Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson
« Yanıtla #510 : 25 Kasım 2015, 08:03:43 »
Bizim o sevinli tatlı saygılı aşçımız Numuhukumakiaki'aialunamor'un, nam-ı diğer Kaya'nın adının da bir çeviri olduğunu öğrendim ikinci kitapta ve şok oldum. Aslında fazla şaşırtıcı değil, ama ben hep orijinal adıdır diye düşünmüştüm, meğersem Rock'mış :D

Not: Arkadaş konuyu canlandırdığım için teşekkür etmiş, ben de amacıma ulaşmış oldum. Sanderson başlıklarını akfif tutmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Fantastik okurlar tarafından bilinmesi güzel bir şey.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #511 : 25 Kasım 2015, 08:27:29 »
Ikinci kitapta az cok anlasilior neden acik gozlerin asil sayildigi. En azindan bu cevabi verilen sorulardan biri. Kayanin hikayelerine ozel dikkat lutfen, gozlerinizin fatasi gibi acilmasina hazir olun.Syl'i neden gorebildigi de bir nebze ortaya cikiyor diyebiliriz.

2. kitap cok fazla surprizle dolu.

Gecen gun bir seyi merak edip bakayim demistim kitaba, ortasindan bir yerden. Kaptirmisim kendimi baktim itap bitti :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #512 : 25 Kasım 2015, 16:58:03 »
Vallaha kitabı bir daha okuyacağım, hele bir duyrulsun ikincisi, gerçi şart değil. Ama Parlayan Sözler çıkmadan bir daha okuyacağım kitabı, ikincisini okurken ilki taze gelsin. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #513 : 27 Kasım 2015, 17:31:05 »
Hortlatma Ekibi aktif (Tek üyesi benim).

Bu seferkini hem Elantris'i hem de Kralların Yolu'nu okuyanlar anlayabilir sadece. Okumayanlar için de bir anlam ifade etmez, çok spoiler olacağını da sanmıyorum.

Hani Kralların Yolu'nun ilk arasözünde, Safgöl diye bir yeri görüyorduk. Ishikk karakterinin bakış açısından okuyorduk. Orada Hoid'i arayan üç adam olduğunu öğreniyorduk. Ve işte orada bir adamın neredeyse her cümlesi "Anladın mı?" diye bitiyordu. Anladınız mı? Kolo?

Evet doğru bildiniz. Bu arkadaşımız sevimli Galladon'umuzmuş. Ben de internette gezinirken görmüştüm, ilk okuduğumda fark edememiştim çünkü Elantris'i okumamıştım daha o zaman. Spoiler değil bu arada dediğim gibi, yafeshan'dan öğrendiğime göre hayranlar Sanderson'a bir röportajda sorup doğrulamışlar bunu. Niye orada nasıl gelmiş oraya bilmiyoruz.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #514 : 27 Kasım 2015, 17:54:16 »
Kolo kelimesinin anladın mı demek olduğunu şimdi öğrendim, Elantris'te açıklaması ya yoktu ya da ben gözen kaçırdım. Asıl olay şu, Hoid kimdir, nedir, necidir, her yerde çıkıyor. Ben en çok onu merak ediyorum.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #515 : 28 Kasım 2015, 00:47:30 »
Kolo kelimesinin anlamı kitapta verilmiyordu, yine de çok da tahmin edilemez değildi bence :D

Hoid bildiğimiz gibi, gezegenler arası seyahat yapan ve kendine göre amaçları olan birisi. Her kitapta kıyıda köşede görünüp ana karakterlere yardım ediyor. Rolü fazla olmasa da, önemli oluyor.

Hoid tam olarak kim bilmiyoruz, sadece Kozmer'in çıkış gezegeninin yerlisi olduğunu ve Kozmer'in temelini oluşturan ve binlerce yıl önce parçalanan bir tür Tanrısal güç veya varlık olan Adonalsium'un (hatırlarsanız ilk kitapta Hoid soruyordu Dalinar'a) parçalanması sırasında orada bulunduğunu biliyoruz. Neden bu kadar uzun yaşamış, nasıl gezegenler arası seyahat ediyor, neden karakterlere yardım ediyor o da meçhul. Gelecekteki kitaplarda umarım çözülecek sırlar :D

Ben bunları nereden mi biliyorum? Tabi ki yafeshan'dan değil!

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #516 : 28 Kasım 2015, 13:31:59 »
Ama buna bakarsak gezegenler arası seyahat eden başkaları da var, yukarıdaki örnek, Sule. :D

Yani bunca kişinin nasıl oradan oraya gittiğini merak etmekle birlikte Hoid'un en çok Kralların Yolu'nda göründüğünü belirtmek isterim. Bu bir şeylerin açıklamasını önümüze getirecektir diye düşünüyorum.

Bunun dışında, şu çıkış gezegeniyle ilgili de bir seri yazılacakmış diye biliyorum. Kozmer ve Sanderson kitapları konusunda bayağı bir heyecanlıyım doğrusu. :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #517 : 28 Kasım 2015, 13:34:53 »
Zaten bir sürü kişi var gezegenler arası seyahat yapan, Hoid en ünlüsü ve bilineni. Eğer Türkiye'de Sanderson kitaplarını, yurtdışındaki yayımlanma sırasıyla okuma şansımız olsaydı (yani Elantris, Sissoylu serisi ve Warbreaker önce, Fırtınaışığı sonra) eminim forumdaki herkes Kozmer'le ilgili bir şeyleri fark edip düşünmeye başlardı. Ama maalesef ben dahil çoğu kişinin okuduğu ilk kitap Kralların Yolu olmuştur. Bu da sondan başlamak gibi bir şey :D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #518 : 28 Kasım 2015, 15:07:07 »
Evet, Akılçelen bu konuda çok yanlış bir politika izliyor, keşke bu işi daha doğru yapabilecek bir yayınevi olsaydı. Daha doğrusu, daha özenli bir yayınevi bassaydı Sanderson kitaplarını. Yapıkredi belki ya da fantastikten çekilmseyedi Metis. Bilemedim; ama şu var, bu yavaş yavaş bir sisteme dönüşüyor. Bu yüzden kitapların doğru bir sırayla yayınlanması çok önemli. Hani anlamıyorum, Sanderson Zaman Çarkı'nı yazdığı esnada Sissoylu'yu neden yayınlamadı ki Akılçelen? Adam kendi projelerine neredeyse iki yıl ara verdi, bu esnada Sissoylu çok rahat biterdi, en azından Son İmaratorluk ve Miraç Kuyusu hazır olurdu.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #519 : 28 Kasım 2015, 15:49:35 »
Haksızlık ediyorsun bence Cankut. Yani, evet... biliyorum. Bu aralar hep sana denk geliyor bu tür yorumlarım ama gerçek bu. Akılçelen o kadar büyük bir yayınevi değil, Arkadaş Yayınları'nın yan kuruluşu olabilir fakat piyasanın ağır toplarıyla aynı kalibrede olduklarını düşünmek yanlış. O nedenle işin biraz yavaş gitmesi normal. Hatta bırakın yavaş gitsin. Kralların Yolu'nda acele ettiler, bakın ne oldu? Kitap düzgün bir editörlük görmeden çıktı piyasaya ve ben okuyamadım, yarım bıraktım.

İkincisi biz senelerce, abartmıyorum, senelerce Sanderson'ın yeni kitaplarının basılmasını bekledik. Eğer Akılçelen çıkıp da bu kitapların telifini almasaydı belki de hiç göremeyecektik. O nedenle bu kadar kötü eleştiriyi hak ettiklerini düşünmüyorum.

İhtiyaçları olan şey kendilerine yeterli zamanı tanımamız ve desteği vermemiz. Bırakın geç yayınlansın ama düzgün ve kaliteli olarak çıksın. Kolo?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #520 : 28 Kasım 2015, 16:33:51 »
Haksızlık ediyorsun bence Cankut. Yani, evet... biliyorum. Bu aralar hep sana denk geliyor bu tür yorumlarım ama gerçek bu. Akılçelen o kadar büyük bir yayınevi değil, Arkadaş Yayınları'nın yan kuruluşu olabilir fakat piyasanın ağır toplarıyla aynı kalibrede olduklarını düşünmek yanlış. O nedenle işin biraz yavaş gitmesi normal. Hatta bırakın yavaş gitsin. Kralların Yolu'nda acele ettiler, bakın ne oldu? Kitap düzgün bir editörlük görmeden çıktı piyasaya ve ben okuyamadım, yarım bıraktım.

İkincisi biz senelerce, abartmıyorum, senelerce Sanderson'ın yeni kitaplarının basılmasını bekledik. Eğer Akılçelen çıkıp da bu kitapların telifini almasaydı belki de hiç göremeyecektik. O nedenle bu kadar kötü eleştiriyi hak ettiklerini düşünmüyorum.

İhtiyaçları olan şey kendilerine yeterli zamanı tanımamız ve desteği vermemiz. Bırakın geç yayınlansın ama düzgün ve kaliteli olarak çıksın. Kolo?

Abi şimdi, ben sana hak veriyorum da şöyle bir durum da var, Kralların Yolu için iki sene bekledi insanlar. Kendimi katmıyorum; çünkü ben Sanderson okumaya başladığımda Kralların Yolu'nun çıkmasına sekiz ay vardı, bu yüzden geç yayınladılar diye şikâyet etmeyeceğim. Ya bu konuda sözünün üzerine söz söylemek haddim değil, ne de olsa büyüğümsün. Tek merakım, iki yılın ardından çıkan bir kitap nasıl oluyor da editöryel hatalarla çıkabiliyor? Onlardan bahsettiğin mesajı okumuştum, hatta biraz şaşırmıştım doğrusu.

Eleştirmemin tek sebebi endişeli olmam sadece. Sanderson okumaya başladığımdan bu yana kitaplarını merakla bekliyorum. Doaldır, hepimiz insanız neticede, gecikebilir, biraz benim ifla olmaz merakıma ver, saygısızlık ettiysem de şimdiden özür dilerim. :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #521 : 28 Kasım 2015, 16:39:58 »
İlk kitabın çıkış süresini görmezden gelirsek, bu kadar eleştiriyi bence de pek hak etmiyorlar. Kralların Yolu'ndan yanılmıyorsam 6 ay kadar sonra Sissoylu geldi ve üstünden 1 yıl kadar geçti. Şimdi de Sissoylu'nun 2. kitabı çıkmak üzere, Parlayan Sözler'e kavuşmamıza da sanıyorum çok fazla kalmadı. Bunlar çok kısa süreler olmasa da, piyasanın geneline baktığımızda yerden yere vurulması da yanlış. İstikrarlı bir şekilde devam ettikleri sürece  birkaç ay fazladan beklememiz çok da problem değil. Türkiye'de böyle bir yayınevi yok zira; hem hızlı olsun, hem iyi çeviri yapsın, hem de istikrarlı olsun... Nereden ediniyoruz böyle beklentileri anlamadım. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #522 : 28 Kasım 2015, 16:57:03 »
Siz bana bakmayın, sabırsızlık benimkisi biraz. Aslında okuyacak bayağı da kitabım var. Sİssoylu konusunda haklısınız aslında, bir yıl hiç de fena bir süre değil. Neyse, benim yüzümden gerilmeyelim...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #523 : 28 Kasım 2015, 17:00:15 »
Estağfurullah, gerginlik yok :) Sadece bu kadar acele etmenin, bu kadar sabırsız olmanın, bu kadar aceleci davranmanın bize hiçbir faydası olmaz. Onu demek istiyorum. Hayatın her alanında geçerli bu.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #524 : 28 Kasım 2015, 20:15:20 »
Hazır ikinci kitap da geliyorken, başlamak istiyorum bu seriye. Ama bu çeviri kalitesiyle ilgili sorunlar hevesimi çok baltalıyor. Görüşleri okudum elbette, çeviriyi çok yetersiz bulan da var, iyi olmasa dahi okunmayacak kadar kötü olmadığını söyleyende. Şunu merak ediyorum; bu tarz hatalar yeni baskılarda kısmen dahi olsa, gideriliyor mu acaba? Kitabın kaçıncı baskısı var piyasada bilmiyorum ama (hala 1. baskı değilse) şu an satılanlarda veya ileride yeni bir baskı yapılırsa, çevirinin gözden geçirilme ihtimali var mıdır sizce? 
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."