Kayıt Ol

Ender Serisi - Orson Scott Card

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
Ynt: Ender Serisi - Orson Scott Card
« Yanıtla #30 : 23 Mart 2017, 16:57:43 »
Aha! Sonunda geliyor mu? Yaşasın!

O zaman Ender'in Gölgesi'ne ilk yorum benden gelsin. :)

Öncelikle şunu belirteyim ben Ender'in Oyunu'nu okumadım. 6.45 Yayınları'ndan çıkan çevirisi hakında o kadar kötü şey duydum ki (keşke bu seriyi güzel bir düzeltmeden geçirip tekrar bassalar) kitabı almaya elim gitmedi. Orijinalinden okuyayım niyetindeydim hatta e-kitap olarak indirdim dahi ama hem gözden uzak olduğu hem de filmini izleyip temel konuyla ilgili bilgiye sahip olduğum için boyumu aşan okuma listemin hep alt sıralarına itildi. Neyse bunun söylememin sebebi Ender'ın Oyunu'nu okumuş bir kişinin bu kitap hakında benimle aynı fikirde olmaması mümkün ama ben bayılarak okudum.

Ender'in Gölgesi konu olarak Ender'in Oyunu ile aynı fakat farklı bir karakterin gözünden. Bu karakter Bezelye, yani Ender'ın Oyunu okuyanların Bean olarak bildiği karakter. -Bean bir isim değil lakap bu yüzden bu çeviriye Bezelye olarak aktarılmış ve bence çok güzel yerine oturmuş.- Bezelye bir sokak çocuğu ve hayatta kalmayı çok zeki olması sayesinde beceriyor. Yazar Orson Scott Card bence bu zekayı çok güzel aktarabilmişti. Bezelye'nin kafasından geçenleri görebildiğimiz için onun zekasını kullanarak sonuca varma sürecini ve onun ne kadar hızlı düşündüğü çok net görebiliyoruz. Ki bence bu kitabı okuması çok keyifli hale getiriyor.

Bu kitabı M. İhsan Tatari'nin ham çevirisinden okudum ve mükemmeldi. Tekrar okumamı gerektirecek sadece birkaç cümle oldu ki bunların bir kısmı yazarın okuru farklı şekilde düşünmeye zorlamasından kaynaklıydı. Gözüme çarpan birkaç yazım hatası ise bir editör elinden geçtiğinde kolayca düzeltilecektir. Kısaca ellerine sağlık mit. :D
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #31 : 23 Mart 2017, 17:18:28 »
Vay be, demek sonunda geliyor! :) Ted Chiang'tan sonra hemen buna başlamıştım sanırım, yanlış da hatırlıyor olabilirim, hatlar iyice karıştı artık :D

Öncelikle hepinize güzel sözleriniz için teşekkür ederim :) Bir teşekkür de, şöyle en kocamanından, ilk yorumu için Yaprak'a gelsin. Normalde ham çevirilerimi yayınevinden başka kimseye göstermem, okutmam ama çok ısrar etti, yakama yapıştı, beni ölümle tehd... tamam tamam, sadece rica etti. Ben de bir defaya mahsusçuk prensiplerimi askıya aldım.

Bu kitabı çevirmeden önce ben de Ender'in Oyunu'nu okumamıştım, çeviriyi alınca ilk işim 6:45 baskısını edinip okumak oldu ki olayları daha iyi anlayabileyim. Seriyi hiç okumamışlar da aynı keyifle okuyabilir. Ender'in Oyunu'nu okumuş olanlarsa Ender ile Bezelye'nin yolunun kesiştiği sahnelerde biraz daha fazla keyif alacaktır :)

Bezelye-Bean değişikliğinde beni desteklediği ve o serbestliği tanıdığı için Kemal Bey'e de ayrıca teşekkürler. Gerisi olası bir Çevirmenin Çemberi yazısına kalsın :) Şimdiden keyifli okumalar...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #32 : 23 Mart 2017, 18:05:50 »
Vay be, demek sonunda geliyor! :) Ted Chiang'tan sonra hemen buna başlamıştım sanırım, yanlış da hatırlıyor olabilirim, hatlar iyice karıştı artık :D

Öncelikle hepinize güzel sözleriniz için teşekkür ederim :) Bir teşekkür de, şöyle en kocamanından, ilk yorumu için Yaprak'a gelsin. Normalde ham çevirilerimi yayınevinden başka kimseye göstermem, okutmam ama çok ısrar etti, yakama yapıştı, beni ölümle tehd... tamam tamam, sadece rica etti. Ben de bir defaya mahsusçuk prensiplerimi askıya aldım.

Yakana yapışmadığımı iddia edemeyeceğim, bana bu şansı tanıdığın için ayrıca teşekkür ederim. :)
2016 Nisan ortasında teslim etmişsin kitabı zira ben senin tesliminden hemen sonra okumuştum. Yani 1 sene sonra basılıyor.

Ayrıca Çevirmenin Çemberi yazını merakla bekliyorum.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Everfever

• *
  • 57
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 23 Mart 2017, 18:12:36 »
Ellerinize sağlık, hayırlı olsun. :)

Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim. "Bean"e göz aşinalığım yüzünden ilk başta biraz direnmek istesem de doğru karar sizinkiydi.

Kim bilir belki de bir ara vakit bulabilirsem tüm Ender serisi hakkında bir hayli kişisel bir yazı yazıp duygularımı sizinle de paylaşabilirim. (Benim Ender serisine olan aşkım yirmi yıl önce başlamış, yürek burkan hayal kırıklıkları, öfke nöbetleri, ömür boyu sürecek bir kin, umut ve bugün itibariyle sevinç ve rahatlamayla dolmuş çileli bir hikâyedir)

Ancak, işin içinde mensubu olmadığım bir yayıneviyle olan uzaktan anılarım da bulunduğu için o kısımları anlatmamam daha doğru olur galiba. :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #34 : 23 Mart 2017, 18:21:27 »
Ancak, işin içinde mensubu olmadığım bir yayıneviyle olan uzaktan anılarım da bulunduğu için o kısımları anlatmamam daha doğru olur galiba. :)

O zaman o kısımlar için sizi locamıza alalım :D :D

Şaka bir yana öyle bir yazıya (sizin uygun gördüğünüz şekliyle elbette) asla hayır demeyiz :) Umarım vaktiniz olur.

Yakana yapışmadığımı iddia edemeyeceğim, bana bu şansı tanıdığın için ayrıca teşekkür ederim. :)
2016 Nisan ortasında teslim etmişsin kitabı zira ben senin tesliminden hemen sonra okumuştum. Yani 1 sene sonra basılıyor.

Ayrıca Çevirmenin Çemberi yazını merakla bekliyorum.

Yazımı ben de merakla bekliyorum u_u Ne zaman yazabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok çünkü :D Ayrıca 1 sene olmuş ha? Vay canına sayın seyirciler...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #35 : 23 Mart 2017, 19:42:16 »
(Benim Ender serisine olan aşkım yirmi yıl önce başlamış, yürek burkan hayal kırıklıkları, öfke nöbetleri, ömür boyu sürecek bir kin, umut ve bugün itibariyle sevinç ve rahatlamayla dolmuş çileli bir hikâyedir)

Ender'i Dune ve Vakıf serilerinden bile öne koyup gönlümde 1. sıraya yerleştirmiş biri olarak umarım Pegasus da benzer duyguları bize yaşatmaz diyorum :D
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 23 Mart 2017, 21:21:37 »
Ellerinize sağlık, hayırlı olsun. :)

Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim. "Bean"e göz aşinalığım yüzünden ilk başta biraz direnmek istesem de doğru karar sizinkiydi.

Kim bilir belki de bir ara vakit bulabilirsem tüm Ender serisi hakkında bir hayli kişisel bir yazı yazıp duygularımı sizinle de paylaşabilirim. (Benim Ender serisine olan aşkım yirmi yıl önce başlamış, yürek burkan hayal kırıklıkları, öfke nöbetleri, ömür boyu sürecek bir kin, umut ve bugün itibariyle sevinç ve rahatlamayla dolmuş çileli bir hikâyedir)

Ay ben bu hikayeyi dinlemek istiyorum ama :D!

Çevrimdışı garajj

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 29 Mart 2017, 13:42:01 »
Kitap hakkındaki, daha doğrusu çeviri hakkında olumsuz fikirlerden dolayı ,seriyi ,sürekli, okuma sırasının sonuna atıyordum. Yeni  kitap çıkınca, artık okumalıyım dedim ve birinci kitabı bitirdim. Çeviri ve editörlük açısından yapılan bütün olumsuz değerlendirmeleri , maalesef haklı buldum. Bütün bunları gözardı  ederek , görmezden gelerek okumanız gerekiyor. Can sıkıntısı veren bir durum olmasına rağmen , oldukça keyifli bir kitap.Devamını bir çırpıda bitireceğimden eminim.
Sanırım kitabın editörü yok. Tavşan bölüğünün komutanı 221. sayfada Can Carby iken,222. sayfada Carb Carby oluyor. İki sayfa sonrada Carn Carby oluyor.

Çevrimdışı garajj

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 15 Ağustos 2017, 16:25:20 »
Bekleyenler için bir müjdeli haber vereyim. Pegasus Yayınları Ender'in Gölgesi kitaplarının devamını basacağı gibi, 2018 den itibaren orjinal seriyi de basmaya başlayacakmış.