Kayıt Ol

Seçkide Elli Dokuzuncu Ay

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Seçkide Elli Dokuzuncu Ay
« : 19 Mayıs 2014, 22:11:17 »

Gerek gerçek hayatın gerekse fantazya dünyasının en önemli öğelerinden biri olagelmişti asalar. Musa’nın denizler yaran, ejderhaya dönüşen sopası, Harry Potter’ın mürver asası yahut bilge Ak Gandalf’ın kudretli asası… Ancak tüm bu asaları yaratan gerçek sihre sahip bir asa daha var dostlar, sizlerin kalemleri! Sihirli asalarınızı oynatın ve dünyalarınızın kapılarını okuyuculara aralayın!

Bu ayın önsözünü yazmak benim için oldukça zor oldu. Daha bir hafta evvel Soma’da resmi rakamlara göre 301 maden emekçisinin ölümünün ardından ne söyleyecek şiir bulunabilirdi ne anlatacak öykü... Bir emekçinin evladı olarak hayatını kaybeden işçi ağabeylerimi bir kez daha anıyor ve 301 emekçinin katillerinin bir an önce yargılanmasını umuyorum.

Bu ayki görselimiz Ömer Tunç’un marifetli parmaklarından kağıda döküldü. Kendisine teşekkür ediyor ve 14 yazarımızın öyküleriyle vücut bulan seçkimizi beğenilerinize sunuyoruz.

- Gulyabani’nin Asası adlı öyküsü ile Adil Öztürk

- Sihirli Çok Sesli Asa adlı öyküsü ile Banu Taylan

- Meşe Asa adlı öyküsü ile Cevdet Denizaltı

- Dönüş adlı öyküsü ile Didem Sayat

- Korkusuz – Bölüm II (The Man Without Fear – Part II) adlı öyküsü ile Emre Sümer

- A-sa adlı öyküsü ile İnan Akmugan

- Büyü adlı öyküsü ile Mete Güner

- Operuit adlı öyküsü ile Nursena Ataseven

- Tanrı’nın Oğlu adlı öyküsü ile Osman Karagöl

- Asa-Kıran adlı öyküsü ile Osman Tarhan

- Karanlık Günler 2 – Beyaban adlı öyküsü ile Sefa Tursun

- Tutku adlı öyküsü ile Suat Vural

- Ayrık Dünyalar adlı öyküsü ile Tayfun Pektaş

- Falcı adlı öyküsü ile Yusuf Kerem Özcan

Gelecek ay, seçkinin beşinci yıldönümünü kutluyor olacağımızdan, her sene olduğu gibi bir süprizle çıkacağız karşınıza. Bir sonraki ayın, yani temmuz ayının, teması ise “FIRTINA” olarak belirlendi. Öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz.

Öykü dolu daha nice beş senelere!

Adil "Bars Elsa" Öztürk

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Seçkide Elli Dokuzuncu Ay
« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2014, 22:34:24 »

Gerek gerçek hayatın gerekse fantazya dünyasının en önemli öğelerinden biri olagelmişti asalar. Musa’nın denizler yaran, ejderhaya dönüşen sopası, Harry Potter’ın mürver asası yahut bilge Ak Gandalf’ın kudretli asası… Ancak tüm bu asaları yaratan gerçek sihre sahip bir asa daha var dostlar, sizlerin kalemleri! Sihirli asalarınızı oynatın ve dünyalarınızın kapılarını okuyuculara aralayın!

Ufak bir eleştiri Hz. Musa' nın yaptığı sihir değildi.Bence bu kategoriye sokulmamalı.
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2014, 08:13:06 »
Bir yanlış anlaşılma var sanıyorum. Yazarımız zaten cümlesinde Hz. Musa'nın sihir yaptığından bahsetmemiş ya da bir fantazya unsuru olarak değerlendirmemiş. Kitaplarda yazan ve peygamberin elindeki sopanın ne kadar dikkati çektiğinden dem vurmuş ki tüm Musa tasvirlerinde de elinde bir sopa (asa) ile resmedilir.

Bu arada bu ayki görsel şahane, öyküleri de okumanızı tavsiye ediyorum. Gelecek aya hazırlık olsun :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2014, 09:17:16 »
:D bir sonraki seçkinin konusu güzelmiş FIRTINA gelecek ay için seçilebilecek en iyi konu malum LYS adı altında kopan fırtınalar olacak. Sınava giren herkese başarılar dilerim. Gelecek ayki öyküleride merakla bekliyorum. :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2014, 14:16:32 »
Hakan Abi benim yerime cevap vermiş; ama ben de bir şeyler diyeyim soruyu görmüşken. Dinsiz olduğumu saklamıyorum çoğu mekanda; birçok insan da dindar yahut İslam olduğunu saklamaz ve İslam çoğu zaman bir yorumdur; Aleviler ile Sünnilerin İslam yorumu gibi benim de bir İslam -ve diğer dinler- yorumum var ve bu Musa yahut diğer peygamberlerin Horus'tan, Zeus'tan ya da Ra'dan farklı olduğunu düşünmüyorum. Nasıl ki şimdi dünyanın büyük kısmı Ra için mitolojik yaratık diyorsa ben de Ra ve diğerleri için aynı şeyi düşünüyorum. Amacım hakaret etmek olsaydı da zaten öykülerimin çoğunda İslami ögeleri kullanmazdım. Umarım İslam'a hakaret ettiğimi falan düşünmezsiniz. :)

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2014, 22:25:29 »
Hakan Abi benim yerime cevap vermiş; ama ben de bir şeyler diyeyim soruyu görmüşken. Dinsiz olduğumu saklamıyorum çoğu mekanda; birçok insan da dindar yahut İslam olduğunu saklamaz ve İslam çoğu zaman bir yorumdur; Aleviler ile Sünnilerin İslam yorumu gibi benim de bir İslam -ve diğer dinler- yorumum var ve bu Musa yahut diğer peygamberlerin Horus'tan, Zeus'tan ya da Ra'dan farklı olduğunu düşünmüyorum. Nasıl ki şimdi dünyanın büyük kısmı Ra için mitolojik yaratık diyorsa ben de Ra ve diğerleri için aynı şeyi düşünüyorum. Amacım hakaret etmek olsaydı da zaten öykülerimin çoğunda İslami ögeleri kullanmazdım. Umarım İslam'a hakaret ettiğimi falan düşünmezsiniz. :)

Yok kesinlikle hakaret ettiğinizi düşünmedim.
   Yazının genelinden öyle bir yorum çıkardım ve eleştiride bulundum.Kimsenin inancını sorgulayacak değilim.Herkesin inancı kendisini bağlar. :)
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.