Kayıt Ol

Fantastik Edebiyatın Amacı

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik Edebiyatın Amacı
« : 31 Mayıs 2013, 18:06:55 »
Sorum şudur arkadaşlar;
1-Fantastik edebiyat sadece hayal gücünü zenginleştirmek için mi yazılmıştır?
2-Belli bir düşünceyi aşılamak isteyen fanta kitapları var mıdır?
3-Bunlara örnek veriniz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyatın Amacı
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2013, 18:24:45 »
Fantastiğe kısaca "fanta" demesek çok hoş olacak. Gerçekten çok itici duruyor.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2013, 18:25:57 »
Fantastiğe kısaca "fanta" demesek çok hoş olacak. Gerçekten çok itici duruyor.
gerçekten öyle ama uzun uzun yazmak da elimi yoruyor. Şaka bir kenara atalım da soruya bakalım ;D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2013, 18:28:25 »
Ben şaka yapmıyordum :). Ben çok rahatsız oluyorum "fanta" edebiyatı/kitapları denmesinden. Sitede tek diyen de sizsiniz, garip duruyor. Bu da sizden bir ricamdır.

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2013, 19:53:02 »
Bayağı uzun gerçekten,insan çok yoruluyor yazarken.......
1.Zenginleştirmek için değil,hayal gücünü yazıya dökmek içindir.
2.Bazı kitaplar var, fantastik kitapların çoğu aksiyona dayalı olsa da yazarın Dünya görüşünden parçalar içerir. Yerdeniz serisi güzel bir örnek olabilir.
Tabii bunlar benim fikrim.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Haziran 2013, 12:23:02 »
Ben şaka yapmıyordum :). Ben çok rahatsız oluyorum "fanta" edebiyatı/kitapları denmesinden. Sitede tek diyen de sizsiniz, garip duruyor. Bu da sizden bir ricamdır.
iyi fantastik diyelim

Çevrimdışı kitapci

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2013, 14:41:08 »
iyi fantastik diyelim
fanta de hacı sen bozma kendini millet bi hal olmuş.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2013, 01:08:13 »
1- Fantastik edebiyat hayal dünyamızın içinde misafir olunabildiği için yazılmıştır. Öyle bir yazar, okursun ki kendini olanların dışında bir parça olarak görürsün. Bir zamandan sonra öyle bir şey olur ki sana okuduğun kitapları merak ettiğin gibi yazdıklarını merak edersin, "Acaba nolcak ?" dersin yazarken gerçekten için içini kemirir acaba neler hayal edeceğim diye. Fantastik edebiyat  hayallerine seninle ama senden bağımsız dans ettirebildiğin için yazılmıştır, yazılıyordur, yazılacaktır. :)

2- Fantastik edebiyat zaten belli bir düşünceyi aşılamak için yazılmıştır. Bir düşünün iyi-kötü öfke-merhamet yalnızlık-birliktelik fikirleri olmasa fantastik edebiyatta ne yazılabilir ki ? Yazar kendisi hangi tarafta olmak istediğini seçer ve yazar sende okurken o tarafın taraftarı oluverirsin.
J.R.R Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi ve J.K Rowling'in Harry Potter serilerine bak mesela yazarlar bize iyi tarafta olma fikrini aşılamak istemiştir ve öylede olmuştur. Ben hiç "Abi Voldemortada çok haksızlık yapıyolar nolcak yani öldürse." diyen biri ve ya "Saouron çok haklı bencede yüzük ona dönmeli bi hobitte kalmamalı." diyen birisi görmedim. Uzattıysam özür dilerim ama kısaca tabi ki vardır. :)

3- İkiyi yazarken bununda cevabını verdim galiba.

Kanımca sorularının cevabı söylediğim gibi yanlışım varsa lütfen düzeltin. :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2013, 02:28:44 »
J.R.R Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi ve J.K Rowling'in Harry Potter serilerine bak mesela yazarlar bize iyi tarafta olma fikrini aşılamak istemiştir ve öylede olmuştur. Ben hiç "Abi Voldemortada çok haksızlık yapıyolar nolcak yani öldürse." diyen biri ve ya "Saouron çok haklı bencede yüzük ona dönmeli bi hobitte kalmamalı." diyen birisi görmedim. Uzattıysam özür dilerim ama kısaca tabi ki vardır. :)

