Kayıt Ol

Fahir Atakoğlu

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fahir Atakoğlu
« : 08 Şubat 2008, 00:45:33 »

İstanbul doğumlu olan Fahir Atakoğlu, başarısı pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş ünlü bir piyanist ve bestecidir. Senfonik çalışmaları ve film müzikleri ile dikkat çeken Fahir Atakoğlu'nun çalışmaları Avrupa'da ve özellikle de Amerika'da pek çok müzik festivalinde icra edilmiştir. Atakoğlu'nun halen Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da sürekli artan bir dinleyici kitlesi bulunmaktadır. Müziğindeki kendine has ritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıyla birleştirerek dinleyicilerine ulaştıran Atakoğlu'nun müziği aslında onun olağanüstü yeteneğinin de göstergesi� Değişik müzik kültürlerini harmanlayan müziğindeki orijinalliğin yanı sıra kendi doğduğu topraklarla kurduğu muhteşem bağ dikkat çekicidir. 1996'dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlamaktadır. 1994'te çıkan ilk albümünü takiben aralarında Amerika'nın bulunduğu 17 ülkede toplam 14 albüm çıkarmış olan Atakoğlu'nun albümleri bugüne kadar 2 milyondan fazla satış yapmıştır. Atakoğlu, 2000 yılında Milano Film Festivali'nde 'Büyükada'da Sürgün' belgeseliyle birincilik ödülünü kazandı. Atakoğlu bunun yanı sıra 2002'de Yunanistan'da 400 binden fazla satan ve Mega Channel tarafından verilen 'En iyi Şarkı' Ödülü'nü alan 'Telos Dios Telos' ile de önemli bir çıkış yakaladı. Jazz dünyasının önemli dergilerinden Jazziz Fahir Atakoğlu'nun 'IF' albümüne beğendiklerimiz bölümünde yer verdi. 'IF' albümünü 'yüksek enerjili ve derinlemesine lirik' şeklinde özetleyen Jazziz Dergisi Fahir Atakoğlu'nun müziğine gerçek anlamda küresel jazz tanımını yakıştırdı. Jazz Times Dergisi ise 'IF' albümünde, tartışılmaz bir yetenek, geçerlilik ve özgürlüğün izleri görüldüğünü, özellikle Fahir Atakoğlu'nun yoğun, girift, perküsyon ve ritim ağrılıklı piyano- trio tarzını henüz tanımayanlar için eşsiz bir deneyim vaat ettiğini söyledi. Ayrıca Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün Fahir Atakoğlu için, " Bugün Avrupa'nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir� Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir" dedi.

Fahir Atakoğlu yine tümü kendi bestelerinden oluşan, Horacio El Negro, Anthony Jackson, Mike Stern, Wayne Krantz, Bob Franceschini gibi jazz dünyasının ileri gelen isimleriyle çalıştığı yeni albümünü Ekim 2007 tarihinde tüm dünyada aynı anda satışa sunacak.

Eğitim
• Londra Üniversitesi, Croydon Koleji

•Yüksek Ulusal Reklam ve Pazarlama Diploması 1980-1983Londra Müzik Okulu

•Bestecilik 1981-1983İstanbul Devlet Konservatuvarı

•Bestecilik 1978-1980Cemal Resit REY Özel Ders 1977-1979

Bestecilik, Orkestra, Piyano

Ödüller

•2006 Kasım, En başarılı Erkek Ödülü

•ATATÜRK Kızları tarafından verildi.2006 Kasım, ATAA

•Outstanding Achievement in arts AwardMy EMI Platin Satış Ödülü Yunanistan

•480.000 den fazla satış (Telos Dios Telos)2002, Mega Channel Yunanistan

•En iyi Şarkı Ödülü (Telos Dios Telos)2000, MIlano Film Festivali

• Belgesel 1.lik Ödülü - *Exile in Buyukada* 1997-1998, Finalist Ödülü

•Flora-Marshall Boya Reklam Müziği 1996-1997, Kristal Elma Ödülü

•Garanti Bankası için hazırlanan reklam müziği "Yarına Dört Işık"1996, Finalist Ödülü

• Duru Sabunları Müziği '961995-1996, Kristal Elma Ödülü

• En İyi Reklam Müziği, Renault Laguna1995, TV Reklamları '95

• Finalist Ödülü - Toyota Corolla 1994-1995, Kristal Elma Ödülü

• Milliyet Tanıtım Teması, En iyi Reklam Müziği 1995, Gold Screen Ödülü

• 12 Mart Belgeseli için En Yaratıcı Partisyon1994, Londra Uluslararası Reklam Ödülleri

•Finalist Ödülü "Trafik Kampanyası"1982, Güney Londra Caz Federasyonu

Caz Doğal Yetenek ve Bestecilik Yarışı 1.si

Fahir Atakoğlu

Çevrimdışı Onirique

• *
  • 44
  • Rom: 0
  • living is easy with eyes closed.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fahir Atakoğlu
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2008, 20:40:29 »
cok dinleyemedim ne yazık ki :-\ ama hos dinlediğim kadarıyla (= daha fazla dinlemeliyim :P
~
Herkes ve her şey, beni yok etmek için, durmaksızın payını isteyerek, hiçbir zaman, bana el uzatmadan, yardımıma gelmeden, böyle olduğum için ve böyle kalayım diye beni severek, üstüme geliyor.
AlbertCamus