Kayıt Ol

Türkiyede E Kitap Sorunu

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Türkiyede E Kitap Sorunu
« : 06 Haziran 2014, 22:33:33 »
Uzun zamandır Türkiyedeki yayınevlerinin neden e kitaba önem vermedigini düşünüyorum.Yurtdışındaki örneklere baktıgımızda e kitap sonrası kitap satışında adeta patlama yaşandıgı, yazarlıgın iyi gelir getiren meslek haline geldigi, yayınevlerinin basılı kitaplara göre onlarca kat kar elde ettigi ve okur sayısının gün geçtikçe arttıgı görülüyor.Türkiye de ise düzenli kitap okumak cidden el yakıyor.Ayda rahatlıkla 4 kitap bitirebilen benim gibi  okurlara büyük ekonomik agırlık bindiriyor. E kitap uygulamasından en çok kazanç saglayabilecek ülkelerinse Türkiye gibi ülkeler  oldugunu düşünüyorum.Şöyle bir düşünecek olursak büyük bir genç nüfusumuz var ve neredeyse herkeste artık telefon, tablet gibi teknolojik aletler var.Maalesef çogumuzda da sürekli telefonla zaman geçirme takıntısı var.Telefonla herhangi bir işimiz olmasa bile boş boş ekrana bakıyoruz.Bence e kitap telefona harcadıgımız boş zamanın degerlendirilmesi için de büyük bir fırsat.Bugün store uygulamalarına baktıgımızda örnek olarak konulan yazıların bile onbinlerce kez indirildigini görüyoruz.Bu bile toplumun e kitaba olan açlıgının en büyük örnegi bence.Ayrıca yukarıda bahsettigim ekonomik nedenlerden dolayı birçok illegal e kitap internette rekor indirilme sayılarına ulaşıyor.İnsanların da birkaç denemeden sonra e kitap okumaya rahatlıkla alıştıgını görüyoruz.
Sonuç olarak yayınevlerinin hiçbir masraf olmadan hem okuyucunun hemde kendilerinin yararına olacak bu uygulamayı neden desteklemediklerini aklım almıyor dogrusu.Bence bizde Kayıp Rıhtım olarak e kitapla ilgili "biz bunu istiyoruz" projesi gibi bazı çalışmalar yapmalıyız.Belki de yayınevleri sesimizi duyar

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiyede E Kitap Sorunu
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2014, 23:22:17 »
Arkadaşım, okumak isteyen her zaman okur ve yayıncılar bunları görür.Okuyacak potansiyel var da adamlar mı kullanmıyor?Normalde ayda bir kitap bile okumayan birinden alışkanlıklarını bırakıp e-book okumasını beklemen anormal kaçar.Ayda bir kitap diyorum, yük mü?
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2014, 23:42:10 »
Sanırım yazımı uzun bulup orta kısmı komple atladınız.Okuyacak olursanız orda uzun uzadıya birçok kişinin e kitap okumaya egilimli oldugunu gösteren ve hemen şuanda internetten araştırılabileceginiz çok somut örnekler verdim.Ayrıca bu ayda bir ayda iki olayı degil.Kitap okumak bence devamlılık ister.Bu ay kitap okudum ay bitene kadar okumam gibi bir yaklaşımı ancak kitap okuma alışkanlıgı olmayan bireyler gösterir ve bence bu kişilerin bu alışkanlıgı kazanamamasının en büyük nedeni ekonomik nedenler.Şuan bir edebiyat forumu olan bu sitede bile bu kitaba 40 lira nasıl verecegim tartışması yaşanıyor.Ben de hem gitar parası biriktirip hem kitap almaya çalışan bir ögrenci olarak bu sorundan muzdaribim.Peki biz bile kitap için para ayıramıyorsak okuma alışkanlıgı olmayan biri nasıl kitaba para vermeyi düşünsün?

