Kayıt Ol

Edebiyat Dergilerimizde Fantazya ve Bilimkurgu Zamanı

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü

Mart ayıyla birlikte edebiyat dergilerimizde bilimkurgu ve fantastik edebiyat rüzgârı esmeye başladı! Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Varlık ve Kitap-lık mevcut sayılarını bu hayalperest türlere ayırmış durumda.

Varlık’ın Mart 2014 sayısında fantazya ve bilimkurgu şu dosya adıyla sunuldu: “Edebiyatın Hayalperest Türleri: Bilimkurgu ve Fantastik Dünyalar

Bu dosya dahilinde Varlık’ta yer alan çalışmalar ise şöyle:

Edebiyatın Hayalperest Türleri Üzerine Bir Söyleşi: Pelin Aslan, Seda Uyanık ve Veli Uğur ile.

Ya Öyle Olsaydı? Bilimkurgu-Fantastik ve Hakikat Üzerine Bir İnceleme – Doğan Erişen

Bilimkurgu ve Adilik: Biopunk – Abdullah Derin

Sanal Hikâye Anlatıcılığı Çağında Yaşayan Bilimkurgu ve Fantastik Dünyalar Olarak Video Oyunları – Sercan Şengün

“Uzay Çiftçileri” ve “Şebek Romanı” Ekseninde İslami Bilimkurgu Romanlarında Ütopya/Distopya – Erol Gökşen

Kitap-lık ise Mart – Nisan 2014 sayısında “Fennî Edebiyattan Fantastik Romana” başlığıyla karşımıza çıkıyor:

Osmanlı Anlatılarında Gelecek Tasarımları ve Fennî Edebiyat – Seda Uyanık

Osmanlı/Türk Modernleşmesinin Gölgesinde Varla Yok Arası Bir Tür: Fantastik Roman (1876-1960) – Pelin Aslan

1980 Sonrası Türkiye’de Bilimkurgu Romanları – Veli Uğur

Fantastik ve Diğer Şeyler Üzerine Soruşturma: Sezgin Kaymaz, Hakan Bıçakcı ve İsmail Güzelsoy ile.

Söyleşi: Barış Müstecaplıoğlu ile.

Her iki dergi de dolu dolu dosyalarıyla arşivlerimize almak isteyeceğimiz bilgiler sunmayı başarmış. Tanıdık simalardan önemli açıklamaların yanı sıra, kıyıda köşede kalmış, özellikle Osmanlı dönemindeki fantastik/bilimkurgu çağımızı aydınlatan, Biopunk’ı bizlere yeniden tanıtan, hem akademik hem de okurdan yana anlayışlarıyla Varlık ve Kitap-lık dergilerine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu arada dergilerde yazılan metinlerin çoğunun geçtiğimiz aylarda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen "Türkçe Edebiyatın Hayalperver Çocuğu: Fantastik ve Bilimkurgu Edebiyatı" adlı sempozyum için hazırlandığını dipnot olarak belirtelim.

Hepinize keyifli okumalar diliyoruz! Darısı diğer edebiyat dergilerinin başına.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Edebiyat Dergilerimizde Fantazya ve Bilimkurgu Zamanı
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2014, 21:23:54 »
Peki nereden temin edebiliriz bu dergileri?
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2014, 22:20:07 »
Varlık'ı neredeyse bütün kitapçılardan temin edebilirsiniz ama kitap-lık'ı bende bulamadım birde gidip d&r'a bakacağım.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2014, 01:28:07 »
Kitap-lık'ı YKY'lerden indirimli bir şekilde alabiliyorsunuz. Bunun dışında Taksim/Kadıköy Mephisto'larda bu dergileri bulmakta zorlanacağınızı sanmıyorum.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2014, 10:38:37 »
Kitap-lık'ı YKY'lerden indirimli bir şekilde alabiliyorsunuz. Bunun dışında Taksim/Kadıköy Mephisto'larda bu dergileri bulmakta zorlanacağınızı sanmıyorum.

Kitap-lık'ı mephistoda dabulamadım ama zaten taksime giden biri gider YKY den alır. :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele