Kayıt Ol

Zaman Makinesi - H.G. Wells

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Zaman Makinesi - H.G. Wells
« : 25 Ocak 2015, 17:40:41 »
Uyarlayan: Lewis Helfond
Çizer: Rajesh Noqulakonda

Wells'in, uzun zaman önce okuduğum ve çok sevdiğim bu bilimkurgu eserinin çizgi roman versiyonunu da an itibarıyla okumuş bulunmaktayım.

Zaman makinesi kavramının kullanıldığı ilk eserlerden biri olan bu yapıt, yazıldığı dönem itibarıyla oldukça başarılı. Aslında günümüz için de bu durum hala geçerli çünkü bu kısa eser, bilimkurgu klasikleri arasındaki yerini çoktan sağlamlaştırmış durumda. Wells'in de en meşhur eseridir aynı zamanda.

Zaman Gezgini olarak anılan karakter, icat ettiği bir makina ile zamanda ileri ve geri sıçramalar yapar hale gelmiştir. Bir gün, bu sırrını dostlarına da açar ve zamanda yaptığı yolculuklarda yaşadığı maceraları ve gördüğü esrarengiz şeyleri onlara anlatır. Gelecekten getirdiği ilginç kanıtlarla da yolculuklarının kesinlikle doğru olduğunu belgelemeyi başaran Zaman Gezgini, dostlarını bir hayli şaşırtır. Yine günün birinde yola çıkan Zaman Gezgini, aradan üç yıl geçmesine rağmen geri dönmez...

Zaman Gezgini geçmişe mi gitmiştir, yoksa geleceğe mi? Ve gittiği yerden, neden bir daha asla geri dönmemiştir? Bu gibi sorular aklımızı kurcalayıp duruyor ve aldığımız cevapsa hayal gücümüzden ibaret.

Kitabı (ve dolayısıyla çizgi romanı da) sevmemin en büyük nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz bu anlatının bir distopya oluşu. Wells'in, Zaman Gezgini'ni yolladığı gelecek portreleri, bir okur olarak beni korkuttu. Yarattığı distopik gelecekler ne yazık ki insanlığımızın geleceği adına olumlu şeyler söylemiyor.

Önce romanını okumanız koşuluyla, çizgi romanı öneriyorum. Zira, bir bardak çay eşliğinde yapılabilecek en güzel şey çizgi roman okumaktır.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Makinesi - H.G. Wells
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2015, 18:00:18 »
Zira, bir bardak çay eşliğinde yapılabilecek en güzel şey çizgi roman okumaktır.

:D Haklısın.

Bu çizgi roman serisinin içeriği ve çizgi kalitesi nasıldır bilmiyorum ama kapakları çok itici geliyor bana nedense. :P