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2014, 00:30:37 »
Doğruyu söylemek gerekirse e-kitaplardan pek haz etmiyorum. Ama ülkemiz şartları göz önüne alındığında da size hak vermemek elde değil. Fakat ülkemizde medya ve eğlence sektörü (özellikle her gün albüm satamıyoruz diye mızıldanan müzik sektörü) bile e-ticaret mecralarını doğru dürüst kullanamaz iken bunu yayınevlerinden beklemek biraz idealizm olur gibime geliyor.

Kaldı ki ülkemizde kitap okuma alışkanlığına ket vuran asıl şeyin maddi imkansızlardan ziyade toplum algısı ve yanlış devlet politikaları olduğunu düşünüyorum. Mesela devlet neden kitaplardan hala kdv alıyor ya da neden belirli nitelikleri sağlayan yayınevlerine vergi indirimleri sağlanmıyor anlayabilmiş değilim. Ayrıca parası olmayan insanların yararlanabileceği kütüphaneler var ama baktığımızda ne devlet tüzelkişiliği, ne üniversite tüzelkişilikleri ne de sivil toplum kuruluşları ülkemizdeki kütüphanelerin nicelik ve niteliklerini artırmaya çalışmıyor. Durum böyle olunca oturupta yayınevlerini kitapları çok pahalıya basıyorlar veya yeteri kadar e-kitap yayımlamıyorlar diye suçlamak bana haksızlıkmış gibi geliyor.

