Kayıt Ol

Monochroma - Savulun! Türkler Övgüyle Geliyor

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Monochroma - Savulun! Türkler Övgüyle Geliyor
« : 13 Ağustos 2013, 08:40:59 »

Oyun sektöründe kendimizi göstermedik gitti. Dilimizde tüy bitti ama adam gibi oyunlar piyasaya giremedi. Sonra yakın zamanda tamamen Türk yapımı Monochroma çıktı karşımıza. Öyle de bir çıktı ki, övgüleri de peşinden sürükledi gitti.

Oysa bu güzel insanların şu an oyunu tamamlayabilmesi için bazı bağışlara ihtiyacı var. Kickstarter gibi güvenilir bir siteden yürüyor işler ve ihtiyaçları olan 80.000 $'ların 44.836 $'larını topladılar bile. Unutmayın ki Kickstarter'da Türkler'den çok yabancı oyun severler bağış yapıyor. Ama şimdi bu oyuna sahip çıkmamız ve hep o övgüyle bahsettiğimiz Limbo, Journey gibi bağımsız yapımlar arasına girmesini sağlamamızın vakti gelmedi mi? Çünkü Monochroma o kadar iddialı.

Monochroma distopik, dolayısıyla karanlık bir atmosfere de sahip. Sanayileşmenin getirdiği karanlık ortamda kardeşini sırtına almış bir büyük kardeşi oynuyoruz. Yine de henüz çocuk denecek yaştalar, fakat çözmeleri gereken bulmacalar hiç de çocukluk değil.

Tam bu noktada susuyor ve size oyunun ilk 10 dakikasını sunuyorum Sonra da bağış yapmaya gidiyorum.

Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Steam Greenlight'ta bir oy da ben veririm [*]Para değil, sadece oy[/*], Steam'e gelsin diyenler için bir de şu var.

Trailer 1
Trailer 2

Bağış yapmış olan abimiz mit'in kendi ağzından sistemle ilgili güzel bilgilendirmesine göz atacak olursak:

Alıntı
Kickstarter'ın bir başka güzelliği paranıza hemen konmaması. Desteğinizi verdiğinizi belirtiyor, sonrada ödeme şeklini ve miktarını seçiyorsunuz ama paranız proje hayata geçinceye dek sizde kalıyor. Ancak ve ancak kesinleştikten sonra parayı hesabınızdan çekiyorlar. Arkalarında da dünya devi Amazon'un garantisi var. Ayrıca 15 dolar bağış yapan herkes oyun tamalandığında bedava bir kopyasına sahip olacak.

Övgüleri ben de göreceğim diyenler için:

Not: Bu konu neden Oyunlar kısmında değil de Duyurular'da diyenlere gelsin, bence bu sadece bir oyun tanıtımı değil. Hem ülkemizin güzel çalışmalarından biri hem de destek bekleyen büyük bir proje.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Monochroma - Savulun! Türkler Övgüyle Geliyor
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2013, 12:18:59 »
Kickstarter'da gerçekleşmesini çok istediğim birkaç güzel oyun projesi var, o listenin en başlarında da Monochroma var. Hem görselleri hem de müzikleriyle hiç de bağımsız bir yapım gibi durmayan, oldukça iddialı bir yapım kendisi. Üstelik bizim ülkemizden çıkıyor! Her tarafta gururla "biz Türküz" diye bağırmasalar bunu hayatta tahmin edemezdim. O kadar profesyonel görünüyor işte.

Oyunu bizzat denemek isteyenler için bir de demosu bulunuyor. Bir göz atmanızı tavsiye ederim. Limbo tarzı platform-bulmaca oyunlarını seviyorsanız ilk birkaç dakika sonra satın alma butonunu arayacaksınız zaten. Demoyu şuradan indirebilirsiniz.

Kickstarter'ın bir başka güzelliği paranıza hemen konmaması. Desteğinizi verdiğinizi belirtiyor, sonrada ödeme şeklini ve miktarını seçiyorsunuz ama paranız proje hayata geçinceye dek sizde kalıyor. Ancak ve ancak kesinleştikten sonra parayı hesabınızdan çekiyorlar. Arkalarında da dünya devi Amazon'un garantisi var. Ayrıca 15 dolar bağış yapan herkes oyun tamalandığında bedava bir kopyasına sahip olacak.

Hazal'a bu konuyu açtığı için teşekkürler. Jetonların bol olsun :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2013, 13:57:31 »
İhsan abinin Kickstarter ile ilgili güzel bilgilendirmesini ilk mesaja ekledim. Ayrıca bağışı da yapıp kazanacağım hediyeleri beklemeye koyuldum :).

Şu bilgiyi de söylemeden geçmeyeyim: Oyun hayata geçtiğinde, en sonundaki Credits kısmında bağış yapan herkesin tek tek adı yazacakmış.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2013, 16:27:33 »
Eğer videolara vakit ayırıp şöyle bir bakarsanız hemen fark edeceğiniz üzere oyunun sanatsal yönü gerçekten çok kuvvetli görünüyor. Sadece o arka plan, renk düzeni ve atmosfer dahi türe biraz ilgisi olan insanı heyecanlandırmaya yeter. Hedeflerine ulaşabileceklerini canı gönülden umuyorum, inşallah Monochroma oyun dünyasında gurur duyacağımız bir noktaya ulaşır ve orada kalır.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2013, 22:02:35 »
Portal'da oyun için çıkan taze taze bir haberimiz var. Daha detaylı bir tanıtım ve bilgi için buradan buyrun.

Ben de kendi yorumumu yapayım. Eğer Türk oyun dünyası gelişsin istiyorsanız, eğer bu tür oyunlara ilginiz varsa ve en önemlisi imkanınız el veriyorsa kesinlikle bu oyuna Kickstarter'dan destek vermelisiniz. Yurt dışında değer gördü ve övgüler aldı bu oyun ama nedense kendi ülkemizde gereken reklamı, tanıtımı yapamadık. Destek yerine köstek olanlar bir yana, oyunun yerli bir yapım olduğunu bilen sayısı da gerçekten çok düşük.

Kickstarter'da şu anda $51,206 dolara ulaşmışlar. Sabahtan beri yaklaşık yedi bin dolar bağışlanmış, çok iyi. Proje için gereken 80,000 doların toplanmasına on gün kaldı, yani desteğe her zamankinden çok ihtiyaç var. İmkanınız varsa üç beş dolares bir şeyler de olsa destek olursanız çok hayırlı duamı alırsınız.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2013, 22:29:18 »
Oyunun tarzı ilgi duyduğum alanda değil o yüzden kendisiyle ilgili bir yorum yapmayacağım ama arkaplan atmosferi hakikaten çok çok iyi.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2013, 22:44:06 »
Arkadaşlar, bağış yapsanız da yapmasanız da sizden ricam en azından haberi daha fazla kişinin duyması maksatlı hem face hem twitter hesabınızdan paylaşmanız. Böylece etrafınızdaki insanlardan gelecek yardımlar da büyük katkı yapacaktır bu projeye.

Ayrıca Hazal'ın eklediği övgülerin Türkçe çevirisi:

"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Shinigami

• **
  • 166
  • Rom: 2
  • There is nothing about me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2013, 22:00:59 »
Limbo'yu andırıyor görseli fakat demoyu oynadıktan sonra oyunun kendine has çizgisini gördüm. Oynanış şekli ve atmosferi benzer olsa da birbirinden bayağı farklılar. Tamamen Türk yapımı bir oyun olması da ayrı bir gurur kaynağı. Ve bağış yapan herkesin adının Credits kısmında yazılacak olması ise güzel bir jest. Tamamlanmış halini merakla beklemekteyim. Bayağı profesyonel olmuş. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ağustos 2013, 23:42:05 »
Kalan gün sayısı: 6
Toplam bağış: $68,393

Hedef: $80,000

Sevindim ya. İnşallah şu kalan 6 günde bitiş çizgisini 80.000 ile görürüler ^^.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2013, 01:55:03 »
Her gördüğümde bu başlığa ben de yazacağım diye kendime hatırlatıyorum. Her seferinde de unutuyorum. Ben de Twitter aracılığıyla crowdfunding kampanyaları ilk başladığı zaman görmüştüm projeyi. Her şeyden önce (crowdfunding üzerine az buçuk bir şeyler bilen, araştıran, kullanan biri olarak söylüyorum ki) harika bir Kickstarter projesi hazırlamışlar. Ne kadar ciddi, heyecanlı, istekli ve azimli oldukları proje sayfasına baktığınızda hemen belli oluyor.

Ben her şeyiyle çok beğendim oyunu. Gevende de müzikleriyle öyle şahane bir atmosfer hazırlıyor ki oyunun harika sanat yönetimiyle birleştirilince inanılmaz bir deneyim sunuyor. İkna olmadıysanız mutlaka demosunu indirin, oynayın, pişman olmayacaksınız.

Bir de not: Çok paranız, hiç paranız olmayabilir. Bundan daha doğal bir şey yok; ama oyuna dair verilen hediyelerin en az 5$'dan başlaması, en az 5$ vermeniz gerektiği anlamına gelmiyor. 1$ dahi verebilirsiniz. Kredi kartınızdan tüm masraflarıyla toplam 3 TL civarı bir tutar gidecek olur bu durumda. Hala da oyunun son jeneriğinde adınızı göreceksinizdir diye düşünüyorum.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Ağustos 2013, 21:33:46 »
Son 3 gün ve toplanan para şu an: $75,082.

Bir kişi daha çıkıp 5.000 dolar yatırsa bu iş bitecek :). Bağış yapan herkese bravo.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Ağustos 2013, 21:53:13 »
Takip ettiğim projeler genelde son 36 saatte falan büyük atak yapıyorlardı. Monochroma'da da durumun bu olması temennim.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2013, 19:29:19 »
Son zamanların en güzel projelerinden birisi. Portalda yer alan "Savulun! Türkler Övgüyle Geliyor: Monochroma" isimli yazıyı okuyun ve üzerine Sinan Akkol'un hazırladığı ilk on dakikayı izleyin. Bu noktadan sonra bir şekilde destek olmak isteyeceğinizi düşünüyorum. Şu an itibariyle sadece 61 saat kaldı ve hedeflenen miktara oldukça yakınız. Umarım Monochroma'yı en yakın zamanda oynama fırsatını elde ederiz. 

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #13 : 22 Ağustos 2013, 00:23:45 »
Forumda ilk defa bir oyun başlığına yorum yapıyorum çünkü oyun oynamayan biriyim ve bununla övünsem mi övünmesem mi onu da bilmiyorum. Her neyse.

Diyeceğim o ki, ilgisiz biri olan benim bile dikkatimi çektiyse oyun severleri -üstteki yorum sahipleri- düşünemiyorum. Umarım kavuşursunuz oyununuza. :P Ben de oyun çıkınca şöyle bir göz atmayı umuyorum. (Oynamayacağımı biliyorum.)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Ağustos 2013, 07:22:52 »
Son 49 saat, toplanan para: $80.149

Hepimize hayırlı olsun :).