Kayıt Ol

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit
« : 05 Aralık 2013, 20:29:54 »

Arka Kapak: Byzantiondan İstanbul'a uzanan, heyecan yüklü bir serüven...

Sarayburnunda, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset, Avuçlarında antik bir pere.... Ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke... Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. Ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi.

"Şehre bakıyorduk denizden. Sisler içindeydi İstanbul... Sisler içinde deniz... Sisler içinde teknemiz. Sultanahmetin minareleriydi görülen, Ayasofyanın kubbesi, Topkapı Sarayının kuleleri. Hiç yağmalanmamış, yıkılmamış, kirletilmemiş gibiydi şehir. Bembeyaz bir sisle örtmüştü doğa, ne varsa görüntüyü çirkinleştiren. Güneş doğmadan bir anlığına beliren bir hayal gibi... Büyülü bir bulut gibi... Bir masal imgesi gibi... Yeni kurulmuş bir kent gibi... Taze bir başlangıç gibi... Genç, umutlu, güzel...

İstanbula bakıyorduk denizden. Ölülerimizin yüzlerine bakıyorduk... Onların gözlerindeki kendi kederimize. Çaresizliğimize bakıyorduk, avuçlarımızda büyüyen zavallılığa, kanımızda filizlenen korkaklığa... Elimizden alman hayata bakıyorduk... Güneşli günlerimize, umut dolu sabahlara, eğlenceli bahar akşamlarına... Sönen anılarımıza bakıyorduk, ölen hayallerimize, yıkılan düşlerimize... Sönen anılarımızı, ölen hayallerimizi, yıkılan düşlerimizi yüklenip yorgun bir şilep gibi bizden uzaklaşan şehrimize... Şehrimizle birlikte yitirdiğimiz kendimize bakıyorduk..."

Yorumum: Sınıfımızda edebiyat dersinde okutulan kitap, İstanbul Hatırası, 40 güne yakın elimde sürünse de sonunda bitti. Kitabın sıkıcı olmasından değil, benim tembelliğimden her şey. Öhöm... Bir de sınavlar. Ahmet Ümit okumak adına çok güzel bir başlangıç oldu benim için. Niyetim vardı, okurken de bu kitapla doğru bir seçim yapmış olduğumu anladım. Hala okumayanlar varsa bu kitap ile başlayabilirler.

Hoca söylediğinde gidip aldım kitabı. Sadece cep boy vardı. Ucuz olmasına ucuz ama kullanışlı değil. Normal boyutunda olanı araştırıp bulmadığıma pişman oldum. Üstelik normal boyutlarda olanda kitaptaki cinayet bölgelerine uygun bir harita da varmış, okulda okuyanlarda gördüm. Cep boyu okurken çok narin olunması gerekiyormuş bunu da öğrendim. Sayfaların arasını caaaart diye ayırınca, kitabın sırt kısmı bir güzel zarar görüyormuş. Bundan ötürü hala okumayan ve okuyacak olanlara tavsiyem: Cep boy olanı görseniz de almayın, araştırın, bulun, büyük alın.

Bu sene kitap fuarında dört imza günü düzenleyen Ahmet Ümit'in üç tane imza gününde fuardaydım. Ama o ne sıradır o... Gözüm korktu, zamanım da az olunca giremedim kuyruğa. Hatta bir imza gününde forumdakilerle buluşmuştuk, Fiddler da sıraya gireyim diyerek yanımızdan ayrıldı ama o da upuzun kuyruğu görünce geri gelmiş bulundu.

Kitap hakkındaki düşüncelerime gelirsek... Kitap hem düşündürüyor hem bilgi veriyor dememiz mümkün. İstanbul hakkında onlarca bilgi ediniyoruz kitapta gerçekten. Tarihi hiç sevmediğimden büyüklerim bana "hikayeleştir kafanda" derlerdi. İşte bu kitap bence hem bu denileni benim için yapıyor hem de bilgi üstüne bilgi veriyor. Üstelik Ümit, akıcı diliyle güzel bir roman koyuyor önünüze.

Kitap, Başkomiser Nevzat'ın ağzından yazılmış. Kitapta Nevzat'ın sevgilisi Evgenia, yardımcısı Ali, Zeynep, arkadaşları Yekta ile Demir gibi karakterler mevcut.

Okuldan verilmesinden dolayı ön yargı ile başlasam da karakterlerin duygularını çok iyi veren yazar sayesinde kitaba kolay ısındım.

7 ayrı ceset, cesetlerin avuçlarına bırakılan 7 ayrı sikke, 7 ayrı tarihi yer, her cesedin bir sonraki cesedi gösteren ok şeklindeki elleri... Gerçekten etkileyiciydi.

"Hayat, bozmaktan korktuğu için dokunmaya çekiniyor hayallerimize..."

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstanbul Hatırası // Ahmet Ümit
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2013, 21:40:35 »
Bize de kitabı geçen sene edebiyat zümresi okutmuştu. Güzel kitaptı fakat ben cinayet romanlarını sevmediğimden pek beğenemedim. Bana hitap etmiyor. Hele sınav için özet çalışıp kitabı katleden arkadaşların varlığı ve cinayet romanının sonunu her yerde bağıran sözde arkadaşlar olunca daha da okunmaz yapıyor kitabı.

Spoiler: Göster
Kitabı okurken suçlunun İSDli Doktor Namık olduğuna emindim. Fakat cinayeti Nevzat'ın çocukluk arkadaşlarına bağlaması gerçekten de ilginçti. Tahminimin yanlış çıkması biraz da soğuttu beni bu kitaptan aslında.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2013, 22:04:29 »
Bize de kitabı geçen sene edebiyat zümresi okutmuştu. Güzel kitaptı fakat ben cinayet romanlarını sevmediğimden pek beğenemedim. Bana hitap etmiyor. Hele sınav için özet çalışıp kitabı katleden arkadaşların varlığı ve cinayet romanının sonunu her yerde bağıran sözde arkadaşlar olunca daha da okunmaz yapıyor kitabı.
Kitabın sonunu ben de bir sınıf arkadaşımdan spoiler yedim. Sadece bir kişiden öğrendiğimden mi yoksa Ahmet Ümit'in her bölümde heyecanı düşürmemesinden mi bilinmez seve seve okudum.
Kitabın çoğunluğunda bir sürü şüpheliyi araştırdılar. Sonra gidip bir hız ile Yekta ile Demir'i katil bulmak nedir yahu? Bence kitabın tek eksi yönü buydu. Bütün kitap arkadaşlardan güzelce bahsetmesi ama sonda hemencecik katillerin arkadaşları olması. Daha sindire sindire, uzun mu yazılmalıydı ya?

Kitabı okurken suçlunun İSDli Doktor Namık olduğuna emindim. Fakat cinayeti Nevzat'ın çocukluk arkadaşlarına bağlaması gerçekten de ilginçti. Tahminimin yanlış çıkması biraz da soğuttu beni bu kitaptan aslında.
Ben bir de bir ara Âdem Yezdan ya da Leyla Barkın olduğunu tahmin etmiştim.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2013, 22:10:20 »
Evet, kesinlikle, öbür sanıkları sonuna kadar izlerken, aniden arkadaşlarını keşfetmesi ve daha bir gün bile geçmeden son kişiyi de öldürüp kendilerine sıkmaları çok ani oldu. Gerçi o sırada kitabı koştura koştura okumuştum. Bir tek Yekta ile mezarlıkta konuşmalarında soluk alabilmiştim. Ondan sonra da kitap bitti zaten, Sırf o gece bile çokça uzun anlatılabilirdi. Sonuç olarak güzel kitap ama bir daha Ahmet Ümit okumam herhalde.

Katil olarak kimse Ömer'i düşünmemiş galiba :)
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Juliet.

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2013, 20:35:21 »
Ben kitabın gereğinden uzun olduğunu düşünüyorum.
Bazı yerlerde adamakıllı sıkıldığımı itiraf etmeliyim.
Ama kitap genel olarak güzeldi.
Sessizlik iliklerime kadar ürpertti birden.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2014, 17:56:39 »
İyi akşamlar
Forumda Ahmet Ümitinde olmasına sevindim. Ahmet Ümit, benim yeni keşfettiğim bir yazar. Üç kitabını neredeyse peşpeşe satın aldım ve okudum. Satın aldım diyorum çünkü cep boyların basılması ve satılması çok iyi oldu. Özellikle Mevlana dönemiyle bugünü buluşturduğu Bab-ı Esrar'a bayıldım.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı _Cyta

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2014, 16:39:35 »
Ahmet Ümit'in başarılı eserlerinden biri de şüphesiz İstanbul Hatırası'dır. Bize de sınavda sormak için bu kitabı okuttular.Sıkılmadan okuduk ve sınıfça hoş bulduk.
Yedi farklı cinayet ve ölen kişilerin birbiri ile olan ilişkileri gün yüzüne çıkmaya başladığında kitap insanı daha da heyecanlandırıyor ve şevkle okumasını sağlıyor. Ahmet Ümit'in polisiye türünde eserler vermesi günlük yaşamıyla oldukça ilişkili. Gayet başarılıydı okunmasını tavsiye ederim.