Kaldı ki halkımız okumayı sevmiyor. Benim evimde çizgi romanlar hariç 400-500 kitaplık bir kütüphanem var ama şu güne kadar (27 senede yani) sadece iki kişiye okuma alışkanlığı kazandırabildim. Ve ne yazık ki her gün beraber olduğum kardeşim bunlardan biri değil. Yani cebinden tek kuruş çıkmayan kardeşim hiçte parasızlık yüzünden değil istemediği için kitap okumuyor. En ucuz sigaranın 6 lira olduğu bir ülkede bir adam her gün bir paket sigara içip ben kitaba para ayıramıyorum derse ben buna inanmam. Tamam belki sigara alışkanlık ama 180 lirada az para değil. Demek ki adamın parası varmış ama öncelikleri farklıymış. Velhasıl demek istediğim kitap okuma alışkanlığımızın olmamasının sebebi ekonomik nedenler falan değil. Biz toplum olarak okumayı sevmiyoruz ve 80'lerden beride devlet sevmememiz için elinden gelen her şeyi yapıyor...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2014, 02:07:11 »
Sanırım yazımı uzun bulup orta kısmı komple atladınız.Okuyacak olursanız orda uzun uzadıya birçok kişinin e kitap okumaya egilimli oldugunu gösteren ve hemen şuanda internetten araştırılabileceginiz çok somut örnekler verdim.Ayrıca bu ayda bir ayda iki olayı degil.Kitap okumak bence devamlılık ister.Bu ay kitap okudum ay bitene kadar okumam gibi bir yaklaşımı ancak kitap okuma alışkanlıgı olmayan bireyler gösterir ve bence bu kişilerin bu alışkanlıgı kazanamamasının en büyük nedeni ekonomik nedenler.Şuan bir edebiyat forumu olan bu sitede bile bu kitaba 40 lira nasıl verecegim tartışması yaşanıyor.Ben de hem gitar parası biriktirip hem kitap almaya çalışan bir ögrenci olarak bu sorundan muzdaribim.Peki biz bile kitap için para ayıramıyorsak okuma alışkanlıgı olmayan biri nasıl kitaba para vermeyi düşünsün?
  Ben de bunu vurguladım, yorumumu okurken sığ bir yaklaşımla yaklaşmışsınız.Ben orada sizin düşüncenize değil, başka insanların düşünce şekline sitem ettim.Okumak isteyen zaman da olmasa, para da olmasa ayda bir kitap da okuyabilir anlamında.Bazı sigara içen insanlar kitabı maddi açıdan lüzümsuz görüyor mesela, okumak istemeyen için bahane çok..Okumayan okumuyor..Bahane gereksiz.İsteyen istediğî gibi bütçe ayırır..
    ''Ben şu şekilde, şu koşullarda bütçe ayırdım.'' gibi övünenler de devamlı okuyucu değildir zaten, er geç bırakırlar, çünkü lütfederler kitap okumakla..(Kendi değimleriyle.)Sanki bizim hayrımıza okurlar bu insanlar.Kendi için ayırdığı bütçeyi, kendi için değil de kitaba bütçe ayırıyor gibi düşünmek yanlış.Sinemaya gitmek gibi düşünün, gezmek gibi ama bu şey seni geliştirir, aman lütfet de okuma, az büyüklen çünkü lütfettin.Yazık ya.
   Bu arada o eğilim olarak kast ettiğiniz şey de fazla sığ. İndirip okumayan hatta bir kere bile yeltenmeyen en az on kişiyi örnek verebilirim.
   Hayır, yorumunuzun tümünü okudum.Bu zihniyette e-book okuyarak kitap okuma alışkanlığı kazanılacağını da hiç sanmıyorum, bunun nedeni meraklısının zaten okuyor olmasıdır.
  E-book reader(Bu aygıtta göze zararlı fotonlar yayılmıyor.) alıp gözünü korursun ve okursun.Bunu da sadece meraklısı yapar.Para verecek kişiler.Aksi takdirde güzel gözlerine yazık edersin(Herkes bu şekilde düşündüğünden bilgisayar/tablet v.b cihazlardan fazla yazı okumaz.), üçüncü dünya ülkesinden fazla bir şey bekleme.İstisnalar kaideyi bozmuyor maalesef.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2014, 12:14:28 »
Söylediklerinizde katıldıgım kısımlar var fakat halkımız zaten okumuyor zaten alışkanlıkları yok e kitap olsa ne yazar gibi düşünceleri ben desteklemiyorum.Sadece kötüleyip çözüm üretmekten kaçtıgımız için bu durumda oldugumuzu düşünüyorum. Okuma oranının düşük oldugu bilinen bir gerçek.Peki ama neden? Şuanki gençlerin çogu özellikle fantastik edebiyata büyük ilgi duyuyor fakat çok az bir kısmı kitap okuyor.Bunun nedeni ise kitapların pahalı oluşu bence.Evet basılı kitaplarda pahalılıgın en önemli sebebinin kdv oldugunun farkındayım.Bu açıdan yayınevlerini kötülemiyorum fakat şuanda e kitaplardan oldukça az bir miktar vergi alınıyor.Yayınevleri rahatlıkla 4-5 tl civarında kitap satıp hem tek  bir kitaptan aldıgı kar oranını yakalar hemde satış sayısını rahatlıkla arttırır.Bakın size bir örnek vereyim.Şuan belgariad serisinin ilk kitabı internetten korsan olarak sadece tek bir kaynaktan 23 bin kere indirilmiş.Bu kitabın ona yakın farklı kaynaga yüklendigini düşünürsek siz tahmin edin kaç kişi bunu epub olarak okumuş.Peki soruyorum kaç kişi bunu basılı olarak aldı? Veya başka bir örnek geçtigimiz yıllarda kanunda yapılan bir degişiklikle kısa süreligine ucuz kitap satmanın önü açılmıştı.Gazetenin haberine göre sadece suç ve ceza kitabı o dönem 1 milyona yakın satmış.(Kitapçımdan ögrendigime göre de çıkışından kısa süre sonra bu yasa kaldırılmış)Bunlar aslında zannettigimizin aksine bizim toplumumuzun da fırsat verildiginde okuyabildiginin en güzel kanıtları bence.Ayrıca e kitabın göz bozdugu düşüncesi tamamen geçersizdir.Bugün gelişmiş ülkelerde insanlar her yerden telefonları ve tabletleri ile kitap okuyorlar.Belirli bir mesafeden okundugunda ise hiçbir zararının olmadıgı uzun yıllar önce kanıtlandı.Atık çok ucuza akıllı telefon veya tablet sahibi olabilecegimizi de göz önüne alırsak e kitap büyük bir nimet bence.Yayınevlerinin tek yapması gereken ise sadece kitabın taratılmış versiyonunu internetten satmak.Ne basım derdi var ne lojistik.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2014, 14:10:05 »
Uzun zamandır Türkiyedeki yayınevlerinin neden e kitaba önem vermedigini düşünüyorum.Yurtdışındaki örneklere baktıgımızda e kitap sonrası kitap satışında adeta patlama yaşandıgı, yazarlıgın iyi gelir getiren meslek haline geldigi, yayınevlerinin basılı kitaplara göre onlarca kat kar elde ettigi ve okur sayısının gün geçtikçe arttıgı görülüyor.Türkiye de ise düzenli kitap okumak cidden el yakıyor.Ayda rahatlıkla 4 kitap bitirebilen benim gibi  okurlara büyük ekonomik agırlık bindiriyor. E kitap uygulamasından en çok kazanç saglayabilecek ülkelerinse Türkiye gibi ülkeler  oldugunu düşünüyorum.Şöyle bir düşünecek olursak büyük bir genç nüfusumuz var ve neredeyse herkeste artık telefon, tablet gibi teknolojik aletler var.Maalesef çogumuzda da sürekli telefonla zaman geçirme takıntısı var.Telefonla herhangi bir işimiz olmasa bile boş boş ekrana bakıyoruz.Bence e kitap telefona harcadıgımız boş zamanın degerlendirilmesi için de büyük bir fırsat.Bugün store uygulamalarına baktıgımızda örnek olarak konulan yazıların bile onbinlerce kez indirildigini görüyoruz.Bu bile toplumun e kitaba olan açlıgının en büyük örnegi bence.Ayrıca yukarıda bahsettigim ekonomik nedenlerden dolayı birçok illegal e kitap internette rekor indirilme sayılarına ulaşıyor.İnsanların da birkaç denemeden sonra e kitap okumaya rahatlıkla alıştıgını görüyoruz.
Sonuç olarak yayınevlerinin hiçbir masraf olmadan hem okuyucunun hemde kendilerinin yararına olacak bu uygulamayı neden desteklemediklerini aklım almıyor dogrusu.Bence bizde Kayıp Rıhtım olarak e kitapla ilgili "biz bunu istiyoruz" projesi gibi bazı çalışmalar yapmalıyız.Belki de yayınevleri sesimizi duyar
aşırı radyasyon insan beynini uyuşturuyor. Çok uzun süre bilgisayarla uğraşan insanlar akşam 8den sonra idiota bağlıyor afedersiniz. Kitap okumak için bu kafaya gireceksem okumam daha iyi. Yeşillikler içinde makinelerden uzakta okumayı yeğlerim öte yandan konunun başka bir ucundan bakmak gerekirse ağaç katliamına dur demek için olmazsa olmaz bir yöntem ve daha saymadığım +ları çok ama eksileri benim daha çok umrumda sanki...

Ek olarak isteyen istediği zaman bir kitabı yüzde 70 daha ucuza bulabiliyor. Sahaf arkadaş tanıdık vs illa gibip sıfırını orjinalini almaya gerek var mı tartışılır. Hem o zaman kişiler arası samimiyet falan öyle cicilikler yaşanıyor. Kitap alıp vererek tanıştığım kız arkadaşlarım oldu misal. Aldığım kitapları hiç okumadım orası ayrı...

Ve Berke koşarak konudan uzaklaşır. :)
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2014, 14:22:45 »
Söylediklerinizde katıldıgım kısımlar var fakat halkımız zaten okumuyor zaten alışkanlıkları yok e kitap olsa ne yazar gibi düşünceleri ben desteklemiyorum.Sadece kötüleyip çözüm üretmekten kaçtıgımız için bu durumda oldugumuzu düşünüyorum. Okuma oranının düşük oldugu bilinen bir gerçek.Peki ama neden? Şuanki gençlerin çogu özellikle fantastik edebiyata büyük ilgi duyuyor fakat çok az bir kısmı kitap okuyor.Bunun nedeni ise kitapların pahalı oluşu bence.Evet basılı kitaplarda pahalılıgın en önemli sebebinin kdv oldugunun farkındayım.Bu açıdan yayınevlerini kötülemiyorum fakat şuanda e kitaplardan oldukça az bir miktar vergi alınıyor.Yayınevleri rahatlıkla 4-5 tl civarında kitap satıp hem tek  bir kitaptan aldıgı kar oranını yakalar hemde satış sayısını rahatlıkla arttırır.Bakın size bir örnek vereyim.Şuan belgariad serisinin ilk kitabı internetten korsan olarak sadece tek bir kaynaktan 23 bin kere indirilmiş.Bu kitabın ona yakın farklı kaynaga yüklendigini düşünürsek siz tahmin edin kaç kişi bunu epub olarak okumuş.Peki soruyorum kaç kişi bunu basılı olarak aldı? Veya başka bir örnek geçtigimiz yıllarda kanunda yapılan bir degişiklikle kısa süreligine ucuz kitap satmanın önü açılmıştı.Gazetenin haberine göre sadece suç ve ceza kitabı o dönem 1 milyona yakın satmış.(Kitapçımdan ögrendigime göre de çıkışından kısa süre sonra bu yasa kaldırılmış)Bunlar aslında zannettigimizin aksine bizim toplumumuzun da fırsat verildiginde okuyabildiginin en güzel kanıtları bence.Ayrıca e kitabın göz bozdugu düşüncesi tamamen geçersizdir.Bugün gelişmiş ülkelerde insanlar her yerden telefonları ve tabletleri ile kitap okuyorlar.Belirli bir mesafeden okundugunda ise hiçbir zararının olmadıgı uzun yıllar önce kanıtlandı.Atık çok ucuza akıllı telefon veya tablet sahibi olabilecegimizi de göz önüne alırsak e kitap büyük bir nimet bence.Yayınevlerinin tek yapması gereken ise sadece kitabın taratılmış versiyonunu internetten satmak.Ne basım derdi var ne lojistik.
  Sizin söylediklerize katıldığım yerler de var.O telefondan okuma zahmetine zaten okuyanlar girer.Ama burada konuştuğumuz konu kitap okuma alışkanlığı kazanmak.E-book okuyarak kazanılacağını hiç zannetmiyorum.İstisnalar kaideyi bozmaz diyorum tekrardan.Bu arada kaç arkadaşım fantastik objeleri çok seviyor(Hastalık derecesinde.) ama önüne sevdiği kitapları koyup; ''Al kitap senin olsun, yeter ki oku!'' dediğimde bile okumuyorlar, hiç okumayan birinin önündeki engel kitap parası değil bundan emin olun.
   Atalarımız ne demiş?Diğer bir versiyonuyla ''Azimin önünde hiçbir engel duramaz.'', isteyen okur.Biz salak mıyız da kitaba para veriyoruz, bizim maddi durumumuz çok mu parlak da okuyoruz?Bunu düşünmek gerek.Bahane gereksiz.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2014, 14:56:30 »
Ek olarak isteyen istediği zaman bir kitabı yüzde 70 daha ucuza bulabiliyor. Sahaf arkadaş tanıdık vs illa gibip sıfırını orjinalini almaya gerek var mı tartışılır. Hem o zaman kişiler arası samimiyet falan öyle cicilikler yaşanıyor. Kitap alıp vererek tanıştığım kız arkadaşlarım oldu misal. Aldığım kitapları hiç okumadım orası ayrı...

