Kayıt Ol

Peggy Sue Ve Hayaletler

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Peggy Sue Ve Hayaletler
« : 12 Şubat 2008, 20:58:39 »
Kitap Başlığı  : Peggy Sue ve Hayaletler1 / Mavi Köpeğin Günü

Yazar  : Serge Brussolo 

Konusu  : Mavi Köpeğin Günü, liseli bir kız ve büyülü dünyaların detektifi Peggy Sue’nun maceralarının birinci kitabı.

Mavi güneş gökyüzünde parıldamaya başladığından beri şehirde her şey kötü gitmeye başladı. En berbat öğrenciler öğretmenlerinden daha bilgili olmaya, köpekler satranç oynamaya, kediler de düşünceleri okumaya başladılar. Ayakkabılarına gelince eski sahiplerinin popolarını tekmelemek için sokak aralarında koşuşturuyorlardı.

Sihirli gözlüklü liseli Peggy Sue yıkımın pek yakın olduğunu hissediyordu. Sadece o, duvarlardan geçerek insanları münasebetsiz, çoğu zaman ölümcül şakalarla bunaltan GÖRÜNMEZLERİ görüyordu.

Bu olaylardan sonra şehri başıboş dolaşan bir köpek yönetecekti! Hayvanlar insanlardan intikam almaya karar vermişti.

Tuzak kurulmuştu. Acaba Peggy Sue bunların üstesinden gelmeyi başarabilecek miydi? 

Kategori  : Fantastik 

Toplam : 264 sayfa 

Çevirmen  : Tuba Bozkurt 

Boyutları  : 133 mm (en) x 194 mm (boy) 

ISBN  : 9789757736912

Fiyat  : 15 YTL

Kitap Başlığı  : Peggy Sue ve Hayaletler2 / Beyaz Taşın Labirenti 

Konusu  :

Çölde bir süredir tuhaf şeyler olmaktadır. Kimi çocuk kartopu oynamakta kimi çocuk kızgın kumda yürürken bir denizkızıyla karşılaşmakta. Dolunay gecelerinde, bir kristal uçak, terk edilmiş havaalanına inip çevredeki çocukları toplamakta ve onları bambaşka bir evrene götürmek üzere tekrar havalanmaktadır.

Peggy Sue ile mavi köpek bu gizemli olayları aydınlatmaya karar verirler ve bu uçağa binerek o efsanevi seraplar dünyasına adım atarlar. Orada, bulutların üzerinde kayak yapılmaktadır, okyanusun şekerli bir tadı vardır, karlar nanelidir ve insanlar uçabilmektedir.

Ancak bu sürekli şenlik havasının ardında gizli bir savaş sürdürülmektedir! Beyaz parmaklığın ötesinde bulunan harikalar bahçesindeki düş makinesinin ayarı bozulmuştur. Basit bir ısırık sizi bir patlıcana ya da bir patatese dönüştürebilir. Kaktüslerin de çocuklara alerjisi vardır, eğer hapşırırlarsa çevrelerinde bulunanların bütün bedenleri zehirli dikenlerle kaplanmaktadır.

Orada her an tetikte olmak gerekmektedir. Tehlikenin nereden geleceği belli değildir. Hiçbir şeye güven duyulmaz ve her an bir tuhaflık ortaya çıkabilir. Yollar irili ufaklı cücelerle doludur. Şatoya giden bu yolda ilerleyenler adım attıkça küçülmektedirler.

Bu labirentin içinde kaybolan Peggy Sue acaba uykuya tutsak olan cinin çılgınca tuzaklarını aşarak özgürlüğüne kavuşabilecek mi? 

Toplam : 368 sayfa 

Çevirmen  : Nükhet İpekçi İzet 

ISBN  : 9789757736998

Fiyat  : 17,5 YTL 

Kitap Başlığı  : Peggy Sue ve Hayaletler3 / Uçurumdaki Kelebek

Konusu  :

Peggy Sue’nun evreninde her şey mümkün.

Tatilin ilk günlerinden itibaren büyükannesi bahçedeki elmaları yiyerek dünyanın sonunu getirebileceğini anlatıyordu! Kasabada evlerin tekerlekleri vardı, kediler de mizaçlarına göre renk değiştiriyorlardı!
Ama en şaşırtıcı olanı devasa bir kelebeğin gökyüzünde uçmasıyla. Gölgesi altında bulunan herkesi mutlu etmek gibi bir özelliğe sahipti!
Ne yazık ki, bulutların arasında yanan yıldızları fırlatarak kanatlarını ateşe vermek isteyen gizemli bir düşman vardı!

