Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı bugraltu

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson
« Yanıtla #750 : 28 Haziran 2017, 19:55:13 »
Summaryler mantıklıymış, her kitabı daha okumuş değilim çünkü. Sadece Mistborn ve Stormlight'ı okumuş durumdayım. Ancak Fırtınaışığıyla alakalı bir problemim daha var, o da her bölüm başında yazılan kısa metinler. Mistborn'da bunlar seriyle alakalı olduğu için anlaşılıyordu ancak araştırdığım kadarıyla(coppermind'dan baktım hatta) evrenin geneliyle alakalı şeyler var. Hatta bir bölümü sanıyorum Hoid'in mektupları. Buralarda tamamen kopuk durumdayım, sanırım evrenin genel hattıyla durumunu bilemediğim için.

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #751 : 01 Ağustos 2017, 23:49:53 »
Coppermind'daki özetler maalesef Wheel of Time'ın encyclopediası kadar mükemmel ötesi değil ama idare eder gibi duruyor. Onun dışındaki sorunu yanıtlamak gerekirse ben de okurken Mistborn'unkine kıyasla Stormlight'ın kısa önsözlerini bölümle bağdaştırmakta zorlanmıştım. Hatta, sanırım, pek bir bağlantısı da yoktur diye düşünüyorum. Ama evren ve stormlight'ın kendisi o kadar geniş ki yazar her köşeden bir iple her şeyi birbirine tutturmaya çalışıyor. sonuçta evren yaratmak ve onun detaylarına inmek zorlu bir iş. Ayrıca çoğu ara bölüm de asıl olay örgülerinden bayağı uzaktı, gerçi en azından onların yakın zamanda esas olanlara gireceğini biliyoruz. Asıl söylemek istediğim: Stormlight gelişmiş teknolojisinden dolayı evren bilgisine en çok giren Cosmere serisi (Tabi bunu Warbreaker ve young adult serisini okumamış halimle söylüyorum ama öyle gözüküyor.) Bundan dolayı da yazar evrenle ilgili neredeyse tüm bilgiyi bize Stormlight'ta yedirmeye çalışıyor ki sıkıntı bence burada. Kitapta hem karakterlerin geçmişi hem günümüz hem evren hem ara bölümlerdeki karakterler hem gezegenin ve büyü sisteminin kendisi derken acayip karışık bir seriye dönüşmüş durumda. Dezavantaj gibi görünebilir ama böylesi daha güzel çünkü gizemi bir türlü bitmiyor. :D Yine de cidden okuması kolay olmayan bir seri.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #752 : 02 Ağustos 2017, 00:28:59 »
Coppermind'daki özetler maalesef Wheel of Time'ın encyclopediası kadar mükemmel ötesi değil ama idare eder gibi duruyor. Onun dışındaki sorunu yanıtlamak gerekirse ben de okurken Mistborn'unkine kıyasla Stormlight'ın kısa önsözlerini bölümle bağdaştırmakta zorlanmıştım. Hatta, sanırım, pek bir bağlantısı da yoktur diye düşünüyorum. Ama evren ve stormlight'ın kendisi o kadar geniş ki yazar her köşeden bir iple her şeyi birbirine tutturmaya çalışıyor. sonuçta evren yaratmak ve onun detaylarına inmek zorlu bir iş. Ayrıca çoğu ara bölüm de asıl olay örgülerinden bayağı uzaktı, gerçi en azından onların yakın zamanda esas olanlara gireceğini biliyoruz. Asıl söylemek istediğim: Stormlight gelişmiş teknolojisinden dolayı evren bilgisine en çok giren Cosmere serisi (Tabi bunu Warbreaker ve young adult serisini okumamış halimle söylüyorum ama öyle gözüküyor.) Bundan dolayı da yazar evrenle ilgili neredeyse tüm bilgiyi bize Stormlight'ta yedirmeye çalışıyor ki sıkıntı bence burada. Kitapta hem karakterlerin geçmişi hem günümüz hem evren hem ara bölümlerdeki karakterler hem gezegenin ve büyü sisteminin kendisi derken acayip karışık bir seriye dönüşmüş durumda. Dezavantaj gibi görünebilir ama böylesi daha güzel çünkü gizemi bir türlü bitmiyor. :D Yine de cidden okuması kolay olmayan bir seri.

Gerçekten okuması hiç kolay bir seri değil, siz böyle deyince de cidden karmaşık geldi bir an; ama artık her nasıl oluyorsa su gibi akıyor kitaplar. Onu nasıl yapacağız peki? Sanderson ne yapıyor ediyor, onca karmaşayı eğlenceli bir okumalık olarak bize sunuyor, bence bu büyük başarı. Nice yazarların kitaplarını okurken uyuyasım gelmiştir, Sanderson'da hiç böyle bir sorun yaşamadım. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #753 : 24 Ağustos 2017, 10:01:21 »
Firtina Isigi arsivi ucuncu Oathbringer kitabinin ilk 32 bolumu yayin tarihine kadar parca parca Tor.com sitesinden verilecek.

