Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Biz Hala Kralların Yolu’nu Beklerken…
« Yanıtla #30 : 12 Mart 2014, 18:08:13 »
Fantastik kitap tarzina aliskin olunca ingilizceden okumak hic de agir gelmiyor. Brandon Sandersonu, zaman carki sayesinde taniyip meraktan kendi kitaplarini okudum. Elantrisden sonra kendimi kaptirdim, hepsi bitti. Turkcesi tabiki daha iyi olur ama elde imkan varken okunabiliyosa zaman kaybetmenin bir anlami yok. Ingilizce versiyonlar ebook olarak falan cok da ucuz zaten.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Mart 2014, 17:28:19 »
Nihayet, nihayet, nihayet.....çok çok yakında raflardaymış!... 8)
Kapağı kendi adıma çok beğendiğimi söyleyebilirim, sade ve güzel olmuş bence!... :)

Son Issızlık’tan önceki günlerin özlemini çekiyorum.
Elçiler’in bizi terk etmesinden ve Parlayan Şövalyeler’in bize karşı dönmesinden önceki çağın. Dünyada hâlâ büyünün ve insanoğlunun kalbinde de onurun olduğu zamanın...
Dünyayı ele geçirdik ve sonra da onu kaybettik. Görünüşe göre insan ruhu için hiçbir şey zaferin kendisinden daha zorlu değil.
Yoksa o zafer, en başından beri bir aldatmacadan başka bir şey değil miydi? Onlar ne kadar zorlu savaşırsa, direnişimizin de o kadar güçlendiğini mi fark etti düşmanlarımız? Belki de ısı ve çekicin sadece daha kaliteli kılıçları mümkün kıldığını gördüler. Ama çeliği yeteri kadar uzun bir süre boyunca bırakırsan, eninde sonunda paslanıp gider.
İzlediğimiz dört kişi var. Birincisi hekim, tıbbı bir kenara bırakıp içinde bulunduğumuz dönemin en vahşi savaşında bir asker olmaya zorlanmış. İkincisi öldürürken ağlayan bir katil, bir suikastçı. Üçüncüsü yalancı; bir hırsızın kalbinin üstüne bir âlimin cüppesini giymiş genç bir kadın. Sonuncusu ise bir yüceprens, yani savaş açlığı tükenirken gözleri geçmişe açılmış olan bir savaş beyi.
Dünya değişebilir. Dalgabağlama ve Kırıkkullanma geri dönebilir; antik çağların büyüleri tekrar bizim olabilir. Bu dört kişi bunun anahtarı.
Bir tanesi bizi kurtarabilir.
Ve bir tanesi de bizi yok edecek.

Bir roman yazarının liderliğin nasıl iş gören bir mekanizma olduğunu ve sevginin insan kalbine nasıl kök saldığını böylesine anlaması sık görülen bir durum değil. Sanderson şaşırtıcı derecede zeki bir adam.
Orson Scott Card

Kitaba bayıldım. Söylenecek başka ne olabilir ki?
Patrick Rothfuss
The New York Times Çok Satanlar Listesi’nden Rüzgârın Adı’nın yazarı.

Künye Bilgileri
Çevirmen: Can Sevinç
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Kapak Tasarımcısı: Mehmet Yaman
Yayına Hazırlayan: Boğaç Erkan
Sayfa sayısı: 1100

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Mart 2014, 18:23:38 »
Gördüğüm en güzel fantastik kitap kapaklarından biri herhalde. Genelde baya kötü oluyorlar çünkü. Kim hazırlıyor bilmiyorum da zerre özen gösterilmiyor çoğuna. Bu nefis olmuş ama. :)
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Mart 2014, 18:50:45 »
Umarım kitapları Işığın Anısı kadar muazzam (!) değildir. Okuyalım, öğrenelim.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Mart 2014, 20:18:29 »
Kapak güzel ama Orjinal kapağını gördükten sonra nasıl bir kapak yaparlarsa yapsınlar beğenmeyecektim. En iyisiyle kurtarmışlar. Ellerine sağlık :) Merakla bekliyoruz.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Mart 2014, 21:41:21 »
Jordan önyargısından kurtulabilirsek Zaman Çarkı serisinde çıkardığı iş gayet iyi kendisinin, son kitap dahil. Son kitaptaki tek sorun savaş hissini fazla verememesiydi, ama Jordan'ın yazdığı kitaplara baktığımda o yazsa çok daha durgun olacağını tahmin ediyorum. Bu arada epilogue kısmı benim en çok hayal kırıklığına uğradığım kısımdı, daha uzun olmasını bekliyordum, ama oraya kendisi neredeyse dokunmamış. Jordan yazmış son kısmı. Bir parmak bal çalıp gitmiş. 2-3 sayfa epilogue mu olur :/
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 18 Mart 2014, 08:44:49 »
Bu gunleri de gorebilecek miydim diye kendime soruyordum surekli. Iste gumbur gumbur geliyor. Serinin ikinci kitabi ciktikdan 1 hafta sonra NYT Bestseller oldukdan sonra bu haber ne kadar guzel geliyor.
Stormlight serisi, zaman carki yazimi sebebiyle ertelenmisti, simdi kitaplar gumbur gumbur gelecek. 2. kitap orjinalden yayinlandi, seneye 3. kitap yazilacak, o vakte kadar umarim 2. kitabin cevirisini de goruruz.

Krallarin yolu, oldukca kasvetli bir dunyada geciyor. Brandon Sanderson gri karakterleri yazamiyor elestirisini(zaman carki serisine dair katilmadigim bir gorus) yerle bir eden bir anlatim var. Temeli cok derinlere dayanan bir hikaye anlatiliyor. Buyunun unutuldugu, lanetlendigi bir zaman diliminde, kadim kotuluk ve nefret gucleri geri donuyor. Eski inanclar sarsilmak zorunda, yoksa medeniyet yitip gidecek. Tum bunlarin ortasinda bir avuc insan, yaptiklarinin nelere sebep olacagini dusunerek yasiyor. Kurtarici mi olacaklar yoksa yikim mi. Karanlik koselerde saklanan gizli topluluklar kendi yontemleriyle dunyalarini kurtarmaya calisiyor.

16lidan birisi bekliyor, 17inci herkesi izliyor.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #37 : 18 Mart 2014, 14:42:27 »
Evet, demek çıkıyor. :) Sabırsızlanıyorum doğrusu. Gerçi ona varana dek bir ik kitabı bitirmem lazım ama olsun. Çıkıyor olması bile mutluluk verici. Dağıtımı ne zaman yapılır acaba?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #38 : 18 Mart 2014, 20:57:31 »
Orjinal kapağı güzel değil ki ya. :/ Güzel bi şey yapılmaya çalışılmış ama pek kotaramamışlar. Bu cidden daha güzel.

#hayır

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 19 Mart 2014, 10:18:27 »
Bu ilk kitap, ana karakterlerden birinin uzerinde odaklaniyor. Belki bu sebepden onun simgesini kapaga basmislar. Guzel de olmus.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Kralların Yolu Sonunda Türkçede!
« Yanıtla #40 : 20 Mart 2014, 23:27:41 »

Ha çıktı ha çıkıyor, çevirisi bitti editörlüğü kaldı, yine iptal diye söylenip dururken sonunda Kralların Yolu’na kavuşma vaktimiz geldi! Brandon Sanderson’ın usta işlerinden Fırtına Işığı Arşivi serisinin ilk kitabı, yüreklerimize su serperek, 1100 sayfalık bir merak bombardımanıyla geliyor!

Sanderson’ı ilk olarak Zaman Çarkı’nı tamamlayan yazar olarak tanıyan Türk okurları, yazmış olduğu ilk eser Elantris’le kendisine hayran olmuştu. Forumlarımızda pek çok okur, özellikle Elantris’e dayanarak, hayal gücünü yüceltmekten geri durmamıştı. Yakın zamanda yazarın gençler için yazdığı ve beyaz perdeye aktarılacak olan eser Steelhart da raflarımıza ayak basmıştı. Ama aklımız hala Kralların Yolu’ndaydı. O da nihayet bizlerle buluşuyor! Hem de bu defa gri ve yer yer karanlık bir dünyayla okurlarını selamlıyor.

