Kayıt Ol

Torrent Kullanımı

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Torrent Kullanımı
« : 11 Aralık 2013, 02:06:49 »
Dizimag'in de kapatılmasıyla birlikte birkaç gündür doğru dürüst dizi izleyemeyen bendeniz, bu iş böyle nereye kadar gidecek diyerekten, farklı platformlara açılma vaktinin gelmiş olduğuna karar vermiş bulunuyorum.

İnternette Dizimag haricinde de bir sürü dizi izlenebilecek site olduğunun farkındayım ama bünye alışmış bir kere, Dizimag harici bütün siteler bir garip geliyor bana. Hem zaten en kapsamlı arşiv Dizimag'de bulunuyordu.

Bu yüzden, bu torrent şeysini artık öğrenmemin vakti gelmiştir diye düşünüyorum. "Bu devirde torrent bilmeyen mi kaldı yea" diyenlere saygım sonsuz lakin oyunlarla arası sıfır olan, dizilerini de netten izleyen biri için son derece normal bir durumdur.

Demem odur ki, bu torrent'i bana detaylarıyla, en ince ayrıntısına kadar anlatabilecek olan var mı? Evet internette biraz bakındım ama düzgün bir anlatım bulamadım. Vardır mutlaka ama ben gene de foruma bir konusunu açayım dedim.

Başka bir sitenin linkini koymayıp da buradan anlatabilecek olan varsa çok daha iyi olur. Başlığı da bilerek "Torrent Kullanımı" yaptım, hani benim gibi bir vatandaş da google'da aratırsa bunu, buradan bakabilsin diye.

Evet, derdim tam olarak budur.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Torrent Kullanımı
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2013, 02:15:44 »
Öncelikle "Ne Dizimag kapaıldı mı?!?!"

İkinci olarak etik boyutu tartışacağız sanmıştım başlığı ilk görünce, ona göre hazırlamıştım kendimi. :D

Ardından da hemen konuya giriyorum. Efen'im torrent dediğimiz yüzyılın icadı buluşu kullanmak çok basittir. Hem hızlı hem de kaliteli dizi, film keyfi sağlar herkese.
Yapmamız gereken ilk şey bir torrent programı indirip kurmak. Bittrorrent olur, utorrent olur, fark etmez. Bu meretlerin adı farklı, işlevleri tam olarak aynıdır. Ardından da torrent dosyasını internetten indiriyouz. Çok küçük dosyalar bunlar. İndirdiğimiz bu dosyayı da torrent programında açıyoruz ve voila! dizi, film, program vs. inmeye başlıyor.

Ben şahsen site olarak isohunt'ı kullanıyordum, kapanınca evlat acısı yaşadım, Amerikan hükümetine etmediğim küfrü bırakmadım. Şimdi de bir isohunt olmasa da kickass favorim. Öyle davetiyeli sitelerle falan uğraşmıyorum hiç. İndirdiğim şey zaten ancak Supernatural'in son bölümü. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Refeco

• *
  • 35
  • Rom: 0
  • Aldattığını zannedenin aldanması yakındır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2013, 12:47:01 »
Temelde besle-beslen yapısında çalışan bir paylaşım sistemi.

Erymnys'in anlattığı gibi torrent dosyasını indirip, bir torrent yazılımı üzerinden çalıştırdığınızda sistem sizin gibi aynı dosya parçacığı aktif durumda olan diğer kullanıcılarla bağlantıya geçer. Yazılım üzerinden torrent dosyanızın indirme durumunu kontrol ettiğinizde download ve upload kısımlarını görürsünüz. Bu hızlar oranında sizin indirdiğiniz parçacıklar bir taraftan internette paylaşılır ve henüz o parçacıkları indirmemiş kullanıcılar tarafından indirilir.

Besleyen ve beslenen kullanıcı sayısının yeterli olmadığı durumlarda dosyanız tam olarak inmez. (%90'larda yeni bir besleyici gelsin diye çok beklemişliğim vardır.) Bu yüzden dosyayı indirdikten sonra direkt olarak torrent ı durdurmak yerine "seeding" yani "besleyici" konumunda kalınırsa sonsuz bir döngü içerisinde torrent dosyaları kaybolmadan yıllarca kalabiliyor.

Torrent yazılımlarında benim aradığım sistem kaynaklarını az kullanmasıdır. Kimileri kendi içlerinde bulunan arama motorunun kalitesine bakar. Kimisi tasarımına bakar. Yıllardır BitTorrent kullanıyorum, gayet memnunum. Bir ara Azereus kullandım, sistem kaynaklarını sömürmesi sebebiyle bıraktım.

Torrent arama motoru olarak da Torrentz kullanıyorum. Bu site bütün torrent arama siteleri arasında arama yapıp, hepsini gösteriyor, aralarından bir tanesini seçip oradan indiriyorum torrent dosyasını.

Sonuçta güzel bir şey ama yasal değil. :D

"Adalet uğruna kılıcım, kalkanım ve tek kullanımlık bir hayatım var. Bırakın gelsinler!" Nûbarron'lu Hirran

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2013, 13:15:35 »
Torrent'in olayı şudur; sen bir yandan dosyayı indirirken bir yandan da indirdiğin kadarını paylaşırsın. Bu yüzden ne kadar çok kişi indiriyorsa o kadar hızlanır indirme işlemi. İndirilecek dosyanın ya da dosyaların bir kısmını indirmiş olan kişi "peer", tamamını indirmiş kişi ise "seeder" olarak adlandırılır. (Seeder iyi insandır, kendi ihtiyacı yoktur seeder olmaya, seeder olarak diğer insanlara yardım eder.) Yani seeder ve peer sayısı yüksek olan torrentler daha hızlı iner. Erymnys gibi ben de sana Kickass Torrent'i tavsiye ederim. İndireceğin torrentin dosya boyutundan ve torrente yapılmış yorumlardan sahte olup olmadığını anlayabilirsin. Bir de torrent sitelerinde gösterilen peer ve seeder sayısı her zaman doğru olmuyor. Baktın peer ve seeder az gözüküyor, hemen vazgeçme, bir indirmeyi dene. Hatta 3-5 peer ve seeder olmasına rağmen hızlı da inebilir. İndirme işlemi boyunca hız değişkenlik gösterir, ilk başladığında seeder ve peerlara bağlanmaya çalıştığın için bir süre hızın sıfır(0) gözükebilir.

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2013, 13:44:46 »
Dizimag sitesinin kapatılma amacı nedir ben onu merak ediyorum. Rus sitesi üstünden dış k?aynak kullanan ve hiçbir siyasi/cinsiyetçi/kültürel ayrım yapmayan, sadece dizi yayınlayan bbir platform kimleri neden rahatsız etti acaba?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2013, 14:37:00 »
Tabii ki o dizileri DVD Box Set olarak satma amacı güden kitleleri...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2013, 17:59:41 »
Dizimag'in kapatılmasıyla hangi dizileri izlediğimi hatırlayamıyorum resmen. Acayip bel bağlamışız meğer. Yeniden açılacak falan diye bir şeyler dolaşıyor ama bilemiyorum.

Torrent konusu zaten açıklanmış yukarıda. Ben de kickass torrent'i tavsiye ediyorum. Giriyorsun, aradığın şeyi aratıyorsun, kalitesini seçip ufacık bir dosyayı indiriyorsun. O dosyayı da önceden kurduğun bir torrent programıyla [*]utorrent, bittorrent[/*] açıyorsun.  O öyle kendi kendine iniyor. İndirdikten sonra da indirdiğin dizinin/filmin kalitesine uygun olan altyazıyı divxplanet gibi sitelerden indiriyorsun. BS player kullanıyorsan o altyazıları kendisi buluyor indirmen için.

Torrent çok kolay bir olay da, dizimag iyiydi ya. Son izlediğin bölüm, yeni bölümün ne zaman çıkacağına falan ulaşmak baya kolaydı. Benim gibi böyle şeyleri acayip unutan kişilere yardımcı oluyordu.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2013, 18:51:18 »
İyi ki de buraya konuyu açmışım. Sonunda öğrendim şu mereti. u torrent'i kurdum ve kickass'den birkaç şey indirdim bile. Her birinize tek tek teşekkürler!

Torrent çok kolay bir olay da, dizimag iyiydi ya. Son izlediğin bölüm, yeni bölümün ne zaman çıkacağına falan ulaşmak baya kolaydı. Benim gibi böyle şeyleri acayip unutan kişilere yardımcı oluyordu.

Evet yahu çok iyiydi Dizimag, alıştırmıştı bizi kendine kerata. Umarım tekrar açılır.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #8 : 25 Aralık 2013, 18:12:04 »
http://isohunt.to/

Bunu yazalım buraya da, belki bilmeyen falan vardır. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...