Kayıt Ol

Dört Serüvenci Dizisi - Ed Greenwood

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Dört Serüvenci Dizisi - Ed Greenwood
« : 12 Şubat 2008, 21:10:40 »
Kralsız Diyar

Bir zamanların bolluk, bereket ve barış dolu toprakları, kanunsuzluğun ve zorbalığın karanlığına gömülmüştür. Tekrar barış dolu günlere dönebilmek için tek umut, Uyuyan Kral'ın yaşama döndürülmesidir, ancak kral büyülerle kuşatılmıştır.
Beş parasız bir serüvenci topluluğu, koşulların zorlamasıyla efsanevi Dwaerindim taşlarını bulur. Bir savaşçı, bir hırsız, bir şifacıdan kurulu bu topluluk, sıradan yaşamlarına sırt çevirip Mücevherler Leydisi'nin yanında yer alırlar. Bu dörtlü, Uyuyan Kral'ı uyandırıp, onu hakkı olan tahta yeniden oturtmak için amansız bir mücadeleye girişmek zorundadır.
"Ed Greenwood, fantastik dünyalar yaratmakta tam bir usta. Onun büyüsü ve efsanevi gücü her şeyi muhteşem kılıyor."
- Margaret Weis-

Sahipsiz Taht

Hawkril, çok güçlü, cesur ve gözüpek bir savaşçı...
Craer, becerikli ve zeki bir hırsız...
Sarasper, bilge bir şifacı...
Leydi Embra Silvertree, esrarlı mücevherler leydisi, güçlü bir sihirbaz... Birbirinden ilginç kişilerden kurulu serüvenci topluluk, efsanevi Dwaerindim taşlarını ele geçirmiş ve bu büyü taşıyıcı taşlardan biri sayesinde Uyuyan Kral üzerindeki laneti kaldırmayı başarmışlardır. Ancak krallığın uzun süre sahipsiz kalan tahtını korumak için tek bir Dwaerindim taşından daha fazlası gerekmektedir.
Karanlık güçler pusuya yatmış, Kralsız Diyar, şeytani gölgelerin, hırslı ve acımasız baronların kötücül planlarına hedef olmuştur. Dört Serüvenci bir kez daha krallığın eski günlerdeki bolluk ve güven ortamına geri dönebilmesi için çetin bir maceraya atılmak zorundadır.
"Ed Greenwood, fantastik dünyalar yaratmakta tam bir usta. Onun büyüsü ve efsanevi gücü her şeyi muhteşem kılıyor."
- Margaret Weis-
"Unutulmuş Diyarların yaratıcısı yeni bir destansı macera başlatıyor."
- Dragon Magazine-
"Nefes kesen bir hareketlilik ve özen gösterilmis detaylar Greenwood'un sadık okuyucularını kesinlikle tatmin edecek."
- Quill & Quire-

Ejderhanın Yükselişi

Aglirta; Kralsız Diyar... Bir zamanlar barışın hüküm sürdüğü bu topraklar, artık kanunsuzluğun hakim olduğu, çıkar peşindeki acımasız baronların birbirleriyle savaştığı bir yer haline gelmiştir. Ama diğer yandan bir umut ışığı da belirmiştir; diyar artık kralsız değildir. Efsanelerdeki Uyuyan Kral -Kral Kelgrael- Dört Serüvenci'nin cesaret dolu çabalarıyla uyandırılır. Ancak kralın uyandırılması barışın geri gelmesine yetmez. Süregiden içi savaş ve baronların hırsı, düzenin sağlanmasını engeller.
Bütün bunlar olurken, güçlü bir savaş lordu Aglirta'yı kontrolü altına almak için sahneye çıkar. Yılan'ın şeytani kuvvetleriyse Dört Serüvenci'yi ebediyen yaralayacak çok önemli bir savaşa hazırlanmaktadır.

Ejderhanın Sonu

Ejderha ölürken alçak Yılan''ı da yok eder ve Aglirta''ya düzeni geri getirir...

Dört Serüvenci''nin hayatta kalan üyelerininse kaybettikleri yoldaşları için yas tutacak zamanları yoktur. Anarşik, kudurgan bir veba, söndürülmesi imkansız bir yangın gibi yayılırken, sinsi Yılan rahipleri kontrolü ele geçirmeye ve kötücül tanrılarını diriltmeye hazırlanmaktadır.

Dört Serüvenci bu tehdidi ortadan kaldırabilecek mi, yoksa yeni bir Ejderha''nın çağrılması ve içlerinden birinin sonunun gelmesi mi gerekecek?

"Greenwood okuyucularına tam da istedikleri şeyi vermeye devam ediyor: Akıcı, heyecanlı bir roman."
- Publishers Weekly

"İnanılmaz bir macera tam bir heyecan fırtınası. Göz kamaştırıcı büyüler ve hızlı tempo Greenwood''un yeni dünyalar ve karakterler yaratmadaki dehası eşliğinde sunuluyor.

