Kayıt Ol

Ben, Efsane! - Richard Matheson

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ben, Efsane! - Richard Matheson
« : 02 Kasım 2013, 14:09:50 »

Alıntı
Gündüzleri sorun yoktur...
Ama geceyle birlikte sokaklar, karşı konulmaz bir dürtüyle arzuladıkları o kıymetli sıvı için; kan için, dünyadaki son insanın kaleyi andıran evine doğru uluyarak, sürünerek, yalpalayarak yürüyen ölülerin kemik beyazı bedenleriyle dolmaya başladığında çöker deşhet kentin üzerine...

Bence:

Richard Matheson İthaki Yayınlarından çıkan çevirinin önsüzünde de yazdığı gibi Ray Bradbury (Kendisi 20. YY en büyük yazarlarından birisidir benim için.) tarafından asrımızın en iyilerinden biri olarak görülür. Ben kimim ki buna karşı çıkayım. Sanırım kitabı okuyan kimsenin buna itirazı olmaz. Ben Efsane! aslında Hollywood'un temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu filmlere de defalarca ilham vermiş bir eserdir. Benim yaşımda olanlar Will Smith'in oynadığı filmi hatırlarken biraz daha yaşlılar Omega Man adı altında çekileni biraz daha yaşlı olanlar ise diğer adı aklıma gelmeyeni hatırlarlar. Her ne kadar bana kalırsa hiç bir zaman Matheson'ın aklında olan vermek istediği ana fikri yakalayamasalar bile tüm filmlerin vasatın üzerinde olduğunu düşünüyorum.

Her insan en az bir kez olsun tüm dünyada ki son kişi olduğunu düşünmüştür. Robert Neville işte hepimizin hayallerinde olduğu kişidir. Onun tüm dünyada ki tekliği, yalnızlığı, acısı, pişmanlıkları ve yaşama arzusu okuyan her insanı etkiler. Belki bazılarımız günümüzde leblebi gibi tüketilen ve tüm ihtişamı söndürülen vampir ırkını konu alması ile burun kıvırabilir. Sakın o hataya düşmeyin! Bu bir vampir, zombi, gece gezen, kan emici vs. kitabı değil. Bu Robert Neville adlı adamın nasıl olupta bir efsaneye dönüştüğünün hikayesidir.

İlk ksımında Neville'in yalnızlıkla başa çıkma şekli, arzuları ve dürtüleri hakkında iken, ikinci kısımda köpekle olan duygusal yakınlaşması beni en çok etkileyen parçası oldu. Son kısım ise artık çökmüş bir toplumun son kalan üyesi olan Neville'in yeni kurulan toplum için nasıl bir tehlike oluşturduğu üzerineydi. Onun toplumu için efsane olan vampirlerin kurduğu bu dünyada nasıl olupta kendisinin bir efsaneye dönüşmesi biraz hızlı olmuş gibi gelsede bu muhteşem esere gölge düşürecek bir durum değil.

Çevrimdışı SpyPrince

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Kurgusal Medya
Ynt: Ben, Efsane! - Richard Matheson
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2014, 12:28:26 »
Bu kitabı çook küçükken, ilkokulda falan okuduğumu hatırlıyorum. Tabi o zamanlar yaşım küçük olduğu için yazarın vermek istediği mesajların çoğunu kaçırmışımdır, zira aklımda kalan tek şey Robert Neville'in vampirler üzerinde araştırma yapıp neden kazıkla öldükleri, neden kutsal nesnelerden korktukları gibi sorulara yanıt bulması olmuştu (Yahudi bir komşusu haçtan korkmuyordu). Kitabın son kısmını ise çok kafa karıştırıcı bulmuştum ve öyle bittiği için üzüldüğümü hatırlıyorum. Bir ara tekrar okumam lazım, ama çocukken çok etkilendiğim şeylere tekrar geri dönmekten çekinirim, "Bu muymuş ya o kadar etkilendiğim şey," deyip hayal kırıklığına uğramaktan korktuğum için.

Bu arada kitabın bendeki baskısı 2000 yılı ve ismi Gecenin Konukları. Filmden dolayı mı ismini değiştirmişler acaba onun? Sadece ismini mi değiştirmişler yoksa yeni eklemeler de yapmışlar mıdır?

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2014, 23:36:34 »
Bende bulunan baskı İthaki'den 2003 yılına ait, filmde sanırım 2007'de gösterimdeydi. O yüzden filmle alakalı değilde, yayınevi ile alakalı bir durum olmalı. Zaten, "I'm Legend" özgün adının Gecenin Konukları olarak çevrilmesi akla yatkın değil. Ekleme ve çıkarma konusunda diğer baskıyı okumadığım için karşılaştırma şansımda olmadı.

Çevrimdışı mizmirli

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Gecenin Konukları Kısa Tanıtım
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2014, 13:31:47 »
GECENİN KONUKLARI
-Yazar: Richard MATHESON

-Çeviri: Afif YESARİ

-Sayfa:180 sayfa ( 20 bölüm )

-Basım yılı: 2000

Not: Kitap pek bilinmemiş olsa da filmi ülkemizde çok sevildi. Klişe kitap incelemesi yapmak istemediğimden dolayı kendi düşüncelerimi size roman karakterlerinin ağzından anlatacağım.

-Konu:
       Düşman gündüzleri avlanıp geceleri ise kale gibi yaptığı evine çekiliyordu. Tüm çabalarımıza ve tuzaklara rağmen onu ele geçiremiyorduk. O bize geçmişi hatırlatıyordu. Onun yok edilmesi demek geçmişin silinmesi demekti. Geçmişin silinmesi ise yeni toplumun inşası demekti.
                                                                                   Yeni Toplum

Vahşi hayvanlar gibi çığlık atıyorlar. Daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Yıllarım gündüzleri bu yaratıkları avlayıp geceleri evime sığınmakla geçti. Sanırım burada tek başına öleceğim. Dünyanın yeni sahibi bu yaratıklar olsa da onlar için ben bir ‘’ Efsaneyim ’’.
                                                                                    Robert NEVİLLE

------------------------------------------------------------------------------------------
      Bahsi geçen kitap ülkemizde iki farklı isimde basıldı. Biri incelediğimiz, diğeri ise filmle aynı isme sahip (Ben,EFSANE!-I Am Legend) olan kitap.Ayrıca kitabın kurgusu ile filmin kurgusu arasında dağlar kadar fark vardır. Filmi izleyen biri sıkılmak bir yana şaşırarak okuyacaktır. Fakat yazarın üslubu ağırdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2015, 09:42:50 »
Adı gibi efsane bir kitap.

Vampirler neden sarımsaktan uzak durur, Haç'tan korkar, aynalardan kaçar gibi sorulara çok mantıklı cevaplar getiren, Vampir mitine yeni bir soluk getirmiş yegane eser benim gözümde.

Tam bir günde, üstelik geçen zamanı fark ettirmeden bitirmiştim 2012 yılında. Sürükleyiciliğine de diyecek yok. Aynı zamanda Robert Neville karakterinin geçirdiği psikolojik değişimler, giderek hissiz bir adama dönüşmesi ve dünyadaki son adam duruşuyla normal zamanda çok eleştireceğimiz, ama o düzende zorunlu olan davranışları da başarıyla aktarılmış.

Tek bir adam üzerinden bir roman nasıl bu kadar sürükleyici hale getirilebilire verilmiş yegane cevap olduğunu düşünüyorum. Özellikle Robert'ın bir insan olarak "her tür" duygusunu tek başına yaşayışı, giderek o duygulardan kopuşu, geriye doğru evrimleşmesi ve en sonunda da ilkelliğe, oradan da belki hiç bilmediğimiz bir halimize dönüşmesini izlemek tüyler ürpertici bir güzelliğe sahipti.

Dinlerin, kültürlerin, ırkların ve dogmaların hepsi tek bir adamın dünyasında hiçbir güce sahip değil. Siyaset ya da ahlağın burada adı yok. Çünkü dünyada "insan" olarak tek bir kişi kaldıysa bunları uygulayabileceğiniz ya da güdebileceğiniz kimse yok demektir. Tek gerçek olan "o".

Öte yandan "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" sözünü unutmamak gerek. Çünkü bu kitap bu kadim sözlerin de bir yansıması. Belki de uzun uzun kaçtığımız değişim bir başka şeyin, bir başka devrin başlangıcıdır. Dünya pek çok çağ yaşadı ve her biri kendinden öncekinin yıkılmasıyla kuruldu. Neyin iyi neyin kötü, neyinse yararlı olduğunu nasıl öğreneceğiz? İşte, yine cevaplar burada. Ayrıca bu gibi satır arası fikirleriyle bilimkurgu yanındaki gücü de göstermiyor mu?

Bu kitabı bilimkurgu okurları okusun. Vampir hayranları okusun. Fantastik severler okusun. Korku meraklıları okusun. İşte tüm bunları bağrına basabilecek kadar etkili bir eserdi. Hem de az sayıdaki sayfasıyla...

Şu anda baskısının bulunmaması büyük kayıp

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2015, 12:59:53 »
Ama baskısı bulunmayan bir kitap bu kadar da övülmez ki?

Bizde insanız, bizde merak ediyoruz :D :P

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2016, 22:03:40 »
Gecenin Konukları adıyla okumuştum. Neville'in, bir zamanlar baskın türün üyesi iken, nesli tükenen; bu yeni dünyanın sahipleri olacaksa bile, onlar tarafınca bir zamanlar yaşamışlığı tartışma konusu yaratacak bir olguya dönüşüyor/dönüşmüş olması ürkütücü gelmişti.

Kitapta geçen vampirler de sanki daha bir zombi kıvamındaydı; geçmişin hatırlarına sahip ama kendi varlığı üstünde hak iddia edemeyen cinsten.

Ayriyeten, vampir mitosuna getirdiği bilimsel yaklaşım da kafama yatmıştı; genel anlamda, mit ve mitin gerçek kökleri üstüne düşündürmüştü.

Spoiler: Göster

Neville'ın, nefret ettiği varlıkların şahsen hazzetmediği üyesi ile kaderdaşlığını anladıktan sonra ona karşı hissettiklerini anlatan kısımlar beni nedense duygulandırmıştı.

Çevrimdışı tr23

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
    • goodreads
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2017, 20:35:09 »
Richard Matheson'un İthaki Yayınları'ndan çıkan ve uzun süredir baskısı olmayan "BEN, EFSANE!" kitabı Artemis Yayınları tarafından yeniden basıldı.

https://www.eganba.com/kitap/ben-efsaneyim-richard-matheson/9786053042006

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Nisan 2017, 20:48:02 »
Kapak bayağı yanıltıcı olmuş :D Oradaki "Aksiyona dalıcaz birazdan!" çağrışımını bulamayan okurlar hayal kırıklığına uğramasın. Ha, "Gecenin Konukları" başlıklı baskısıyla okuduğum için Artemis baskını kaçırmam :)

Ama işte, başkaları için ne umdum ne buldum hayal kırıklığı yaşansın istemem. Ya da kapağına dayanarak, kitapla alakası olmayan burun kıvırmalar olmasına da gönlüm razı değil.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #9 : 24 Nisan 2017, 20:50:54 »
Richard Matheson'un İthaki Yayınları'ndan çıkan ve uzun süredir baskısı olmayan "BEN, EFSANE!" kitabı Artemis Yayınları tarafından yeniden basıldı.

https://www.eganba.com/kitap/ben-efsaneyim-richard-matheson/9786053042006

Hadi be! Kaç zamandır yollarını gözlüyoruz şu kitabın, Artemis'ten çıkmasını hiç beklememiştim doğrusu  :blink Kapak tercihi de bariz bir şekilde Will Smith'in filmini andıracak şekilde yapılmış. Şimdi böyle olunca çeviriden yana bir endişe aldı beni... Hmmm. Fuarda bulursam karıştırırım bi.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #10 : 24 Nisan 2017, 20:52:11 »
Filmini izlemişim de popüler oyuncu oynadığı için çerez niyetine izlemişim, kitaptan uyarlandığını bilmiyordum. Şimdi şu yeni kapağa bakıyorum lanet olsun dostum diyorum, filmdeki popüler oyuncu seçimi gibi teşekkürler bu ucuz kapak için.
"Rebellions are built on hope"

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Nisan 2017, 22:33:20 »
Kapağa falan takılmayın, hiçbir yerde bulamadığımız kitap sonunda raflara gelmiş. Bize bunlarla gel Artemis.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Nisan 2017, 23:55:06 »
Şahane haber.

Daha birkaç hafta önce İthaki'ye sormuştum tekrardan basacakmısınız diye, meğer başka bir yayınevine geçmiş. Artemis yayınevi ve kapak olayı biraz hayal kırıklığı oldu tabi ama nicedir yollarını gözlediğimiz kitap nihayet çıkıyor! DANS! :clap

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Nisan 2017, 10:01:23 »
Kapağa değil de çevirmene takıldım.

Çevirmen, daha önce sadece Artemis kitapları çevirmiş. Çevirdiği kitaplarsa tam bir "Artemis kitabı". Şimdi bu tarz kitapların oldukça basit anlatım tarzı ile Ben Efsaneyim'in türü ve terminolojisi düşünülünce çevirmen nasıl adapte olmuştur? Olmuş mudur?

Çok iyi çevirmenler farklı türlerde çeviri yaparken bile bocalayabiliyor, hata yapabiliyor. Bir de söz konusu Artemis ve dillere destan hataları olunca ben bir durup düşünüyorum.

Zamanında eseri Gecenin Konukları adıyla okumuştum. Tekrar basılmasına pek sevinemedim. Okuyup görmek gerek.

Çevrimdışı tr23

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
    • goodreads
« Yanıtla #14 : 25 Nisan 2017, 12:39:01 »
Aslında İthaki, Matheson'un bütün eserlerini tek kitap olarak yayınlamayı düşünüyordu ama telif sorununu çözemedi. Bildiğim kadarıyla Tim Powers'ın Anubis Kapıları kitabının yeni telifi de Alfa Yayın Grubunda. Umarım kısa sürede Alfa ya da Everest etiketiyle bu kitap da yayımlanır.