Kayıt Ol

Neden imla ve sayfa düzeni kurallarına uymalısınız?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
14-16 yaşlarındaki asi ruhlu, her gördüğü kural karşısında 'Ben buna uymak zorunda mıyım yeaaa?' şeklinde takılan arkadaşlarım sürekli imla ve sayfa düzeni konusunda dikkat etmeksizin edebi birşeyler ortaya çıkarmaya çalışıyor. Yaşınız daha büyükse durumunuz daha vahim tabi.  Forumda da bu tip hataları görünce en sert şekilde ben uyardığım için merak ediyorsunuzdur. Bu adam deli mi neden bu kadar tepki veriyor diye.

Çünkü sizin yazdığınız şeyi karşınızdaki kişi okurken siz onun vaktini çalmış oluyorsunuz. 'Okumak zorunda mı kardeşim!' diyen ergenleri duyar gibiyim az sabredin de sonuna kadar okuyun isyan etmeden. Evet karşınızdakinin vaktini çalmış oluyorsunuz. Sayfa düzenleri ve imla kuralları okuyucuların okuma sürelerini optimum sürede tamamlanması için tasarlanmıştır. -de ve -ki bağlaçları ayrı ve bitişik yazıldıklarında iki farklı anlam taşırlar ve virgülün yanlış yerde kullanılması tüm cümleyi değiştirebilir. Siz virgül koymadığınız için okuyucu yazdığınızı anlamak için bir cümleyi iki kere okuyorsa siz onun vaktini çalmışsınız demektir ve inanın bana şu hayatta en değerli şey para değil vakittir.

İşte bu yüzdendir ki sevgili arkadaşlarım imla ve sayfa düzeni kurallarına uymamak asiliğinizi göstermek için bir cesaret arenası değildir. Bunlar karşınızdakine duyduğunuz saygıdan ötürü uygulamanız gereken kurallar bütünüdür. Siz bunlara uymadığınız zaman okuyucunuzu hiçe sayıp onların vaktinden çalan bir hırsız oluyorsunuz otomatikman benim gözümde.

Saygılar

Not: Kurgu İskelesi'nde hiçbir öyküye bundan sonra yorum yapmayacağımı da bildiririm.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Neden imla ve sayfa düzeni kurallarına uymalısınız?
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2013, 12:07:15 »
Bu davranış aynı zamanda okuyucuya yapılan çok büyük bir saygısızlıktır. Sadece yazarak iletişime geçebildiğlmiz şu ortamda karşımızdaki kişiyi hiçe saymaktır. Eğer okunmak için yazıyorsanız, yazar olma hayaliniz varsa okunabilir bir biçimde yazmaya mecbursunuz arkadaşlar. Hiç kimse kalkıp da en basit imla hatalarına bile dikkat etmeyen birinin kitabını basmaz, yayınevine gönderdiği metni okuma zahmetine hiç katlanmaz. Bu bir gerçek..
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı kitapci

• *
  • 25
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2013, 11:35:19 »
Anlatımı bozmadığı sürece yazar anlatmak istediğini anlatmak istediği gibi anlatır, istediği noktalama işaretiyle istediği cambazlığı yapar ve herkezin kalıplaşmış düzeninden farklı bir düzen yaratabilir.

Çevrimdışı Gurur

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2013, 13:25:33 »
Anlatımı bozmadığı sürece yazar anlatmak istediğini anlatmak istediği gibi anlatır, istediği noktalama işaretiyle istediği cambazlığı yapar ve herkezin kalıplaşmış düzeninden farklı bir düzen yaratabilir.

Ben arkadaşın demek istediğini anladım ama biraz yanlış ifade etmiş sanırım. Öncelikle şunu belirteyim: Tartışması bile saçma, noktalama işaretlerini kullanmak elbette ki önemlidir. Ancak yeni ve farklı bir anlatım şekli yaratmak için noktalama işaretlerinden vazgeçen yazarlar da çoktur. Örneğin Anayurt Oteli'nde ya da James Joyce'un kitaplarında karakterin düşüncelerinin verildiği kısımlarda noktalama işaretlerinden vazgeçilmiştir, buna "bilinç akışı" denir, bu yöntem bilinen bir şey zaten. Ve Emrah Serbes'in bazı öykülerinde de bazı imla kurallarından vazgeçildiğini görmüşlüğüm var. Ya da bazı şairlerin şiirlerinde noktalama işareti kullanmaması gibi.

Yani yukarıdaki arkadaş böyle büyük yazarların kullandığı türden yeniliklerden bahsetmiş sanırım ama biraz yanlış anlatmış derdini. O bizi görmese de, ben onu hoş görüyorum.  :)

Şunu da belirtmekte yarar var: Böyle büyük edebi oyunlar büyük istidat ister, toy yazarların harcı değildir. 14-16 yaşındaki insanların yapacağı iş değildir, yapan biri sadece komik olur. Ve bir kez daha belirtiyorum: Böyle edebi oyunların haricinde imla kurallarını kullanmak elbette ki önemli ve bence zorunludur.
"Yoksa her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?"
Yusuf Atılgan - "Aylak Adam"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2013, 17:19:16 »
Konu yeniden açılmıştır.

Tüm konuyla alakasız tartışma mesajları silinmiş ve tartışma yaratan tabir de arkadaşın mesajından kaldırılmıştır. Ancak kendisinin fikrini dile getirdiği mesajı aynen durmaktadır.

Artık herkes sakinleştiğine göre daha sakin bir şekilde tartışacağımızı düşünüyorum.