Pegy Sue ve mavi köpek bu korkunç sorunlara çözüm bulmak için yerin altına, ateş yiyicilerin evine inmek zorunda kaldılar!

Ama uçurumda yaşayanlar onların yeniden temiz havaya çıkmalarına izin verecekler miydi? 

Toplam : 272 sayfa 

ISBN  : 9789758721047

Kitap Başlığı  : Peggy Sue ve Hayaletler4 / Büyülü Hayvanat Bahçesi

Konusu  :

Peggy Sue Aqualia Gölü’nde eğlenceli bir tatil geçirmeye hazırlanıyordu. Fakat ne yazık ki onu korkunç bir sürpriz bekliyordu. Turistleri eğlendirmekle görevli hayvanlar, canavarlara dönüşmüşlerdi! Bundan sonra şehri hırpalamaya başlamışlar, sahili ve parkları cehennemi tuzaklarla doldurmuşlardı. Peggy Sue bu delilerle dolu hayvanat bahçesinin sakinleriyle korkusuzca savaşmak zorunda kalacaktı. Uzak gezegenden gelmiş tuhaf hayvanlar .ok şaşırtıcı bir komplo hazırlığındaydılar. Kıvrım kıvrım yılanların zehirleri patlayıcı, sahiplerinin kulaklarına en gizli sırları fısıldayan cep telefonları canlıydı, öksürdüğünde ağzından alevler saçan ejderha şehirde yangınların çıkmasına neden oluyordu. Neyse ki Peggy Sue ve mavi köpek bütün bunlardan korkmayacak kadar tuhaflıklara alışıktılar. 

Toplam : 264 sayfa 

ISBN  : 9799758721251

Kitap Başlığı  : Peggy Sue ve Hayaletler5 / Kara Şato

Konusu  :

Kuruduğu zaman toza dönüşen Sebastian sonunda gerçek bir insan olmaya karar verdi. Bu lanetin ortadan kalkması için dünyanın öbür ucunda, kimsenin yüzünü görmediği ve kapısı olmayan bir duvarın arkasında yaşayan tuhaf bir doktoru görmeye gitmesi gerekiyordu!

Bu kapısız duvarın diğer tarafındaysa çalı ve canavara benzeyen heykellerle dolu bahçe uzanıyordu...

Orada insanın kanını donduran ve doğaüstü güçleri olan ünlü bir sihirbaz yaşıyordu.
Peggy Sue ve mavi köpek, Sebastian’ı kara şatonun efendisinin pençesinden kurtarabilecekler miydi? Ancak hiçbir şey kesin değildi!

Peggy Sue maceralarının en gizemlisi! 

Toplam : 256 sayfa 

ISBN  : 9789758721467

Kitap Başlığı  : Peggy Sue6 / Yeraltı Canavarı

Konusu  :

Bir gece tuhaf şövalyeler başka bir dünyadan yardım istemek için Peggy Sue’nun odasına geldiler. Korkunç bir sorunla karlı karşıyaydılar: Üzerine yerleştikleri gezegen bir yumurtaydı! Uzayda dolaşan ve tam ortasında gizemli dev bir kuşun geliştiği devasa bir yumurta.
Bu ihtişamlı hayvan doğmaya ve kabuğunu çatlatmaya karar verdiğinde ne olacaktı?
Dünyanın sonu olacaktı!
Peggy Sue ve mavi köpek yeraltı canavarı dedikleri bu hayvan hakkında daha fazla bilgi edinmek için evrenin diğer ucuna yolculuk edeceklerdi.
Bütün bunlar inanılmaz bir maceranın başlangıcı olacaktı! 

