Kayıt Ol

Hightower (Yüksekkule)

Çevrimdışı Nyks

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Hightower (Yüksekkule)
« : 02 Ağustos 2013, 14:02:29 »

Hightower (Yüksekkule)

Hanedanlık:Hightower Hanedanlığı
Yüksekkule,Hightower Hanedanlığı'nın makamıdır ve Eskişehir'in limanında bulunur.Aynı zamanda deniz feneridir.Savaş Adası'nın üzerine kurulmuştur.Sept kaynaklı yarım bilgilere göre Eskişehir gelişme aşamasındayken Yüksekkule şehrin tam ortasındaydı.Zirvesindeki devasa deniz feneriyle gemileri Eskişehir'e ulaştırır.Yedi Krallık'taki en uzun yapıdır.Söylentilere göre en üst noktasından Sur'u görmek mümkünmüş.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hightower (Yüksekkule)
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2013, 23:49:10 »
Yüksekkule Yedi Krallık'taki en uzun yapı değildir. Ayrıca şehrin adı Eskişehir değil, Eski Şehir'dir. Kulenin üzerinde fener değil, asla sönmeyen bir ateş yanar. Yedi Krallık'taki en uzun yapı Sur'dur ve o yapıdan daha yüksek bir yapının yapılması mümkün değildir. Zira Sur devler tarafından yapılmıştır.

Ayrıca Hightower Hanesi Yedi Krallık'taki en zengin üçüncü hanedir (Lannister ve Tyrell'den sorna). Hanenin soyu ilk insanlara dayanır. Andal İstilası'nda Hightower Hanesi asimile olmuş ve Yedi dinini benimsemiştir. Bu yüzden şehir yıkılmamış ve binlerce yıldır ayaktadır. Aegon Targaryen Kral Şehri'ni kurmadan önce Yedi dini bu şehirden yönetiliyordu. Fakat Aegon'un ricası üzerine Yüksek Sept taşındı. Ayrıca Eski Şehir'in en büyük özelliği Hisar'dır. Hisar Yedi Krallık'taki en iyi okuldur. Her dalda uzman üstatlar yetiştirir.

Hightower Hanesi bir savaşta bağlı oldukları Tyrell Hanesi kadar asker çıkartabilir. Hanenin şerefine sürülen tek leke Jorah Mormont'un karısıdır. Bunun dışında hane krallıkta gayet itibarlıdır. Eski Şehir şu ana kadar hiç düşmemiştir ama her akında Demiradamlar tarafından yağmalanır. Bunun için şehrin kanalı savaş zamanında Hightower donanması tarafından kapatılır. Şehirde normal şarap satılmaz, sadece Arbot şarabı satılır. Kral Şehri gibi ufunet kokmaz. Genelde bahar ve gül kokan bir şehirdir.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Nyks

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2013, 10:11:54 »

Ayrıca Hightower Hanesi Yedi Krallık'taki en zengin üçüncü hanedir (Lannister ve Tyrell'den sorna).

En uzun yapı olduğunu iddia etmedim. Fakat awoiaf sitesine bakacak olursan Yüksekkule'nin 800, Sur'un 700 fit uzunluğunda olduğunu yazdıklarını görürsün. Şehrin adının olması gereken ismi 'Eskişehir' yani 'Oldtown''ın çevirisi. Şehri Eski Şehir diye çevirmek -bana göre- çevirmenin seride yaptığı bir hatası. Bu yüzden bende bitişik bir şekilde çevirdim, doğru olan bu.

Nereden aldıysan bu bilgileri bilmiyorum ama kaynak belirtsen iyi olur. Şehirde sadece arbor şarabı satılmıyor. Qarth'ın baharatlı mor şarabından Dorne'un ekşi şarabına kadar birçok şarap tüccarlarla şehirden menzile sokuluyor. Şehrin Kralın Şehrinden daha düzenli ve temiz olduğu doğru fakat hiçbir yerde şehrin bahar ve gül gibi koktuğundan bahsedilmiyor.

House Hightower is as rich as House Lannister....

http://awoiaf.westeros.org/index.php/House_Hightower

Birebir çevirisi; http://forum.gameofthronestr.com/konu-hightower-hanesi-6042.html

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2013, 17:47:13 »
Gerçek Hightower:

Spoiler: Göster
Kusura bakmayın dayanamadım :(
try again fail again fail better

• **
  • 89
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2013, 11:51:07 »

Ayrıca Hightower Hanesi Yedi Krallık'taki en zengin üçüncü hanedir (Lannister ve Tyrell'den sorna).

En uzun yapı olduğunu iddia etmedim. Fakat awoiaf sitesine bakacak olursan Yüksekkule'nin 800, Sur'un 700 fit uzunluğunda olduğunu yazdıklarını görürsün. Şehrin adının olması gereken ismi 'Eskişehir' yani 'Oldtown''ın çevirisi. Şehri Eski Şehir diye çevirmek -bana göre- çevirmenin seride yaptığı bir hatası. Bu yüzden bende bitişik bir şekilde çevirdim, doğru olan bu.

Nereden aldıysan bu bilgileri bilmiyorum ama kaynak belirtsen iyi olur. Şehirde sadece arbor şarabı satılmıyor. Qarth'ın baharatlı mor şarabından Dorne'un ekşi şarabına kadar birçok şarap tüccarlarla şehirden menzile sokuluyor. Şehrin Kralın Şehrinden daha düzenli ve temiz olduğu doğru fakat hiçbir yerde şehrin bahar ve gül gibi koktuğundan bahsedilmiyor.

Birebir çevirisi; http://forum.gameofthronestr.com/konu-hightower-hanesi-6042.html

ejderhaların dansı'nda davos diyardaki beş şehirin nasıl koktuğu söylüyor. eskişehir gül ve 'baharat' gibi, lannisport'a da fahişe gibi kokar falan diyor. beyaz limana girerken söylüyordu hatta. awoiafa almadıkları bir sürü şey var.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ekim 2013, 00:42:49 »

ejderhaların dansı'nda davos diyardaki beş şehirin nasıl koktuğu söylüyor. eskişehir gül ve 'baharat' gibi, lannisport'a da fahişe gibi kokar falan diyor. beyaz limana girerken söylüyordu hatta. hatırlamayabilirsin ya da bilmeyebilirsin ama hiçbir yerde yok gibi emin konuşma. awoiafa almadıkları bir sürü şey var.

edit: pate'de diyordu.

Bir yerden hatırlamasam kesinlikle yazmazdım. İnternet üzerinden yapılan çeviriler, özellikle de gottr'den yapılan çeviriler doğru olmayabilir. Zira malum site yazarların çevirilerini izinsiz olarak viki'de paylaşan rezil bir sitedir (başıma geldi). O Arbor Şarabı kısmı da doğru diye hatırlıyorum yine Pate'in bölümünde öyle bir şeyler geçmişti sanki. Bir de Yüksekkule'nin Sur'dan daha yüksek olmadığına kesinlikle bahse girerim. Zira yüksek olduğuna dair tek bir cümle bile hatırlamıyorum.

Son olarak kaynaklarım kitaplar, internet sitesindeki çeviriler veya orjinal metinler değil.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"