--

Alıntıdır.  :)

Okuma listemde bulunan ve güzel olduğunu düşündüğüm bir seri..

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
Ynt: Dört Serüvenci Dizisi
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2009, 23:51:00 »
Kendinize okumaya başlamak gibi bir kötülük yapmayın, zamanınıza, paranıza, kitapları okurken harap olan sinirlerinize yazık.

4 kitabı aynı anda almıştım. Arka kapaklardan güzel bir seri gibi göründü o zaman gözüme.
3. kitabı zor bitirdim. O da o kadar para verdim belki bir sonraki kitap güzeldir de pişmanlığım biraz geçer diye.

Şiddetle UZAK DURULMASINI öneriyorum.
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2012, 21:20:39 »
Seride sadece bir kişinin ekstradan yorumu var acaba diğer kişilerde aynı görüşte mi?
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2012, 21:35:12 »
Kralsız Diyar'ı okuyorum. Şöyle söyleyeyim. Ed Greenwood adlı yazarımızın dili çok ağır. Orijinal okumadığım için, Türkçe çevirisinde bile ağır ve hantal olduğundan yola çıkarak orijinalinin de öyle bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Yazar inanılmaz bir kurgu yapabiliyor. Bir bölgeyi, sayısız cümleyle betimliyor. Tolkien'in ve Jordan'ın betimlemelerinden boğulan okurlar, bu yazarda da takılabilirler.

Uzun betimlemeleri, cümleleri, yavaş yavaş ilerleyen öyküleri sevdiğim için bunu da sevdim. Diğer kitapları da okuyup, Ed Greenwood'u aklama çalışmalarına başlayacağım. :P
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2014, 18:57:44 »
Etrafta çeviri ve Ed Greenwood'un kötü yorumculuğu hakkında bolca yorum geziyor . Genel olarak zaman ve para kaybı olarak yorumda bulunulsada şuan ilknoktada %60 indirimi görünce elim gitmiyor değil . İlk kitabını zamanında bir arkadaşımdan alarak okumuştum. Çevirinin kötülüğünden ya da dilin ağırlığından değilde , konudan konuya atlanmasından muzdarip olduğumu hatırlıyorum.

Neyse lafı fazla uzatmadan okuyan arkadaşlar varsa , herşeye rağmen bir şans vermemi mi  , yoksa kesinlikle uzak durmamı mı söylerler ? (Bu arada fiyatı merak edenler için tüm seri 33tl den satılıyor )

Çevrimdışı sun wukong

• *
  • 43
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2014, 01:19:51 »
yazar olarak ed greenwood bana başarılı gelmiyor. elminster serisini de bu seriyi de zorlanarak okudum.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2014, 08:52:19 »
yazar olarak ed greenwood bana başarılı gelmiyor. elminster serisini de bu seriyi de zorlanarak okudum.
Pekii zorlanmanıza rağmen hikaye hiç keyif vermedi mi ? Yoksa hiç vakit kaybedilmemeli mi ? Alıp almamak konusunda çok kararsızım çünkü ondan soruyorum :D

Çevrimdışı sun wukong

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2014, 10:31:19 »
Pekii zorlanmanıza rağmen hikaye hiç keyif vermedi mi ? Yoksa hiç vakit kaybedilmemeli mi ? Alıp almamak konusunda çok kararsızım çünkü ondan soruyorum :D

sonuçta senin keyfin. "ben" gözünden bakınca değecek bir yanı yok. en garanti çözüm bir kitapevinde eline alıp bir on sayfa okuman.

ha ben bu kadar beğenmiyordumda niye devam ettim: saplantıdan, elime aldığımı bitirme hevesinden.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2014, 11:19:39 »
İlk kitabı bitirmiştim eğer diğer kitaplarda ilki gibiyse hiç bir gelişme yoksa almaya gerek yok gerçekten. Ama fark varsa bende başladığım bir seriyi bitirmek istiyorum. Tabii ilk kitabın üstüne birşeyler eklendiyse

Çevrimdışı sun wukong

• *
  • 43
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2014, 14:25:38 »
İlk kitabı bitirmiştim eğer diğer kitaplarda ilki gibiyse hiç bir gelişme yoksa almaya gerek yok gerçekten. Ama fark varsa bende başladığım bir seriyi bitirmek istiyorum. Tabii ilk kitabın üstüne birşeyler eklendiyse

ucuz fantastik kurgu serilerden biri işte, belirli bir formulasyona, formata göre yazılmış, okumayınca bir şey kaybetmezsin.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2014, 14:37:32 »
Eyvallah almıyorum ozaman