Kayıt Ol

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Çevrimdışı goddessoffire

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
« Yanıtla #15 : 27 Şubat 2016, 22:09:22 »
"Türk Edebiyatı yazarı romantizm, duygusal yaptı mı, o mayhoşluğu da hiç çekilmez"
Bunu söyleyen ben, Kürk Mantolu Madonna ile ilk defa yaptığım bir eleştirinin arkasında durmadım. Su gibi aktı geçti. Çok iyiydi, çok.

Çevrimdışı Müstehzi

• *
  • 38
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 27 Şubat 2016, 23:52:44 »
Henüz ilk paragrafıyla sağlam bir tokadı okura yapıştıran sonra da okuru kendine yapıştıran sürükleyici, muhteşem bir eser. Okuduktan sonra önce bir insan olarak canım yanmıştı. Gözlerim dolmak üzereydi. Sonra bir yazar olarak asla böyle bir şey yazamayacağımı fark ettiğim o an geldi. Kendimden nefret etmem sayesinde gözyaşı akıtmaktan son anda kurtulmuştum. Twitter'da bir kullanıcı sayesinde bu kitabın yazılış hikayesini okumuştum. Şimdi bulamadığım için sizlerle paylaşamadım. Umarım araştırır öğrenirsiniz eğer bilmiyorsanız. Nazım Hikmet'in S. Ali'ye yaptığı "Sen aşk romanı yazacak adam mıydın Ali?" eleştirisini hatırladıkça canım yanar hala.
“Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum.”
- Fernando Pessoa

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Ekim 2016, 22:42:56 »
Lise 1'deyken daha kitap okuma alışkanlığım yokken okumuştum, günlerce etkisinde kaldığımı hatırlıyorum. Hayatım boyunca da unutmam bu kitabı. Bir de bu malum TV8'de olan olaya bakalım. Resmen utandım o videoyu izlerken.

https://youtu.be/1N078lUWR7I

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #18 : 17 Ekim 2016, 22:47:43 »
Lise 1'deyken daha kitap okuma alışkanlığım yokken okumuştum, günlerce etkisinde kaldığımı hatırlıyorum. Muhtemelen hayatım boyunca unutmam bu kitabı. Bir de bu malum TV8'de olan olaya bakalım. Resmen utandım o videoyu izlerken.

https://youtu.be/1N078lUWR7I

Her insan hata yapar, herkes her şeyi bilmek zorunda da değil. Ama bilmediği bir kitabı hala ben okudum diye ısrarla anlatmaya çalışması gülünç.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Ekim 2016, 01:12:21 »
İşte bu izletide televizyon programı konuklarını doğal habitatlarında görmekteyiz. Youtube yorum bölümündeki inciyi alıp buraya koyayım. Zira çok daha mantıklı:

"Ben de Göte'yi okumuştum yıllar önce, Götünü anlatıyor. Sinemaya uyarlanırsa çok daha iyi olur."
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 18 Ekim 2016, 12:19:50 »
Sabahattin Ali ile Madonna bambaşka insanlar. Bunu düşünemiyor olması... Bir de altını çizebileceği bir yer yokmuş. Okumamış ki!

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 21 Ekim 2016, 12:24:51 »
 Her konuya el atan medya ,kitap okunmayınca toplumun ne hale düştüğünü anlatsın ... ama yok onlardan biri ya anlatamaz.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Ayhüznü

• *
  • 24
  • Hiçbir türlü bulamadım ben beni.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Haziran 2017, 23:06:07 »
Üç kere okuduğum tek kitap. Lise zamanlarında Türk Dili ve Edebiyatı dersi sınavında bu kitaptan soru sorulacaktı. Ben de o zamana kadar popüler olduğu için bu kitaptan uzak duruyordum. Nihayetinde biraz da mecburiyet gereği aldım ve okudum. O sıralar biraz da kendimi yalnız ve anlaşılmamış hissetmemden ötürü Raif karakterini kendimle özdeşleştirmiştim. Ah şu ön yargılar...
''(...)
Kapı ne kadar dar olsa da
Cezalarım ne kadar ağır olsa da
Kaderimin efendisi benim
Ruhumun kaptanı benim.''

-William Ernest Henley - Invictus

''(...)
bir ormanda yol ikiye ayrıldı, ve ben –
ben gittim daha az geçilmişinden,
ve bütün farkı yaratan bu oldu işte.''

-Robert Frost / Gidilmeyen Yol şiirinden

http://jakobensovalyeninmektuplari.blogspot.com.tr/

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
  • Ore wa shinanaize... aibou!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 24 Haziran 2017, 02:19:21 »
http://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/beren-saatin-yerine-marion-cotillard-kurk-mantolu-madonna,sGn5JzDruE6DOyJzf-t6wA/Jg0uVK6OZU-jgg-GkwrNHA

doğru olma ihtimali?
Pariste Gece Yarısı filminde oyunculuğunu çok beğenmiştim yabancı oluşu tereddüte düşürüyor olsa da sevindim bu habere.
One good thing about music, when it hits you feel no pain.