Kayıt Ol

Başlangıç

Çevrimdışı Ulver

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Başlangıç
« : 09 Ocak 2014, 23:15:39 »
Herkese selam. Fantezi dünyasına hep bir ilgim oldu fakat kitap konusunda eksiğim bana önerebileceğiniz bir seri varmıdır, başlangıç için ? Aradığım şey daha çok kuzey mitolojisine yakın, kış mevsimi ağırlıklı, gizem içerikli kitaplar. . Unutulmuş diyarları inceledim aradığım şeye biraz yakın galiba bilmiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Chill of the Night

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Başlangıç
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2014, 01:53:15 »
Merhaba, hoşgeldiniz.

Başlangıç için önerebileceğim birkaç seri var. Kış mevsimi deyince aklıma hemen Narnia Günlükleri geldi, 2.kitabı karlar altındaki Narnia diyarında geçiyor çünkü. Narnia güzeldir.

Percy Jackson serisi de aşırı derecede Yunan mitolojisi içerir, türüne göre oldukça iyidir.

Wardstone Günlükleri'ni de önerebilirim. Joseph Delaney tarafından hunharca yazılan bir seridir. Yedinci oğulun yedinci oğlu Thomas Ward Hayalet'in çırağı seçilir ve macera başlar.

Darren Shan serisi de idealdir başlangıç için, vampir mitini konu alır.

David Eddings'in kaleme aldığı Belgariad ve devam serisi Malloryon.

Bir Türk yazara ait olan Giddar ve devamı niteliğindeki Beşlerin Çağı kitapları da var tabii ki. Beşlerin Çağı'nı henüz okumasam da Giddar enfes bir kitaptı, pişman olmazsınız.

Yine forum ahalisinin çok sevdiği ve benim henüz okumamış olduğum bir seri olan Dresden Dosyaları var.

Ve son olarak okumadıysanız eğer Hobbit. Okuru yormayan eğlenceli bir macera romanı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2014, 06:50:46 »
Denaro çok güzel anlatmış :). Ellerine sağlık. Ancak üyemizin profilinde yer alan yaşına bakınca Darren Shan ve Percy Jackson gibi kitapların hafif kalacağını düşündüm. Gençlik fantastiği alt kategorisinde olunca bu kitaplar, belki negatif bir etki yaratabilir.

Ama böyle şeylere takılmam diyorsanız Denaro güzel bir liste çıkarmış. Eğer gençlik eserleri hafif kalır derseniz Dresden Dosyaları'na özel bir vurgu yapmak isterim ^^. Mitolojisinden değil de fantastiğin iyi bir örneği olmasından dolayı.

Çevrimdışı Ulver

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2014, 10:05:22 »
Teşekkür ederim önerileriniz için inceliyorum. Peki bu Unutulmuş Diyarlar nasıldır biraz incelediğimde hayran olduğum Skyrim dünyasına benzerliklerini gördüm.
Chill of the Night

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2014, 22:04:43 »
Evet, Fırtınakıran'ın da dediği gibi, bu seriler başlangıç için çok ideal olmakla birlikte sizin yaş seviyenizin de bir hayli altındadır ve basit gelebilirler.

Bu yüzden ek olarak, Neil Gaiman adlı yazarın kitaplarını önerebilirim. Büyük küçük fark etmez, herkes severek okur bu adamı. Örnekler mi?

Amerikan Tanrıları, Yolun Sonundaki Okyanus, Coraline, Yokyer, Anansi Çocukları, Mezarlık Kitabı, Yıldız Tozu.

Edit: Unutulmuş Diyarlar hakkında ise bir şey diyemiyorum çünkü okumadım. Ama kılıçlı, büyülü orta çağ fantazyası genel olarak. Okumuş olan arkadaşlar bilgilendirirler umarım.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2014, 22:50:34 »
Ben fantezi kitap okumaya Unutulmuş Diyarlar'la başladım, ve seni temin ederim hayran olup elinden bırakamayacağın, okuyup okuyup doyamayacağın bir seridir.

Kuzey mitolojisine yatkın olması demişsin, Unutulmuş Diyarlar kendine özgü yer ve ırklardan sonra en çok etkili olan kültür İskandinav kültürüdür. Sana Unutulmuş Diyarlar'dan; diyarın kuzeyinde yazmayı seven, cücelerle haşır neşir olmuş RA Salvatore'u öneririm. Maceranın ana karakterleri, bir cüce, bir kuzeyli barbar ve bir cüce tarafından yetişrilmiş ve bir cüceden tek farkı boyu ve köseliği olan bir insan olup yan karakterlerde bir hayli cüce var. Yani özellikle RA Salvatore kitaplarında İskandinav kültürünü özgün Unutulmuş Diyarlar ile sentez halde rahatlıkla görebilirsin.

Unutulmuş Diyarlar, 30 yıldır D&D rol yapma oyunlarına ev sahipliği yaptığından ve yapmaya devam ettiğinden sürekli gelişen değişen bir dinanizme sahiptir. Bu birikimli değişim sayesinde Unutulmuş Diyarlar'da ülkeler, coğrafi özellikler, yaşayan ırklar, kültürler ve canavarlar konusunda çok renklidir.

Diyarların önemli bir özelliği de bizim Dünyamızdan bir şeyler alırken çekinmemeleri "Aman burdan şu gönderme çıkarılır mı?" korkusuna düşmemeleridir. Bu cesaretleri sayesinde sadece mitoloji değil yaşayan kültürlerle de birleşmiştir Unutulmuş Diyarlar. Diyarlar'da deveye binip çöl aşmak, ismi Kurtulmak olan bir tanrının yolunu seçmek, kımız tekila veya vodka gibi ulusal içkiler içmek, Faruk Mau Çu veya İvan gibi pek evrensel olmayan isimli yol arkadaşları edinmek, kılıç olarak katana veya şemşir kuşanabilmek; ve bunların hepsini bir Beholder hazinesi yağmalamak, Ejderhalarla dans etmek, iblisleri celbetmek veya çok kudretli büyücülerin hakaretlerine maruz kalmak gibi devasa bir Fantastik çatısı altında yapabilmektir.

Sadede gelirsek, hazır bu kadar merakın da var, çok geçmeden edin ve Unutulmuş Diyarlar'a başla, Unutulmuş Diyarlar çok renkli olduğundan ilerde nasıl bir fantastik akımla devam edeceğine, hangisinden hoşlanacağına karar vermene de yardımcı olacaktır. Seni bir Diyarlar okuyucusu olarak görmek dileğiyle.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Ulver

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2014, 23:18:42 »
Elinize sağlık arkadaşlar yardımlarınız için çok güzel açıklamışsınız herbiriniz.
Chill of the Night