Toplam : 344 sayfa 

Fiyat  : 17,5 YTL 

Kitap Başlığı  : Peggy sue ve Hayaletler 7 / Ejderhaların İsyanı

Konusu  :

Büyücü kafese doğru ilerledi. Cebinden içinde dore renkli sıvının olduğu küçük bir şişe çıkarttı.
Askerler hemen harekete geçtiler. Uzun kerpetenlerin yardımıyla kurda ağzını açmaya zorluyorlardı. Sihirbaz şişenin tıpasını açtı ve kendinden emin hareketle, zehri içmeye direnen yaratığın boğazından içeri boşalttı. On saniye geçti. Sonra kurtağzında salyalarla ani çırpınmalara başladı. Yeniden yere düştüğünde kulakları sağır edici bir gürültü duyuldu... Yaratık taşa dönüşmüştü.
“Hey!” diye kekeledi mavi köpek, “Olanı gördünüz mü? Zehir onu heykele çevirdi.”
Bu, Peggy Sue için ejderhalar ülkesinde inanılmaz bir maceranın başlangıcıydı!

Tanıtımlar Kelebek Yayınevi resmi sitesinden alıntıdır. . .

İlk 3 kitap basitimsi gelse bile diğer kitaplar oldukça harika! Fantastik kurguya bu seri ile başlamıştım.  :D

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Peggy Sue Ve Hayaletler
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2008, 14:16:23 »
Mavi Köpeğin Günü'nü okumuştum bi(: Çok da güzel bi kitaptı aslında..(= Diğerlerini de okumaya başlasam iyi olcak (:

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2008, 17:35:43 »
Mutlaka başla. =)

Çevrimdışı Altair

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2008, 20:21:59 »
Çoğunu okumuştum. Bayıldığım bir seriydi. Sanırım benimde fantastik kurguya ilk başladığım kitap bu olsa gerek. Çoğunu okumama rağmen arada kaçırdıklarım oldu. Ama tamamlayıp okumak istiyorum.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2008, 20:25:34 »
Hangilerini kaçırdıysan söyle, ben sana getiririm okulda. ;)

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2008, 14:47:57 »
5. yada 6. sınıfta hepsini aLıp okumustm, bdaha yüzLerne bakmamış oLsam da beğenmiştim =)
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2008, 11:12:51 »
Ben arada bir raflarından çıkarıp şöyle bir göz atıyorum. Aslında gerçekten keyifli eserler yahu. :)

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2008, 19:28:38 »
6. sınıfta falan başlamıştım sanırım 2. kitabını çok saçma bulup bırakmıştım okumayı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2009, 13:15:27 »
En son 5.kitabı olan Kara Şato'yu okumuştum.Lisedeydim sanırım o zaman(lise1 ya da en fazla 2'de).Neyse işte 5.kitaptan sonra devam etmedim.Bir zaman sonra beni bağlamamaya başladı.
Ama oldukça renkli bir seri.Çok uç noktalarda hayalgücü örnekleri içeriyor.Hatta sınırları zorluyor kimi zaman.Okurken zevk aldığım ve ağzımda garip bir tat bırakan bir seriydi.Okumayı bıraktım ama,yarattığı o hissi hala tanımlayamadım.

Tek talihsizliği fantastik eserlerle değil,çocuk kitaplarıyla aynı raflarda satılması.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2009, 16:09:35 »

Tek talihsizliği fantastik eserlerle değil,çocuk kitaplarıyla aynı raflarda satılması.

Kesinlikle katılıyorum. Gençlik dizisi olarak yargılanması çok yanlış, çoğu fantastik kitaptan daha fantastik çünkü. :)

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2009, 20:18:09 »
Eskiden 5 itabını okumuştum. Ama şimdi hatırladıkça kendimden utanıyorum. Ama fantastik kurgu sevmeyen sevgilinize okutup cemiyetimize kazandırmak için iyi bir kitaptır. Alacakaranlıkda bu işe yarar bakın.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2009, 20:21:33 »
İlk kitabını okuyup,beğenmiştim.Fakat sonra geri kalanlarını okumadım.Geçen sene bir arkadaştan 7. kitabını alıp okudum.Tabi otomatik olarak afalladım.Bir ara hepsini alıp okusam iyi olacak.

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Şubat 2010, 15:17:11 »
kitapları okumadım ama isim bana Buddy Holly'nin şarkısını anımsattı. :D

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2010, 09:11:07 »
Bu kitapları çocuk reyonlarına koyarak bu yaştakilerin okuması için uğraşan insanları şu anda cidden anlayamıyorum.

Dün ilk kitap olan Mavi Köpeğin Günü'nü bitirdim ve açıkçası bana pek de 'çocuklar' için bir eser olarak gözükmedi. Ki en büyük hata, seriye Fantastik Çocuk gözüyle bakılması. Alakası yok, tamamıyla yetişkinlerin okuyarak zevk alacakları sürükleyici bir seri.

Serge Brussolo'yu takdir etmek lazım. Fransa'nın Stephen King'i olarak anılmasını ilk kitabı sonlandırdıktan sonra anlayabilirsiniz. Anlatış biçimi ve tüm olaylara farklı bakış açısı ile yaklaşıp okuyucuyu oldukça merak içinde bırakmasını yeterli sebepler olarak sunabilirim.

Ama daha da güzeli, örneğin yazmış olduğu kurguda eğer uğraşırsanız binden fazla hata bulabileceğinize karşın, okuyuş sırasında bu tür gerçekçiliklerin kesinlikle aklınıza gelmemesi! Evet, bence asıl büyü burada başlıyor.

Kitap içerisinde korkutucu ve bir o kadar da ölüm üzerine olaylar bulunmakta. Anlayacağınız Brussolo, "Ay kitabımı çocuklar da okuyacak şimdi onlara kötü gelmesin bunlar." düşüncesini aklına bile getirmeden yazmış belli ki. Olması gereken gibi yani. Ama ne hikmetse çocuklar için oldukça hoş bir seri olmayı başarabiliyor. Bu da ilginç tabii.

Kısa zamanda diğer kitaplarını da okuyarak serüvene devam etmeyi düşünüyorum. Bakalım Peggy Sue'nun Görünmezler ile olan problemi nasıl devam edecek...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
"Peggy Sue" Macerası Tekrar Başladı!
« Yanıtla #14 : 18 Mart 2012, 13:57:11 »

Sonunda!

Yaratıcılıkta Fransa'nın Stephen King'i olarak da anılan Serge Brussolo'nun, bir zamanların gençliğine damgasını vuran fantastik serisi "Peggy Sue ve Hayaletler" yeniden raflara dönüyor! Daha evvel serinin yedi kitabı Kelebek Yayınları tarafından yayımlanmış ancak seriye devam edilmediği gibi, serinin kitapları da gittikçe ulaşılmaz bir hale gelmişti.

Uzun süredir hangi yayınevi Peggy Sue macerasına devam eder, bu serinin sonu nasıl gelir diye düşünüp duruyorduk. Açıkçası umudumuzu biraz da yitirmeye başlamışken Pegasus Yayınları büyük bir sürprizle serinin yayım haklarını satın alıp ilk kitaptan itibaren seriyi yeniden çevirmeye başladı. Hatta serinin ilk kitabı Mavi Köpeğin Günü raflardaki yerini aldı bile!

Hikâyemiz sihirli gözlükleri sayesinde hayaletleri görebilen ve bununla birlikte hayaletlerin yaptığı kötülükleri durdurmayı kendine amaç edinmiş Peggy Sue'nun başından geçen olayları anlatıyor. Fransız yazar Serge Brussolo'nun kaleminden çıkan bu eşsiz maceranın ilk kitabı için yayınevinin hazırladığı tanıtım yazısında bakın neler diyor:

Alıntı
Şehrin üzerinde mavi bir güneş belirdiğinden beri durum kötüydü!

En tembel öğrenciler öğretmenlerinden daha bilgili hale gelmiş, köpekler satranç oynamaya, kediler düşünce okumaya başlamışlardı. Ayakkabılarsa, eski sahiplerini tekmelemeye kararlı, sokaklarda koşturuyorlardı!

Sihirli gözlükleri olan liseli Peggy Sue, yaklaşmakta olan felaketi hissetmişti. Görünmez yaratıkların duvarlardan geçerek, zavallı insanlara çoğunlukla ölümle sonuçlanan "şakalar" hazırlamakta olduklarını tek bilen oydu. Hayaletler yüzünden kargaşa çıkmıştı: Artık kenti bir sokak köpeği yönetiyordu!

Hayvanlar insanlardan öç almaya kararlıydılar! Çember daralıyordu. Peggy Sue bu işten galip çıkabilecek miydi?

Çevirisini Can Utku'nun ve editörlüğünü Nurduran Duman'ın üstlendiği kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Umuyoruz serinin bir sonraki kitapları da çabucak gelir ve bizler de keyifle okumaya devam ederiz! Özellikle ülkemizde henüz yayımlanmamış olan sekizinci kitap ve sonrası, pek çok Brussolo hayranı tarafından merakla bekleniyor.
Spoiler: Göster