Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralların Yolu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #300 : 18 Eylül 2014, 16:04:52 »
İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum. Birinci kitap öyle bir yerde bitti ki kafayı yemek üzereyim.

İKİNCİ KİTAP SPOİLER'I

Spoiler: Göster
Adolin Sadeas'ı öldürecekmiş. Nasıl olduğunu anlamadım, o kadar İngilizcem yok ama...
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #301 : 18 Eylül 2014, 17:14:50 »
Elantris'i okudum ama anlamadığım bir şey var, Neden Raoden ve Kaladin, Sarene ve Shallan olarak bir düzenleme olduğunu anlayamadım doğrusu. Şartları ve yaşadıkları deneyimler biraz farklı. Ancak zorladığım zaman bir bağlantı kurabiliyorum ve bu bana pek de mantıklı gelmiyor doğrusu.

Şuan 270 lerdeyim kitapta belki ilerde olaylar daha farklı gelişecektir ama buraya kadar gözümde canlanan tablo şöyle :
Kaladin sürekli çevresindeki insanları motive etmekte onlara  yaşamak için , savaşmak için birer amaç vermek . Kendi mangasındaykende böyleydi , diğer mangalardaki acemileri alıp onları koruması onlara savaşmayı öğretmesi , onları ölüm korkusundan uzaklaştırması vs. Durum Köprü Dörttede aynı.İlk başlarda vazgeçmiş olsada daha sonraları kendini topluyor ve tıpkı çökmüş Elantristeki Elantrianlar gibi olan (Amaçsız,sadece o günü kurtarmaya bakan, hergün   ölümle (ya da aklını kaybetme tehlikesi ile) yüzleşen , hatta ölümü hoş karşılayan ) bir topluluğu tekrardan hayata döndürmeyi onlara bir amaç verip kendi ayakları üstünde durmalarını ve hayatlarından bu kadar kolay vazgeçmemelerini öğretmeye çalışıyor.Kısacası onlara bir umut veriyor.Tıpkı Raoden'in Elantriste yaptığı gibi bir düzen oluşturmaya çalışıyor.En iyisi kendisi olduğu için değil başka biri yapamayacağı için liderliği üstleniyor.

Sarene ve Shallana gelirsek hatırlarsınız Sarene ve Raoden evliliği politik bir evliliktir .Amacı Geriye kalan son iki Shu-Korath ülkesi olan Teod ve Arelon arasındaki bağları doğuda büyüyen Fjorden dolayısı ile Shu-Dereth mezhebine karşı güçlendirmektir.Sonuç olarak iki ülke ittifak haline gelecekler ve herhangi bir savaş durumunda birlikte savaşacaklardır.Sarene bu evliliği ülkesini korumak,kurtarmak adına seve seve yapıyor (tabii evde kalmış olmasınında payı büyük).Sarene uzun boylu bir kadından beklenmeyecek kadar açık sözlü, yeni girdiği Arelon politikasında kendini birilerine kanıtlama çabasında , bu yoldada gayet inatçı ve zeki bir kadın.Shallana gelirsek kendisinin evinden neden ayrıldığı malum.Jasnah Kholin'i bulucak , ona kendisini kanıtlayacak ve yeteri kadar yakınlaştığında ruhdökümcüsünü çalarak , batmış olan ailesini çukurun dibinden çıkaracak.Kendisi aynı sarene gibi başlarda biraz çekingen olsada kitap ilerledikçe dobralaşıyor . Zekasını ve kararlılığını ortaya koyuyor yavaş yavaş.Sarene nasıl babasının Arelon ile güçlü bir bağ için son umuduysa Shallan'da ailesinin kurtuluşu için öyle .

Ben gözümde böyle görüyorum. Zaten aynı yazarın karakterlerinin benzemesi pek tabii doğaldır. Zaten ben bu benzerliği kötü bir nokta olarak belirtmiyorum . Aslında tanıdık karakterler görmek hoşuma gidiyor :D  Belki  detaya girince dediğiniz gibi karakterler birbirinden uzaklaşıyor . Benzetmek biraz zorlama oluyor ama en dış, genel hatlarıyla benim gözümde şuan böyle belki ilerleyen sayfalarda değişir ama onun içinde okumam gerek :D

Aslında karakterler dediğiniz gibi, ana hatlarıyla böyle. Doğrusu bu açıdan hiç bakmamıştım ama şimdi düşününce mantıklı geliyor. Size şunu söyleyebilirim, bu açıdan herhangi bir değişiklik beklemeyin. Karakterler amaçlarından fazla sapmayacaklar. :)
Bu arada 2. kitaptan da spoileri kaptım. :O Olur mu öyle şey yahu? :S
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #302 : 19 Eylül 2014, 00:53:21 »
Kitap Amazon'da şu an bedava durumda, almak isteyenler kaçırmasın. http://goo.gl/Jkg8tg

