Kayıt Ol

Tolkien’den Hobbit Resimleri

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Tolkien’den Hobbit Resimleri
« : 30 Aralık 2013, 02:50:49 »

İthaki Yayınları Hobbit’in ikinci filmi sinemalara gelmişken boş durmadı ve kitabın yayımlanışının 75. yıldönümü dolayısıyla hazırlanmış "J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri" eserini okuyucularla buluşturdu!

J.R.R. Tolkien, Hobbit’i yazdığında, belli bir seviyede başarıya ulaşmış amatör bir sanatçıydı. Kitabı henüz taslak aşamasındayken onun için illüstrasyonlar çizmişti. İlk Hobbit baskısı; yazarı tarafından çizilmiş on adet siyah beyaz resim, iki harita, cilt ve şömiz tasarımlarıyla beraber basıldı. Sonrasında, en iyi eserlerinden birkaçını oluşturan beş adet renkli çizim daha yaptı.

Hobbit’in yayımlanışının 75. yılını kutlamak üzere, yazarın bu metin için kendisi tarafından çizilmiş tüm eserleri J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri kitabında bir araya getirildi. İlgili resimler, yüzden fazla eskiz, çizimler, boyamalar, haritalar ve planların ön çalışmaları, alternatif versiyonları ve deneysel tasarımları, çizimlerin son halleriyle beraber bu kitapta okuyucuyla buluşuyor. Bu görsellerin bazıları ilk kez, bazıları ise renkli çizimleriyle ilk kez yayımlanıyor.

J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri, Tolkien hakkında önde gelen uzmanlardan olan Wayne G. Hammond ve Christina Scull tarafından hazırlanmıştır. Kitabın çevirisini M. Boran Evren, yayına hazırlığını ise Alican Saygı Ortanca üstlenmiş. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tolkien’den Hobbit Resimleri Raflarda
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2013, 14:05:55 »
75 liraya satiliyorsa bir yanlislik var demektir.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2013, 17:29:04 »
Fiyatı bana çok uçuk gelmedi nedense. Ha tabii 50 lira civarı olsa daha iyi olabilirdi fakat 75 olduğu için de rahatsız değilim. Tolkienseverler için kaçırılmaması gereken oldukça leziz bir çalışma olmuş. Kapağıyla, kutusuyla, koleksiyonseverler için de eşsiz bir parça. Edindiğim için mutluyum. İthaki'ye de gönülden bir teşekkür!

Hadi İthaki, sıra Orta Dünya setinde, yapabilirsin.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2013, 17:41:45 »
Ne bileyim fiyatın 75 lira olması, "Asgari maaşla geçinen Tolkien sever istemiyoruz." demek gibi geldi.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2013, 18:01:05 »
75. yıla özel fiyat çekmişler herhalde  ;D Şaka bir yana İthaki'nin kendi sitesinde kitabın ''Kutulu-Numaralı Özel Baskı'' olmasına özellikle vurgu yapılmış gibi. Eğer sınırlı sayıda bastıkları bu naçizane eseri bir daha basmazlarsa bu fiyat normal diyebilirim. Ama tabiki önemli olan bu kitaptan kaç tane basıldığı. 1000 tane falan basıldıysa gayet hızlı bir şekilde temin etmekte fayda var...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2013, 18:15:53 »
75. yıla özel fiyat çekmişler herhalde  ;D Şaka bir yana İthaki'nin kendi sitesinde kitabın ''Kutulu-Numaralı Özel Baskı'' olmasına özellikle vurgu yapılmış gibi. Eğer sınırlı sayıda bastıkları bu naçizane eseri bir daha basmazlarsa bu fiyat normal diyebilirim. Ama tabiki önemli olan bu kitaptan kaç tane basıldığı. 1000 tane falan basıldıysa gayet hızlı bir şekilde temin etmekte fayda var...

3000 adet diye biliyorum, (yanlışım varsa düzeltilsin) bendeki 1549 etiketine sahip.

Ve evet, son derece haklısınız. Eğer bu özel çalışma 3000 adetle sınırlı kalacaksa fiyatı görmezden gelebiliriz bir kereye mahsus, ama yok 3000 adet tükendiğinde bi 3000 daha basılırsa bu sefer bazı kesimlerin tepkileriyle karşılaşır yayınevi, ki bunlar da son derece haklı tepkiler olacaktır.

Çevrimdışı calrathian

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2013, 19:34:00 »
Çok garip.. 3000 sınırlı baskı. 75 lira. Why?

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2013, 19:54:42 »
Çok garip.. 3000 sınırlı baskı. 75 lira. Why?

Sınırlı üretim ürünler her zaman daha pahalı olur. İster kapitalizmin cilvesi deyin ister yayıncının açıkgözlülüğü ama sınırlı sayıda üretilen bir ürünü edinmek istiyorsanız bunu sineye çekmeniz gerekir. Hatta 1 numaralı kitap için bir 75 lira daha verecek insanlar bile olabilir. Uzun lafın kısası eğer bu ürünü istiyorsanız ''Why'' ya da ''Neden'' diye düşünmek gereksiz. Kaldı ki öyle bir düşünce içindeyseniz zaten bu ürünü o kadar da istemiyorsunuz demektir... Ama bu kitabın, ilk baskısının zaten 1.000 ila 10.000 adet olacağını varsayarak, koleksiyon değerini sorguluyorsanız ona bir şey diyemem...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı calrathian

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2013, 19:56:41 »
Hayır şimdi olay şundan ibaret. Almak isteyen 3.000 kişiden fazla olsun ama alabilecek kişi sayısı da 2000 kadar olsun. Yani bu biraz cepleri zorluyor. Zaten zamanla legal olmayan yolla internette yahut bir çok yerde paylaşılacak. Bu da ayrı bir olay.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2013, 20:24:34 »
Hayır şimdi olay şundan ibaret. Almak isteyen 3.000 kişiden fazla olsun ama alabilecek kişi sayısı da 2000 kadar olsun. Yani bu biraz cepleri zorluyor. Zaten zamanla legal olmayan yolla internette yahut bir çok yerde paylaşılacak. Bu da ayrı bir olay.

Aslında sınırlı üretim bir pazarlama taktiğidir ve bu ürünlerin asıl hedef kitlesi bütçeleri zorlansa bile söz konusu ürünü alacak koleksiyonerler veya hayran kitleleridir. O yüzden olaya mantıklı bir açıklama getirmek zor. En azından tüketici açısından. Ama bildiğim bir şey varsa sınırlı üretim bir şey istediği kadar nete düşsün bu onu alanların gözündeki değerini düşürmeyeceğidir. Çünkü bu tarz şeyler okumak vs. için değil sadece ve sadece sahip olmak için alınır ;D

Çevrimdışı Aramis

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Aralık 2013, 21:19:16 »
Bazı yerlerde daha ucuza da gördüm. İdefix'te 48 ve Pandora'da 45 TL. :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2014, 18:54:05 »
İlk elime aldığımda şöyle göz ucuyla bakınmış ve gerçekten kaliteli bir çalışma olduğunu dile getirmiştim.

İki gün önce en baştan başlayıp, hiç acelem yokmuş gibi, yavaş yavaş son sayfaya dek geldim. Birkaç saatlik Orta Dünya gezintimden gerçekten büyük bir keyif aldım.

Yüzden fazla eskiz ve resim, en ince ayrıntısına dek açıklanarak okura sunulmuş. Bu açıklamaları hazırlayan kişiler tam anlamıyla Tolkienist bir beyne sahipler. Bir resmin eskizlerinin ardından son halini almasına dek geçen süreyi, o arada Tolkien'in neler yaşadığını, yayıneviyle ne gibi diyaloglara girdiğini o kadar güzel anlatmışlar ki, insan Tolkien'den sonra Wayne G. Hammond ve Christine Scull'a da hayran kalıyor.

Resmen 1920'li, 30'lu yıllara yolculuk yapıp Tolkien'in neler yaşadığına, yazdığı eser için yıllarca çırpınıp onu resimlerle süslemesine şahit oldum. Yayınevinin de Tolkien'den ne kadar memnun olduklarını anlamış oldum böylelikle. Tolkien'e duydukları saygıdan ötürü, o ne derse, "evet üstat, gene sen haklısın," der gibi kenara çekiliyorlar ve Tolkien'in Hobbit'i süslemesi için gereken imkan ve zamanı tanıyorlar. Bu müthiş bir şey!

Profesyonel bir ressamdan Tolkien'e gelen "Hobbit kitabı için resimler çizebilirim" teklifini Tolkien'in uygun bir dille nasıl geri çevirdiğini de öğrenmiş oldum. Kitapta yer alan çizimlerin tamamının her ne kadar amatör olduklarını kendisi de kabul etse de, profesyonel bir ressamın çizimlerinin yanında, kendisinin çizmiş olduklarının çok sırıtacağını dile getirerek reddediyor. Bu sayede kendini eleştirip ressamı övüyor fakat gene de en iyisinin kendi hayal gücüyle çizdiği resimler olduğunu söylüyor. Bence çok iyi düşünmüş Tolkien. Bu durum, kendi eserine ne denli sahip çıktığına bir delil niteliğinde aslında.

Yani Tolkien yalnızca bir eser yazmakla kalmamış, yıllarca onunla yaşamış, resimlerle süslemiş, hatta kapak şömizini bile kendisi hazırlamış. Evet, çok şaşırtıcı. Gerçek anlamda kalbi Orta Dünya'da atanların kaçırmaması gereken bir hazine.

Son sayfayı da kapadığımda Hobbit'i tekrar okumuş gibi oldum desem hiç de yanlış olmaz. Önce bu güzide eseri hazırlayanlara, sonra da dilimize kazandıran İthaki'ye teşekkürler!