Kayıt Ol

Gökyüzüne Düşen Kız // A. Orçun Can

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Gökyüzüne Düşen Kız // A. Orçun Can
« : 01 Temmuz 2013, 21:53:41 »

Özellikle seçkimizi ve forumlarımızı takip edenlerin Fiddler ismiyle tanıdığı A. Orçun Can, ilk kitabı “Gökyüzüne Düşen Kız” ile yazarlar kervanına katılıyor! Fantastik çocuk türündeki kitap Nil adlı başkarakterimizin gökyüzüne düşmesiyle başlayan maceraları konu alıyor.

Nil koşmayı, zıplamayı çok seven ve tabii ister istemez, kendini özgür hissettiği bu eylemlerin sonucu bazen de düşmeyi göze alan bir çocuktur. Ama bir gün, anneannesinin aldığı trambolinde zıplarken öyle bir düşer ki, bu, hiçbir düşmesine benzemez. Nil, gökyüzüne düşmüştür. Kendi yaşadığı dünyaya hem benzeyen hem de çok farklı Gökyüzü Krallığı’na…

“Nil, Prenses senden korkuyor; çünkü sen onun zıddısın. Korkuyor; çünkü bir araya gelirseniz ne olacağını bilmiyor. Belki o kısa çubuk olacak, belki yok olacak, belki sadece seni güçlendirecek. Belki de bambaşka bir şeye dönüşecek. Bir düşünsene, sen buraya geldiğinden beri dikkatleri nasıl üzerine çekiyorsun. Korkuyor; çünkü onun karşıtı, onun yerini alabilir, onu devirebilir, onu ortadan kaldırabilir… Eğer seni zindana atarsa bunu düşünmesi gerekmeyecek.”

Alıntı
   Bir gün zıplarken, gökyüzüne düşerseniz neler olur, hiç düşündünüz mü? Gökyüzüne Düşen Kız, genç bir yazardan, A. Orçun Can’dan “genç işi” bir çocuk romanı…

Kitap önümüzdeki haftalarda raflardaki yerini alacak. Bizlere de hemen bir tane edinip okumak düşecek. Sevgili Orçun’u bu ilk kitabı için bir kez daha kutluyor, nicelerinin başlangıcı olmasını umut ediyoruz.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkacak kitabın editörlüğünü Filiz Özdem, resimlemesini ve kapak görselini ise Buket Topakoğlu üstleniyor. Künye bilgileri ve tanıtım yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gökyüzüne Düşen Kız // A. Orçun Can
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2013, 22:01:48 »
Konusu çok ilgimi çekti! Umarım beklediğinizden de fazla bir başarı yakalar :)

İstanbul Tüyap Kitap Fuarı'na gelecek misiniz? İmza isterim :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2013, 22:05:00 »
 Daha bugün yazılarını okuyordum, burada da bu haberi görünce sevindim. Tebrik ederim vallahi :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2013, 22:14:15 »
Hayırlı olsun Orçun :). İnşallah müthiş bir satış rakamına ulaşır, ama en önemlisi de hepsinin beğenisini kazanırsın.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Temmuz 2013, 22:41:33 »
Hayırlı olsun, çok güzel bir haber bu! YKY'den çıkması ayrı sevindirici. Çok başarılı olur umarım. Sitedeki yazar sayısı da her geçen gün artıyor maşallah. :)
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2013, 11:35:18 »
Tebrikler Fiddler! YKY'den çıkması beni de sevindirdi. Hayırlı olsun, yeni kitaplar gelir inşallah.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2013, 12:32:23 »
İyi dilekleriniz için hepinize teşekkürler. Ben de devamının gelmesini, güzel şeylere vesile olmasını umuyorum. Yaş grubu olarak bizlere biraz küçük kaçacak bir kitap oldu bu; ama yine de okuyan olursa neler düşündüğünü duymayı çok isterim.

Ayrıca,

Ryld Argith için; şu an bilmiyorum TÜYAP konusunda bir şey; ama haber veririm mutlaka.

KoyuBeyaz ve Denaro Forbin için; ben de çok mutluyum YKY konusunda.

Tekrar iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Kitap çıktığı zaman da (herhalde haftaya gibi duruyor), kardeşlerinize/kuzenlerinize/kendinize edinmenizi, okumanızı, paylaşmanızı umuyorum.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Temmuz 2013, 16:20:03 »
Tebrikler Fiddler, hayırlı olsun. :)

Çevrimdışı Fiddler

• 565
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #8 : 03 Temmuz 2013, 22:18:39 »
Tekrar teşekkür ederim. Böyle ardı ardına da yazmak istemiyorum; ama haber vereyim istedim kitap matbaadan çıkmış. Bir aksilik çıkmazsa haftaya tüm kitabevlerinde bulabilirsiniz.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2013, 16:06:54 »
Kitap 12 Temmuz 2013 günü itibarıyla raflardaki yerini alıyor arkadaşlar. Hemen birer adet edinelim ve ilk buluşmada Orçun'dan zorla imzalarımızı alalım!

Aslında kitabı beğenmediğimizi ama ayıp olmasın diye imzalattığımızı da sözlerimize ekleyelim ki cool gözüksün...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fiddler

• 565
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2013, 19:37:18 »
İndirimler başlığına yazmanın uygun olup olmayacağını bilemedim ama kitaba şu an Idefix, YKY, kitapyurdu, kitapvitrini, ilknokta, D&R vs. çeşitli sitelerden ulaşabiliyorsunuz. Idefix, D&R ve YKY'de şu an %25 indirim var. Birkaç sitede %26 ve %28 gördüm. Diğer sitelerde de %15 ile %25 arasında değişiyor indirim oranları.

Zannediyorum an itibariyle D&R, YKY, Arkadaş, Remzi vb. kitabevlerine ulaştı İstanbul ve Ankara'da. Diğer şehirler için henüz bir bilgim yok; ama bir şeyler öğrenirsem buraya eklerim. Okuyanların yorumlarını da mutlaka almak isterim.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 14 Temmuz 2013, 23:00:12 »
"Gökyüzüne Düşen Kız"ın macerasını tek seferde okudum, bitirdim. Bir cumartesi sabahı çizgi filmi gibiydi. Sevgili Orçun, çocuklara büyüleyici bir macera sunarken bizlere de kurması sonsuz keyifli hayaller ve heyecan dolu saatler vadediyor.

Tanıtım bültenindeki "genç işi" ifadesine katılmıyorum; bana göre bu kitap kurgusu, duruluğu ve sürükleyiciliğiyle "usta işi" bir eser olarak anılmayı fazlasıyla hak ediyor.

Çizimleriyle de beni memnun etmeyi başaran kitabın yakınlarınız (ve sizin) için harika bir hediye olacağı kesin.

Arada bir gökyüzüne bakıp, "Acaba..." diyebilmek için bile okunur.

Daha fazlasını istiyorum ve Orçun'u tebrik ediyorum. Uzun bir yolculuğun ilk adımı için çok başarılı.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2013, 22:56:54 »
Portalda incelemesi bulunduğundan buraya ve kendi bloguma karalayayım dedim biraz kitap hakkında. Biraz spoiler içerdiği bir gerçek, onu da en baştan belirtmiş olayım.

Alıntı
Yıldızlı bir gecede gökyüzüne yeterince dikkatli bakarsanız, yıldızların uzaklardan göz kırpan insanlara nasıl da benzediğini görebilirsiniz.

Fiddler nicki ile adına aşina olduğumuz A. Orçun Can'ın ilk kitabı Gökyüzüne Düşen Kız. Kitabın arkasında yazdığı gibi: "Gökyüzüne Düşen Kız, genç bir yazardan, A. Orçun Can'dan 'genç işi' bir çocuk romanı..."

Kitap 7 bölümden oluşuyor; Panayırdaki Kara Adam, Gökyüzüne Düşmek, Gökçekimi, "Tulub" Adında Bir Bulut, Suyun Altında Bir Milyon Gümüş Balık, Şemsiye Kullanmanın Yedi Farklı Yolu, Gökyüzündeki Beyaz Adam.

Alıntı
Nil’in hayatta sevdiği üç şey vardı: Koşmak, zıplamak ve düşmek… Galiba düşmeyi neden bu kadar sevdiğini kimse anlamayacaktı.

Nil, anneannesi ile bir panayıra gider ve orada biri ile karşılaşır. Bu kişi panayırdaki kara adamdır. Orçun Can, kitapta panayırdaki adamla karşılaşmanın devamını şöyle anlatır: "Baştan aşağı kapkara giyinmiş, inci gibi parlayan dişleri dışında saçlarına, sakallarına kadar kara bu adam, tam anneannesi alışverişini bitirmişken durdurmuştu onları. Sanki Nil'in aklından geçenleri okumuşçasına, ona doyasıya zıplayabileceği ve düşse bile canını acıtmayacak bir eşyadan bahsetmişti. Uzun, ince bir kutu uzatmış ve bunun bir trambolin olduğunu söylemişti."

Trambolini gönülsüz de olsa almıştı anneannesi ve Nil çok mutluydu. Trambolin kurulduğundaysa zıplamış, zıplamış ve tekrar zıplamıştı...