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #303 : 20 Eylül 2014, 15:18:04 »
Belki fark etmemiş olan vardır diye yazıyorum; kitabın son bölümünü okuduktan hemen sonra ilk bölümü tekrar okuyun.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #304 : 22 Eylül 2014, 09:09:07 »
Taa ikinci kitaptan oldukca onemli bi spoiler vermek pek yerinde olmamis saniyorum. Spoiler isteyen zaten internette oldukca fazla bulur ararsa dimi :)

Brandonun yazdigi tum kitaplar Kosmer evreninde degil. Arkadasin dedigi gibi Steelheart dahil degil, Rithmatist de. Aslinda surdan cikarabiliriz, kendi dunyamiz uzerine kurgulanmis hic bir kitabi Kosmer degil. Kosmer kitaplari arasinda farkedilir bir baglanti yok, yazar aciklamadikdan sonra kimse de kolay kolay baglanti kuramaz, sadece Elantris ve Krallarin Yolu okumasiyla. Ama sonralari cok bariz seyler farkediliyor.

Bu kitapdan sonra hangisini okumaliyim kismi bariz, ingilizce varsa Words of Radiance tabiki. Yazarin simdiye kadar yazdigi en iyi kitap oldugu yazildi cizildi cok yerde. bunun disinda Warbreaker( tercihen once WoR'dan once) cok iyi olur. Gerekli mi? Degil ama okumamak cok ilginc birkac bolumu farkedememek ve Kosmer icin oldukca onemli bir bilgiyi tamamen yok saymak anlamina geliyor.

Kitabin arka kapaginda yazan 3unden biri bizi yokedecek terimi herkesin anladigi anlama gelmeyebilir. Hem birinin kim oldugu, hemde  hangi ucluden bahsettigi muallak.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #305 : 22 Eylül 2014, 16:48:49 »
Taa ikinci kitaptan oldukca onemli bi spoiler vermek pek yerinde olmamis saniyorum. Spoiler isteyen zaten internette oldukca fazla bulur ararsa dimi :)

Brandonun yazdigi tum kitaplar Kosmer evreninde degil. Arkadasin dedigi gibi Steelheart dahil degil, Rithmatist de. Aslinda surdan cikarabiliriz, kendi dunyamiz uzerine kurgulanmis hic bir kitabi Kosmer degil. Kosmer kitaplari arasinda farkedilir bir baglanti yok, yazar aciklamadikdan sonra kimse de kolay kolay baglanti kuramaz, sadece Elantris ve Krallarin Yolu okumasiyla. Ama sonralari cok bariz seyler farkediliyor.

Bu kitapdan sonra hangisini okumaliyim kismi bariz, ingilizce varsa Words of Radiance tabiki. Yazarin simdiye kadar yazdigi en iyi kitap oldugu yazildi cizildi cok yerde. bunun disinda Warbreaker( tercihen once WoR'dan once) cok iyi olur. Gerekli mi? Degil ama okumamak cok ilginc birkac bolumu farkedememek ve Kosmer icin oldukca onemli bir bilgiyi tamamen yok saymak anlamina geliyor.

Kitabin arka kapaginda yazan 3unden biri bizi yokedecek terimi herkesin anladigi anlama gelmeyebilir. Hem birinin kim oldugu, hemde  hangi ucluden bahsettigi muallak.

Kitabın arka kapağında 4 diyor şimdi sen 3 diyerek 1.kitaptan spoiler vermiş olmuyorsun değil mi el-sürçmesi oldu ?? :D

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #306 : 23 Eylül 2014, 11:19:51 »
Kitabın arka kapağında 4 diyor şimdi sen 3 diyerek 1.kitaptan spoiler vermiş olmuyorsun değil mi el-sürçmesi oldu ?? :D

Birini saymamisim, el surcmesi :)
Cok silik kaldigindan belkide. Ama soyle de birsey var, serinin her kitabi bir karaktere odaklanacak, planlanmis 10 kitap olduguna gore geri kalan 6 kim?
Arka kapakdaki aciklama biraz eksik olmus sanirim.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #307 : 23 Eylül 2014, 19:24:54 »

Birini saymamisim, el surcmesi :)
Cok silik kaldigindan belkide. Ama soyle de birsey var, serinin her kitabi bir karaktere odaklanacak, planlanmis 10 kitap olduguna gore geri kalan 6 kim?
Arka kapakdaki aciklama biraz eksik olmus sanirim.

