Kayıt Ol

Erkek bebeklerin mavi giymesi

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Erkek bebeklerin mavi giymesi
« : 13 Şubat 2008, 15:28:03 »
Yüzyıllarca önce insanlarda şeytani güçlerin, bebeklerin veya küçük çocukların odalarında dolaştıklarına, onların vücutlarına girmek için fırsat kolladıklarına ilişkin ortak bir inanç vardı. Ayrıca bu şeytani güçlerin, mavi renk tarafından kovulduğuna da inanılıyordu. Çünkü mavi göklerin rengi idi. Hatta bugün bile hala Ortadoğu'da şeytanı kovmak için, bazı evlerin kapıları maviye boyanmaktadır.

O zamanlarda, sülalenin devamı için, erkek bebeklerin önemi daha fazla olduğu için, şeytan korkar da gider diye, erkek bebeklerin ve küçük erkek çocukların giysilerinin mavi olması adet haline geldi ve yüzyıllar boyunca devam etti.

Çok sonraları kız bebekler de "erkek bebekler kadar önem kazanınca", onların giysilerine de bir renk verilmesi ihtiyacı doğdu ve de çiçeklerin en güzeli olan gülün rengi, yani pembe renk verildi.

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Ynt: Erkek bebeklerin mavi giymesi
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2008, 18:59:17 »
bayağı ilginçmiş bu ya. :P mavi giydirmede böyle bi neden olduğunu blmiyodum. :D ama maviğğ güzel renktir, çok severim. :P

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2008, 21:23:40 »
İyi oldu bunu okuduğum evet. 'Nedir bu erkeklere mavi kızlara pembe kalıplaşmış kalmış' der idim, artık diyemicem. :P

Çevrimdışı simosopo

• **
  • 166
  • Rom: 0
  • anti-kayiprihtim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2008, 21:31:22 »
evet benm de okumam iyi oldu ;D sims2de bile yeni doğan erkek bebekler mavi,kızlar pembe giyiyordu. bu yüzden bnde de büyük bi merak oluşmuştu ;D ama şimdi merakımı giderdim :P

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2008, 22:29:59 »
Çocukluk fotoğraflarıma bakıp "Ulan bana ne kastınız vardı da pembeyi üzerime yapıştırdınız" derdim bi aralar :P Gururum okşandı ama :P
(bkz:Maviyi pembeden çok sevmek :P )

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

yeşilboncuk

« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2008, 17:35:47 »
İlginçç..Hiç böyle bir şey olduğu aklıma bile gelmezdi..Erkeklere mavi, kızlara pembe :P ...Ben maviyi daha çok seviyorum!..Paylaşımın için saol!. :)

Çevrimdışı frost_21

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2008, 19:22:32 »
saçma ama alişkanlıklar unutulamıyor :shrlock
alkolik hareket engellenemez !

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2008, 19:29:29 »
O zamanın inancına göre mantıklı aslında  :) Ama bence bebeklerde renk ayrılmamalı,o masumluklarına kız-erkek ayrılmadan tüm gökkuşağı renkleri yakışmaktadır çünkü... :)

Çevrimdışı Ulysses

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2008, 00:53:28 »
Mavi kovucu bi etki sağlıyorsa şanslıyım ben ya tüm odam mavi  :D