"Nil zıplarken etrafındaki manzarayı görebiliyordu. Önce evlerinin ikinci katını, sonra çatısını, yüksekten geçen elektrik tellerini gördü. Bu inanılmazdı. Resmen havadaydı. Birkaç saniye içinde tekrar düşmeye başladı, tekrar elektrik telleri, çatı, ikinci kat, birinci kat ve sonunda siyah kumaş... Kumaş ayaklarının altında iyice gerildi, esnedi, sanki ayakları yere değecek kadar aşağı çekti onu. Bir an trambolinin bozulduğunu, artık zıplayamayacağını düşündü, derken trambolin onu yaydan fırlayan bir ok gibi tekrar havaya fırlatıverdi.
"Hızla yükselirken tekrar evin ikinci katını, çatısını, elektrik tellerini gördü. Sonra, tepelerdeki birkaç evin çatısını, uzakta küçük bir harita gibi kasabayı, hemen yanından geçmekte olan kuş sürüsünü gördü ve birden bulutların çok yaklaştığını fark etti. Aşağı baktığı  zaman evini bir nokta olarak seçebildi, belki de başka evi görüyordu şu an. Fazla mı yükselmişti ne? Anneannesi ve dedesi onu görseler, herhalde trambolini hemen ortadan kaldırıverirlerdi. Bu kadar yüksekten düşünce trambolin onu tutabilir miydi? Tepesindeki bembeyaz bulutlar yaklaşmıştı artık. Yükseldi, yükseldi, yükseldi ve sonra bir anda, ayakta değil de baş aşağı duruyormuş gibi oldu. Bunu fark ettiği an, aslında yükselmiş olmadığını, düştüğünü anladı.
"Yerden binlerce metre yüksekteydi ve baş aşağı dönmüş bir halde, kendisine hızla yaklaşan bulutlara doğru, gökyüzüne düşüyordu."

Nil gökyüzüne işte tam da böyle düştü.

Gökyüzüne düşen Nil, inceler gökyüzünü, insanlarını. Her insan, kıyafetleri de dahil olmak üzere bembeyazdır orada. Nil, orayı incelerken bir yandan da eve nasıl dönebileceğini düşünmektedir. Bir anda önünde mavi-beyaz üniformalı, beyaz kasketli bir adam eğilivermiştir ve onu prensese benzetmiştir. Gökyüzü Krallığı'nın prensesine... Adam yanından ayrıldığında ise Nil yürümeye devam etmiştir.
"Yüksek binalarla çevrili, dar ve loş bir sokakta ilerlerken, birden karşısına bir çocuk çıktı. Bir süre birbirlerine baktılar ve çocuk, 'Sen prenses değilsin!' dedi."
Aksel ile de böylece tanışmış olur. Ona da sorar eve nasıl gidebileceğini. Ama bunun cevabı Aksel'de de yoktur.

Alıntı
Nil, Prenses senden korkuyor; çünkü sen onun zıddısın. Korkuyor; çünkü bir araya gelirseniz ne olacağını bilmiyor. Belki o kısa çubuk olacak, belki yok olacak, belki sadece seni güçlendirecek. Belki de bambaşka bir şeye dönüşecek. Bir düşünsene, sen buraya geldiğinden beri dikkatleri nasıl üzerine çekiyorsun. Korkuyor; çünkü onun karşıtı, onun yerini alabilir, onu devirebilir, onu ortadan kaldırabilir… Eğer seni zindana atarsa bunu düşünmesi gerekmeyecek.

Portaldaki incelemede Bahri Doğukan Şahin'in de dediği gibi: Aksel’le birlikte kısa soluklu birkaç macera yaşayan Nil, sirkte “Tulub” adında bir bulutla tanışır. Tulub, Nil ve Aksel’i, peşlerindeki kraliçe muhafızlarından korur ve kaçmalarına yardım eder. Ayrıca onlara çeşitli bilgiler vererek birkaç konu hakkında aydınlatır.
Nasıl ki her şeyin bir zıddı var, Siyah Adam’ın da bir zıddı olmalı; bir Beyaz Adam. Aksel ve Nil Beyaz Adam’ın peşine düşerler. Yaklaşmakta olan tehlikeye rağmen onu bulabilecekler mi dersiniz?

