Kayıt Ol

Usta İlhamşörlerin Tavsiyeleri Sizlerle!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Usta İlhamşörlerin Tavsiyeleri Sizlerle!
« : 11 Ocak 2014, 23:12:36 »

Yazar olmak zor, bu dalda ustalaşmak ise çok daha zor. Yine de hemen hemen her kitap kurdunun kalbinde kendi kaleminden dökülen satırları günün birinde basılı olarak görmek yatar. Küçük bir çoğunluk öyle veya böyle bunu başarır, geri kalanlarıysa o kadar şanslı değildir. Bunun pek çok sebebi olabilir: imkânsızlıklar, tembellik, korku… Ama en büyük nedenlerinden biri yol gösteren kimsenin olmamasıdır kuşkusuz. Çünkü, her ne kadar bazı kesimler aksini iddia etse de, bu iş mektepte ya da eğitici bir kitap okuyarak öğrenilmez.

Peki nedir bu işin sırrı? Mavi yerine kırmızı hapı yutmak mı? Havlunuzu yanınızdan ayırmamak mı? Yoksa saatte 88 mile çıkan DeLorean’ınızla geleceğe gidip ünlü yazarların bizim zamanımızda henüz basılmamış kitaplarını alıp onlardan önce basmak mı? (Hmm, bu fikir fena değilmiş) Tabii ki hayır. Ama kalkıp da burada sizlere ahkâm kesecek değiliz. Her işte de olması gerektiği gibi bu konuyu da ustalarına soralım dedik ve sizler için bu makaleyi derledik.

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, bakın yazarlar ne tavsiye etmişler. Özellikle bizleri kırmayıp görüşlerini sunan yerli yazarlarımıza sonsuz teşekkürler! Projemize ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İyi okumalar!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Usta İlhamşörlerin Tavsiyeleri Sizlerle!
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2014, 23:45:51 »
Hem birbirinden değerli yerli yazarlarımızı hem de sevdiğimiz yabancı yazarları bir arada topladık bu projede. Hepsi de farklı açılardan gerçekten kıymetli tavsiyelerde bulunuyorlar.

O ulaşılamaz ve aşırı rahat gördüğümüz insanlardan bazılarının da bizlerle aynı dertlerden yakınmasını oldukça ilginç buldum. Harlan Ellison ve Ray Bradbury ise yine aykırılıklarını çok güzel gösterdikleri gibi çok yakın dost olmalarına rağmen birbirlerinden ne kadar farklı bir kişiliğe sahip olduklarını da bir kez daha kanıtlıyor.

Tabii sadece yabancı yazarları okuyup geçmeyin. Bizim yazarlarımızın kalemlerinden dökülenleri okuduktan sonra "Ne varsa bizimkilerde var!" diyeceğinizi garanti ediyorum.

Keyifli okumalar...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2014, 09:43:36 »
Tek bir şey diyeceğim: Harlan Ellison. aslkdjfaklsdjfalksjlk. Ooof of,ne güldüm adama :D.

Çevrimdışı SpyPrince

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Kurgusal Medya
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2014, 13:20:51 »
Harika bir çalışma olmuş ve gerçekten özellikle Türk yazarlar çok işe yarar tavsiyelerde bulunmuşlar. Yazmaya başlamadan önce kurgunun tamamının kafamda hazır olmasını bekleyerek geçirdiğim zamana acıdım Göktuğ Canbaba'nın tavsiyesini okuduktan sonra. Ellerinize sağlık, gerçekten paha biçilmez bir proje.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2014, 13:02:16 »
Sadık Yemni'nin söylediklerine bunu söyleyiş tarzına bayıldım. İçimde onun kitaplarını okuma isteği kabardı.
Şu ifade benim için yeter de artar:
"İlhamşör, yani ilham erişiminde sürekli çevrimiçi durumunda bulunabilmek için at koşturulacak alan iyi tanınacak. Yoksa gelenin ilham mı, intihal mi olduğu belli olmaz."

Harika bir derleme, emeği geçenlerin ellerine sağlık.