Kayıt Ol

Yeni Bir Dünya Yaratmak

Çevrimdışı Cobain

• *
  • 24
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yeni Bir Dünya Yaratmak
« : 15 Mart 2014, 12:00:12 »
Aklımda Tolkien`in yaptığı gibi fantastik dünya yaratmak var. Ama bir türlü nereden başlamam gerektiğini bulamadım.

Fantastik bir dünya yaratırken nereden başlamalıyız? Veya fantastik bir dünya yaratma aşamaları nelerdir?

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Bir Dünya Yaratmak
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2014, 17:25:27 »
Irklar, ırkların yaşadığı coğrafyalar, hangi ırkların veya ulusların sınır komşusu olduğu, aralarında eskiden olmuş mevzular (kan davası tarzı bir şeyler), geçmişte yaşamış çok büyük kahramanlar kumandanlar ve yaptıkları şeyler, özel silahlar ve özel karakterler (melez kana sahipler, prensler, seçilmişler gibi.)

Bunları aydınlatmaya başlarsanız kafanızda çok rahat bir hikaye doğar. Gerisi çorap söküğü gibi gelir. Çünkü romanlardaki efsaneler hikayeler bunlardan doğar :) . Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2014, 20:38:28 »
Farklı bir dünya olması ilk beklentim. Elflerin, cücelerin ve orkların bulunduğu, ortaçağ avrupasının fantastik öğelerle süslendiği dünyalardan artık çok fazla var. Bu yüzden daha özgün bir dünya, ilgi çekici olacaktır.

Belki ırk olarak sadece insanların olduğu fakat onların kendi içlerinde önemli ayırıcı özelliklerinin olduğu bir dünya çekici olabilir. Bu konuda Eve-Online ırklarını incelemenizi öneririm. Eve, fantastik kurgudan çok bilim kurgu eseri olsa da, bu yaklaşımın örnek alınması fantastik bir dünya yaratımında işe yarayacaktır.

Dünyanın coğrafyası ve doğal koşullarının farklılaştırılması etkili olabilir. Örneğin Ortadünya, ortaçağ avrupası atmosferine sahiptir. Kara-tur uzakdoğu, Al Qadim dünyası ise ortadoğu atmosferi taşır. Fakat siz, bizim dünyamızdaki coğrafyaların ve koşulların dışında bir ortam oluşturabilirseniz, yine başarılı olursunuz. Bu konuda en başarılı bulduğum çalışma, Morrowind'dir.

Özetle, farklı ve kendi içinde tutarlı bir kurgunun başarılı olacağına inanıyorum.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2014, 12:43:13 »
Eğer özgün bir dünya yaratacaksan, Tolkien kafasından sıyrılman gerek. Ryuk'un dediği gibi, o kadar Tolkien kopyası var ki şu an piyasada, elf cüce ve insan arasında geçen bir eser gördüğümde hevesim kaçıyor.

Eğer Zaman Çarkı, Buz ve Ateş'in Şarkısı, Yerdeniz, Kralkatili Güncesi, Dune gibi kitaplar okuduysan çok farklı evrenlerin de yaratılabileceğini ve bunun başarılı bir şekilde yapılabileceğinin idrakına varmış olman mümkün.

Ayrıca acizane bir tavsiyem, bir evren ve ana karakter yaratıp oradan "hurra!" yürüme. Evrenin içini önce kısa hikayeler kurgulayarak katman katman doldur. Bunlar evreninin mihenk taşlarını oluştursun. Efsanelerden, yıkılıp giden ülkelerden, doğal ya da doğal olmayan felaketlerden, krallardan, ünlü ozanlardan, aşklardan, kahramanlardan vs. oluşan bir çok hikayeyle evreni önce kendi kafanda doldurmalısın. Ancak tam anlamıyla evreni oluşturduktan sonra, esas kurguda okuyuculara bir kaç bilgi çıtlatman okuyucuyu sürekli dikkatli tutacaktır kanımca.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Cobain

