Kayıt Ol

Rıhtım Okuma Etkinliği#3 || Usta İle Margarita

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği#3 || Usta İle Margarita
« Yanıtla #15 : 04 Nisan 2013, 23:20:04 »
Kendi yorumlarını eklemene engel olarak görmedim ben bunu :). Yorumlarını görmek isterim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #16 : 04 Nisan 2013, 23:47:29 »
Daha başka ne söyleyebilirim bilmiyorum ki? :) Beni bilirsin, sembolizmden falan pek anlamam. Kitapların verdiği gizli mesajdan çok anlattığı asıl olaya odaklanırım. O yüzden sizin kadar başarılı değilim sanırım yorumlama ve eleştiri işinde.

Bir deneyelim bakalım.

Kitabın beğendiğim ve beğenmediğim kısımlarını yazdım zaten. Eleştiri olarak çok güçlü bir kitap Üstat İle Margarita. Woland ve ekibinin hedefindeki hemen hemen herkesin Bulgakov'un hayatında öyle ya da böyle kötü etki bırakmış kişiler olduğunu düşünüyorum. Ayrıca arada yeni devlet sistemine ve düzene de isyanları var tabii. Örneğini verdiğim döviz meraklıları gibi.

Ama aynı şeyi kurgu için söyleyemeyeceğim sanırım. Bulgakov'un hayal gücü gerçekten çok geniş, şeytana ve uşaklarına yaptırdığı bin bir türlü şeyden anlaşılıyor bu. Ama bunların kurgu içinde hiçbir anlamı yok, çünkü ortada (yazarın eleştiri oklarını yöneltmesi dışında) nihai bir amaç yok. Woland niye geldi, yaptıklarını niçin yaptı hiçbir bilgi vermiyor. Bu da benden eksi puan alıyor.

Başka da bir şey gelmiyor maalesef aklıma.

Spoiler: Göster
Bizdeki malzeme bu :D
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 04 Nisan 2013, 23:51:22 »
Ben bir de Bulgakov'un böyle dindarken nasıl şeytana (aynı anda) kurtarıcı rolü yükleyebildiğine de şaşırdım doğrusu. Kitabı okurken Ruslar'ın dini yaklaşımına eleştiride bulunduğunu rahatlıkla görüyoruz, ama neden Woland'da kurtarıcı rolünü de verdi? Buna bir açıklama getiremedim, var mı fikri olan :)?

(Bence gayet iyi anlattın abi :))

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #18 : 05 Nisan 2013, 00:04:33 »
Bu da büyük ihtimalle Faust'a bir gönderme. Çünkü kitap boyunca Woland hakkında yazılan her şey onun Faust'taki iblisle aynı kişi olduğuna işaret ediyor. Kitabın başında da şu alıntı var:

"Ben o gücün, hep kötülük isteyen ama hep iyilik yapan gücün bir parçasıyım."

Yani şeytanı dinsel değil edebi anlamda ele almış. Sanırım...

Başka teorisi olan?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Nisan 2013, 17:10:59 »
A Young Doctor's Notebook Bulgakov'un hayatını değil,  Bulgakov’un mini öykülerinden uyarlama Rus devriminin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde (1900′lerin başları), küçük bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini anlatıyor(muş). Toplam 4 bölümlük bir mini dizi(ymiş). Daniel Radcliffe ve Jon Hamm oynuyor(muş).

Master i Margarita'nın aynı adla bir de mini dizisi varmış.

Biz kitabı Bulgakov'un yaşamına indirgedik, Sovyet Rusyasına bir yergi olduğundan bahsettik -ki bu doğru bir yargı-; ancak düşününce gayet evrensel bir roman olduğunu görüyoruz. Bulgakov gerçekten ustaca ve zekice kaleme almış bu büyük eseri.

Salman Rüşdi de Şeytan Ayetlerinde bu kitaptan etkilenmiş( birçok kişi esinlenmiş ve etkilenmiş ama bu ilgimi çekti)

not: A Young Doctor's Notebook' a başladım ve hakikaten güzelmiş. Bulgakov'un yazdığı belli, tavsiye ederim.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.