Kayıt Ol

Beyaz Lotus

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Beyaz Lotus
« : 19 Eylül 2013, 10:47:17 »
Şarkıyla beraber yavaşça okumanız tavsiyemdir. Keyif almanız dileğiyle. Ayrıca şiirin orta kısmındaki konuşma bölümlerini şiirin bir parçası gibi değil de duraklayıp konuşma bölümü gibi okursanız lezzetli olur.
http://www.youtube.com/watch?v=85Fc2amPf34

Gördüğüm en güzel görüntü
Yağmurlu havada gözlerimden süzüldü.
Beyaz elbisenin içinde Çinli bir kız
Ben gülerken şemsiyeyi düşürdü.

Bu durum onu da güldürdü
Bu kız benim dünümdü, bu günümdü.
Ne malumdu birlikte olacağımız
Bunlar beni fazlaca düşündürdü.

Yüzümden düşürdü gözünü
Ben düşünürken açılış sözümü
Bakışlarıyla coşturdu Çinli Kız
Ağzımın ucuna getirdim sözümü

Derken gözlerim ele verdi özümü
Heyecandan kaybedecektim sözümü
Nihayet dökülebildi dudaklarımdan
-Merhaba kalbimin çöpsüz üzümü :).

Nefeslerimiz arasından damlalar süzüldü
Bulutlar bile kıskançlıktan büzüldü
Nihayet okunuyordu şu sözler dudaklarından
+Merhaba, sen söyledin günümün en güzel sözünü :).

Önce dünümdü, bu günümdü
Şimdi beni geleceğe götürdü.
Ah ne tatlı şu kız
Beyaz Lotus'um, gün dönümümdü.

Beklediğim gün bu gündü.
Nihayet paylaşacaktık bir ömrü.
Ah şu dört tekerli canavar...
Lotusumu kara toprağa gömdürdü.

Onunla evlilik beyaz bir düştü.
Şimdi tüm düşler kara kuyuya düştü.
Sallanan sandalyemde ölümü beklerken
Gözlerimden yeşil yaşlar döküldü.

Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı milena

• *
  • 42
  • Rom: 0
  • kafka'nın milenası
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beyaz Lotus
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2013, 17:58:20 »
İmzasının en büyük yalanı olduğunu düşündüğüm insan,müziğe bayıldım :) yazıları görselle birleştirmek, bütünlemek benim de sevdiğim bir tarz, müzik eklemek bambaşka bir hava katmış, şiirin de çok hoş ellerine sağlık :)
yağmura aşık.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2013, 23:17:49 »
Berke, şiirde harbiden iyisin. Bir müzikle sunmuş olman da üstüne bal kaymak olmuş yani. Ama bence o konuşmaları hiç yapmasan ya da daha şiirsel yazsan çok bir daha güzel olurdu gibime geldi. Ben şiirlerde direkt uyağı pek sevmem; ama senin bu şiirlerde bayağı güzel durmuş. Şarkımsı bir hava katmış ve bence bestelenesi sözler. Kalemine sağlık. :)

Çevrimdışı BerkeB

• 494
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2013, 12:29:00 »
İmzasının en büyük yalanı olduğunu düşündüğüm insan,müziğe bayıldım :) yazıları görselle birleştirmek, bütünlemek benim de sevdiğim bir tarz, müzik eklemek bambaşka bir hava katmış, şiirin de çok hoş ellerine sağlık :)
Çok teşekkürler Milena :).

Berke, şiirde harbiden iyisin. Bir müzikle sunmuş olman da üstüne bal kaymak olmuş yani. Ama bence o konuşmaları hiç yapmasan ya da daha şiirsel yazsan çok bir daha güzel olurdu gibime geldi. Ben şiirlerde direkt uyağı pek sevmem; ama senin bu şiirlerde bayağı güzel durmuş. Şarkımsı bir hava katmış ve bence bestelenesi sözler. Kalemine sağlık. :)
Teşekkürler :). Şiirin içinde konuşmayı bu şekilde sunarken şunu düşünmüştüm;

Şiirin ilk 3 kıtası bir bölümü, diğer 3 kıtası ise başka bir bölümü anlatıyor. Bu iki bölüm arasında geçiş olarak yine bir 3 kıta yazmam gerekiyordu ama yazamadım :D. Bende böyle birşey düşünüm. Yani aradaki boşluğu örtmek, okuyucunun kafasını ilk 3 kıtadan uzaklaştırmak için yapmış olduğum birşey. Ne derece başarılı olur orası muamma :).

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
    • Profili Görüntüle
Selamlar Berke, mesajını dün gece görmüştüm ama yorum yapmak şimdiye kaldı. Yorumumu dikkate alman beni gururlandırdı, teşekkürler. Konuşma bölümüni eski haline göre daha sevdim :) Esprili söyleyişler iyidir şiirde. Ben de burada ara ara haikular yayınlıyorum, klasik haiku şiirinde de bu şekilde esprili sözler kullanılır. Gerçi ben pek beceremesem de senin şiirinde gayet güzel durmuş, halk ağzındaki deyimleri kullanman gerçekten hoş olmuş -sıradan, kendi yazacağın bir espri olsaydı çoğu kişi tarafından küçümsenebilirdi bu ama bir deyim kullanmış olman bu küçümsemeleri bertaraf eder- Arka planda çalan müziği de ayrı sevdim bu arada. İnsanın ruhunu dinlendiriyor. :) Ellerine sağlık :)

Çevrimdışı BerkeB

• 494
    • Profili Görüntüle
Yorumun için teşekkürler Bars Elsa :). Haikular hakkında pek birşey bilmiyorum yazdım bir kenara araştıracağım. Halk azında deyimden kastın ne bilmiyorum "Gönlümün çöpsüz üzümü" ise eğer onu bir şarkıda duymuştum. Ayrıca kendi yazdığım esprileri burda ifşa etmem, onlara gerçek hayatta ihtiyacım oluyor :P
Saygılar.

Çevrimdışı milena

• *
  • 42
  • kafka'nın milenası
    • Profili Görüntüle
çöpsüz üzüm vay canına :)
yağmura aşık.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
Bileğinize, kulağınıza ve aklınıza sağlık. Beğendim , çok güzeldi :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
    • Profili Görüntüle
Evet, "çöpsüz üzüm" deyimini kastetmiştim. :)
Haiku da 5-7-5 hece ölçüsüyle yazılan, tek nefeslik kısa Japon şiir türüdür. Genellikle doğadan yararlanır ve esprili söyleyişler hakimdir; ancak modern haikunun konu yelpazesi daha geniş. Çok fazla türleri var; haiku yazmayı çok severim. :) Senin şiir de Çinli bir kızla olan aşkını işlediği için öyle aklıma geldi söyleyeyim dedim. :)

Çevrimdışı BerkeB

• 494
    • Profili Görüntüle
Evet, "çöpsüz üzüm" deyimini kastetmiştim. :)
Haiku da 5-7-5 hece ölçüsüyle yazılan, tek nefeslik kısa Japon şiir türüdür. Genellikle doğadan yararlanır ve esprili söyleyişler hakimdir; ancak modern haikunun konu yelpazesi daha geniş. Çok fazla türleri var; haiku yazmayı çok severim. :) Senin şiir de Çinli bir kızla olan aşkını işlediği için öyle aklıma geldi söyleyeyim dedim. :)
Spoiler: Göster
Eyvallah cigerim biz haiku maiku bilmeyih.

Güzel tarzmış. Konuya hakim olayım bende haiku denemeleri yapacağım :')

Bileğinize, kulağınıza ve aklınıza sağlık. Beğendim , çok güzeldi :)
Sizinde gözünüze gönlünüze sağlık. Teşekkür ederim :).