Kayıt Ol

Müzik Ve Kitap

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Müzik Ve Kitap
« : 24 Nisan 2013, 19:15:17 »
Başlıkta her şeyi açıklamaya çalıştım ama sığmadı :D Konuya gelirsek bu başlıkta aynı anda 3 küçük konu yürütülmesini planladığımdan bölüm olarak müzik, eğlence mizah ve tartışma platformu arasında kaldım. Bana en uygunu burası gibi geldi ama eğer yanlış tercih yaptıysam yöneticilerimizden taşımalarını rica ediyorum :) Konu(lar):
1-Müzik dinleyerek mi okursunuz?
2-Müzik dinlemek okumayı zorlaştırır mı?
3-Hangi kitap, seri hangi müzikle okunmalı?
Cevaplar numaralarla verilirse pek bir karışıklık olmayacağı görüşündeyim :)

1-Evet.
2-Bence hayır okuduğunuz kitabın ruh haline göre (heyecanlı, duygusal, savaş sahnesi vb.) şarkı seçimi yapıldığında çok kolaylaştırdığı görüşündeyim. Her şeyden önce sizi ortamdan soyutluyor ve uygun müziği bulduysanız istemsiz olarak kendinizi olayın içinde bulabiliyorsunuz.
3-Unutulmuş Diyarlar'ın Drizzt Efsanesi grubunda Evanescence grubunun Bring Me To Life şarkısı ,
Ejderha Mızrağının Dhamon Efsanesi üçlemesinde Zeynep Casalini'nin Dokunma Bana isimli parçasının ve Gedik Savaşları dörtlemesine ise Globus Take Me Away parçasının verilen kitaplarla çok uyumlu olduğu görüşündeyim.

Sizinde bu konudaki görüşlerinizi çok merak ediyorum :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Müzik Ve Kitap
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2013, 19:23:50 »
Benim karışık playlistim var genelde oyun ve film soundtrackleri ile klasik müzik ve diğer sevdiğim gruplardan falan oluşan. Özellikle son bir yıldır bunu dinleyerek okudum tüm kitapları. Bazen, eğer odamda olursam okurken, bilgisayardan aklıma esen bir soundtrack/normal grup albümünü açıp okurum. Hatta müziksiz ortamda son iki yıldır hiçbir şey okumamışım, ders çalışırken bile müzik çalıyor hep. Hayatım film gibi yani, sürekli arka fon müziğim var asdfdgfdg.

Kitap okurken dışarıdan gelen sesler çoksa özellikle, bir tür perdeleme işlevi görüyor, insanların bağırtıları yerine müziği dinliyorum. Okumayı kolaylaştırıyor bence bu yöntem.

Hangi kitap hangi müzikle okunmalı, fantastik orklu elfli, büyük savaşlı, epik olayların döndüğü bir kitapsa Yüzüklerin Efendisi müzikleriyle okuyabilirsiniz. Böyle kitaptaki savaşla müzik bazen denk geliyor, tam aksiyon başlayınca müzik hızlanıyor, aksiyon bitince müzik de bitiyor. Birkaç defa geldi başıma, çok da güzel oldu okurken daha da heyecanlandım ben. Ama böyle belli bir şarkıyı belli bir kişiyle, seriyle denk getirmeye özel bir çaba göstermiyorum ben. Ne çıkarsa bahtıma onu dinliyorum.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2013, 20:32:09 »
1) Önceden müzik ile okuyarak çok da anlamayacağımı düşündüğümden müziksiz okumayı tercih ediyordum. Daha sonra müzik eşliğinde denedim ve artık müzik ile okuyorum. Böyle okumak daha çok zevk veriyor bana.

2) Bu sorunun cevabı kişiden kişiye çok değişiklik gösterebilir gibi. Ben ders çalışırken bile müzik dinlerim mesela. Bazılarına tuhaf gelir ama okulda bile sınava dakikalar kala konuları son bir tekrar yaparken dahi kulağımda müzik vardır. Bence bu kitap okurken de böyle. Zorlaştırmaktan çok kolaylaştırıyor benim işimi. Müzikle daha iyi anladığıma inanırım. Bu soru ile ilgili değinmek istediğim son şeyi de Lordmuti ağzımdan almış.
Kitap okurken dışarıdan gelen sesler çoksa özellikle, bir tür perdeleme işlevi görüyor, insanların bağırtıları yerine müziği dinliyorum. Okumayı kolaylaştırıyor bence bu yöntem.

3) Ben de ne çıkarsa bahtıma diyenlerdenim. Eğer o süre zarfında taktığım bir şarkı ya da müzisyen varsa playlistte ya o tek şarkı arka arkaya çalar ya da o müzisyenin birçok parçası sırayla... Eğer savaş anını okurken yüksek ritimli bir şarkıya denk gelirseniz şahane oluyor. Ben en son Perg Efsaneleri'ndeki savaş sahnesini okurken yaşadım bunu. Nirvana - Smells Like Teen Spirit çalıyordu ve nasıl heyecanla, hızla okuduğumu hâlâ hatırlarım.

Çevrimdışı cristol00

• *
  • 25
  • Rom: 0
  • '' Büyüdükçe masumiyet kaybolur. ''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2013, 19:51:16 »
1) Genellikle değişiyor. Bazen kulaklığımı takıp kitabımı elime alınca müzikle beraber kitap daha anlamlı geliyor. Bazense kendimi bir anda şarkıya eşlik ederken buluyorum ve bu yüzden kulaklığımı çıkartıyorum...
2) Bence hayır, zorlaştırmaz. Doğru müzik seçimi yaptığınız sürece hiçbir şekilde zorlanacağınızı düşünmüyorum. Fakat tabi ki alakasız bir müzik seçimi yaparak okumaya çalışırsanız kendinizi bir anda kitaptan kopmuş bir şekilde bulacağınızdan eminim :)
3) Bu kısma gelirsek eğer, bir iki kez bu olayı yaşadığım oldu... Yüzüklerin Efendisi'nde o sondaki destansı savaşta müzik çalarım Black Veil Brides - In The End'i çalıyordu ve kitaptaki o mükemmel anlatımla birleşince ne ara okudum ne ara bitirdim anlamadım gerçekten de çok gaza getirici olmuştu :D
” En zengin insan, en güçlü arkadaşlara sahip olan insandır. ”

Altobello - The Godfather

• *
  • 32
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2013, 19:56:50 »
1) Evet
2) Müzik dinlemek keyif katar, Şarkı dinlemek zorlaştırır.
3) Korku romanları okurken "Dead can dance", Bilimkurgu okurken Kitaro, Fantastik romanlarda her türlü new age dinlemek güzeldir.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2013, 20:16:34 »
1) Müzik dinleyerek okumuyorum.
2) Eğer müzik sevdiğiniz bir müzikse müzik ve kitap arasında kalıp şaşırabilirsiniz.
3) Çok fazla müzik bilmediğim için yorum yapamıyacağım ama müziğin kitabın gidişatına uygun olması gerektiğini düşünüyorum.

Kitapla birlikte müzik dinlemek olmaz bence.Ikisinden biri yapılmalı.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2013, 20:26:14 »
1)Hayır müzik dinleyerek okumayı hiç sevmem.
2)Benim için zorlaştırıyor. Öyle geniş bir playlistim vs. yoktur. Ve sevdiğim şarkılara da eşlik etmeyi severim. Bu yüzden kitap okurken müzik dinlemem asla. Öyle bir yapım var, ne yapayım. Şarkı ister kitabın yansıttığı duygulara göre olsun ister alakasız, ben anlatılanları hayal gücümde yaşamadıktan sonra hiçbir önemi yok gözümde.

Çevrimdışı Gülbüyüsü

• **
  • 84
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2013, 22:12:33 »
1- Müzikle okumayı severim, ama sakinliğede hayır demem okurken.

2- Okuduğunuz kitabın içeriğine göre değişebilir durum diye düşünüyorum. Çok ağır ve düşündürücü bir eser okurken belki müzik yeterli derinliğe inmenize engel olabilir ya da tam tersi daha iyi inmenizi sağlar.

3- Eğer romantik veya dramatik bir şeyler okuyorsam Beyonce / Halo, Dido / White Flag, Tara Grubunun slov şarkıları ve bazı dramatik epik parçaları tercih ederim ama favorim kesinlikle Loreena Mckennitt. Savaş sahneleri veya gerilim içinse geniş bir arşivim var. Özellikle epik tercih ederim ama Çember serisini okurken tesadüfen Demet Akalın'ın 'Toz pembe' parçasının, kitabın yaydığı havaya çok uyduğunu farkettim.
Kim olduğunu unutursan, olmaman gereken kişiye dönüşürsün.