Kayıt Ol

Batman v Superman (2016)

Çevrimdışı tetsuo

• *
  • 37
  • Rom: 1
  • true pain true peace
    • Profili Görüntüle
Ynt: Batman v Superman (2016)
« Yanıtla #30 : 24 Nisan 2015, 12:19:50 »
Dünyanın en popüler üç süper kahramanı vardır. Superman, Batman ve Spider-Man. Aralarında özel bir gücü olmayan tek karakter Batman. Justice League'de de özel bir gücü olmayan tek karakter Batman'dir. Bunun nedeni mükemmel bir kurgunun ürünü olması ve taşıdığı değerler, sembollerdir. En güçlü insandır, Superman'e göre dünyada ki en tehlikeli kişidir vs.

Hazırlık zamanı ve planlaması Batman için her şeydir. Eğer rakibini etüt edebilecek zamana sahip olursa, öyle ya da böyle kurtulmanın hatta galip gelmenin yolunu bulur. Fakat bu herkes için geçerli değildir. Burada devreye Superman geliyor. Superman tarih boyunca çoğu kez Batman'i tabiri caizse tokatlamış olmasına rağmen, akla her zaman Batman'in üstün ayrıldığı The Dark Knight Returns ve Hush hikayeleri gelir. İkisi de Batman hayranlarının kutsal kitabıdır. Ama ikisinde de Superman'i gerçek anlamda yenemez Batman. TDKR'de,
Spoiler: Göster
çok uzun bir planlama yapması, Green Arrow'la ortak çalışmasıyla birlikte , kavgaya istemeyerek dahil olan Superman'i bi grogi durumuna sokar. Fakat Superman'e devam etme şansı vermeden kalp krizi numarası yapar ve kaçış planını devreye sokar. Burada Superman, Batman'in kalp atışlarını duymasına rağmen gitmesine izin verir.
Hush'da ise
bizzat Superman'in kendisinin verdiği kryptonite yüzüğü kullanır Batman. Ve bu durum Superman, Poison Ivy'nin etkisindeyken olur. Superman kontrolü tamamen Ivy'e vermemek için cebelleştiğinden 'kana susamış' bir şekilde saldırmaz kara şövalyemize.

Batman mükemmel bir akıl adamıdır fakat onunda limitleri vardır. En basiti Bane belini kırabiliyor ise, Deathstroke birebirde onu alt edebiliyor ise; Superman çok ayrı bir seviyede onun için.
It was me, waiting for me, hoping for something more...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #31 : 24 Nisan 2015, 12:34:43 »
Orası öyle canım :) Zaten konu "Batman, Süpermen'i daima yener" değil. Öyle bir şey imkansız zaten... Buradaki asıl nokta "Batman, Süpermen'i yenebilir." Ya da alt edebilir diyelim, bu ifade daha doğru olur sanırım.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 24 Nisan 2015, 13:25:22 »
X mi yener Y mi? sorusunun cevabının temelinde hikayeyi yazan adamın düşüncesi yattığı için, "X'in Y'yi yenmesi ya da tam tersi imkansız!" gibi bir durum söz konusu değil. Kaldı ki Superman mantık çerçevesinde düşünülebilecek bir karakter olmadığı için, Superman şu şekilde yenilebilir ya da Superman düşmanını şu şekilde yener demek de zor.

Kendi adıma kahramanların daha gerçekçi ve mantık sınırları içerisinde olduğu hikayeleri daha çok seviyorum. Watchmen mesela. Evet, Dr. Manhattan gibi bir gerçek var orada ama onun yaşadıklarını, hissiyatını, yaşamı sorgulamasını düşünün bir. Fakat Superman'de böyle bir durum yok. Bir iki numara yapabilen şarlatanların kendini mesih olarak adlandırdığı bir Dünya'da Superman ben sizin tanrınızım dese kim ne diyebilir?

O yüzden bu kavgaya detaylandırmadan, tamamen yüzeysel olarak baktığımızda elbette Superman Batman'i yenecektir ve bu kavga pek uzun sürecek bir kavga da olmaz. Ama işin hikaye boyutu içine girdiğinde, Superman gayet de yenilebilir. Öyle de olmalıdır aslında, asla alt edilemeyen ve hiç bir zaafı olmayan bir karakteri ne kadar zevkle okuyabiliriz ki?

Tabi bir de şu var, bu tarz karşılaşmalar bir sonuç elde edilmek için olmuyor, karşı tarafı etkisiz hale getirmek amacıyla oluyor. TDKR'de mesela, Superman Batman'i yetkililere teslim etmek istiyor, Batman de Superman'in işine karışmasına engel olmak istiyor. Ya da Batman'in Justice League'i durdurma planlarının hepsi üyeleri etkisiz hale getirmek amacı taşıyor. Joker'i öldürmeyen adam kalkıp Superman'i mi öldürecek zaten de, o ayrı bir konu.

Hepsini geçtim adamın kendisi için bile planı var. Tower of Babel'de bu "yakınlarını kullanma, değer verdiği kişilere zarar vererek onu oyalama, ailesine olan zaafını kullanma" şeklinde belirtilmiş. Justice League of America: Doom animasyonunda ise şöyle özet geçilmiş;

Superman: Sen ne egoist bir adamsın ki bütün Justice League üyelerine kontrolden çıkmaları halinde bir plan yapmışsın ama kendin için bir plan yapmayı uygun görmemişsin.
Batman: Benim için de bir plan var. Adı Justice League.

Yani özetle bu tarz karşılaşmaların sonucunu yazan kalem belirler. Ve sonuç ne olursa olsun bu durumdan birileri tatmin olmaz ki haklıdırlar da. Superman gibi bir karakterin yenilmesi de Batman gibi bir karakterin yenilmesi de kabul edilebilir bir şey değil; farklı açılardan bakıldığında. Superman savunucuları güçlerini öne sürecektir, Batman savunucuları ise herhangi bir savunmada bulunmayacaklardır. Çünkü o Batman'dir ve şu cümle bile bütün soruların cevabıdır.

Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 24 Nisan 2015, 14:41:11 »
Yani özetle bu tarz karşılaşmaların sonucunu yazan kalem belirler.

Sonunda yahu, ne zaman biri bunu yazacak diye bekliyorum. Sonucun iki karakterin güçleriyle tam olarak uyuşması gerekmiyor, yazar nasıl isterse sonuç öyle olur. Sonucu etkileyebilecek tonlarca faktör var, yazar Batman'in birini yenmesini istiyorsa bunu bir şekilde kılıfına uydurur. Yoksa itiraf edelim, Superman'in herhangi bir şekilde kendisini kısıtlamadığı bir durumda Batman'in Superman'i yenmesi açık ve net imkansız (hatta birçok başka kahramanı da yenmesi imkansız). Hikaye faktörü, karakterlerin kişilik özellikleri işin içine girdiğinde her şey değişiyor ve bu kişilik özellikleri de çizgi romandan çizgi romana değişiklik gösterebiliyor. Yazarın elinde çok büyük bir manipülasyon gücü var, bunu da hikayeyi istediği tarafa yöneltmek için kullanabilir. Ha Batman'in karşısına çıkınca bütün kahramanların bir anda gerizekalı kesilmesi bir noktadan sonra sinir bozucu olmuyor değil, orası da ayrı tabi.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı tetsuo

• *
  • 37
  • true pain true peace
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 26 Nisan 2015, 01:02:18 »
İnternet üzerinde, özellikle 'geek' toplumunun hüküm sürdüğü internet üzerinde, 'battle' kültürü vardır. Başta Comic Vine, ScrewAttack gibi siteler olmak üzere, kurgusal karakterlerin (illaha comics olmak zorunda değil, bir video oyunu karakteriyle bir manga karakteri de pek ala karşılaştırılabilir) sahip oldukları güçler ve özellikler doğrultusunda bire bir karşılaşmaları halinde neler olacağına dair tartışılır. Bazı zamanlar şartlar konur, mekan belirlenir vs. Uzun uzun mesajlar yazılır, hararetli bir şekilde tartışılır. Bende bu karşılaşmaya böyle yaklaşıyorum. Bu bir nevi alışkanlık. Tabi ki her şey yazar ve kurgunun barındırdığı mantığa bakar fakat ne olursa olsun, insanların bu kapışmayı mantıksız bulmasına da bir şey denemez.

En basitinden depara kalkan Superman bile garip .))

It was me, waiting for me, hoping for something more...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle

"Batman v Superman: Dawn of Justice" filminden yepyeni görseller yayınlandı.

Olay yaratan son fragmanının ardından ilgimizi her zamankinden daha fazla çekmeyi başaran ve eskisine oranla daha büyük bir heyecanla beklediğimiz Batman v Superman: Dawn of Justice filminden Batman, Süpermen ve Batwing’e dair yeni konsept çizimler geldi.

Bat-computer'dan aşırdığımız detaylar haberimizde.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 03 Mayıs 2015, 13:02:18 »
Fakat ben kendimi tutamayıp artık bunu buraya bırakacağım alskjdşfadsjkşfdsf.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 03 Mayıs 2015, 13:26:29 »
Hahaha :D Sonuna her seferinde gülüyorum!
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 03 Mayıs 2015, 13:52:45 »
Batman'ın Superman'i öldürüp öldürmeyeceğini merak ediyorum. Çünkü Batman adalete inanan ve bunun insan eliyle doğrudan bir kişi tarafından sağlanmasına karşı olan bir karakter. Öldürmekten de her zaman kaçınan biri.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 03 Mayıs 2015, 14:01:37 »
Batman'ın Superman'i öldürüp öldürmeyeceğini merak ediyorum. Çünkü Batman adalete inanan ve bunun insan eliyle doğrudan bir kişi tarafından sağlanmasına karşı olan bir karakter. Öldürmekten de her zaman kaçınan biri.
Batman öldürmez, sever...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 12 Temmuz 2015, 11:45:59 »
Holy damn crap!
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 12 Temmuz 2015, 15:08:11 »
Yayınlanan bu son fragman beni fazlasıyla tatmin etti, beklentim zaten yüksekti şimdi tavan yaptı diyebilirim.

O değil de her geçen gün bu Zack Synder arkadaş daha çok saygımı kazanıyor.
Bu nedir bu?..müthiş!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 12 Temmuz 2015, 15:22:49 »
Ben de oldukça beğendim. Bir önceki fragmanda Injustice ve Dark Knight Returns tadı alacağımız iyice ortaya çıkmıştı zaten ama "bu kadar" etkileneceğimi, bu film için bu kadar heyecanlanacağımı hiç beklemiyordum doğrusu. Gal Gadot'u da ( <3 ) az da olsa aksiyon halindeyken görebildik. Onun performansını ayrı bir merak ediyorum. Güzellik başka, oyunculuk başka şey sonuçta. Gözlerim Aquaman'i de aradı ama göremedik şimdilik :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 12 Temmuz 2015, 15:31:46 »
Aquaman'i bende aradım ama aslında şimdiden göstermemeleri iyi olmuş, biraz sürpriz kalsın filme. Ana kötüyü de göremedik henüz (Darkseid söylentileri var) ama dediğin gibi Wonder Woman'ı görmek çok hoştu.

Filmde çok fazla olay, çok fazla karakter var, tek bir filme nasıl sığacak bu kadar şey onu merak ediyorum ben. Umarım kurguda çorba olmaz film :P

Bu arada fragmanı tekrar tekrar izledikçe Ben Affleck konusundaki fikrim değişmeye başladı, sanki olmuş mu bu adam ne? *-*