Kayıt Ol

Gerçekten de Yüzüklerin Efendisi...

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Gerçekten de Yüzüklerin Efendisi...
« : 10 Mayıs 2014, 17:47:58 »
Gerçekten de Yüzüklerin Efendisi okunmalı mı ? Biliyorum fantastik edebiyatın başı, yazarların en iyisi Tolkien.Fakat belki bu kitapla karşılaştırılamaz ama Taht Oyunları,Ejderha Mızrağı,Unutulmuş Diyarlar vs. okuyanlar Yüzüklerin Efendisi'ni okumazsa çok mu şey kaybeder ? ?

Yani neden Yüzüklerin Efendisi ?

Ayrıca Hobbit'in ilk 100 sayfasını okumuşumdur.Tolkien masalsı anlatmış gibi geldi romandan ziyade.Yüzüklerin Efendisi içinde aynı şey geçerli mi ?

Yüzüklerin Efendisi okumak için hala erken mi ?

Teşekkürler.  :fight: :fight: :fight: :fight: :fight: :fight:

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Gerçekten de Yüzüklerin Efendisi...
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2014, 18:54:02 »
Hobbit'i ilk 100 sayfadan sonra okumayıp bir kenara bıraktıysan eğer, Yüzüklerin Efendisi'ne hiç bulaşmamanı tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2014, 18:58:24 »
Hayır.Okumam gereken bazı kitaplar vardı.Araya onlar karışınca Hobbit'i konu olarak unuttum.Bende tekrar başlamadım.

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2014, 19:31:27 »
Bu konuda radikal bir insanım.
Sadece benim görüşüm; J.R.R Tolkien kitapları kutsal kitap gibidir, Hurin'in çocuklarını falan okumak tercihe kalmış ama Silmarillion, LoTR ve Hobbit'i okumak gerek derim ben. Bir dinin kutsal kitabı gibidir bunlar. Özellikle türü tanımak için çok önemlilerdir.

Fakat Silmarillion çok ağır ve bana kalırsa en son okunmalıdır. Yoksa insanı daha çok soğutur Tolkien yapıtlarından.

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2014, 20:32:53 »
    Yüzüklerin efendisi' nin dili oldukça ağırdır.Ama fantastik kurgu ve yaratıklar konusunda derslik bir kitaptır.Yani üniversitede fantastik kurgu üzerine bir ders olsa, ana kitap olarak okutulmalı, üzerinde söyleşiler yapılmalı tezler üretilmelidir.
     Hoş vakit geçirmek için okuyacaksan, kendini tamamen bu kitaplara vermelisin.Orta Dünya' da kaybolmalı, başka hiçbir diyara meyletmemelisin.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2014, 23:04:03 »
Aceleyle yazmaktayım bunları, başlığı görmüşken söylemeden edemedim.

Tolkien'in fantastik edebiyatın başı olduğu önermesi doğru değildir, Tolkien fantastik kurgunun tek büyük ismi değildir.

Yüzüklerin efendisi serisi güzeldir ve önemlidir evet, fakat en iyi fantastik seri olup olmadığı, kişisel görüşle ve beğeniyle ilgilidir.

Tolkien ve eserlerinin bu kadar çok övülmesinin en büyük nedeni gerçekten iyi olmaları değil, popüler olmalarıdır. Hayır, iyi olduklarını reddetmiyorum, sadece tecrübesiz okuyucudan aldığı övgünün kaynağının popülerlik olduğunu söylüyorum.

Fantastik kurgunun çok sayıda türü vardır ve her okuyucu belli türlere ilgi duyar. Eğer Tolkien'in dahil olduğu tür hoşunuza gidiyorsa okuyun, eğer diğer türler ilginiz çekiyorsa sırf okumuş olmak için okumanız gereksizdir. "Tolkien okumayan fantastik kitap okumuş sayılmaz" diye bir kural yoktur.

Hangi tür ilginizi çekiyorsa ona yönelin.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2014, 00:09:17 »
Aslında bu konu altına upuzun bir yorum yazabilirdim ama benim yazabileceğimden daha iyisi önceden söylendiği için buna gerek görmüyorum. Bahadırhan "mbd" Dinçaslan'ın "Tolkein Ne yaptı?" yazı dizisini okursan Yüzüklerin Efendisi'ni okuman gerekir mi gerekmez mi kendi kararını verebilirsin.

http://www.kayiprihtim.org/portal/inceleme/tolkien-ne-yapti-bolum-1/
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2014, 15:37:36 »
Tolkein'in kitapları alınıp okunmalı, hiç bir şey kaybetmez fakat çok şey kazanırsınız

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2014, 17:09:07 »
 Hobbit'e başladığımda ilk 30 sayfasında MiddleEarth'e tutulmuştum diyebilirim.Buz ve Ateşin Şarkısı, Yerdeniz Serisi v.b yapıtlardan sonra apayrı bir lezzetti benim için.
 Sen diyorsun ki Hobbit'in 100 sayfasından sonra bıraktım.Anlattıkları şeyleri MiddleEarth haritasından takip ettin mi bilmiyorum.Şayet sen hala Yüzüklerin Efendisi'ne başlamayı düşünüyorsan senin için zaman kaybı olur bunu bil.
 Bence kendini fantazya türünde kendini hafif kitaplarla geliştirip sonradan Tolkien okumalısın.
 Herkesin fikri kendine ama bunun bence yaş veya kendini geliştirmekle alakası yok, 10 yaşında Dostoyevski'ye aşık olan da var, 20 de Hobbit'i bırakan da.Hobbit'in dili de ağır değil.Jordan,Tolkien,Martin hep birbiri ile etkileşim içinde olan eserler yazmış yazarlar.
Sen fantazya türünde çok daha değişik kitaplara yönelmelisin, eğer istiyorsan..
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Garna

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2014, 22:08:07 »
mitolojiyi çok seven ancak fantastik edebiyatta çok derinleşememiş birisi olarak önce ejderhamızrağına başladım. amerikan kültürünün etkisinde kalmış olması ve yavan olay anlatması dolayısıyla 1 kitaptan fazlasını okuyamadım. ancak yakın zamanda yüzüklerin efendisi'ne başladım. kitap elimden düşmüyor diyemem, bilgisayar aklımı cezbediyor oldukça fakat kitabı okurken etraftan soyutlanıyorum. filmden kareler aklıma geliyor, ama iyi ki filmi de sadece bir kez izledim. çünkü karakterleri özgün bir biçimde hayal edebiliyorum. kitabın diliyse bana pek ağır gelmedi. edebiyatla çok ilgilenmiş, yalayıp yutmuş birisi olmasam da kitabın dili ağır değil ama oldukça zevkli. zevk alıyorum okurken. ciddi anlamda büyük keyif veriyor.