Kayıt Ol

Simyacı - Paulo Coelho

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Simyacı - Paulo Coelho
« : 08 Şubat 2008, 11:45:43 »

Simyacı (özgün adı O Alquilmista), Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho'nun, yayınladığı 1988 yılından bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir fenomen olarak değerlendirilen üçüncü romanıdır.

Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yirmi altı dile çevrildi ve yedi milyondan fazla sattı. Bu, Gabriel Garcia Marquez'den bu yana görülmemiş bir olay. Roman, yüreğinde çocukluğunu yitirmemiş olan okurlar için bir klasik kimliği kazanmıştır.

Paulo Coelho'nun Mevlana'nın ünlü Mesnevi'sinde yer alan küçük bir öyküden esinlendiği Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır Piramitleri'nin eteklerinde hazine aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü. Sanki bir nasihatname: 'Yazgına nasıl egemen olacaksın, mutluluğu nasıl kuracaksın?' sorularına yanıt arayan bir hayat ve ahlak kılavuzu.

Mistik bir peri masalına benzeyen romanın altı yılda, yedi milyondan fazla okur bulmasının gizi, kuşkusuz, onun bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken, güneşin doğuşunu seyretmek için şafak vakti uyanmaya benziyor.

*benim severek okuduğum ve insanı derinden etkileyen bir kitap herkese tavsiye edebilirim :P

too much sugar 
tb

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Simyacı | Paulo Coelho
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2008, 20:32:09 »
Çok güzel bir eser..Simya denilince insanın aklına birçok şey geliyor ama bence bu kitapta değinilen en önemli şey :
"Düşünce Simyası :P"
Tabi pek özgün bir hikaye sayılmaz..Ama okunulası bir kitap.

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2008, 13:46:19 »
Mükemmeldi bence.. Okuyalı uzun zaman geçmiş, tam net hatırlamasam da kitabı kapatıp "vaaay be, kitaba bak!" dediğim bir kitaptı :D Bitirdikten sonraki iki gün içinde simyacı zihniyetinde geziodum okulda :D

Çevrimdışı Neases

• 944
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • vieux-jeu =)
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2008, 14:00:25 »
Okuduğuma p işman olmadım, fakat beğenmediğim bir kitap 3 yıl önce okumustum.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2008, 17:22:41 »
küçük yaşta okuduğum için anlamamıştım..Tekrar okuduğumda çok beğendim :) güzel kitap

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2008, 21:58:30 »
okuyalı cok oldu ama yıne de guzel bı kıtap oldugunu soyleyebılırım =) gercekten ınsanı etkıleyen bı kıtaptı =)

Çevrimdışı HoLier

• **
  • 148
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2008, 18:02:50 »
Şu sıraLar okumam gerekn 3 kitaptan biri.Kitaba dair güzeL yorumLar var umarım beğenirim.

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2009, 13:59:10 »
çok beğendiğim için iki kere okumuştum bence içinden notlar alacağınız altını çizip tekrar okuyacağınız nadir kitaplardan biri
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Elenor

• **
  • 124
  • Naber?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2009, 13:59:57 »
bu kitabı her okuduğunda farklı anlam çıkarırmış insan. ben aradığı hazinenin yerini anladım bitek ;D güzeldi ama bi daha okumam ;D
closing your eyes to dissappear
you pray your dreams will leave you here
but still you wake and know the truth
no ones there

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2009, 19:32:19 »
Bende okudum bu kitabı dogruyu solemek gerekirse basla sıkıcı yani ben baya sklmstm baslarnı okurken ama yavas yavas guzelleşmeye basladıı bende 1 kere okrum 1. sini ıı cık okumam :D

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2009, 20:52:39 »
Almak için fuarı beklediğim güzel kitaplardan.İçeriği tam da anlatıldığı gibi ''peri masalı'' gibi...

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2009, 23:15:27 »
Okumadığım için kendimi yediğim ve hiç bir yerde buladğım kitap(yani şuanlık)İçeriği en başından beri dikkatimi çekiyor.Berreninde dediği gibi "peri masalı"

Çevrimdışı hikayeci

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2009, 14:45:02 »
2001, 2006 ve 2009 yıllarında tekrar tekrar okuduğumda, farklı şeyler gördüğüm, farklı şeyler öğrendiğim ama her seferinde beni etkilemeyi beceren bir kitap.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2010, 21:52:40 »
Fuarı bekledim ve aldım.
Spoiler: Göster
Hayatta neden bir hedef belirlemek ve bu hedefin gerçekten istediğim şey olmasının önemini tam olarak kavradım bu kitap sayesinde. Kendi Kişisel Menkıbemi bulmaya hevesliyim.

Herkese tavsiye ederim bu kitabı.
Tek kelime ile; mükemmel...

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Mart 2010, 23:21:53 »
Ben de Simyacı'yı küçükken okuduğumda hakkını verememişim. Geçen yıl okudum tekrar. pek özgün olmasa da kitap güzel ve buna sağlayan 'Kişisel Menkıbe' olayı bence.

kitaptan not aldığım tek bölüm:

Spoiler: Göster
Simyacı eline bir kavkı alır ve Santiago’nun bunu kulağına dayamasını ister. Kavkı kulağına dayayınca deniz sesi duyulur:

“Deniz her zaman bu kavkının içindedir, çünkü bu, onun Kişisel Menkıbe’sidir. Ve çöl tekrar dalgalarla kucaklaşıncaya kadar da onu asla terk etmeyecektir.”

Not: kitabın başında Oscar Wilde'ın kısacık bir hikayesi vardır, ayrı güzeldir ;)
(bkz: narkissos)