İkinci el tercih meselesi ama Türkiye'de telifleri alınmış, herhangi bir kitapçıdan ya da sahaftan rahatça temin edinebilinecek eserlerin gerek internet ortamında gerekse fiziki olarak satılmasına, temin edilmesine karşıyım. Yayınevlerine akıl vermeye kalkıpta bu tür mecralara yönelirsek iki yüzlü davranmış olacağımız düşünüyorum. Tabi sözüm meclisten dışarı...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2014, 16:01:56 »
İllegal bir şeyi savunan yok zaten.Sadece Türkiyede ekitap uygulamasının çok başarılı olabilecegini somut örneklerle savundum.Bir kitabın e kitap olarak onbinlerce kez indirilmesi "benimde tanıdıklarım var hiçbiri kitap okumuyor" "zaten olsada kimse okumaz" sözlerini tamamen gereksizleştirir. Zararı olmayıp faydası olan , özellikle son yıllarda adeta şaha kalkmış , kullanılan ülkelerde okuma oranını arttırmış bir uygulamanın negatif yönlerini bulmaya çalışmak , ne gerek var zaten kitap alan okur demek , gelenekçi anlayışı yıkamamak maalesef bize özgü birşey olsa gerek.Şu ben telefondan okumam yaklaşımını ayrı degerlendirirsek size bu kitap 40 lirayada satılıyor 5 lirayada satılıyor hangisini almak istersin diye sorulursa cevap belli diye düşünüyorum.8 kat ucuza satılırsa talep elbette ki artar.Telefondan okuma olayına gelirsek şahsen ben yaklaşık 1 saatlik okumadan sonra rahatlıkla alıştım.E kitap yer kaplamaz, kitabın kirlenmesi yırtılması riski yoktur ( ki ben çok takıntılıyım bu konuda) Her yerde rahatlıkla okunabilir , şuanda da yüzlerce farklı e kitap uygulaması var zaten.Saglık konusuna gelirsek şuanki teknolojik aletlerin neredeyse hepsi zararlı ışınları engelleyen özel cam bulunduruyor ( ha çinden 30 tl ye telefon alırsın o ayrı).Tek sorun ekran küçük oldugunda göz sabit kaldıgı için göz uyuşuklugu meydana geliyor bu da ekranın göze uzaklıgını ayarlayarak ve okuma süresini abartmayarak engellenebiliyor.Birde telefonun baz istasyonuyla iletişim kurdugu dalgalar var.Bu konuda çok farklı düşünceler var fakat zaten çogumuz her an telefonu yanımızda taşıyoruz.Son olarak ben yıllardır kitabı elime aldım basılı kitabı hiçbir şeye degiştirmem derseniz elbette diyecek bir şey yok tercih meselesidir

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Haziran 2014, 16:45:31 »
valla beyler tek sorun şu aslında üstteki konuşmaların hiç birini okumadım lakin bir  kitapsatış sitesinde bir kitabın basılı halinin e-book formatındaki halinden daha ucuz olduğunu gördüğümde Türkiye'de e-kitap işinin çok yanlış anlaşıldığını o an kavramıştım . Ayrıca  şahsen bir kitabı elime almadan sayfalarını çevirmeden okuyamıyorum ve bence kitabın ebook hali kitabı basılı olarak alanlara ücretsiz verilmeli ya da tercihen çok daha ucuz bir fiyata  sadece ebook olarak alınabilmeli belki böyle bir sistemi 10 seneye falan görürüz umudumuzu yitirmeyelim

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2014, 19:35:48 »
İllegal bir şeyi savunan yok zaten.Sadece Türkiyede ekitap uygulamasının çok başarılı olabilecegini somut örneklerle savundum.Bir kitabın e kitap olarak onbinlerce kez indirilmesi "benimde tanıdıklarım var hiçbiri kitap okumuyor" "zaten olsada kimse okumaz" sözlerini tamamen gereksizleştirir. Zararı olmayıp faydası olan , özellikle son yıllarda adeta şaha kalkmış , kullanılan ülkelerde okuma oranını arttırmış bir uygulamanın negatif yönlerini bulmaya çalışmak , ne gerek var zaten kitap alan okur demek , gelenekçi anlayışı yıkamamak maalesef bize özgü birşey olsa gerek.Şu ben telefondan okumam yaklaşımını ayrı degerlendirirsek size bu kitap 40 lirayada satılıyor 5 lirayada satılıyor hangisini almak istersin diye sorulursa cevap belli diye düşünüyorum.8 kat ucuza satılırsa talep elbette ki artar.Telefondan okuma olayına gelirsek şahsen ben yaklaşık 1 saatlik okumadan sonra rahatlıkla alıştım.E kitap yer kaplamaz, kitabın kirlenmesi yırtılması riski yoktur ( ki ben çok takıntılıyım bu konuda) Her yerde rahatlıkla okunabilir , şuanda da yüzlerce farklı e kitap uygulaması var zaten.Saglık konusuna gelirsek şuanki teknolojik aletlerin neredeyse hepsi zararlı ışınları engelleyen özel cam bulunduruyor ( ha çinden 30 tl ye telefon alırsın o ayrı).Tek sorun ekran küçük oldugunda göz sabit kaldıgı için göz uyuşuklugu meydana geliyor bu da ekranın göze uzaklıgını ayarlayarak ve okuma süresini abartmayarak engellenebiliyor.Birde telefonun baz istasyonuyla iletişim kurdugu dalgalar var.Bu konuda çok farklı düşünceler var fakat zaten çogumuz her an telefonu yanımızda taşıyoruz.Son olarak ben yıllardır kitabı elime aldım basılı kitabı hiçbir şeye degiştirmem derseniz elbette diyecek bir şey yok tercih meselesidir

Spekülasyon yapmayınız.Altını çizmeme rağmen anlamıyorsanız sizde sorun var demektir.Özellikle altını çizdim ki ''kitap okuma alışkanlığı kazanma'' konusundan konuştuğumuzu anlayın diye.Ben de e-book okuyorum ve karşı değilim.
İstatisliklere göre 10.000 de 1 düzenli kitap okuyan var Türkiye'de, gerçekten somut örneklerle gelecekseniz, istatisliklerde artış olursa bakalım.Somut örnek dediğimiz bir şeyler kanıtlar, önüne gelen şeyi somut örnek diye ortaya atamazsınız.Delinin biri kuyuya taş atacak gene.

Alıntı
Bir kitabın e kitap olarak onbinlerce kez indirilmesi "benimde tanıdıklarım var hiçbiri kitap okumuyor" "zaten olsada kimse okumaz" sözlerini tamamen gereksizleştirir.

Örnekleri de ben uydurmuyorum farkındaysanız, yukarıda yazdığınız şeyleri de ben yazmadım o ayrı, benim yazdıklarımı veya yazmadıklarımı tanımıyorsanız ve gereksiz buluyorsanız neden tartışma platformuna yazıyorsunuz, fikrimi almıyor musunuz?Sizinle aynı fikirde olmayan biri canınızı mı sıktı?Eleştirilmesini istemiyorsanız tartışma platformuna yazmamanızı veya forum sitesinin mantığını kavramanızı öneririm.
    Ha bu benim haddim değil tabii ki, size ne yapmanızı söyleyen yok.Sadece tavsiye. ;)