Türkçe basım kapağı iki gün önce yayınlandı ve bu da artık basım yolunda giden en büyük kanıt oldu. Ama biz daha fazla uzatmadan tanıtıma göz atalım:

Alıntı
Son Issızlık’tan önceki günlerin özlemini çekiyorum.
Elçiler’in bizi terk etmesinden ve Parlayan Şövalyeler’in bize karşı dönmesinden önceki çağın. Dünyada hâlâ büyünün ve insanoğlunun kalbinde de onurun olduğu zamanın…
Dünyayı ele geçirdik ve sonra da onu kaybettik. Görünüşe göre insan ruhu için hiçbir şey zaferin kendisinden daha zorlu değil.
Yoksa o zafer, en başından beri bir aldatmacadan başka bir şey değil miydi? Onlar ne kadar zorlu savaşırsa, direnişimizin de o kadar güçlendiğini mi fark etti düşmanlarımız? Belki de ısı ve çekicin sadece daha kaliteli kılıçları mümkün kıldığını gördüler. Ama çeliği yeteri kadar uzun bir süre boyunca bırakırsan, eninde sonunda paslanıp gider.
İzlediğimiz dört kişi var. Birincisi hekim, tıbbı bir kenara bırakıp içinde bulunduğumuz dönemin en vahşi savaşında bir asker olmaya zorlanmış. İkincisi öldürürken ağlayan bir katil, bir suikastçı. Üçüncüsü yalancı; bir hırsızın kalbinin üstüne bir âlimin cüppesini giymiş genç bir kadın. Sonuncusu ise bir yüceprens, yani savaş açlığı tükenirken gözleri geçmişe açılmış olan bir savaş beyi.
Dünya değişebilir. Dalgabağlama ve Kırıkkullanma geri dönebilir; antik çağların büyüleri tekrar bizim olabilir. Bu dört kişi bunun anahtarı.
Bir tanesi bizi kurtarabilir.
Ve bir tanesi de bizi yok edecek.

Yazar 10 kitap olarak tasarladığı serisinin 2. kitap Word Of Radiance’ı bu ayın başında yayınlayarak dünya çapında tüm hayranlarını sevince boğdu. Bakalım ilk kitaba 2 senelik bir bekleyişte kavuşan bizler bu devam kitabını ne zaman kucaklayacağız? Dahası, yazarın bir başka efsanevi (ve tamamlanmış) serisi Mistborn’u da dilimizde okuyabilecek miyiz? Umudumuz büyük!

Haberimizi sonlandırırken kitap için çevirmiş olduğumuz ön okumasına göz atmanızı şiddetle öneririz. Adının Fırtına Işığı olduğuna bakmayın, her fırtınada çakan şimşekler ürkünç izler bırakır.

Akılçelen Kitaplar tarafından basılan eserin çevirisini Can Sevinç, yayına hazırlığını ise Boğaç Erkan üstleniyor. Yetmez diyenler künye bilgilerine buradan ulaşabilir.

Merakla bekleyenler için ekleyelim, kitap Nisan ayı içerisinde bizlerle buluşacak.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 26 Mart 2014, 14:24:39 »
hadi hayırlısı bakalım,
Mistborn ün orjinal kitapları elime geçti ama sanırım önceliği Kralların Yolu'na vereceğim.
Rahmetli Jordan'dan sonra okuyacak yazarmı kaldı derken böyle bir muhteşem yazarın karşımıza çıkması dehşet bir şey.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #42 : 26 Mart 2014, 16:47:40 »
Bu kapaktan bahsetmiştim;http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8b/TheWayOfKings.png
Bundan değil;http://2.bp.blogspot.com/_bMgwKBBp0JE/TQu2AcK9YtI/AAAAAAAADXE/JQwFD6FZP6g/s1600/Way+of+Kings+UK.jpg

:) Estetik anlayışımız farklı olabilir. Mesela ben Buz ve Ateşin Şarkısı kapaklarını güzel bulmuşumdur.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #43 : 26 Mart 2014, 19:57:17 »
Vallaha kitabı DR'nin sitesinde gördüğüm an biraz rahatlayacağım, kitap elime geçtiği anda ise tamamen rahatlayacağım sanırım. :) İyice sabırsızlanıyorum şu an.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 26 Mart 2014, 20:35:51 »
Bu kapaktan bahsetmiştim;http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/8b/TheWayOfKings.png
Bundan değil;http://2.bp.blogspot.com/_bMgwKBBp0JE/TQu2AcK9YtI/AAAAAAAADXE/JQwFD6FZP6g/s1600/Way+of+Kings+UK.jpg

:) Estetik anlayışımız farklı olabilir. Mesela ben Buz ve Ateşin Şarkısı kapaklarını güzel bulmuşumdur.

Ben de ilkinden bahsediyordum, fena değil ama tam olmamış bence. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin kapakları güzel ama son kitabın kapağına at -AT!- koydukları zaman gözümden düştüler.

#hayır