Prologue ile basladilar buyrunuz.

https://www.tor.com/2017/08/22/oathbringer-brandon-sanderson-prologue/

Kitap oldukca kalin oldugu icin oldukca buyuk bir kismi kalacak, merak etmeyin. Bu canavarin audiobook suresi 49 saat. Daha uzun bi epik fantazi kitabi bilenler yazsin rica ederim.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #754 : 24 Ağustos 2017, 19:27:47 »
Şimdi ben de tor.com'dan gelen e posta ile öğrendim durumu. İlginç bir etkinlik değil mi? Okuyasım da var ama ben haftada bir bölüm okuyacak alışkanlığa sahip bir okur değilim. Bir oturuşta tüketmekten haz alıyorum daha çok. Bekleyeceğim sanırım 3. kitap çıkana kadar.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #755 : 26 Ağustos 2017, 17:40:55 »
Ben baktım açıkçası, ama dediğiniz gibi tatmin etmiyor. Yine de en azından haftaya gelecek birinci bölümü görmek güzel olacak, onu gerçekten merak ediyorum.

Çevrimdışı sheril

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #756 : 25 Kasım 2017, 15:04:05 »
Oathbringer'ı okuyanınız var mı? Kitap Türkçe'ye ne zaman çevrilecek bilgisi olan paylaşırsa süper olur ...

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #757 : 26 Kasım 2017, 13:11:23 »
Oathbringer'ı okuyanınız var mı? Kitap Türkçe'ye ne zaman çevrilecek bilgisi olan paylaşırsa süper olur ...

https://twitter.com/akilcelen/status/931034267123159041 > çevirisi devam ediyor demişler.

https://twitter.com/akilcelen/status/931391540630577154 > Arcanum Unbounded'ı çevireceğiz demişlerdi. Sonrasında gelecek sanırım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #758 : 26 Kasım 2017, 23:35:44 »
Önceliği Oathbringer'a verdikleri için sevinsem de dinlediğim potcastlarda Warbreaker'ın bu kitap için önemli bir ayrıntı olduğuna değiniliyor ve şu an çevrilmeyen tek Kozmer hikayesi kendisi. Oathbringer'ın ardından onu da verseler elimize keşke... Neyse, kitaplar kaliteli çevirilerle gelsin de gerisi çok da mühim değil.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #759 : 05 Aralık 2017, 11:39:32 »

Okuyan turkcesini neden hasretle beklesin de bi bilgisi olsun zamani hakkinda?

Warbreaker konusunda ise;
Warbreakerdan 3 ana karakter (saka degil) firtina isigi serisinde ortaya cikti son kitapla birlikte. Bunlardan biri Oathbringer ile ana karakterlerden biri gibi bisey oldu artik.

Daha ne diyelim artik kitabin onemi icin. Warbreaker olmadan da firtinaisigi okunur tabi, zevkini cikarmakta pek sorun yok ama neden daha iyisi olmasin. Oteki kitaptan(yada gezegenden diyelim) gelen karakterler oldukca eglenceli bolumler sunuyor.

Yeri gelmisken oathbringer yorumum;
Muhtesemdi.
Bu kadar yuklu hic bir kitabi o kadar kisa surede okumadim. Nasil bi meraksa artik.

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #760 : 05 Aralık 2017, 14:00:08 »

Okuyan turkcesini neden hasretle beklesin de bi bilgisi olsun zamani hakkinda?

Warbreaker konusunda ise;
Warbreakerdan 3 ana karakter (saka degil) firtina isigi serisinde ortaya cikti son kitapla birlikte. Bunlardan biri Oathbringer ile ana karakterlerden biri gibi bisey oldu artik.

Daha ne diyelim artik kitabin onemi icin. Warbreaker olmadan da firtinaisigi okunur tabi, zevkini cikarmakta pek sorun yok ama neden daha iyisi olmasin. Oteki kitaptan(yada gezegenden diyelim) gelen karakterler oldukca eglenceli bolumler sunuyor.

Yeri gelmisken oathbringer yorumum;
Muhtesemdi.
Bu kadar yuklu hic bir kitabi o kadar kisa surede okumadim. Nasil bi meraksa artik.

Üye alımlarımız başlamıştır.
Kıskançlıktan Ölüyorum Derneği.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #761 : 05 Aralık 2017, 21:03:56 »
Valla var var efendim. :) Her ne kadar Tor'da verilen bölümleri okusam da türkçesini tercih ediyorum, ilk sıraya beni yazın lütfen. :D

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #762 : 05 Aralık 2017, 21:34:05 »
Valla var var efendim. :) Her ne kadar Tor'da verilen bölümleri okusam da türkçesini tercih ediyorum, ilk sıraya beni yazın lütfen. :D

cakutpotter > kurucu üye

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #763 : 05 Aralık 2017, 21:38:44 »

Cikinca turkcesi gidip aliriz okuruz tekrardan, orasi belli de su ana kadarki performansi belli bir yayinevinden cok beklentim yok. Ondan dedim.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #764 : 06 Aralık 2017, 11:40:24 »
Akılçelen'i kabullendim artık, ona yapacak bir şey yok. Bu sırada başka kitaplar okuyarak açlığımı dindiriyorum ben de. Ama Warbreaker'ın çıkacağı pek yok sanki, onu ingilizcesinden okuyabilirim eğer bir haber çıkmazsa.