Alıntı
'Bir trambolin her şeyden önce zıplamaya yarar!' demişti. İstediğiniz kadar zıplayabilirsiniz. İkincisi, her zıplamada olduğu gibi, trambolin de düşmenizi sağlar, ama kontrollü bir şekilde düşmenizi. Düştüğünüz yer yumuşacıktır ve sizi hemen ayağa kaldırır. Ne bir acı, ne bir yara.
Üçüncüsü, yorulduğunuz zaman üzerine yatabilirsiniz. Çok yumuşak ve rahattır. İsterseniz dışarı kurup yatar, gökyüzünü izlersiniz; evinizin içindeyse, şöyle bir uzanıp nefeslenirsiniz. Dördüncü olarak, serinlemek için harika bir araçtır. Tabii ki bu soğuk kış günlerinde böyle bir şey istemeyebilirsiniz; ama denizdeyken ya da bisiklete binerken esen rüzgarı hissetmek hoşunuza gidiyorsa trambolin de size aynı hissi verecektir.
İsterseniz insanları kurtarmak için kullanabilirsiniz. Tabii, dilerim kimseyi kurtarmak zorunda kalmazsınız; ama itfaiyeciler bile yüksek yerlerden atlayan insanların başına bir şey gelmesin diye trambolin kurar. Altıncısı, insanları kurtarabileceğiniz gibi, trambolini insanlardan kaçmak için de kullanabilirsiniz. Trambolin üzerinde zıplarken çevrenizde olup bitenleri takip edemezsiniz. O yüzden canınızı sıkan bir şeyler söyleyen insanlara karşı her zaman, onları duyamadığınızı söyleyebilirsiniz.
Ve son olarak... biliyorum çok kullanışlı değil; ama birden yağmur bastırırsa, altına girip yağmurdan korunabilirsiniz. Bu durumda da bir şemsiyeyle aynı işlevi görecektir.

Aksel ve Nil'in Beyaz Adam'ı bulmaya çalışmasından önce, muhafızlardan kaçarken Ay'a giderler. Uyuduklarında ise Nil, rüyasında Beyaz Adam'ı görür. Panayırdaki Kara Adam'dan trambolin kullanmanın yedi farklı yolunu öğrenen Nil, bu defa da Beyaz Adam'dan şemsiye kullanmanın yedi farklı yolunu öğrenecektir.
Hatta ve hatta şemsiye kullanmanın yedi farklı yolu, Nil ve Aksel'in peşindeki muhafızlardan kaçmasına da yardımcı olacaktır.

Nil muhafızlardan kaçtı fakat Beyaz Adam'ı bulup evine dönebildi mi? Siz bu sorunun yanıtını bu yazıda değil kitapta bulacaksınız elbet ama şunu söylemeli ki, Orçun abiden başka kitaplar da okumalıyız. Kendisini ilk kez okudum ve dilini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bu da beni internetteki öykülerini okumaya itiyor. Onlardan da bu kitaptan aldığım gibi çok büyük bir zevk alacağıma eminim.

Ayrıca kitaptaki çizimler çok hoştu. Buket Topakoğlu'nun ellerine sağlık.

Kitap bizimle birlikte İstanbul'dan İzmir'e yolculuk etti. İzmir'de tek solukta kitabı bitirdim ve ardından da 9 yaşındaki kardeşim Bilge'ye okuttum. Kitap bittiğinde ilk söylediği "Orçun abiye kitabın devamı gelecek mi diye sorar mısın?" oldu.

Kitabın devamını merakla bekliyor size iyi okumalar diliyoruz efendim!

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Gökyüzüne Düşen Kız, Çocuk Atölyesi’nde
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2013, 17:59:31 »

A. Orçun Can’ın, forum ve seçkilerimizdeki mahlası ile Fiddler’in temmuz ayında çıkan ilk kitabı "Gökyüzüne Düşen Kız", 5 Ekim Cumartesi günü Yapı Kredi Yayınları Çocuk Atölyesi’ne konu oluyor. Yaratıcı drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı’yla Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde saat 12.30-13.30 arasında gerçekleştirilecek okuma atölyesi, 9-12 yaş aralığında 24 çocukla sınırlı olacak. YKY Kültür sayfasında rezervasyonların saat 16.00’ya kadar yapıldığı belirtiliyor.

Rezervasyon için telefon: 0212 252 47 00/447

Alıntı
Evrende birbirine benzeyen ama birbirinden farklı şeyler bir araya geldiğinde ne olur?
Bir gün zıplarken, gökyüzüne düşerseniz neler olur, hiç düşündünüz mü?

Nil koşmayı, zıplamayı çok seven ve tabii ister istemez, kendini özgür hissettiği bu eylemlerin sonucu bazen de düşmeyi göze alan bir çocuktur. Ama bir gün, anneannesinin aldığı trambolinde zıplarken öyle bir düşer ki, bu, hiçbir düşmesine benzemez. Nil, gökyüzüne düşmüştür. Kendi yaşadığı dünyaya hem benzeyen hem de çok farklı Gökyüzü Krallığı’na…

Çevrimdışı Fiddler

• 565
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2017, 23:20:34 »
Burada, sizlerle de paylaşmak istedim. Zira böyle haberleri/sevinçleri paylaşmak için daha iyi bir topluluk olamaz.

Bugün artık neredeyse 4 yıl oldu GDK çıkalı. 2. kitap YGA çıkalı da 1,5 yıl oldu.

Nisan ayı itibariyle Gökyüzüne Düşen Kız 4. Baskı, Yeryüzünden Gelen Adam ise 2. Baskı'sını yapmış oldu.

Her şey sizlerin desteğiyle başladığı için de "İyi ki varsınız," demek boynumun borcu.