Kayıt Ol

Türkiyede fantastik kitap kapakları

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Türkiyede fantastik kitap kapakları
« : 16 Kasım 2013, 16:08:32 »
Artık gına geldi !!    Nedir bu yayınevlerinden çektiğimiz.Tamam çevirisini güzel yapıyorsunda kapagı niye berbat edip kitabı çocuk kitabı gibi gösteriyorsun.450 sayfalık güzelim kitap kapagı ise 9 yaşındaki kardeşimin okudugu çocuk kitaplarından farksız.Sanki kapagı ana sınıfı çocuklarına çizdirmişler.Kapagı için zaman harcamak istemiyorsanda orjinal kapagı kullan.Yanlış anlaşılmasın ben kitabı kapagına göre degerlendirmem ama insan kitabı okurken arada soluklanıp kapagına bakmak ister.Bu kapak insanın tüm hevesini kaçırıyor.Bellide bunları basan yayınevleri fantastik kitapları çocuk kitapları olarak görüyorlar  :(

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiyede fantastik kitap kapakları
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2013, 17:48:03 »
Artık gına geldi !!    Nedir bu yayınevlerinden çektiğimiz.Tamam çevirisini güzel yapıyorsunda kapagı niye berbat edip kitabı çocuk kitabı gibi gösteriyorsun.450 sayfalık güzelim kitap kapagı ise 9 yaşındaki kardeşimin okudugu çocuk kitaplarından farksız.Sanki kapagı ana sınıfı çocuklarına çizdirmişler.Kapagı için zaman harcamak istemiyorsanda orjinal kapagı kullan.Yanlış anlaşılmasın ben kitabı kapagına göre degerlendirmem ama insan kitabı okurken arada soluklanıp kapagına bakmak ister.Bu kapak insanın tüm hevesini kaçırıyor.Bellide bunları basan yayınevleri fantastik kitapları çocuk kitapları olarak görüyorlar  :(

Bu çok genel olmuş. Başarısız gördüğünüz kapaklara sahip kitaplardan birkaç örnek verirseniz herkesin aklında daha somut bir şey oluşur ve daha rahat bir tartışma yürütülür :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2013, 18:36:54 »
Mesela Belgariad serisi... Eddings ile geç tanışmamın sebebidir o kapaklar. Çok eski bir örnek ama ondan sonra kapaklara önem vermemeyi öğrendim, o yüzden sözü Kote'ye bırakıyorum tekrar :)

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2013, 11:24:09 »
Evet belgariad serisi buna örnek verilebilir ve daha okumadıgım ama araştıgım onlarca fantastik kitap var.Okudugum kitaplarıda araştırıp orjinal kapaklarıyla karşılaştırdıgımızda orjinal kapaklar daha sade ve şık iken türkiyedeki hallerinde gereksiz süsler ve çocuksu ögeler var.Sanırım  yeni çıkan kitaplarda kapaga daha çok önem vermeye başladılar ve kapakları sadeleştirdiler.Örnegin kralkatili güncesi.Gayet sade klasik ve şık.Benim amacım yayınevlerinin bu yazıyı okuyup eski kitaplardada kapak degişikligine gidip yeniden basmasıdır.Böylece kitaplıgımızdaki kitaplara bakınca hayranlıgımızın bir kat daha artacagına eminim

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 17 Kasım 2013, 13:31:23 »
Belgariad serisinin kapakları on okurdan dokuzunun hoşuna gitmiyor ne yazık ki ama o istisna olmaktan mutluyum açıkçası. Çok şirinler bence, seviyorum yani.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Kasım 2013, 17:36:42 »
Babamın gençliğinde almış olduğu kitapları hatırlıyorum. Tek renk kapak, üzerinde resim, kabartma yok, sadece kitabın ve yazarın adı yazıyor. Sayfaları da şimdikiler gibi parlak değil, kütleli bir saman kağıt.

O eski kitapların karizması şimdikilerde yok işte.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2013, 00:37:12 »
O bu değilde, Stephen King kitaplarına yapılan kapakları hiç beğenmiyorum arkadaş, yazık ediyorlar.

Çevrimdışı Stargazer

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2013, 13:23:03 »
Belgariad serisinin kapakları on okurdan dokuzunun hoşuna gitmiyor ne yazık ki ama o istisna olmaktan mutluyum açıkçası. Çok şirinler bence, seviyorum yani.

Ben de beğeniyorum :)

Beğenmediğim: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi  :-\
Orjinalleri kapakları da pek başarılı değil gerçi.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2013, 20:11:51 »
Her zaman kapaktan çok içeriğe bakmışımdır ve cicili bicili çizilmiş ( aşağı yukarı tüm fantastik kitaplar böyle) kapaklardanda hiç haz etmemişimdir. Misal vermek gerekirse son aldığım kitap olan Elantris'in kapağına hayran kaldım. Ortada sade bir imge ile çok şık bir dizayn yaratmışlar. @ryuk kesinlikle haklısın nerde o eski sade deri cilde basılmış kitaplar...

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Nisan 2014, 19:57:38 »
Biraz değil bayağı geç yazıyorum ama buna en büyük örnek Harry Potter serisidir.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2014, 10:16:53 »
Fantastik değil ama daha uygun bir yer bulamadım.

Türkiye'de sadece fantastik eserlerin değil, genel olarak kitap kapaklarının, hele ki yayın hayatına yeni başlayan yayınevlerinin kapaklarının hali nedir?

Aşağıda bunun en son örneğini görüyoruz:

Spoiler: Göster

Idefix'te az önce gördüğümde kanım dondu. Yahu bu çakmalık nedir, biri bana açıklasın. Bu da kitabın kendisi.

Sinir geldi sabah sabah.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2014, 11:08:21 »
Batman hakkında mıymış yani?
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2014, 11:10:12 »
Batman'in adı bile geçmiyor kitapta. Ben de başta öyle sandım ve öyle olsaydı tek laf etmeyecektim. Mutsuz bilinçle ilgili daha çok.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2014, 12:19:34 »
Batman hayranları alır belki demişlerdir... ;D

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Kasım 2014, 13:49:15 »
Ben forumda daha önce bu tarz birşey yaşamıştı diye hatırlıyorum. Yanılıyorsam söyleyin :)

Spoiler: Göster
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele