Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson
« Yanıtla #525 : 28 Kasım 2015, 20:26:45 »
Kitap, ilk baskısında ve bildiğim kadarıyla ikinci baskı yapılmadı. Şahsen pek bir şey değişeceğini sanmıyorum. Örnek vermek gerekirse Hobbit kitabının içindeki imla ve bazı anlam bozukluları hala devam ediyor, aynı çeviriyi farklı edisyonlarda kullanmalarına rağmen. Hem o kadar da rahatsız etmiyor Kralların Yolu'nun çevirisi. Sadece, nasıl denir ham ve bunu okurken fark ediyorsunuz ama  çok rahatsız etmiyor, en azından beni.
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #526 : 28 Kasım 2015, 20:49:22 »
Kitabın çevirisi bence de göze çarpacak kadar kötü değil. Şahsen ben okurken çok azını fark edebildim ve ve hiç sıkılmadım. Daha sonra buradaki yorumlarda gördüm editörlükle ilgili hataları. Bir editörün gözünden bakmıyorsanız, fazla hata dikkatinizi çekmez, kitap gayet güzel bence. Siz başlayın gönül rahatlığıyla :D

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #527 : 28 Kasım 2015, 21:33:33 »
10. Kitabı 15 yıla anca görürüz böyle giderse. Başlamanızı tavsiye etmem. Tüm kitapları unutmadan ardı ardına okuyun. Ben son kitabı 30'lu yaşlarımda anca okurum herhalde.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #528 : 28 Kasım 2015, 22:13:45 »
Evet, kitapların çok uzun bir zaman dilimine yayılacağı aşikar. Ama hemen başlamasam bile kitabı edinmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum artık (tabii ki kitaplar okunabilir bir çeviriyle çıkmışsa). Tercih meselesi elbette fakat ne kadar çok satış yapılırsa, yayınevleri açısından hem seriye devam etme hem de bunu daha hızlı ve kaliteli şekilde yapma konusunda, o kadar teşvik edecektir diye düşünüyorum. Kralların Yolu bile ilk baskısındaymış mesela. Çeviri konusunda şüphelerim olsa dahi, yeni baskılarında düzelme olasılığı yokmuş gibi göründüğünden, bu aralar kitabı edinmeyi planlıyorum. İkinci kitap çıkınca da ilkini okumaya başlarım artık. :)
10-15 yıl sonra buralarda konuşuruz; "vay be sonunda bitti seri" diye. Of of :(
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #529 : 28 Kasım 2015, 22:21:18 »
Seri zaten genel olarak çok uzun bir zamana yayılacak, sadece Türkiye için geçerli değil bu.

İkinci olarak kitabın çevirisi beni de çok rahatsız etmiyor, ayrıca alınması da bence devamının getirilmesi için yayınevine bir teşfik olacaktır.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #530 : 30 Kasım 2015, 18:11:12 »
Yayınevlerini teşvik için seri kitaplar bitimini beklenmeden alınmalı bence. Sonra cok savsaklıyorlar satmayacak diye. Tecrübeyle sabit.

Hem Sanderson kitaplarında serinin beklenen büyük sonuun bekletip kafayı da yedirtmiyor. Her kitabın fınali oldukça şiddetli geçiyor.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #531 : 30 Kasım 2015, 18:54:54 »
Kitapları almak için serinin bitmesini beklemek doğru bir yaklaşım değil gerçekten. Yarıda bırakılabiliyor satılmadı diye, ve bırakmasalar bile yayınevinin emeklerinin karşılığını alması gerekir. Okumayı gerçekten istediğiniz, ama beklememek için başlamadığınız seriler varsa alın bir kenarda dursun. Bitince okursunuz.

Çeviri de okunmayacak kadar kötü değil kesinlikle. Okuma zevkimi de ciddi şekilde baltaladığını söyleyemem, bu kişiden kişiye biraz değişiyordur elbette. Yine de biraz abartıldığını hissediyorum bu konunun.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #532 : 30 Kasım 2015, 19:24:32 »
Çevirinin hamlığı hissediliyor ama kesinlikle okunmayacak kadar kötü değil diye düşünüyorum. Ve bence de kitabı alın, dursun bir kearda. Bir de, okuyun, pişman olmayacaksınız. :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #533 : 06 Aralık 2015, 12:07:56 »
İnternette gördüğüm bir Navani Kholin çizimini paylaşmak istiyorum sizinle. Bunun sebebi de şu. Navani olsun, Jasnah olsun ya da başka bir karakter olsun, bunlar hep güzel olarak tasvir edilen kadınlar. Ancak gel gör ki, internette araştırma yaparken gördüğümüz çizimlerin yüzde doksanında güzel veya zarif bir şey görmeyi bırakın, doğru düzgün, özenilmiş bir çizim bile bulmak zor. Bu aşağıdakini ise, hakikaten beğendim. Navani'nin olgun güzelliğini çok güzel yansıtmışlar.

Spoiler: Göster

Biraz Stephanie Corneliussen'i andırıyor ama, bu çizimi daha da güzelleştirmekten başka bir şey yapmıyor :)

Aklıma bir şey daha geldi ama flood olmasın, direk burayı düzenleyeyim. İkinci kitapta Adolin'in Alethkar ile ilgili söylediği bir söz var, o da çok hoşuma gitti. Onu da kopyalıyorum buraya. İlk kitabı okuyanlar kimden bahsedildiğini anlayacaktır.

Spoiler: Göster
The Alethi way. You could abandon an ally on the battlefield, and everyone could know it—but an offense in person, well, that just wouldn’t do.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #534 : 19 Aralık 2015, 08:02:05 »
  Stormlight is going very well. I’m working on Book Three, which I’m calling Oathbringer. (That is likely at this point to be the final title.) This is my main project, and I won’t be writing any new prose on other stories until it is done. You can follow the progress bars!

Release dates for this book are still in flux. Even if I finish it early next year, it could be a year or more until you see the book. The amount of editing, continuity, and art that these books require creates a need for a long lead time. I’ve told people that Fall 2016 is the earliest they’d see it, but my team has been warning me that’s not realistic. We’ll see, but for now you should assume on a 2017 release.

Demiş Brandon Ağabey blog sayfasında. Anlaşılan üçüncü kitap bir bir buçuk yıl sonra orjinal dilinde yayınlanacak :). Kitabın ilk taslağının %36'sı bitmiş görünüyor şu an.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #535 : 19 Aralık 2015, 11:34:14 »
Arkadaşlar bence ikinci kitabı okuyup bitirince diyeceksiniz ki keşke Akılçelen daha geç yayımlasaymış da bu kadar beklemeseymişiz. Kitabın efsane olması bir yana, 3. kitap en iyi ihtimalle 2018'in başında (bu da iyimser bir tahmin gibi) gelir bize. Bu kadar beklemek zor olur bence :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #536 : 19 Aralık 2015, 14:17:57 »
Bana sorarsanız bu daha iyi olacak. Çünkü sonuçta eğer durum buysa belki Akıl Çelen'in de kitabı bize zamanında ulaştırmak için yeterli vakitleri olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca, belki bu süre zarfında Warbreaker ve Emperror's Soll da dilimize kazandırılır.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #537 : 07 Ocak 2016, 00:55:11 »
Kitap ne zaman çıkacak bilgisi olan var mı sürekli 2-3 haftaya bitecek filan diyorlar bir yıldır

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #538 : 07 Ocak 2016, 07:50:17 »
Son söylediklerine göre kapak tasarımı, sayfa düzeni ve basılması kalmış.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #539 : 07 Ocak 2016, 13:45:39 »
Bana da Twitter'dan sorduğumda benzer bir şey söylemişlerdi. Sanırım editöryel süreç de sona ermiş. Eğer sadece sayfa düzeni, kapak ve baskı kaldıysa umarım çok fazla gecikmezler. :)