş olanlar okumasın. Feci spoiler içerir!

Spoiler: Göster

Şimdi şu üstteki resme bir bakalım. Bana göre en dikkat çekici karakter şu sarışın dev adam. Ama gel gör ki senaristlerin gazabına uğradı! Yazık değil mi yav, favori karakterimdi o benim! Çok üzüldüm. Ve ekranımıza göre en sağdaki adama bakalım şimdi. Evet, o da öldü. Kurban edilecek başka adam kalmadı değil mi sayın senaristler? İki tane dağ gibi adamı öldürdünüz. Çok yazık oldu. Çok!

Ayrıca İngiliz kralın zeka seviyesine ne demeli? (Bana Robert Baratheon'ı hatırlatıyor biraz tip olarak). A be cahil kral o kadar altını verecektin peki neden kardeşini öldürmelerini bekledin? Çok saçmaydı o kısım. Büyük ihtimalle senaristlerin dangalaklığından. O ölen adam da çok iyiydi, o da erken ve gereksiz yere öldü.

Boş yere gitti güzelim karakterler.

Ve evet, jenerik müziğine hayran kaldım. Bağımlılık yaptı.

Fever Ray - If I Had A Heart

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2013, 05:48:14 »
9 bölüm çekilip bitirilecekti, izleyiciler beğenince 2. sezona da uzatıldı, ondan sonra da senaryo biraz çöktü tabi.
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Eylül 2013, 20:55:46 »
2. sezonu iple çekiyorum . Harika bir yapım kesinlikle tavsiye ediyorum . Haberim yok ama 2. sezon çıktı mı biraz breaking bad' e kaptırdım kendimi. Mitoloji daha fazla yansıtılmalı.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2013, 01:47:04 »
2. bölümü izliyorum. An itibariyle tahta bir leğene tüm gücüyle sümkürmekte ve balgam atmakta gemi mürettebatı.

Bu serilik, tek seferde sümüğü o tazyikle çıkarmak sadece bize,hayrat başında sudan istifade eden emmilere has sanırdım.

Çok ilginç  ;D
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2013, 13:46:59 »
2. bölümü izliyorum. An itibariyle tahta bir leğene tüm gücüyle sümkürmekte ve balgam atmakta gemi mürettebatı.

Bu serilik, tek seferde sümüğü o tazyikle çıkarmak sadece bize,hayrat başında sudan istifade eden emmilere has sanırdım.

Çok ilginç  ;D

An itibariyle hiç bir tereddütüm kalmadı, hemen haftaya izlemeye başlıyorum. Yarıldım öğlen öğlen. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Mart 2014, 00:02:04 »
2. sezonun ilk bölümünü izledim. Böylece dudağıma balı çalıp, tüm sezonun bitmesi için bekliyorum.
2x01
Spoiler: Göster
O savaş sahnesi beni benden aldı. Gerçekci ve acımasızdı.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #14 : 23 Mart 2014, 16:04:48 »
İkinci sezon başlayalı tam dört hafta oldu ve ben henüz yorum yapmadım bu bölümler hakkında. Her bölümden sonra yazacağım diyorum, sonra vazgeçiyor ve bir bölüm daha izlemeye karar veriyorum. Bunun tek sebebi ise, gelecek bölümde senaryonun iyileşebileceğine dair umudum. Fakat bu umut, yayınlanan her bölümden sonra sönüyor.

İlk sezonla ilgili yorumlarımda da belirttiği üzere, senaryo dizinin başlangıcından itibaren zayıf. Oyunculuklarda bir sıkıntı yok, hiçbiri sırıtmıyor. Prodüksiyon desen, bir belgesel kalanı olan History Channel için gayet ideal, düşük bütçeyle dönemin ruhunu çok iyi yansıtıyorlar. Odaklanılan konu da çok ilgi çekici zaten, kim istemez ki Vikingler hakkında bir şeyler öğrenmeyi? Ama işte bir tek sıkıntısı var dizinin; senaryo, senaryo, senaryo...

Aynı oyuncuları ve konuyu HBO ya da Starz gibi kanallara versek, yüksek bütçeler eşliğinde harikalar yaratırlar, bu bir kesin, ama History'den bu kadar oluyor sanırım. Belki de artık kabullenmek gerek. Ama üzülüyorum yahu, potansiyeli olan ve bu haliyle bile büyük hayran kitlesine sahip bir dizi Vikings. Çok daha iyi bir konumda olabilecekken, vasat diyebileceğimiz bir düzeyde olması üzücü. Gönül isterdi ki senaristleri Game of Thrones'un, Spartacus'ün seviyesinde olsun ve ağız tadıyla kusursuz bir yapım izleyelim.

Senaryo neden kötü ona değineyim şimdi biraz da.

Bir anda zaman atlamaları izleyiciyi kandırmaktan başka bir şey değil. Bu hatayı ilk sezonda olduğu gibi ikinci sezonda da tekrarladılar. Ne oldu? Dört yıl geçti ama hiçbir oyuncuda değişiklik yok. İlk sezondaki zaman sıçrayışlarını da katarsak, dizinin anlatmaya başladığı yıldan itibaren bir hayli zaman geçti yani. Hal böyleyken çevrede ve karakterlerde bir farklılık söz konusu değil.

İngiltere'ye çıkarma yap, bir sürü adam ölsün, sonra geri dön. Sonra bir daha çıkarma yap, yine bir sürü adam ölsün ve geri dön. Sonra bir daha... Evet, Vikings'in senaryosu tam olarak budur. Gerçekten de budur. Daha fazlasını beklemeyeceğim bundan sonra ve bu şekilde çerezlik niyetine izlemeye devam edeceğim, ilerleyen bölümlerde senaryo genişleyecek mi merak ediyorum zira.

Ama tüm bunlara rağmen, Game of Thrones'u beklediğimiz şu günlerde Vikings izlemek keyif veriyor.