Kayıt Ol

Robin Hobb

Çevrimdışı Jasdebitto

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Glitteryfool~
Robin Hobb
« : 19 Mayıs 2013, 18:55:14 »
Robin Hobb

Robin Hobb, Margaret Astrid Lindholm Ogden’in fantezi eserleri yazarken kullandığı ikinci takma adıdır.

1983’ten 1992’ye kadar Megan Lindholm olarak modern kurguya sahip fantezi eserleri yazmıştır. 1995’te Robin Hobb adı altında epik fantezi türü için yazmaya başlamıştır. Şuan her iki takma adı da kullanmaya devam ediyordur.

1952’de Kaliforniya’da doğmuş, ancak Alaska’da büyümüştür. Liseden mezun olduktan sonra bir sene Denver Üniversitesi’ne gitmiş ve daha sonra Alaska’ya geri dönmüştür. Evlendikten sonra Kodiak'a taşınmıştır. Bu sırada ilk kısa hikayesini yayınlamış ve çocuk dergileri için yazmaya başlamıştır. Amazon!’da Megan Lindholm olarak yayınladığı ilk hikasesi “Bones for Dulath”tır ve Dünya Fantezi Ödülleri’nde “Yılın En İyi Seçkisi”ni kazanmıştır. İleriki yıllarda Amerika’da gezmiş ve Washington’a yerleştikten sonra fantezi ve bilim kurgu için yazmaya devam etmiştir.

Megan Lindholm Olarak Eserleri:

The Ki and Vandien Quartet
-   Harpy's Flight (1983) 
-   The Windsingers (1984) 
-   The Limbreth Gate (1984)
-   Luck of the Wheels (1989)

Tillu and Kerlew
-   The Reindeer People (1988)    
-   Wolf's Brother (1988) 

Diğer Kitapları:
-   Wizard of the Pigeons (1985)
-   Cloven Hooves (1991) 
-   Alien Earth (1992) 
-   The Gypsy (1992) with Steven Brust
Kısa Hikayeleri
-   Cut
-   Old Paint

Robin Hobb Olarak Eserleri:

Elderling Diyarı
Farseer Üçlemesi
•   Suikastçının Çırağı (1995)
•   Kraliyet Suikastçısı (1996)
•   Suikastçının Arayışı (1997)
Liveship Traders Trilogy
•   Ship of Magic (1998)
•   The Mad Ship (1999)
•   Ship of Destiny (2000)
The Tawny Man Trilogy
•   Fool's Errand (2001)
•   The Golden Fool (2002)
•   Fool's Fate (2003)
The Rain Wilds Chronicles
•   Dragon Keeper (2009)
•   Dragon Haven (2010)
•   City of Dragons
•   Blood of Dragons
Other Elderlings Novels
•   The Willful Princess and the Piebald Prince (2013)

Soldier Son Trilogy
•   Shaman's Crossing (2005)
•   Forest Mage (2006)
•   Renegade's Magic (2008)

Türkçe'ye çevrilmeyen kitapların ismini İngilizce bıraktım ve ne yazık ki görüldüğü gibi çok fazla. Henüz iki kitabını okudum ve üçüncüsüne devam ediyorum ama gerçekten çok yetenekli bir yazar olduğunu söyleyebilirim. Suikastçının Çırağı uzun bir süre boyunca çok yavaş gitmesine rağmen Robin Hobb'un akıcı yazımıyla sıkılmadan okutabiliyor kendini. Özellikle ilk kitaba kıyasla Kraliyet Suikastçısı daha olaylı ve heyecanlı geçiyor. Ülkemizde pek duyulmayan bir yazar olması gerçekten üzücü.

*wikipedi'den çeviri.
“Death leaves cans of shaving cream half-used.”
― Haruki Murakami, Hard-Boiled Wonderland and the End of the World

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Robin Hobb
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2013, 19:14:06 »
Robin Hobb Fantastik Edebiyat'a bir sürü eser yazarak katkıda bulunmuş olsa da, ülkemizde yalnızca 3 kitabına erişme şansımız bulunmakta.

Farseer üçlemesi 90'lı yılların ortalarında İthaki Yayınevi tarafından dilimize kazandırılmış olmasına rağmen, aynı evrende geçen daha birçok eser ne yazık ki çevrilmedi. Keşke Gediksavaşları'na olan ilgilinin bir kısmını Farseer üzerine almış olsaydı. Ben serinin yalnızca ilk kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Bir ara devam etmek niyetindeyim hatta.

Ülkemizde değeri bilinemeyen yazarlardan Robin Hobb.