Orada ''zaten olsada kimse okumaz'' veya ''benim de tanıdıklarım var hiçbiri kitap okumuyor'' gibi bir şey yok, atıp tutmanız yersiz..Gelgelelim kimse birbiri ile yarışmıyor burada.Önce tartışmayı, objektif bakmayı ve forum sitesinin ne işe yaradığını öğrenelim sonra buraya yazı yazalım, oldu mu?Bu kadar da netim yani.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Haziran 2014, 23:06:39 »
Öncelikle adabını topla.Düzgün konuşmayı ögren.Kimseye öyle saçma sapan yakıştırmalarda bulunma.Boşver e kitabı filan önemli deil senin iyi bir terbiye dersine ihtiyacın var.Önce bak bakalım yukarıya kaç kişi fikirlerini paylaşmış.Sonra bir daha bak sana özel herhangi bir şey söylemiş miyim? Gelip sanki sesini kısmışım gibi adeta hakaret kusuyorsun! Bu konuyu tartışma konusu olarak açmamıştım sadece konu hakkında birçok yerden okudugum bazı bilgileri paylaşmak istedim.Sende geldin fikirlerime karşı çıktın tamam güzel , peki bak bakalım benim sana verdigim yanıtlarda herhangi bir hakaret, terbiyesizlik var mı? Okuma alışkanlıgıyla ilgili birkaç yorum oldu bende gazeteden aldıgım bilgiyi burda paylaştım ,ne hangi yorumu kimin yaptıgına baktım ne de kimseye karşı şahsi bir cümlede bulundum.Sense gelmiş sorunlusun diyip saçma yakıştırmalarda bulunuyorsun.Tartışmanın ne oldugunu söyleyecek söz bulamayınca hakarete başvuran senin gibi yoz birinden ögrenecek degilim.Bir daha da saçma bir konu yüzünden şahsıma hakarette bulunacaksan özelden yaz bende karşılık vereyim.Burayıda kirletme!

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Haziran 2014, 23:43:50 »
 Sizli bizli konuşulan günleri özledim.

E-kitap olayıysa bence çok avantajlı. Konuda yetkin değilim ancak güzel birkaç özelliğini duymuştum. Okuduğunuz yerin altını çizmek, binlerce veri yüklemek vs. Yer tasarrufu konusunda da bir hayli yararlı.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Haziran 2014, 02:22:12 »
Öncelikle adabını topla.Düzgün konuşmayı ögren.Kimseye öyle saçma sapan yakıştırmalarda bulunma.Boşver e kitabı filan önemli deil senin iyi bir terbiye dersine ihtiyacın var.Önce bak bakalım yukarıya kaç kişi fikirlerini paylaşmış.Sonra bir daha bak sana özel herhangi bir şey söylemiş miyim? Gelip sanki sesini kısmışım gibi adeta hakaret kusuyorsun! Bu konuyu tartışma konusu olarak açmamıştım sadece konu hakkında birçok yerden okudugum bazı bilgileri paylaşmak istedim.Sende geldin fikirlerime karşı çıktın tamam güzel , peki bak bakalım benim sana verdigim yanıtlarda herhangi bir hakaret, terbiyesizlik var mı? Okuma alışkanlıgıyla ilgili birkaç yorum oldu bende gazeteden aldıgım bilgiyi burda paylaştım ,ne hangi yorumu kimin yaptıgına baktım ne de kimseye karşı şahsi bir cümlede bulundum.Sense gelmiş sorunlusun diyip saçma yakıştırmalarda bulunuyorsun.Tartışmanın ne oldugunu söyleyecek söz bulamayınca hakarete başvuran senin gibi yoz birinden ögrenecek degilim.Bir daha da saçma bir konu yüzünden şahsıma hakarette bulunacaksan özelden yaz bende karşılık vereyim.Burayıda kirletme!
   Hakaret ile Hakikat kavramlarını karıştırmayın lütfen.Tabii, insanlar arasındaki farkı öğrenemediyse  yapacak bir şey yok.
 Ayrıca;

filan önemli deil senin
Yazım kurallarını öğrenmelisiniz.Bol ünlemli yazmanız da güldürdü..
Sizli bizli konuşulan günleri özledim.

E-kitap olayıysa bence çok avantajlı. Konuda yetkin değilim ancak güzel birkaç özelliğini duymuştum. Okuduğunuz yerin altını çizmek, binlerce veri yüklemek vs. Yer tasarrufu konusunda da bir hayli yararlı.
Evet katılıyorum, haklısınız.Her şeyde.