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2014, 13:52:53 »
Kesinlikle elf, cüce felan olmayacak. Tamamen kendi ırklarımı yaratacağım. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Mart 2014, 15:41:55 »
Benim için önemli bir ayrıntı da şu: Dünya siyah-beyaz olmasın. Aslında ayrıntı denemeyecek kadar önemli bir şey sanırım. Yani örneğin Tolkien'in dünyasındaki orklar. Konuşması, anlaşması mümkün olmayan yaratıklar. Saf kötülük. Böyle bir şey olmamalı bana kalırsa. İyi-kötü taraflar olacak elbette ama topluluklar akılsız bir şekilde bunlardan birine dahil olmamalı. Olması gerekene yakın bir örnekse Eddings'in Angarakları olabilir mesela.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı mucreth

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2014, 17:21:54 »
Bence normal dunyayi ornek almalisin. Yani aşırı fantastik mekanlar olmasın, aşağıdan yukarıya akan şelaleler, ucan büyük ülkeler yerine normal mekanları kullan bu okuyucuyu pek yormaz,karakter ve olayı on planda tutmanı sağlar.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2014, 22:42:56 »
Bu benim de üzerinde sıkça düşünüp kafa patlattığım ama içinden çıkamadığım bir konu. :) Bana kalırsa biraz mitoloji ve efsane de bilmek önemli bir şeydir. Ama yunan falan değil, doğu mitleri belki. Çünkü yunan ve batı mitlerinden, Tolkien kurgusundan herkes yararlanıyor. Kendim için de aynı şey geçerli olduğundan, türk ve doğu mitolojisi okuyup kendi kültürümden örnekler bulup çıkarmak ve bunlardan hareketle kendi kurgumu oluşturmak nyetindeyim.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Cobain

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2014, 15:58:36 »
Irklar oluşturmak yerine Taht Oyunlarındaki gibi bir şey yapsam olabilir mi? Yine fantastik bir şeyler yapmış olurum. Aklımda bir diyar yaratıp üzerine şimdilik 1-2 hanedanlık eklemek. Bayrağı, sistemi, düzeni farklı olan hanedanlıklar...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2014, 20:28:53 »
Biraz taklit gibi olmaz mı bu söylediğiniz? Yani kırılmayın, hevesinizi kırmak istemem ama böyle söyleyince Buz ve Ateşin Şarkısı'nı taklit ediyormuşsunuz gibi duruyor da...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #10 : 24 Mart 2014, 22:32:07 »
Biraz taklit gibi olmaz mı bu söylediğiniz? Yani kırılmayın, hevesinizi kırmak istemem ama böyle söyleyince Buz ve Ateşin Şarkısı'nı taklit ediyormuşsunuz gibi duruyor da...

Taklit demek biraz ağır bir tabir olsa gerek şu konu için. Zira fantastik edebiyatta kalem oynatmış yazarlara baktığımızda, -özellikle yeni bir diyar yaratanlara- hepsinin birbirini taklit ettiği izlenimine kapılabiliriz ama birçoğu içerisine farklı unsurlar sokarak kendi kurgusunu farklı bir noktaya taşıyor, diğerlerinden ayırıyor. Sırf Tolkien çakması kitaplar/seriler de var, yok değil, ama sizin söylediğinizden de şu anlaşılıyor: "Yeni bir dünya yaratmak tamamıyla taklittir", o halde Tolkien'in ardından hiçbir yazar yeni bir dünya yaratmayı düşünmemeliydi, değil mi?

Toparlayacak olursam, Martin'in dünyasına benzer bir dünya yaratma fikri bence taklit değil, sadece esinlenmedir. Bu işe girişecek olan kişinin aklında mutlaka farklı bir şeyler vardır. Yoksa bile, olmalı, aksi taktirde "taklit" olur.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mart 2014, 17:46:20 »

Taklit demek biraz ağır bir tabir olsa gerek şu konu için. Zira fantastik edebiyatta kalem oynatmış yazarlara baktığımızda, -özellikle yeni bir diyar yaratanlara- hepsinin birbirini taklit ettiği izlenimine kapılabiliriz ama birçoğu içerisine farklı unsurlar sokarak kendi kurgusunu farklı bir noktaya taşıyor, diğerlerinden ayırıyor. Sırf Tolkien çakması kitaplar/seriler de var, yok değil, ama sizin söylediğinizden de şu anlaşılıyor: "Yeni bir dünya yaratmak tamamıyla taklittir", o halde Tolkien'in ardından hiçbir yazar yeni bir dünya yaratmayı düşünmemeliydi, değil mi?

Toparlayacak olursam, Martin'in dünyasına benzer bir dünya yaratma fikri bence taklit değil, sadece esinlenmedir. Bu işe girişecek olan kişinin aklında mutlaka farklı bir şeyler vardır. Yoksa bile, olmalı, aksi taktirde "taklit" olur.
Söylemeye çalıştığım şey kendisinin Martib'i taklit ettiği ya da her fantastik edebiyat eseri bir diğerinin taklididir kesinlikle değildi. Bahsettiğim şey, arkadaşımız fikrini bu şekilde beyan edince sanki taklitmiş gibi olması. Yoksa elbette farklı şeyler katacak, değişik bir kurgu çıkaracaktır, esinlenme oldukça doğal bir şey, herkes yapabilir.

Çevrimdışı Cobain

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Mart 2014, 21:47:24 »
Kesinlikle farklı şeyler olacak. Üstelik ben Taht Oyunlarının ilk kitabını okudum sadece. Diğer kitaplarını okumadım. Sadece, acaba bir kıta, diyar yaratsam, üstüne iki üç krallık gibi bir şey eklesem nasıl olur diye düşündüm.

Çevrimdışı sechiruchan

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
hayal gucunu kullan
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2015, 18:00:36 »
mesela bende yaziyorum boyle bisi tamamiyle hayal gucumu kullaniyorum karakterlerim olsun yer olsun zaman olsun hepsi hayal gucum yani kendi buldugum kendi yarattigim seyler gercekte kimse tarafindan bulunmamis seyler bence sende boyle yapabilirsin arkadaslarin dedigi gibi artik elfmis cuceymis seytan melek tanri falan cok basit seyler yani herkes bunlari ele aliyor birde soruna cevap olarak ilk once o dunyanin tarihcesini yazman lazim gecmiste neler olmus neler bitnis bu dunya nasil olusmus falan daha sonra sebeplerini belirt neden boyle oldu falan gecmisteki karakterlerini belirt sonra irklari veya bir yerde yasiolarsa turleri nasil diyim buyucuyse buyucu ejderhaysa ejderha falan karakterlerinin hepsini listele aklina gelen ve hepsinin gorevlerini veya konumunu belirt ha bu arada zamani belirtmeyi unutma bunuda sen olustur 1 yilindada gecebilir 16 yilindada sen karar ver herseyi

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 27 Mart 2015, 15:50:58 »
Merhaba
Konuya dahil olmak istedim bir yerlerden...
Bazı yazarlar -umarım benzetmem itici olmaz- Tanrı gibidirler. Kendi dünyalarını, kendi kahramanlarını, Kendi evrenlerini vb. yaratırlar. Bir yerde yazacağınız yazı veya yaratacağınız evren hayal gücünüzle sınırlıdır. Bu hayal gücü tabii ki sınırsız değildir. Hikayeniz, kendi içinde tutarlı olmalıdır. Eğer kendinizi bir Tolkien gibi görebliyorsanız buyrun bir Orta Dünya yaratınız. O nedenle ünlü düşünürlerden birinin dediği taklit olmadan özgün olunmaz. Önce birilerini bilerek veya bilmeyerek taklit edeceksiniz. Sonra kendi özgün karakterlerinizi, kahramanlarınızı, düşmanlarınızı, köyünüzü kentinizi gezegeninizi yaratacaksınız. Sonra evreninizi görücüye çıkarıp başkalarına beğendirmeye çalışacaksınız. Kısaca çok emek vermeniz çok okumanız araştırmanız gerekir. En önemlisi de sağlam bir hayal gücünüz olacak... Zeki Müren'e sormuşlar "Siz sahneye çıkıp iki şarkı söylüyorsunuz ve dünya kadar para alıyorsunuz" demişler "Bu kadar kısa süre için bu para çok değil mi?" Rahmetli cevap vermiş "Kırk yıllık çalışma ve kısa süre"
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark