Kayıt Ol

Oyun

Oyun
« : 23 Aralık 2013, 00:51:01 »
Kızım sekiz yaşına bastı bu hafta. Birkaç ay önce mahallemizde geniş çaplı bir elektrik kesintisi olunca vaktin geçmesi için ona “Bakışma yarışması” isimli bir oyun öğrettim. Oyunun mantığı çok basit; iki kişi karşılıklı durup göz kırpmadan birbirinin gözlerine bakar, ilk gözünü kırpan kaybeder. Elektrikler gelene kadar saatlerce oynamıştık, ve ne ben ne de annesi yenebilmiştik onu.

O günden itibaren her fırsatta sınıf arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle, annesiyle, benimle, kısacası çevresindeki herkesle bu oyunu oynadı. Oynaya oynaya artık kendine rakip bulamaz oldu zamanla. Rakip bulamadığı böyle zamanlarda da aynanın karşısına geçip, saatlerce kendi kendine bakışma yarışması oyununu oynamayı adet edindi.

Bu sabah kahvaltı masasına koşarak geldi, yüzü gülüyordu. Kucağıma aldım, saçlarını okşadım.

“Neredeydin bakayım sen ne zamandır? Yine aynayla o oyunu mu oynuyordun?” diye sordum.

‘Evet’ anlamında başını salladı, ağzı kulaklarındaydı.

“Evet baba. Bu sefer ben kazandım.”
"The woods are lovely, dark and deep,  
  But I have promises to keep,  
   And miles to go before I sleep,  
    And miles to go before I sleep."

Sentetik Distopya tüm kitap sitelerinde mevcuttur a dostlar. (Ayrıca, daginikoda.com'a bir bakın derim)

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: Oyun
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2014, 22:27:56 »
Müthiş bir etkileyicilik var bu öyküde. Bu denli kısa yazıp böylesi etkileyici olmak zordur. Bayıldım. Elinize sağlık.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2014, 03:48:19 »
Bülend Bey'in dediği gibi kısa,etkileyici ve gerektiği kadar da ürkütücüydü. Aklımızın bir köşesinde duran  korku ögesini (ayna) güzel bir olayla canlandırdınız.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2014, 04:39:13 »
Kafama takılan tek bir şey var: Karanlıkta nasıl bakışma oyunu oynanır ki? Buna mantıklı bir cevap alabilirsem çok iyi olur.

Bunun haricinde etkileyiciliği baz alırsam, kusursuz diyebilirim.

« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2014, 07:04:29 »
Müthiş bir etkileyicilik var bu öyküde. Bu denli kısa yazıp böylesi etkileyici olmak zordur. Bayıldım. Elinize sağlık.

Gözlerinize sağlık efendim. Bu tarz hikayeleri okumayı çok sevdiğim için, çok özeniyorum yazarken. "Ben okusam nasıl daha çok hoşuma gider?" diye düşünüyorum yani.

Bülend Bey'in dediği gibi kısa,etkileyici ve gerektiği kadar da ürkütücüydü. Aklımızın bir köşesinde duran  korku ögesini (ayna) güzel bir olayla canlandırdınız.

Teşekkür ediyorum. Aynalar üzerine sanırım saatlerce derin derin sohbet edebilirim :)

Kafama takılan tek bir şey var: Karanlıkta nasıl bakışma oyunu oynanır ki? Buna mantıklı bir cevap alabilirsem çok iyi olur.

Bunun haricinde etkileyiciliği baz alırsam, kusursuz diyebilirim.

Memnuniyetle açıklarım efendim. Şöyle söyleyeyim, aslında hikayede oyunu hiç karanlıkta oynadıklarını yazmamışım. Yani sadece elektrikler gittiği için televizyon, internet gibi araçların erişim dışı olmasıyla gayet bir mum yakılıp ailecek bu şekilde bir etkinlik yapılmış olabilir. Dikkatinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Gönlünüze sağlık.

Sentetik Distopya tüm kitap sitelerinde mevcuttur a dostlar. (Ayrıca, daginikoda.com'a bir bakın derim)

Çevrimdışı Hikayeci

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2014, 20:04:12 »
Çok kısa fakat yine de etkileyici bir sona sahipti. Aynanın durumunu merak etmiyor değilim ama elinize sağlık.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2014, 11:42:24 »
Son anda hayal gücümün farklı şekilde bir çok senaryo üretmesine engel olamadım. Tüylerimin diken diken olmasını sağlayan bir duraksama :) Harika bir kısa hikayeydi ; düşünceniz paylaşıma , paylaşımınız bizim hayal gücümüze intikal etti. Daha nicelerine , teşekkürler ..
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2014, 23:21:49 »
Çok kısa fakat yine de etkileyici bir sona sahipti. Aynanın durumunu merak etmiyor değilim ama elinize sağlık.

Ayna aslında en rahatı, asıl sorun içindekiler :) Gözlerinize sağlık.

Son anda hayal gücümün farklı şekilde bir çok senaryo üretmesine engel olamadım. Tüylerimin diken diken olmasını sağlayan bir duraksama :) Harika bir kısa hikayeydi ; düşünceniz paylaşıma , paylaşımınız bizim hayal gücümüze intikal etti. Daha nicelerine , teşekkürler ..

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Daha nicelerine olmasını ben de umuyorum. Elinize sağlık, görüşmek üzere!