Kayıt Ol

Nüfus Konusu

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Nüfus Konusu
« : 03 Haziran 2013, 01:28:20 »
Merhaba arkadaşlar sizlere şu soruyu sormak istiyorum
Krallıklarda ne kadar nüfus olmalı? En iyisi lotr'dan örnek verin, kitapta o kadar ayrıntıya inilmese de en azından tahmini olarak biliniyordur.  :fight:

Çevrimdışı ada sahilleri

• **
  • 53
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nüfus Konusu
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2013, 21:20:11 »
Bunun belli bir cevabı var mı sence? 8976854684 milyara kadar çıkabilir, fantastik edebiyat ya hani.. Fantastik olmayacaksa şu anda var olan ülke nüfuslarını inceleyebilirsin.
Çok sözler edildi onlara dair ve onlar için,
"zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur" dendi.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2013, 23:04:41 »
Bunun belli bir cevabı var mı sence? 8976854684 milyara kadar çıkabilir, fantastik edebiyat ya hani.. Fantastik olmayacaksa şu anda var olan ülke nüfuslarını inceleyebilirsin.
yüzüklerdeki nüfus var mı elinizde?

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2013, 10:43:11 »
Böyle bir bilginin bulunduğunu düşünmüyorum. Üçlemede geçmiyor, ondan eminim. Sonraki kitaplarda da kesin bir sayıdan bahsedileceğini sanmam.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2013, 17:15:34 »
Nasıl bir krallık hayal ediyorsan o kadar nüfus ekleyebilirsin bence. Eğer Çin gibi kalabalık ve köklü bir krallıksa milyarla ifade edebilirsin. Soğuk ve sakin İzlanda krallığından söz edeceksen yüzbinler yeter. Krallık senin hayalgücü senin. (her salataya limon olmuyorum değil mi?)
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2013, 13:13:03 »
Nasıl bir krallık hayal ediyorsan o kadar nüfus ekleyebilirsin bence. Eğer Çin gibi kalabalık ve köklü bir krallıksa milyarla ifade edebilirsin. Soğuk ve sakin İzlanda krallığından söz edeceksen yüzbinler yeter. Krallık senin hayalgücü senin. (her salataya limon olmuyorum değil mi?)

Milyar işi biraz zor aslında. Zira eskiden Dünya bu kadar kalabalık değildi. Bir insanın iki çocuğu oluyor o iki çocuğunda iki çocuğu oluyor şeklinde zaman ile doğru orantılı olarak nüfus artıyor. Bunun yanı sıra tıp çok daha ilerlemiş olduğu için ölü doğum sayısı az oluyor ve doğanların sayısı eskisi kadar olmuyor.

En basitinden eskiden insanlar gripten ölürlermiş şimdi ise senede 2-3 kere olup umursamıyoruz bile. O yüzden nüfusun daha düşük sayılarda olması en mantıklısı bana göre.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2013, 14:41:25 »

Milyar işi biraz zor aslında. Zira eskiden Dünya bu kadar kalabalık değildi. Bir insanın iki çocuğu oluyor o iki çocuğunda iki çocuğu oluyor şeklinde zaman ile doğru orantılı olarak nüfus artıyor. Bunun yanı sıra tıp çok daha ilerlemiş olduğu için ölü doğum sayısı az oluyor ve doğanların sayısı eskisi kadar olmuyor.

En basitinden eskiden insanlar gripten ölürlermiş şimdi ise senede 2-3 kere olup umursamıyoruz bile. O yüzden nüfusun daha düşük sayılarda olması en mantıklısı bana göre.
bu başka bir dünya olduğu için geçerli değil ama tabi ki genelde bu tür hikayeler eskiyi anımsatır. Ayrıca Yüzüklerdekini hesaplamak için asker sayısından gidebiliriz, sanırım var asker sayısı onal çarp nüfus işte herkes askere alınmıştır savaş durumu

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2013, 17:37:23 »
Onla çarptığında doğru nüfusu verecek mi? Ayrıca bence nüfus konusu çokta önemli değil. Okuyanların sayıma çıkacağını sanmıyorum. Ama savaşta dünya nüfusunun yarısını öldürüp sonra ki olaylarda sanki kimse ölmemiş gibi şehirleri,ülkeleri hala aynı kalabalıkta olarak gösterirsen orada sorun çıkar.

ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2013, 20:36:24 »
Birkaç dakika önce şu ana kadar okuduğum en iyi 3 seriden biri olan gediksavaşları serisinin 8. kitabı Asilkan Prens'i bitirdim. Serideki büyük bir imparatorluk Kesh İmparatorluğu'nun nüfusunun 5 milyon olduğu yazıyor. Kesh o Dünya'daki en kudretli İmparatorluklardan.
Umarım yardımcı olmuştur.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Temmuz 2014, 22:54:58 »
  Tarih incelenirse, savaş zamanlarındaki nüfus dağılımları hakkında bilgi edinilebilir.Fantastik Edebiyat zamanında genelde milat tarihi tarzı konular işleniyor, teknoloji ona göre oluyor.O şekilde bakabilirsiniz olaya.Ben bir ara bayağı bir merak salmıştım, kitaplar okumuştum eskilerle ilgili o konuda bayağı bir yardımı oluyor, savaş içerikli bir şeyler yazacaksanız da aynı şekilde, savaş düzenleri v.b.Mantık yürütürseniz demek istediğimi anlarsınız.
  Normal bir oluşumdan bahsediyorsak, o an olan ıskarta ve asker sayılarını uçuk verip de nüfusu az vermek olmaz(Iskarta ve asker sayılarınından fazla olarak az sayıda vermek.).Toplum yapısına göre de karar verilebilir.Tarihten ilham alınırsa daha realistik olur.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Ağustos 2014, 15:12:49 »
Bak mesela krallık demişsin ama kafanda bir imparatorluk varsa bu ikisini birbirinden ayrı düşünmelisin . Krallık kavramı tek bir ırkın ve bu ırkın belli sınırlar içindeki ülke yapısı ve yönetimini ifade ediyor. Ama bu krallık genişleyip içine diğer milletleri ve çok başka coğraflarıda alınca işte imparatorluk oluyor. Yani burda demek istediğim büyük bir krallık istiyorsan nüfusu 2-3 milyonda ama kafanda bir imparatorluk varsa 5-10 milyona çekmen buna göre de coğrafyayı ve büyük şehirlerin sayısını arttırman ve ayrıyetten birbirinden farklı coğrafya şartlarını işin içine katman . Yukarıda verdiğim rakamlarıda kendi içinde oranlaya bilirsin milyonlar yüzbinlerede düşebilir  ama milyonların milyarlara çıkması gerçekçilikten biraz uzaklaştırır seni eğer ki bilimkurgu değilde fantastik birşey düşünüyorsan.

Bu nüfus olayını etkileyen etmenlerden biride ırk kavramı mesela yukarda verdiğimiz sayılar insan ırkı için ideal olacaktır üreme, büyüme , gelişme hızları bakımından . Ama goblin ve ya elf ırkları için düşündüğümüzde bu krallıkların nüfusları çok çok ta artabilir büyük düşüşlerde yaşayabilir. Ve birde son olarak krallıkların geçim kaynaklarıda nüfusta önemli bir etken . Tarım ile geçinen büyük coğrafyalı krallıkların nüfusu ticaretle geçimini sağlayan ve küçük ama zengin krallıklardan daha fazla olacaktır.

son bir not olarakta : eğitimli asker ya da askerlik mesleği yapan kişilerin sayısının nüfusun 10 da 1 i ile 10 da 3ü arasında kalması mantıklı olur ama savaş sırasında tüm işçileri silahlandırmak suretiyle bu sayıyı 10 da 5-6 lara çekebilirsin

Çevrimdışı boxder

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Ağustos 2014, 00:09:47 »
Bence sayi verme . Çünkü seni kisitlar. Veya tutarsizlik yapabilirsin istemeden. Mesala uc bin diyecegine binlerce de ki okur kafasinda kendi hayalini kurabilsin :)

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Şubat 2015, 03:55:20 »
boxder'a katılıyorum. bence romanda verilen bir bilgi gerçek manada bir işlevi varsa kullanılmalı. vereceğin net bir sayı neyi değiştirebilir ? kastettiğim binlerce demekle 10589 kişi yaşıyordu demek arasındaki fark akışı değiştirebilecek bir etken mi bu açıdan bakmak gerekiyor bence.