10 kitap diyorlar ama birde şöyle birşey var ilk 5 kitap bir olay örgüsünü ele alırken sonraki 5 kitap başka bir olay örgüsünü ele alacak diye biliyorum ben . Yani ikinci 5lemede ana karakterler  adını duymadığımız,görmediğimiz kişiler olabilir

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #308 : 28 Eylül 2014, 15:58:28 »
ilk 200 sayafı okuduktan sonra kafamda oluşan şey ;

Kaladin = Raoden
Shallan  = Sarene

elantrisi okuyan arkadaşlar ne demek istediğimi anlamıştır :)

Kitap bittiği zaman bakarsınız. :)

Zorlarsak belki Sadeas = Hrathen

ilk 200 sayafı okuduktan sonra kafamda oluşan şey ;

Kaladin = Raoden
Shallan  = Sarene

elantrisi okuyan arkadaşlar ne demek istediğimi anlamıştır :)

Kitap bittiği zaman bakarsınız. :)

Zorlarsak belki Sadeas = Hrathen

Bence ı-ıh :). Çünkü şöyle düşünüyorum,

Hrathen her zaman görevinin adamıydı. Bu konuda tutkuluydu. Ancak Sadeas tam bir züppe ve soyluluğu dışında önemsediği pek bir şey yok. Sonra Dalinar'la olanlar falan.

Elantris'i okuyanların bileceği gibi, Hrathen bir de Sarene'ye karşı beslediği hislerle de iyice farklılaşan bir karakterdi. Hem görev adamıydı hem de kendi içinde tuhaf bir çelişkisi vardı. Yani fazlasıyla karmaşıktı. Sadeas ise benim gözümde düz bir bencil :).

Aslında Sadeas'ı Hrathen'den ayıran en büyük fark Sadeas'ta onur,şeref namına hiçbirşey olmaması o Dalinar'a yaptığı ihaneti belli nedenlere bağlamaya çalışıp kendi kendini rahatlatsada şerefsizin teki. Belkide Alethkarı korumayla ilgisi bile yok yaptıklarının . Sadece asıl amacını gizlemek için yalanlar uyduruyor . Okuyup göreceğiz artık 2.kitapta neler olacak :D

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #309 : 01 Ekim 2014, 00:15:56 »
Sadeas aslında anlaması çok zor bir karaktermiş gibi durmuyor, bencilin önde gideni, ki bu Dalinar'a yaptığı şeyle beraber gayet güzel anlaşılıyor. Sonunun nereye gideceğini göreceğiz.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #310 : 01 Ekim 2014, 00:52:53 »
Bu arada Sanderson'ın kocaman bir trol olduğunu  düşünüyorum  ;D

Parshendiler mi gerçekten mi :D   Ama Elantris'tede böyleydi sanırsam önce düşmanları uzaklarda beklememizi sağlayıp sonradan gözümüzün dibinde bitirmeyi seviyor bu adam

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #311 : 02 Ekim 2014, 17:57:10 »
Amanın... :blink...geliyor mu ne?... :fight:

Edit: Arkadaş Yayınları soru hattında daha önce paylaşılmış... :D ;D

Çevrimdışı rolandtower

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #312 : 10 Ekim 2014, 05:07:20 »
İkinci kitabın çevirisi hakkında herhangi bir bilgi var mı ?

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #313 : 10 Ekim 2014, 11:30:56 »
Kitap çeviride diye biliyorum :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Sanderson, Fırtınaışığı Arşivi 3’ten Bir Bölüm Yayınladı
« Yanıtla #314 : 10 Ekim 2014, 14:33:12 »

İlk kitabın tadı hala damaklarımızda unutmak istemediğimiz bir tat iken ve serinin 2. kitabı yurtdışında (Mart 2014) halen daha konuşulurken Brandon Sanderson boş durmuyor!

Sanderson’ı durduramıyoruz. Önünü alamıyoruz. Aynı anda kaç kitap yazıyor, hala inanamıyoruz.

Şimdi sakin olup haberimize dönecek olursak, son dönemin kesinlikle en üretken (ve bir o kadar başarılı) yazarı Fırtınaışığı Arşivi serisinin 3. kitabı Skybreaker’dan bir bölüm yayınlandı. Okurlarını hiç habersiz bırakmayan Sanderson, Fırtınaışığı Arşivi’ni de öksüz bırakmadığını ya da uzun yıllar bekletmeyeceğinin işaretini verircesine uzun bir bölüm yayınladı.

Belirtmekte fayda var, aslında bu bölümü ilk olarak Temmuz ayındaki FantasyCon’da okumuştu. Fakat geçtiğimiz günlerde Sanderson’ı takip eden kullanıcılara gelen mailde aynı bölümün gözden geçirilmiş ve çok daha uzun bir versiyonu ortaya çıkıverdi.

Maalesef bu bölümü çevirmedik, çünkü yazarın paylaştığı kısım 2. kitaba dair ciddi spoiler içeriyor. Bir Kaladin bölümü olan yazı aynı zamanda 3. kitabın da açılış bölümü.

Eğer 2. kitabı orijinal dilinden okuduysanız 3. kitabın girişine buradan ulaşabilirsiniz. Okumadıysanız kendinizi hiç riske atıp linke tıklamayın.

Darısı başımıza!

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur