Kayıt Ol

Renkli Kasvet Diyarı

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Renkli Kasvet Diyarı
« : 07 Şubat 2013, 11:40:44 »
KASVET; sıkıntı, iç sıkıntısı (TDK'nın sitesinden alınmıştır ve benim burada kullandığm anlam da budur.)

Lotrist isimli arkadaşın tavsiyesine uyarak hikayeyi değiştirmeye ve uzatmaya karar verdim. Buda ilk bölümü olsun...

Sokakların üstü ,herhalde insanların güneşi görmelerine engel olması için olsa gerek, üzerinde insanın içini daraltan çiftler halinde sıralnmış lambalar bulnan metalimsi bir tabakayla kaplanmıştı ve insanlar omuzlarında ki ağrı ve yüzlerinde ki boş ifadelerle en canlı gözlerin bile baktıktan sonra ferini yitireceği bu sokaklardan her duraklamaları omuzlarındaki ağrıyı arttırdığı halde kayıtsızca ilerliyorlardı. Kocaların ve evlatların insanın içini sızlatan inlemeleri bu puslu sokakları dolduran yegane sesler olmasada ,sanki tek bir ağızdan çıkıyormuş izlenimi verdiği için, sokaktan gelen sesler arasında ayırt edilebilen tek sesti ve ben artık evim olarak addettiğim yerden çıktığımda gördüğüm manzara karşısında ne yapacağımı bilemez bir halde önümden geçen insanları izliyordum. Canımın sıkılmaya başladığını hissediyor ama ne yapacağımı bilemiyor daha da kötüsü canımın neden sıkıldığını bir türlükestiremiyordum oysa ki etrafımda beni mutlu etmesi ,eğlendirmesi, gereken yığınla şey vardı. En sonunda bir "Of" çekerek ,her gün yaptığım gibi, yola koyulmaya karar verdim ve vücudumun inleyen insanlardan oluşan, sokakları dolduran bu duygu yoksunu nehrin akışıyla ilerlemesine izin verdim.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Lotrist

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir "Mal" Hatırası
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2013, 18:52:06 »
Başlangıcı hoştu, güzel bir yere gidiyor galiba dedim ama gelişme ve sonuç bölümleri gerçekten çok büyük hayal kırıklığı yarattı. Bu girişe iyi bir gelişme ve sonuç bekliyor insan. İmla kurallarına da pek uyulduğu söylenemez. Devam etmeyi planlıyorsan eğer yazmaya, değiştirmen gereken çok şey var.
"İnsan, üretmeden tüketen tek yaratıktır."

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
Ynt: Renkli Kasvet Diyarı
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2013, 22:57:47 »
Saatler sonra kendimi hoşnutsuzlukla akan bu insan nehrinden kurtarıp karnımın guruldadığını farketmeye başladığımda çoktan yemek saatinin gelmiş olduğunu farkettim. Vücudum hiçbir yaşam belirtisi göstermediği halde, kendi halinde  yavaşça ilerleyen merdivenin beni ilerleri taşımasına izin vererek çevremdeki insanları izlemeye devam ettim. Merdiven beni nihayet yemek salonuna ulaştırdığında insanların sanki hapishanedeymişçesine oluşturdukları sıraları bir kez daha gördüm. Bu sıraların aslında birbirlerinden pekte farkı yoktu onları birbirlerinden ayıran tek fark insanların ellerine tutuşturdukları tepsilerin renkleriydi. Her farklı renk tepsi beraberinde farklı bir çeşit yemek getiriyordu. Acelem olmadığı halde önüme gelen ilk sıraya girdim ve herkese yapıldığı gibi benimde elime bir tepsi tutuşturdular bana karşı yapılan bu saygısızca hareketi ,belki bininci seferdi, hiç umursamadım. Bin birincide de umursamayacağımı gayet iyi biliyordum.

Elime aldığım tepsiyi ayrı bir demir çubukla birbirlerine tutturulmuş demir boruların üstünde koydum ve sıra bana geldikçe tepsiyi kaydırarak ilerlemeye başladım. Tepsinin hangi renk olduğu buna bağlı olarakta bana verecekleri yemeğin hangi çeşit olacağının benim için o an çok da önemi yoktu. O an benim için önemli olan tek şey çalışanların yüzlerine zoraki olarak yerleştirdikleri gülümsemelerdi. Çalışanların bu sıcak görünümlü soğuk gülümsemeleri beni onca zaman sonra bile şaşırtıyordu. Belki de binlerce kez görmeme karşı içimde ,her görüşümde tekrar tekrar ayaklanan, duygular vardı. Bu gülümseler hakkında bu kadar ani ve yoğun düşüncelere dalmak ,açıkçası, bende iştah bırakmamıştı.   

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2013, 23:40:32 »
Gözüme takılmışken okuyayım dedim ve okudum. Aslında tam olarak ne anlatmaya çalıştığını kavrayamadım. Bölümlerin çok kısa, en azından biraz daha uzun olsa çok daha iyi olur. ki ve de bağlaçların olmamış, hepsi yanlış yazılmış. Bunları düzeltmelisin.

Sen yeni bölüm attıkça ben okumaya devam edeceğim lakin dediğim gibi, bir gözden geçir, hatalarını düzelt. Ya da bundan sonraki bölümlerde düzenle en azından. Ve evet, bölümler birazcık daha uzun olsun.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2013, 00:36:01 »
Uyarılar için sağol dikkate alacağımdan emin olabilirsin. Bölümleri uzatma konusunda bir dahaki daha uzun olacak. Bölümlerin bu kadar kısa olmasının sebebş ise bu hikayeyi daha önce bir sayfalık öykü olarak yazdım ve yayınladım ama daha sonra yani üstünden biraz zaman geçip Lotristin mesajını gördğkten sonra hikayeyi tekrar okudum ve ona hk verdim. İlk bölüm olarakta onun beğendiği yere kadar olan kısmı seçtim. Aslınd hali hazırda yazdığım bir iki paragraf daha var ama onları henüz daha oturtmadığım için bu bölüme eklemedim. Ayrca ne bu sabırsızlık diye soracak olursan yazmaya yen başladığım için daha önce yazma tecrübesi olan kişlerden tavsiye\eleştiri alarak kendime çeki düzen vermekti. Senin mesajınlada amacıma ulaştım galiba. Hiayeyi okuduğun için ve takip edeceğini söyleyerek be cesaretlendirdiğin için teşekkür ederim.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2013, 06:26:26 »
Uyarılar için sağol dikkate alacağımdan emin olabilirsin. Bölümleri uzatma konusunda bir dahaki daha uzun olacak. Bölümlerin bu kadar kısa olmasının sebebş ise bu hikayeyi daha önce bir sayfalık öykü olarak yazdım ve yayınladım ama daha sonra yani üstünden biraz zaman geçip Lotristin mesajını gördğkten sonra hikayeyi tekrar okudum ve ona hk verdim. İlk bölüm olarakta onun beğendiği yere kadar olan kısmı seçtim. Aslınd hali hazırda yazdığım bir iki paragraf daha var ama onları henüz daha oturtmadığım için bu bölüme eklemedim. Ayrca ne bu sabırsızlık diye soracak olursan yazmaya yen başladığım için daha önce yazma tecrübesi olan kişlerden tavsiye\eleştiri alarak kendime çeki düzen vermekti. Senin mesajınlada amacıma ulaştım galiba. Hiayeyi okuduğun için ve takip edeceğini söyleyerek be cesaretlendirdiğin için teşekkür ederim.

Türkçe'ye biraz daha dikkat lütfen.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2013, 08:12:38 »
Mesajı tabletten yazıyorum haliyle bazı yanlışlar oluyor. Hepsine dikkat edemiyorum. Tablet bazen benim yazım hızıma yetişemiyor veya harfi yazmadan geçebiliyor. Bu demek değildir ki dikkat etmeyeceğim. Edeceğim ancak bu zamana kadar hiç böyle bir endişem olmadığı için bana zor geliyor.

Aslında tam olarak ne anlatmaya çalıştığını kavrayamadım.

Anlatımın hikayenin sonuna kadar biraz belirsizlik içerisinde olmasını istiyorum. En azından bunun için çalışacağım.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2014, 13:45:51 »
İfadeler çok güzel. Seçtiğiniz sözcükler, oluşturduğunuz cümleler sığ değiller, çok olgunlar. Çok yazıyor musunuz bilmiyorum ama çok okuduğunuz belli. Devamı gelsin isterim. Kolay gelsin.