Kayıt Ol

Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fırtınaışığı Arşivi - Brandon Sanderson
« Yanıtla #675 : 11 Mayıs 2016, 17:34:54 »
Warbreaker kitabına hiç bulaşmayıp direkt parlayan sözlere girişip kitabı bitirdim. Kitap ilk kitaptan güzeldi , sanderson gene 1 sır açıklarken 2 tane sır vererek 3. kitap için beklentimi çok yukarı çekti. Yeniden okuma yapmam gerekecek , son kısımları hızlı okudum bazı şeyleri atladım sanırım. Adolinin atının kitabın başında sağlamkan , kitabın ikinci yarısında sureblood olması dikkatimden kaçmadı, bu gibi şeylerin standartlaşması gerektiğini düşünüyorum, diğer kavramlar için şüphe duyulmasına yol açabilir. Eski metinlerin osmanlıcaya yakın çevrilmesi güzel ama bazı yerlerde anlaşılmayacak şekilde ağır olmuş.Kitabın sonu çok iyiydi. Sanderson şu anda 3. kitabı yazıyor yanında da seriyle alakalı bir novella çıkaracak onu da türkçe görürüz inşallah.

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #676 : 18 Mayıs 2016, 21:51:06 »
Şu full spoiler grubuna çok sinir oldum ;D Hep yeni mesaj uyarısı orada oluyor açamıyorum da resmen 'şu kitabı artık oku.. oku...oku...'  diye uyarı yolluyor bana. 

Kıskançlığım tavan yapmış durumda. :fight:

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #677 : 19 Mayıs 2016, 00:11:59 »
Şu full spoiler grubuna çok sinir oldum ;D Hep yeni mesaj uyarısı orada oluyor açamıyorum da resmen 'şu kitabı artık oku.. oku...oku...'  diye uyarı yolluyor bana. 

Kıskançlığım tavan yapmış durumda. :fight:
Aynen öyle.

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #678 : 03 Haziran 2016, 03:09:46 »
Şu an Parlayan Sözler'in yarısındayım. Mola vermek zorunda hissettim. Sanderson , Shallan gibi bir karakteri nasıl kurgulamış aklım almıyor. Geçirdiği evrim çok tutarsız , diyalogları sıkıcı , kendisine ait bölümlerde ki betimlemeler intihar sebebi. Uzun süredir bir karakter beni bu kadar yormamıştı. Tam Brandon Sanderson kötü karakter yaratamıyor diye kendi kendime kafa yorarken Shallan benim için "kötü" karakter oldu.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #679 : 07 Ağustos 2016, 19:08:18 »
Sprenlerin gereksiz olduğunu düşünen var mı?

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #680 : 07 Ağustos 2016, 19:34:18 »
Kesinlikle kurguda büyük yerleri var.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #681 : 08 Ağustos 2016, 13:47:40 »
Sprenlerin gereksiz olduğunu düşünen var mı?
Tam tersi sprenlerin kilit onemde oldugunu dusunen var.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #682 : 08 Ağustos 2016, 14:25:53 »
Sprenlerin kurguda bariz bir yeri var, pek çok şey onlara bağlı.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #683 : 08 Ağustos 2016, 14:36:52 »
Ayrıca kurguya ve dünyaya çok ayrı bir tat da katıyorlar. Oldukça ilginç ve orijinal karakterler. Yüzüklerin Efendisi'nde Kartallara, Ejderha Mızrağı'nda lağım cücelerine önemsiz diyemiyorsak sprenlere de dememeliyiz bence.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #684 : 08 Ağustos 2016, 17:29:21 »
Spoiler: Göster
Sprenler olmasa, Kaladin sıradan bir asker, Shallan ezik bir ev kızı, Dalinar kafayı sıyırma noktasına gelmiş eski br asker olacaktı...Parlayanlar olmayacaktı...Fırtınaışığı arşivi olmayacaktı

Çok önemliler çoookkk...
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Lüko

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #685 : 17 Ağustos 2016, 12:41:46 »
Seride herkes Kaladin'i beğenip Shallan bölümlerini zar zor okumuş. Bende ise tam tersi oldu. İlk kitapta da ikincisinde de Kaladin bölümlerini bitirmek için kendimi zorladım.
Spoiler: Göster
 (Bir de bir level-up alıp hemen Szeth'in ağzını burnunu kırması karakterden iyice soğumama sebep oldu)
Sissoylu'da da Vin'i çok sevip Elend'e tahammül edemiyordum. Hatta daha ileri bir örnek, Zaman Çarkı'nda 11 kitap boyunca nefret ettiğim kadın karakterleri Brandon Sanderson devraldıktan sonra sevmeye başlamıştım. Bence Brandon Sanderson kadın karakterleri yazmakta çok başarılı. Milletin Shallan'ı neden beğenmediğini hiç anlayamadım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #686 : 17 Ağustos 2016, 13:27:21 »
Kaladin'i zorla okumasam da saplantıları sebebiyle epey sinir olduğum bir karakterdi kendisi. Shallan'sa benim açımdan gelişmesini izlediğim eğlenceli bir karakter olmuştu. Şahsen benim bu konuda bir rahatsızlığım yok ama ben Jasnah bölümleri okumak istiyorum arkadaş ya, çok gizemli duruyor kadın! :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #687 : 18 Ağustos 2016, 16:35:26 »
4 kisiden bizi yok edecek olan Kaladin,
Kurtaracak olan da Szeth olsa ne guzel olur

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #688 : 19 Ağustos 2016, 13:55:26 »
Kaladin karakterinin güzelliği, çocukluğundan itibaren tutarlı kişiliği bence. Yaptığı şeyler iyide olsa kötüde, yapma nedeni aynı...Saplantıları bile aynı nedenden...
Bu nedenle seride kötü karakter olsa bile benim favorim olmaya devam ederdi.

Diğer taraftan Shallan karakterinin gelişimini ve değişimini izlediğimizi düşünüyorum..İnsan bu evre boyunca tutarsız olur(çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik süreçlerini yaşayan bir insan gibi) ama bunun tatsız bir hikaye ortaya koyduğunu düşünmüyorum... Ben Shallan'ı okumaktanda son derece keyif aldım.

Jasnah konusunda ise @Cankutpotter'a katılıyorum...İlk iki kitabın en gizemli karakteriydi :)

Serinin devamını merakla bekliyorum :)
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #689 : 29 Eylül 2016, 10:56:53 »
Ben sahsen Dalinarciyim, ama Kaladin ve Shallan arasinda secim yapsam Kaladin derdim.
Shallanin gicik oldugum taraflari eski cocukluk donemlerini ve ailesini anlattigi bolumlerdi, yoksa cok guzel hikayesinin gelisimi.