Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #105 : 21 Mayıs 2014, 12:33:40 »
Bu durum "baskıdan çıkıyor!" , "baskıdan çıktı!" , "kitapçıların yolunu tutuyor!" diye uzayıp abartmasınlar da bir an önce çıkartsınlar artık şu kitabı!... :P

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 21 Mayıs 2014, 13:19:26 »
Şu anlık isteğim girememesi ve yayın haklarının Dex'e geçmesi yönünde. 2 sene bile beklerim ama devamı gelir hiç yoktan.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 21 Mayıs 2014, 13:45:26 »
Hayırlısı olsun ya en azından ay sonu  okuyacağız gibi

• *
  • 33
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 21 Mayıs 2014, 19:29:22 »
Yayın hakları devredilecekse hakikaten bir iki yıl beklerdik. Basıma gitmiş peh
''think about it''

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 21 Mayıs 2014, 19:58:00 »
Eger cikarsa dedikleri tarihte, bu zamana kadar sadece 2 kitabi cikmis oluyor. Adamin esas unlu oldugu seri mistborn daha ufukta gozukmuyor mesela. Sonra stormlight serisinin ikinci kitabi var, ilki kadar kalin. Odullu Emperor's Soul var, Warbreaker var. 
Bir kitabi cikarmak bu kadar zaman aliyosa varin siz dusunun gerisi kac yuz yil sonra biter.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #110 : 22 Mayıs 2014, 00:07:43 »
Sebep çok basit. Akılçelen kitaplar sadece aldığı karı hesaplıyor. Elantris'te beklediği başarıyı yakalayamayınca mırın kırın ettiler. Şimdi de iki buçuk sene hakikaten fazla galiba diyerek basıyorlar herhalde. Ama Mistborn'u ve Emperror's Sol'u Dex bassa müthiş olur. Cidden çok hızlı çalışıyrlar, Olipos Kahramanları serisinin kitapları orijinaliyle aynanda piyasaya sürülüyor, siz düşünün artık. :) Neyse, umarım uzatmazlar arkadaşlar...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 22 Mayıs 2014, 00:44:44 »
Uzun bi sure once Arkadas yayinevi sorunu sebebiyle Brandon'un ajansina mail atmistim. Cevap gelmis. Turkiyedeki temsilcilerine ulasip durumdan haberdar etmisler, onlardan da Krallarin yolunun bu ay cikacagini ogrenmisler. Ayrica Steelhearti ceviren Dogan Egmont editoruyle londra da konusma firsatlari olmus, eger Arkadas kitaplari zamaninda cikarmamaya devam ederse, Dogan Egmont un Brandon'un diger kitaplarinin da yayinlamakta cok istekli oldugunu yazmis.
Durumdan haberdar edildigi icin tesekkur etmis, her yayinciyi izlemenin oldukca zor oldugunu belirtmis.

Uç bir düşünce olabilir şimdi söyleyeceğim ama Akılçelen Yayınları üstteki yorumun ertesi günü böyle bir şey yayınladı. Yine bir bit yeniği çıkabilir. Ben yine pek ümitlenemiyorum, umarım beni yanıltır.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 22 Mayıs 2014, 12:33:13 »
Uzun bi sure once Arkadas yayinevi sorunu sebebiyle Brandon'un ajansina mail atmistim. Cevap gelmis. Turkiyedeki temsilcilerine ulasip durumdan haberdar etmisler, onlardan da Krallarin yolunun bu ay cikacagini ogrenmisler. Ayrica Steelhearti ceviren Dogan Egmont editoruyle londra da konusma firsatlari olmus, eger Arkadas kitaplari zamaninda cikarmamaya devam ederse, Dogan Egmont un Brandon'un diger kitaplarinin da yayinlamakta cok istekli oldugunu yazmis.
Durumdan haberdar edildigi icin tesekkur etmis, her yayinciyi izlemenin oldukca zor oldugunu belirtmis.

Uç bir düşünce olabilir şimdi söyleyeceğim ama Akılçelen Yayınları üstteki yorumun ertesi günü böyle bir şey yayınladı. Yine bir bit yeniği çıkabilir. Ben yine pek ümitlenemiyorum, umarım beni yanıltır.
Tek amaçlarının kar etmek olduğunu düşünüyorum ve size de katılıyorum. Bunu duyduktan sonra -ki kesin bir uyarı yazısı falan gönderişlerdir- baskıya gönderiş olalılar. Bakalım bu aaşaadan sonra neler çıkacak...

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 22 Mayıs 2014, 13:51:02 »
Tek amaçlarının kar etmek olduğunu düşünüyorum ve size de katılıyorum. Bunu duyduktan sonra -ki kesin bir uyarı yazısı falan gönderişlerdir- baskıya gönderiş olalılar. Bakalım bu aaşaadan sonra neler çıkacak...
umarim eksik sayfayla falan cikarmazlar aceleye getirip :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 22 Mayıs 2014, 17:03:12 »
Umarım. Yok ya, o kadar da olmaz herhalde. Sonuçta iki yıldır çevrilip redaksiyona girdi. Bence çok zengin bir şey okuyacağız! :P Şaka bir yana, eğer öyle olursa çok tepki çekeceklerini düşünürler herhalde. Ve bir şeyi merak ediyorum. Standart bir kitabın baskıya giriş çıkış süresi ne kadardır acaba?

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 22 Mayıs 2014, 17:33:51 »
Umarım. Yok ya, o kadar da olmaz herhalde. Sonuçta iki yıldır çevrilip redaksiyona girdi. Bence çok zengin bir şey okuyacağız! :P Şaka bir yana, eğer öyle olursa çok tepki çekeceklerini düşünürler herhalde. Ve bir şeyi merak ediyorum. Standart bir kitabın baskıya giriş çıkış süresi ne kadardır acaba?
İnce çocuk kitabı haricindeki kitaplar, kalınlığı ve içeriğine göre değişmekle birlikte min 8 ay-2 yıl.  

Siz sanıyor musunuz Doğan Egmond Percy Jackson serisinin yeni kitapları ABD'de yayımlandıktan sonra çeviri vs.. işlere başlıyor. Bir kitap daha orjinal dilinde yayımlanmadan Türkiye'de yayıncısına 1 sene önceden gelir.(tabi yayınevi kitabın yayın hakkını kitap yayınlanmadan aldıysa, tam tersiyse kitap çıktıktan sonra yayınevi yayın haklarını alır ve çeviri başlar.)

Bunun çeviri süreci, düzelti,okuma,son okuma, mizanpaj, sayfa tasarımı, kapak tasarımı, detaylı bir kitap ise terimsel hata yapmamak için defalarca üstünden geçme gibi her biri haftalar-aylar sürecek süreçlere girer ve bunlar acele edilmemesi gereken şeylerdir. Hepsini tek kişi yapamaz ve yapacak insanların ellerindeki iş yoğunluğuna göre kitabınızı sıraya alır. 2 haftada bitecekse bu olur size 2 ay. Çeviri en zorudur zaten.

Bu yüzden geç olsun, kötü olmasın diyorum. Kitap sağ sağlim son aşamayı atlatsın, raflara girsin okuyalım :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 23 Mayıs 2014, 16:15:47 »
İnce çocuk kitabı haricindeki kitaplar, kalınlığı ve içeriğine göre değişmekle birlikte min 8 ay-2 yıl. 

Siz sanıyor musunuz Doğan Egmond Percy Jackson serisinin yeni kitapları ABD'de yayımlandıktan sonra çeviri vs.. işlere başlıyor. Bir kitap daha orjinal dilinde yayımlanmadan Türkiye'de yayıncısına 1 sene önceden gelir.(tabi yayınevi kitabın yayın hakkını kitap yayınlanmadan aldıysa, tam tersiyse kitap çıktıktan sonra yayınevi yayın haklarını alır ve çeviri başlar.)

Bunun çeviri süreci, düzelti,okuma,son okuma, mizanpaj, sayfa tasarımı, kapak tasarımı, detaylı bir kitap ise terimsel hata yapmamak için defalarca üstünden geçme gibi her biri haftalar-aylar sürecek süreçlere girer ve bunlar acele edilmemesi gereken şeylerdir. Hepsini tek kişi yapamaz ve yapacak insanların ellerindeki iş yoğunluğuna göre kitabınızı sıraya alır. 2 haftada bitecekse bu olur size 2 ay. Çeviri en zorudur zaten.

Bu yüzden geç olsun, kötü olmasın diyorum. Kitap sağ sağlim son aşamayı atlatsın, raflara girsin okuyalım :)
Söylediklerinizde yanlış bir şey yok ama olay tamamen farklı. Benzer kalınlıktaki Işığın Anısı kitabı, orijinalinden sekiz ay sonra çıktı. Bunu bir kenara bırakırsak ve asıl olaya gelirsek...
Sorun şu: Arkadaş Yayınları iki senedir bekleyenleri oyalıyor. Bir kitap iki yıldır nasıl oluyor da düzeltide kalıyor? Nisan'da çıkacağı söylenirken birdenbire neden mayıs sonuna çekiliyor ve sorulara muğlak cevaplar veriliyor? Kussura bakmayın, biraz hesap sorar gibi oldu, sanırım biraz da sert oldu ama sonuçta ortada bir güven eksikliği var ve sadece bende değil.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #117 : 23 Mayıs 2014, 22:00:59 »
Höyt. Farus'a yüklenmek yok :) Verdiği bilgiler de doğru. Zaten 300-350 sayfalık bir kitabın sadece çevirisi 3-4 ay sürüyor. 1 ay son okuma, tasarım, mizanpaj falan derken basılması 6-7 ayı buluyor. Ki bu söylediğim genellikle çok satacağı %100 olan kitaplara uygulanan muamele. Diğerleri geri plana atıldıkça bu süre daha da uzuyor doğal olarak.

Bazen başka şeyler de giriyor araya. Mesela çevirmenin gerekli kaliteyi verememesi ikinci bir çeviri gerektirebiliyor. Ya da düzeltmeler çoooook uzun sürebiliyor. Yayınevinin maddi durmu da bir başka etken. Mesela Wool... 2 sene bekledik kitabı, ama değdi sonunda.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 23 Mayıs 2014, 22:22:25 »
Zor işler vesselam. Okudukça anlıyor insan.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 24 Mayıs 2014, 00:16:20 »
yani sonuç olarak baskıya gittiyse beklediğimiz tek şey kitabın basılıp arkasına birde etiketini yapıştırılıp kargoya verilmesi değil mi :D hadi birinci kitap bu kadar sürdü belki arkadaş yayınları 2.kitabı çok daha kısa bi sürede çıkarıp kendilerini affetirirler. napalım elimizden gelen ummak şuan :)