Kayıt Ol

Anansi Çocukları - Neil Gaiman

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Anansi Çocukları - Neil Gaiman
« : 09 Temmuz 2013, 20:23:17 »

Neil Gaiman’ın, British Fantasy Society’nin verdiği En İyi Roman ödülüyle Locus dergisinin verdiği En İyi Fantazi Romanı ödülüne değer bulunan ve Türk okurları tarafından merakla beklenen "Anansi Çocukları" (Anansi Boys) kitabı birkaç gün içinde raflardaki yerini alıyor!

Karanlık, korkutucu ve büyülü dünyalara eğlence, mizah ve samimiyetle bambaşka bir tat kazandıran Neil Gaiman, bu kez okurunu, yeryüzü üzerinde söylenegelen tüm öykülerin sahibi örümcek-tanrı Anansi’nin ve çocuklarının macerasına kulak vermeye çağırıyor.

Her şey Şişko Charlie’nin, ölen babasının aslında bir tanrı olduğunu öğrenmesiyle başlar. Bu yetmezmiş gibi Şişko Charlie, Örümcek adında gizemli bir kardeşi olduğunu da öğrenir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır; insanlar için de, tanrılar için de…

Kitabın ÖN OKUMAsını da her zaman olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz. Online olarak okumak için BURAYA, indirip pdf formatında okumak için ise BURAYA tıklayabilirsiniz.

İthaki Yayınları’ndan çıkacak kitabın çevirisini Murat Özbank, yayına hazırlığını sitemiz okurlarının da tanıdığı Hazal Çamur ve son okumasını ise Burcu Uluçay üstleniyor. Kapak tasarımı da Şükrü Karakoç’a ait. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Anansi Çocukları”na Sayılı Günler
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2013, 22:42:01 »
Kitap içinde adım yazıyor olsa da, şu saatten sonra bu kitabı benimseyecek değilim. Hatta hiç umrumda bile değil.

Kitabı okuyacaklardan tek bir ricam var. Orada iki editör adı yazıyor, ama okurken gördüğünüz her dipnotta onları kimin yazdığını biliyor olmanızı diliyorum. Okur gözünde bunun bilinmesi benim için tek önemli kısım. Yaptığım ufak araştırmaların başkasına mal edilmesini istemiyorum. Başka da hiçbir isteğim yok.

Keyifli okumalar (her ne kadar bunu demek bana çok can sıkıcı gelse de).

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anansi Çocukları // Neil Gaiman
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2013, 10:02:01 »
Yanlış anlaşılma olmaması için ben de şunu ekleyeyim. Kitaba veya yazara olan bir serzeniş değil Hazal'ın yazdığı. Anansi Çocukları, ülkemiz sınırları içinde yıllardır beklenen bir kitaptır ve Gaiman'ın en iyi işlerinden biridir. Bu sebeple gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anansi Çocukları // Neil Gaiman
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2013, 11:27:36 »
İsyanım yayınevine, ama bu zaten anlaşılmıştır diye düşünüyorum u_u.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Anansi Çocukları - Neil Gaiman
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2014, 22:01:59 »

Gaiman'ın yazmış olduğu çoğu romanı okudum. Tarzına ve anlatım stiline alışkın olduğumu söyleyebilirim. Fakat Anansi Çocukları'nda Gaiman'ın o bilindik stilinden uzak bir hava vardı. Eğlenceli ve okurken yer yer tebessüm ettiren bir kitaptı. Fakat serinin ilk kitabı olan Amerikan Tanrıları "king size tadelle" iken Anansi Çocukları "bir parça tadelle" gibiydi. Daha tamamlanmış ve kompleks bir romanın devamı niteliğinde reklamı yapılan bir eserin selefi ile aynı tarzda ve tatlılıkta olmasını beklemem ise yanlış olmaz sanırım.

Yine de tek başına ele alındığında Şişko Charlie gibi oldukça beceriksiz bir karakteri, onun şakacı bir tanrı olan babasını ve "Örümcek" gibi sıkıldığımda kaçarım mottosu ile yaşayan bir karakteri anlatırken, mizah olmadan da olmaz. Bu kısımda şahsen hayal kırıklığına uğramam kitabın kalitesi değiştirmez.

Geleneksel fantezinin dışına çıkıp, şehirlerde geçen bir hikaye okumak ve çoğu eserin zıttı bir biçimde güçlü olmayan bir kahramanın yol öyküsünü dinlemek istiyorsanız Anansi Çocukları tam sizin kitabınız.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2014, 14:38:44 »

Gaiman'ın yazmış olduğu çoğu romanı okudum. Tarzına ve anlatım stiline alışkın olduğumu söyleyebilirim. Fakat Anansi Çocukları'nda Gaiman'ın o bilindik stilinden uzak bir hava vardı. Eğlenceli ve okurken yer yer tebessüm ettiren bir kitaptı.

Gaiman'ın stiline düşündüğünüz kadar alışık değilsiniz gibi görünüyor bana. Çünkü Amerikan Tanrıları dışındaki neredeyse bütün kitaplarında/öykülerinde mizahi yönüyle ve eğlenceli anlatımıyla öne çıkar Gaiman. Amerikan Tanrıları ise diğer hepsinden farklı olarak daha ciddi bir dille, daha ciddi bir roman olarak yazılmıştır.

Ayrıca, Amerikan Tanrıları ve Anansi Çocukları bir seriye ait değiller. Anansi, sadece diğer kitapta geçen bir Tanrı'ydı. Tek bağlantıları bu.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2014, 20:21:32 »
Bu kitap çoğu ortamda Amerikan Tanrıları #2 diye geçiyor ve reklamı yapılıyor. Bende devam kitabı olduğu beklentisi ile okumaya başladım. "Daha tamamlanmış ve kompleks bir romanın devamı niteliğinde reklamı yapılan bir eserin selefi ile aynı tarzda ve tatlılıkta olmasını beklemem ise yanlış olmaz sanırım. " Yukarıda da bunu yazmıştım.   

Ayrıca, diğer kitaplarında ki mizahının daha karanlık olduğunu ama Anansi Çocukları'nda ise tarzının "eğlenceli" olduğunu düşünüyorum.  Tarzına alışık olduğumu söylediğim kısımda da kastettiğim buydu.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2014, 19:43:28 »
Kitabı daha yeni aldım, ama ithaf sayfası o kadar hoş ki buraya yazmadan duramadım. :D

Spoiler: Göster

Gaiman <3
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2014, 21:50:33 »
Kitabı daha yeni aldım, ama ithaf sayfası o kadar hoş ki buraya yazmadan duramadım. :D

Spoiler: Göster

Gaiman <3

Gaiman'ı sevme sebeplerime bir yenisini daha eklemişti bu ithaf sayfası. Yazarlığını ayrı, kişiliğini ayrı seviyorum bu adamın. Benim için özel kalacak hep.

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Mart 2016, 00:00:42 »
Neymiş şu Gaiman dedim, dedim ve sonunda okudum bir kitabını: Anansi Çocukları. Daha kitabın ithafı beni benden aldı. Yazarın tarzını çok sevdim, mizahi yönü çok kuvvetli. Ve kitap oldukça sardı beni, aynı gün bitirdim. Bana biraz  masalsı bir tat verdi eser. Okuması oldukça keyifliydi; yormadı açıkçası. Ama olağanüstü bir eser de diyemeyeceğim. Kafa dağıtmak için birebir yalnız.
 Ayrıca çevirisine de diyecek tek kelime yok; müthiş akıcıydı. Ellerine sağlık emeği geçenlerin. Sırada bakalım hangi Gaiman kitabı okunacaklar listemde olacak.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…