Kayıt Ol

Yeni Bir Hikaye Yazıyorum...

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yeni Bir Hikaye Yazıyorum...
« : 23 Kasım 2013, 20:54:11 »
Merhabalar,ben fantastik türde yoğrulmuş bir roman yazmaya başlıyorum. Öyküm steampunk türüne benzetilebilir ama fantastiğe daha yakın.Bir evren düşünün.Bildiğiniz,fantastik bir evren.Bu gayet normal ve benzer örneklere sıkça rastlıyoruz ama bu evrende benim orta çağdan aktardığım birtakım şeyler var.Mesela savaş topu. Ama tüfekler vesaire bulunmayacak.Teknolojik yenilikler savaş topu benzeri olacak (savaş topuyla sınırlandırabildim çünkü şuan aklımda tek o var). Hal böyle olunca büyü ile ne yapsam bilemedim. Elf sınıfının olmaması gerektiğini düşünüyorum, fakat cüceler ve insanlar kesinlikle bulunacak. Özellikle gemi savaşlarına tam 16. yüzyıl süsü koymak istiyorum. Fakat en önemlisi; kitabın kendine özgü olmasını istiyorum. Birkaç ırk da kendim yaratıp eklemem mantık olur gibi.
Önerilerinizi bekliyorum...Sizce böyle bir öykü nasıl olur?
Not: şuan sadece evren oluşturuyorum.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
Ynt: Yeni Bir Hikaye Yazıyorum...
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2013, 21:19:02 »
Savaş topu varsa tüfek de olmak zorunda. Bunlar birbiriyle paralel icatlar. İkiside aynı mantıkla icat edilmişler. Kılıç savaşlarının olduğu bir evren yaratmak istiyorsan savaş topunu unut bence. Gemi savaşları ise top olmadan pek heyecanlı olmaz kanaatimce. O yüzden belki savaş topu ve tüfekleri teknolojik olarak ileride olan bir medeniyet için kullanırsın ve diğer medeniyetler bunları henüz kullanımıyor olabilir. Bu şekilde bir çözüm bulabilirsin
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2013, 21:23:12 »
Demek istediğini anladım. Zaten gemi savaşları top olmadan heyecanlı olmadığı için böyle bir şey aklımda gelişti.Tüfek yerine aynı mantıkla çalışan fakat daha farklı bir silah düşünüyorum.Görüşün için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2013, 21:34:48 »
Yardımcı olabildiyseem ne mutlu. Birde şunu unutma yarattığın evren senin evrenin yani değişik ırkların olması garip olmaz. Ama insanlara doğa üstü güçler yüklememeye çalış o zaman gerçekçilikten uzaklaşabilirsin

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2013, 21:49:25 »
Bir sorum da var.Neden top varsa kılıç savaşlarını unutmamı söylediniz? Arka planda kalır diye mi? Yani gerçek tarihten yola çıkacak olursak, top olunca kılıç vb. silahların pabucu dama atılmamıştır bence.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2013, 21:59:32 »
Ben yazdığın şeyi okurken şunu düşünürüm. Madem ki tüfek gibi bir şeyler var insanlar ne diye kılıçlarını kuşanıp birbirlerinin üstüne yürüsünler. Ortaokulda Sosyal bilgiler dersi öğretmenimin bir sözü geldi aklıma. "Batıdakiler uçakla üstüne gelirken sen kılıç sallayıp gel buraya dersen elbette kaybedersin." demişti. Herhangi bir aksiyon sahnesinde kılıç elbette ikinci planda kalacaktır. Karayip Korsanlarını izlediysen eğer bu dediğimi daha iyi anlayabilirsin. İlk başta tüfekler konuşur. Kılıçlar ise daha çok düello gibi teke teklerde kullanılır. Sen bir meydan savaşı yazacaksan eğer kılıçların ikinci planda kalacağını düşünüyorum

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2013, 22:01:55 »
Peki bu tasarlayacağım silahın (lafı geçen) hatırı sayılır dezavantajları olsa, iki durum birbirini eşitleyebilir mi?Yani en azından bu yapılabilir mi?

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2013, 22:05:32 »
yaratacağın veya tasarlayacağın alet yada savaş araç gerecinin ne olduğuna bağlı tabiki. Elbette bunu yapababilirsin. Şahsi görüşümü tekrar ediyorum. bence top kullanırsan tüfekler olmak zorunda. Tüfek kullanımı da yazacağın hikayeyi biraz daha gerçek tarihe yakınlaştırır. Yakın zamana ne kadar yakın olursa da örneğin cüce kavramının okuyucu üzerinde yaratacağı etki kaybolur gibime geliyor. Tabi bunlar benim görüşlerim. başka arkadaşlarında görüşlerini almalısın

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Kasım 2013, 22:23:43 »
Peki tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Kasım 2013, 22:50:47 »
Konuya sonradan dahil oldum lakin çelişen bir görüş belirtmek isterim. Deniz savaşları kanaatimce topsuz da olur. Bir çok fantastik edebiyat eseri okudum. Bu eserlerin azımsanamayacak bir kısmında gemi savaşları da vardı. Ve emin olun asla sıkıcı değillerdi. Gerçekten apayrı bir tatları, zevk veren heyecan dolu betimlemeleri vardı.

Tavsiyem bunların geçtiği bir kaç roman ya da metin okumanız. Bir süre sonra dile alışırsınız ve ortaya güzel bir şeyler çıkar :)

Elf konusunda ise elbet sizin kanaatiniz lakin cücelerin olduğu bir Dünya'da Elfleri barındırmamak zor olacaktır. Bu iki ırk birbirinin zıttıdır. İkisi de içlerinde ışığı barındırır ama iki ırk arasında çok zıtlık vardır. Ying-Yang gibi (Dağın aydınlık ve karanlık yüzleri) biri var olursa diğeri de var olur. Azmederseniz elbette sisteminizi oturtabilirsiniz ama cücelerle gelen nezaket ve diplomasiden uzak kültürü bir başka ırkla dengelemelisiniz. Bu ırkın insan olması çok zor. Çünkü İnsanları benzer gruplar halinde düşünmek yanlı olacaktır. Sadece insanlarda görülen bir özellik vardır: Her biri diğerinden tamamen farklıdır. Eğer Elfleri çıkaracaksanız. İnce işlenmiş Elf özentisi olmayan, orjinal, medeni görünüşe sahip bir ırk yaratmalısınız. Ama bunu öyle bir ustalıkla yapmalısınız ki okurun aklında "Aynı elfler gibi..." düşüncesi canlanmamalı.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kaleminiz nemli kılıcınız keskin olsun :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2013, 23:10:53 »
Ben bu top olayını özgün olmaya çalışmak için de istemiştim :) Görüşün için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Kasım 2013, 23:41:53 »
Haddim olmadan ben de bir iki şey eklemek istiyorum.

Öncelikle romanınızda başarılar diliyorum. Umarım size bitirmek, bize de güzelce okumak nasip olur. Konuya dönecek olursak ilk önce şunu unutmayın. Koca bir evren tasarlayacaksınız değil mi? Tamamen sizin hayal ürününüz olan bir evreni mantığa uygun olduğu sürece istediğiniz şekilde yazabilirsiniz. Top ve tüfek aynı anda kullanılmalı diye bir durum söz konusu değil. Hatta tarihimizde, top tüfekten önce icat edilmiş bir savaş silahıdır. O yüzden içiniz rahat olsun, ki isterseniz kendi tarihinizi yazdığınız romanda öyle güzel fikirlerle ortaya çıkarsınız ki, daha kalem icat edilmemişken cep telefonunu bulmuş olurlar :P

Kendinizi bu yüzden kısıtlamayın. Ama tavsiyem kesinlikle de bilindik ırkları kullanmayın. Cüce var diye elf olacak değil. Cüce kısa boylu adama denir. Ama Tolkien'in cücelerinin görünüşünü, kültürünü, yaşayışını ve tarihini alırsanız o zaman olmaz. Tamamen kendi dünyanıza adapte olmuş bir cüce ırkı oluşturabilirsiniz. Kısıtlamaları kafanızdan çıkarın. Aynı şey elf için de geçerli. Eğer araştıracak olursanız bir sürü farklı elf görebilirsiniz. Ki aralarında en eskileri sanırım cüce orman elfleridir (zaten türkçe karşılığı da cindir). Tolkien kendi elflerini yazarak kendi farkını ortaya koydu ve bu sayede bu kadar iyi bir eser ortaya çıkardı. O yüzden hayal gücünüze kuvvet verin ve yeni şeylere kapı açın.

Gemi savaşı konusunda Ryld Argith'e katılıyorum. Daha önce işlendi mi bilmiyorum ama korsan büyücülerin attığı ateş topları bir gemiye sağlam zarar verirdi sanırım :D Hatta sırf o korsanlara karşı koymak adına top icat edilmiş olamaz mı mesela :) Ama illaki top olacak diye bir zorunluluk yok. Yanan oklar, büyüler, büyücülerin uçurarak diğer gemiye bıraktığı savaşçılar vs... Yeterki isteyin :)

Özetle rahat olun, akışına bırakın, hayal edin ve yazın. Ufak bir de tavsiye vermek isterim. Şimdi evreni oluşturduğunuzu söylemişsiniz. Şahsi görüşüm önce kurgunuzu yapın ve yazmaya başlayın. Yazdıkça arada sırada evreninizle ilgili bilgiler vermeye çalışın. Zamanla evreniniz ortaya çıkacaktır. Önce yazdığınız bir evrene daha sonra hikaye oturtmak daha zor olabilir genelde. Yazdıkça o evren ile ilgili aklınıza gelen fikirleri not düşün. Onlar sizin evreninizi şekillendirecektir. Tabi bu şahsi düşüncem, bu konuda illaki böyle yapmalısınız diye bir durum söz konusu değil.

Tekrar romanınızda başarılar diliyorum. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #12 : 24 Kasım 2013, 00:15:13 »
Merhabalar. Kolay gelsin.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hollanda-%C4%B0ngiltere_Sava%C5%9Flar%C4%B1

16. yy gemi savaşları gibi olmasını istiyorum demişsiniz. Bu link gibi çeşitli araştırmalar yapın kesin istediğiniz ve kesin istemediğiniz şeyler hakkında. Zaten okudukça evreninize yeni şeyler de katacaksınızdır.

İyi günler. Kolay gelsin.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı sting321

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2013, 09:43:53 »
İkinize de teşekkürler.
Aklımdaki fikirleri hemen bir taslağa dönüştürdüm.Orta Dünya'dan çok farklı bir dünyam oluştu.Yaradılış gibi kavramları da şiirlerle falan tanıttım. Birkaç şey okuduktan sonra da harita oluşturmaya başladım.