Ben de insanların ''Keşke Naziler 2. Dünya Savaşı'nı kazansaydı.'' ya da ''Stalin milyonlarca insanı katletmekle çok iyi yaptı.'' dediğini pek duymadım ki, söz konusu olayların gerçekleşmesi üç aşağı beş yukarı verilen örneklerle aynı şey :) Ama ben Voldemort, Sauron vs. olsaydım söz konusu kitaplar kesinlikle mutlu sonla bitmezdi. Mesela Gandalf'a hava atacağıma direkt işini bitirirdim. Artık nasıl yapacaksam :) Kısacası gücü elinde tutan adam bensem veya bu gücü dolaylı olarak kullanabiliyorsam yaşasın kötülük derim :)

Bu arada başlıkta sorulan sorunun cevabına gelecek olursak. Bence edebiyatın tek bir amacı vardır. O da bir şeyler anlatma ihtiyacını olabilecek estetik bir biçimde tatmin etmek. Peki bu durumda biz neden okuyoruz diyeceksiniz. Oyalanmak, zaman öldürmek, kendimizi tatmin etmek ve benzeri birçok şeyin yanı sıra  arada sırada da bir şeyler öğrenmek için...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı cemaziyel

• **
  • 100
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2013, 09:46:15 »
1- Fantastik Edebiyat hayal gücünü zenginleştirmekten ziyade hayal gücü geniş olan insanlar tarafından yazılmıştır desek daha mantıklı sanırım. Zaten amaçları da bir şeyi doğrudan doğruya söylemek yerine imalı cümlelerle dolaylı yoldan anlatmaktır genel olarak.
2- Kitabı var mı bilmiyorum da en son mandalinalısı çıktıydı...

Ne evvel ne de ahir...

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2013, 23:33:41 »
1-Hayal gücünü geliştirmek adına fantastik kitap yazmak saçma olur sanırım. Hayal gücü geniş olan insanlar zaten bu türe daha çok ilgi gösterir. Aksi halde içinde yüz yıldır var olan Vampir ve Kurtadam'ların olduğu aşk romanları falan çıkar mesela :P

2-Vardır elbette. Hatta Yüzüklerin Efendisi için bile aslında gerçek dünyadan baz alındığı gibi söylemler ortaya atılmıştı. Ne kadar doğrudur bilemeyiz tabi ancak komplo teorisi ortaya atmak istenince kibrit kutusundan bile bir şeyler çıkarmak mümkün olduğu için böyle söylemlere takılmamak gerekiyor sanırım.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Temmuz 2013, 21:41:13 »
 1-Fantastik edebiyat sadece hayal gücünü zenginleştirmek için yazılmaz. Sadece değildir. Eminim yazarların belli amaçları vardır.
2-Belli bir düşünceyi aşılamak isteyen fantastik kitaplar vardır. Tabi bu bazen çok basit konularda dahi olabiliyor. Bence kitabı okurken bakış açımız düşünceyi anlamamızı sağlayabilir.
3- Bir çok distopya örneği. Bilim Kurgu ağırlıklı olsalar da Bilim Kurgu Fantastik türlerde çoğunlukla bir mesaj vardır.

Çevrimdışı briares

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Temmuz 2013, 21:07:51 »
1- Fantastik edebiyat hayal dünyamızın içinde misafir olunabildiği için yazılmıştır. Öyle bir yazar, okursun ki kendini olanların dışında bir parça olarak görürsün. Bir zamandan sonra öyle bir şey olur ki sana okuduğun kitapları merak ettiğin gibi yazdıklarını merak edersin, "Acaba nolcak ?" dersin yazarken gerçekten için içini kemirir acaba neler hayal edeceğim diye. Fantastik edebiyat  hayallerine seninle ama senden bağımsız dans ettirebildiğin için yazılmıştır, yazılıyordur, yazılacaktır. :)

2- Fantastik edebiyat zaten belli bir düşünceyi aşılamak için yazılmıştır. Bir düşünün iyi-kötü öfke-merhamet yalnızlık-birliktelik fikirleri olmasa fantastik edebiyatta ne yazılabilir ki ? Yazar kendisi hangi tarafta olmak istediğini seçer ve yazar sende okurken o tarafın taraftarı oluverirsin.

3- İkiyi yazarken bununda cevabını verdim galiba.

Kanımca sorularının cevabı söylediğim gibi yanlışım varsa lütfen düzeltin. :)
abi bencede tamamen haklısın bende olsam buna benzer şeyler yazardım resmen duygularımı dile getirmişsin

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Temmuz 2013, 13:19:08 »
Teşekkür ederim :) Kendi düşüncelerimizi yazalım dedik herkesin farklı olabilir aynı olabileceği gibi. :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.