Kayıt Ol

Yazmaya Kalktığınızda...

Yazmaya Kalktığınızda...
« : 20 Ocak 2014, 10:19:43 »
Doğru yere mi açtım bilmiyorum ama doğru değilse lütfen gerekli yere taşınsın efenim  :hihi

Şimdi gelelim konumuza. Soracağım o ki;
Aklınızda gerçekten sağlam bir hikaye yazabileceğiniz bir konu var. Oturup büyük bir hevesle ilk sayfayı yada giriş kısmını yazıyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz ki tıkanıp kalmışsınız. Devam etmiyor. Devam ettiremiyorsunuz. Aklınıza gelen şeyler hep saçma sapan geliyor size. Sonrasında da malumunuz canım konu mundar olup gidiyor.  :wow

Bu durumu hiç yaşadınız mı? Yaşadıysanız sorunu halletmek için neler yapıyorsunuz ya da sizce neler yapılabilir?
"Geçmişini doldur ki geleceğini inşa edebilesin."

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Yazmaya kalktığınızda...
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2014, 13:07:32 »
Bence herkes bir şekilde yaşamıştır benzer şeyler. Ben böyle bir durumda yazmayı bırakıp fikre biraz daha olgunlaşması için zaman tanınması taraftarıyım.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2014, 21:55:17 »
Kurgu planlaması eksikliğinden kaynaklanır diye düşünüyorum genelde bu tip sorunlar. Yani konu nereye gidecek bakalım diyerek yazılan yazı bir noktadan sonra tıkanabiliyor gerçekten. Öncesinde kurgunuzu yapın, yazınca eğer yine sizi tatmin etmediyse yazdıklarınız, konuyu değiştirmeden kurguyu değiştirin. Hem, her yazdığınız kurguda sevdiğiniz yerleri kullanabilirsiniz ve kurgunuz gelişir, hem de konunuz ziyan olmaz :)

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2014, 22:01:44 »
Bencede konuyu olgunlaştır.Konuyu bulduğun gibi yazmaya başlama.Bende eskiden hep öyle yapar ve senin gibi tıkanırdım.Unutma yazmak o kadar kolay birşey değil.Ayrıca sadece konuyu belirlemenlede  bitmiyor.Kurgu,karakterler,kullanacağın üslubu belirlemeli kafanda bazı şeyleri oluşturmalısın.Bunları oturttuktan sonra yazmaya geç.Tıkandığın yerler olursa kendine zaman tanı.Eğer yazmaya yeni başlayacaksan kısa hikayeler yazmanı ardından daha uzunlarına geçmeni öneririm.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2014, 22:55:41 »
Genellikle öyküyü yazmaya başlarım ve devam eder. Yani spontane yazarım, giriş paragrafına başladıktan sonra ya bir karakterden ya havadan, atmosferden bahsederim ya da kendimce felsefi bir şeyler yazarım sonrasında olaylar gelişir; ama tabi spontane desem bile kafamda bir sis bulutu vardır yine de. O sis bulutu ben yazdıkça dağılır, sonunda ortaya bir şeyler çıkar. Takıldığım, tıkandığım noktalarda öyküyü baştan bir okumaya başlarım, cümle cümle irdelerim, değişiklikler yaparım hem böylece sözcük sayısı artar hem gözüme güzel görünmeyen, basit bulduğum ya da yazarken istediğim kelimeleri bulamadığım için istediğim şekliyle yazamadığım cümleleri değiştirir, düzeltirim.
İşte öyle...

Çevrimdışı SpyPrince

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
    • Kurgusal Medya
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2014, 10:39:37 »
Ana karakterini ve varsa esas kötüyü derinleştirmek bende işe yarıyor. Esas kötü derken dünyayı ele geçirmek isteyen bir adam olmak zorunda değil, kıskanç bir sınıf arkadaşı falan bile olabilir bu. Karakterlerin sağlam bir arka planları olursa, ne yapmak, neye ulaşmak istedikleri belliyse, kurgunun yönü ortaya çıkabiliyor çoğunlukla.

Ha bu arada, ben kurgu kendiliğinden olgunlaşsın, ilham gelsin de yazayım diye beklediğimde olmuyor. Bilgisayardan uzaklaşıp sakin bir kafeye ya da kütüphaneye falan gidip önüme kağıt kalem koyunca o tıkanıklık illa ki çözülüyor. Ben bekleme, önüne kağıt kalem al, mekanını değiştir ve yaz çiz karala, üzerine git derim.

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2014, 14:30:06 »
Ne yazacağına dair sağlam temel oluşturmadığın için oluyor bence.
Düşünmek için vaktin dar.

« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2014, 14:58:47 »
Ana karakterini ve varsa esas kötüyü derinleştirmek bende işe yarıyor. Esas kötü derken dünyayı ele geçirmek isteyen bir adam olmak zorunda değil, kıskanç bir sınıf arkadaşı falan bile olabilir bu. Karakterlerin sağlam bir arka planları olursa, ne yapmak, neye ulaşmak istedikleri belliyse, kurgunun yönü ortaya çıkabiliyor çoğunlukla.

Ha bu arada, ben kurgu kendiliğinden olgunlaşsın, ilham gelsin de yazayım diye beklediğimde olmuyor. Bilgisayardan uzaklaşıp sakin bir kafeye ya da kütüphaneye falan gidip önüme kağıt kalem koyunca o tıkanıklık illa ki çözülüyor. Ben bekleme, önüne kağıt kalem al, mekanını değiştir ve yaz çiz karala, üzerine git derim.

Deneyeceğim. Umarım işe yarar teşekkür ederim.

Ne yazacağına dair sağlam temel oluşturmadığın için oluyor bence.

Temeli oturtmak bazen ciddi bir sıkıntı benim için. Diyorum ki hah, işte oldu. Aradığım konuyu buldum ve üzerine gidebilirim derken bir bakıyorum neredeyse açılmamacasına tıkanmış kalmışım.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #8 : 28 Ocak 2014, 14:06:26 »
Zombilerin istilası ile ilgili bir konu var aklımda. Birde sen düşün istersen. M.K.Immortal isimli arkadaşlada bu konuyu konuşmuştuk. Bir dene bence ;)
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Ynt: Yazmaya Kalktığınızda...
« Yanıtla #9 : 28 Ocak 2014, 19:01:43 »
Zombilerin istilası ile ilgili bir konu var aklımda. Birde sen düşün istersen. M.K.Immortal isimli arkadaşlada bu konuyu konuşmuştuk. Bir dene bence ;)

zombilerle ilgili bir konu bende düşünüyorum ancak olay istila değil  :D

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2014, 19:36:10 »
Bakın ne kadar güzel oldu. İlk başta konu arıyordunuz şimdi ise bulunan bir konuya hayır diyebiliyorsunuz. Çok mutlu oldum. Umarım tez bir zamanda yazar ve beğenilerimize sunarsınız ;)
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2014, 21:24:59 »
Bakın ne kadar güzel oldu. İlk başta konu arıyordunuz şimdi ise bulunan bir konuya hayır diyebiliyorsunuz. Çok mutlu oldum. Umarım tez bir zamanda yazar ve beğenilerimize sunarsınız ;)
Adam akıllı birşeyler çıkarabilirsem neden olmasın. Bakalım artık  :)

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2014, 19:25:05 »
Aklıma düşünceler birden hücum eder ve onları hemen o an yazmam gerekir. Bu, düşünce yazısı yazarken sorun yaratmasa da olay yazısı yazarken başarısızlığa neden olan bir şey, çünkü gelen düşünceler birbirinden kopuk oluyor. Bu nedenle ancak çok kısa öyküler yazabiliyorum(o da çok nadir) daha uzunları olmuyor.

Ben de çaresizim.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

« Yanıtla #13 : 19 Şubat 2014, 16:18:52 »
Aklıma düşünceler birden hücum eder ve onları hemen o an yazmam gerekir. Bu, düşünce yazısı yazarken sorun yaratmasa da olay yazısı yazarken başarısızlığa neden olan bir şey, çünkü gelen düşünceler birbirinden kopuk oluyor. Bu nedenle ancak çok kısa öyküler yazabiliyorum(o da çok nadir) daha uzunları olmuyor.

Ben de çaresizim.

Bahsettiğiniz durum bende de mevcut aynı şekilde. Olayı not alıyorum. Şöyle şöyle yapabilirim, şu şekilde başlar devam edebilirim diye düşünüyorum. Bunlar hakkında da ufak tefek notlar çiziktiriyorum ama geri dönüp baktığımda nedense bir anlam ifade etmiyor. Çok fazla saçmalıyormuşum gibi geliyor.