Kayıt Ol

Unsere Mütter, Unsere Väter (Annelerimiz, Babalarımız)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
IMDb Puanı: 8.5

Yorumum:

Almanların gözünden 2.Dünya Savaşı.

Sene 1941, Berlin. Birbirinin yanında olan 5 kahraman arkadaşın hikayesinin anlatıldığı 3 bölümlük mini bir dizi.

Savaş denen lanetin tüm sonuçlarını gözler önüne seren oldukça etkileyici bir yapım. Özellikle Alman yapımı olması çok önemli bir artı. Çünkü bu dizide sahte Amerikan kahramanlık öyküleri yok. Savaşı kaybetmiş bir milletin objektif bakış açısından doğan son derece gerçekçi öğeler içerdiğine inandığım bir dizi Unsere Mütter, Unsere Väter.

2.Dünya Savaşı ile ilgili birçok dizi, film yapılıyor. Schindler'in Listesi, Piyanist, Çöküş izlediklerimden yalnızca birkaçı ama sanırım içlerinde beni en çok etkileyen bu dizi oldu. Farklı duygular hissetmemi sağladı çünkü. Savaş kadar karakterlerin duygularına da yer verilmesidir bence bu diziyi diğerlerinden farklı kılan.

Charlotte, Greta, Fiedhelm, Wilhelm ve Viktor adlı 5 arkadaş üzerinden anlatılıyor konu.
Spoiler: Göster
"Biz 5 kişiydik" diyor Friedhelm. Savaşın sonunda kavuşmayı umuyorlar ama o an bekledikleri gibi olmuyor tabii ki.

Dizi 1.5'luk saatlik 3 bölümden oluşuyor, işte onların isimleri:

1.Bölüm: Farklı Zamanlar
2.Bölüm: Farklı Bir Savaş
3.Bölüm: Farklı Bir Ülke

"Çoğu insan, savaşın çoğunlukla savaşarak geçtiğini sanır. Bu doğru değil. Savaş beklemektir."

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unsere Mütter, Unsere Väter (Annelerimiz, Babalarımız)
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2013, 23:20:34 »
2. Dünya savaşını konu alan dizi ve filmleri hep ilgiyle izlemişimdir, hatta belgeselleri de dahil edelim buna. Bu dizi de sadece konusuyla bile tavlamaya yetti beni. Kimsenin düşünmediği bir şeyi yapıp Alman milletinin gözünden böyle bir savaşı anlatmak hem cesaret hem de beceri ister. Buna kalkışıp altından böyle bir puan ve olumlu yorumlarla kalkmaları da çok heyecanlandırdı beni. En kısa zamanda izlemek istiyorum. Teşekkürler Denaro Forbin.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unsere Mütter, Unsere Väter (Annelerimiz, Babalarımız)
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2014, 00:10:38 »
Pekala, genel olarak savaşı galip devletlerin Alman milletini canavarlaştırması gözü ile izledikten sonra bu eser insanda harika bir karşıt bakış açısı oluşturuyor.  Misal, savaşın tüm acımasızlığını, insan ruhuna yaptığı yıkıcı etkiyi, savaşmayı reddetmenin hainlik sayılmasını, hayatta kalmak için yaptıklarımızı, inancından utanmayı, vs. üzerinde saatlerce tartışabileceğimiz konuları, kendisine alt metinler olarak seçmiş muhteşem bir eserdi. Dünya savaşlarına ilgi duyan ve tarafsız bir bakış açısı kazanmak isteyen, her sinema severin izlemesini şiddetle tavsiye ederim.