Kayıt Ol

Dünyamızın Gizli Sahipleri - Giovanni Scognamillo

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Dünyamızın Gizli Sahipleri - Giovanni Scognamillo
« : 21 Mayıs 2014, 18:43:35 »

Birkaç ay önce Sacognamillo'nun iki kitabını Akmar'da bir sahaftan temin etmiş ve okumak için kitaplığımın bir köşesine bırakmıştım. Bir süre sonra Dünyamızın Gizli Sahipleri'ne başlamış ve sürekli olmamak kaydıyla, biraz biraz okumayı düşünmüştüm. Bir süre öyle de yaptım fakat kitabın bu şekilde bitmeyeceğini anladığımda, başka kitaba başlamadan önce bitirene kadar bunu okumaya karar verdim.

Kitabın kategorisi için de tereddütlerim var. Tam olarak bilimkurgu değil, hatta bu bir roman değil. En uygun tabir "bilimsel bir kitap" olacak sanırım. Peki Dünyamızın Gizli Sahipleri'nde ne anlatılıyor? Hemen şöyle özetleyeyim:

Kısaca, çözülemeyen, bir esrar olarak kalan şeylerden bahsediliyor. Birkaç örnek de verecek olursam eğer: Kayıp uygarlıklar, tanımlanamayan uçan nesneler, uzaydan gelen sesler, devler, üstün zekalı insanlar, insanlığın tarihi, evrim gibi konular. Elbette bu saydığım konulardan çok daha fazlası var. Satır aralarına serpiştirilmiş o kadar ilgi çekici (en azından bilimkurgu meraklıları için) bilgi var ki, kitabı bitirdikten sonra sanki de beş-on farklı kitap okumuş gibi hissediyorsunuz.

Biraz daha açacak olursam eğer, tanımlanamayan uçan nesnelerin yani UFO'ların dünyada en çok nereleri ziyaret ettiklerini, ne zaman ziyaret ettiklerini ve ziyaretleri esnasında yaşananları kronolojik olarak sıralayan Scognamillo, verilmesi gereken tüm bilgileri vermesinin ardından kararı okura bırakıyor. Tüm bu bilgiler ışığında inanıp inanmamak size kalmış diyor. Ve bu, diğer tüm konular için de geçerli. Kitap her yeni bölümde bu şekilde ilerliyor

Özellikle benim ilgimi çeken konular oldukları için daha bir şevkle okudum. Giovanni Scognamillo okumak için de güzel bir başlangıç olduğu görüşündeyim. Sırada elimdeki diğer kitabı var: Uzaydan Geldiler. Umarım yakın bir tarihte onu da okuyabilirim.

Dünyanın gizemli olaylarına göz atmak isteyenler okuyabilirler.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dünyamızın Gizli Sahipleri - Giovanni Scognamillo
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2014, 22:10:19 »
Yaz geldiğinde bütün arkadaşlarım tatile gittiğinden mahallenin delisi gibi bütün gün uyuyup, geceleri ise biriktirdiğim paralarla aldığım teleskobumla gökyüzünü izlediğim ortaokul yıllarımda okumuştum bu kitabı. Çok da beğenerek.

O zamanlar bunun gibi ne kadar ilginç kitap varsa toplayıp okumak gibi bir alışkanlığım vardı, kimsenin bilmediği bir şeyleri keşfedeceğime, çok büyük bir buluş gerçekleştireceğime inanıyordum :)

Kitabın yazarı çok özgün bir kişi. İzi sürülmeli, çalışmaları incelenmeli. Eskisi gibi kendimi kaptırmasam da artık, okumak keyif veriyor.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2015, 17:20:29 »
Yıllar önce okumuştum, sanırım kütüphaneden ödünç kitap servisinden edinmiştim. Şimdi bulamıyorum. Kitaplığımda olsun, bir daha okuyayım isterim. Fantastik Kurguya, Bilim Kurguya, gizemli olaylara merak salanların okumasını öneriyorum...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2015, 18:52:17 »
73 Koza Yayınları baskısı tanıdığım bir sahafta varmış, böyle anlatınca ilgimi çekti. Merak ettiğim fakat bir türlü kitabını alıp okumadığım bir yazar. Kitabı edinip okuyunca yorumumu ekleyeceğim.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."